Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.03.2010, 16:27:36
ginabadea ginabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 16
Red face rugaciune pentru copii

Bunul Dumnezeu mi-a ajutat si am ajuns in clipa in care pot spune ca sunt insarcinata ....ati putea sa-mi spuneti ce rugaciuni as putea sa spun pentru copilasul din burtica mea....as vrea sa ma rog Maicii Domnului si lui Dumnezeu sa ne aibe in paza lui...am gasit pe un forum o rugaciune si mai ascult si Paraclisul Maicii Domnului (pe net )...ma ajutati?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.03.2010, 17:07:01
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

:))) Felicitari, sa dea Domnul sa fie sanatos si sa umble mereu pe cararile Sale :)

Am impresia ca am vazut in pangarul unei biserici o carticica mica, cu un Acatist al Maicii Domnului pentru femei insarcinate (parca fix asta scria pe coperta) -- si chiar ma gandeam ca il voi citi si eu, cand o fi vremea, dar nu l-am cumparat.
In cartea cu acatistele Maicii Domnului pe care o am eu, nu figureaza, si totusi sunt 99% sigura ca in pangar am vazut si costa 1 RON
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.03.2010, 17:36:20
ginabadea ginabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
:))) Felicitari, sa dea Domnul sa fie sanatos si sa umble mereu pe cararile Sale :)

Am impresia ca am vazut in pangarul unei biserici o carticica mica, cu un Acatist al Maicii Domnului pentru femei insarcinate (parca fix asta scria pe coperta) -- si chiar ma gandeam ca il voi citi si eu, cand o fi vremea, dar nu l-am cumparat.
In cartea cu acatistele Maicii Domnului pe care o am eu, nu figureaza, si totusi sunt 99% sigura ca in pangar am vazut si costa 1 RON

saru`mana am sa o caut
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.03.2010, 17:43:25
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Felicitari si multa sanatate!
Acatistul Sf Nectarie (il gasesti si pe net) si a Sf Stelian, el este ocrotitorul copiilor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.03.2010, 01:38:42
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Rugaciunea femeii insarcinate

Imparate Sfinte, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Izvorule al vietii si al nemuririi, iti multumesc [pentru] ca in casatoria mea m-ai facut vas ales al binecuvantarii si al darului Tau. Caci Tu Stapane ai zis:”cresteti si va inmultiti, umpleti pamantul si-l stapaniti!”

Iti multumesc si ma rog: binecuvinteaza acest rod al trupului meu care mi-a fost dat de catre Tine; ocroteste-l si-i da viata intru Duhul Tau cel Sfant; da-i lui crestere intru sanatate si trup curat cu madulare bine intemeiate.
Sfinteste trupul lui, mintea, inima si toate simturile si daruieste acestui prunc care se naste suflet intelept si intemeiaza intru el frica Ta.

Inger credincios, pazitor sufletului si trupului ii daruieste. Pazeste-l, tine-l, intareste-l si-l adaposteste pe el in pantecele meu pana in ceasul nasterii lui si nu-l tainui pe el in pantecele maicii sale pentru ca mainile Tale l-au alcatuit dandu-i viata si sanatate.

Doamne Iisuse Hristoase intru Atotputernicile si parintestile Tale maini incredintez copilul meu. Aseaza-l pe el sub mana Harului tau si prin Sfantul Duh sfinteste-l si-l inoieste intru viata vesnica ca sa fie madular al cerestii Tale Imparatii. Amin.

Intru tot Milostive Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru cauta si ma pazeste pe mine roaba Ta de frica si de duhurile rele care cauta sa strice lucrul mainilor Tale, iar cand va veni ceasul si timpul meu, izbaveste-ma de dureri. Lumineaza-mi neputintele cele din timpul iesirii si da-mi putere la nastere. Fa-o grabnica prin Atotputernicul Tau ajutor ca slava lucrului Tau este aceasta si taria Atotputerniciei Tale, lucrul Harului Tau si a inimii Tale milostive. Amin.

Imparateasa mea preabuna si nadejdea mea, Maica Lui Dumnezeu, bucuria celor necajiti, ajuta-ma ca sunt fara de ajutor. Mijloceste Tu si roaga-te la Fiul Tau Iisus Hristos, Dumnezeul nostru, sa-mi binecuvinteze timpul acesta in care port prunc, sa usureze greutatea sarcinii si sa daruiasca binecuvantarea Sa peste pruncul pe care il voi naste; ca nu stiu alt ajutor mantuitor si nici alta nadejde si scapare ca sa ne pazeasca si sa ne apere. Ca intru a ta mijlocire si ajutor, slava si multumire intru toate inaltam, unuia Dumnezeu in Treime, Facatorul tuturor, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin!

“Doamne, Tu m-ai alcătuit în pântecele maicii mele. Te voi lăuda, că sunt o făptura așa de minunată” - Psalmul 138

Mai citeste si rugaciuni catre Maica Domnului (de ex. 'Acatistul Sf. Acoperamant al Maicii Domnului' sau/si 'Paraclisul Maicii Domnului', ori psalmi din 'Psaltirea Maicii Domnului' etc), sau/si 'Acatistul Sf. Nectarie' etc. Mult spor si nastere usoara!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni pentru copii urzicuta Generalitati 14 24.07.2012 22:28:09
O Biblie pentru copii Erethorn Despre Sfanta Scriptura 11 24.11.2010 14:31:32
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 13:31:55
carti personalizate pentru copii odett_style Generalitati 0 17.02.2008 19:12:22