Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.04.2007, 21:14:58
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

"Deci chiar daca te impreunezi folosind si o suta de prezervative, imaginea tot se imprima"
ce imagine? femeia e un fel de caseta video?

Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.04.2007, 21:54:23
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Mirean, asa este, este un joc al probabilitatilor. Cand m-am referit la purtator de gena, m-am referit ca un barbat nu poate fi brunet si avand in genotip si o gena pt par blond pe cand femeia da. Asa stiam(XX-femeia si XY barbatul). Poate gresesc, eu asa imi aduc aminte.

Cozia, se face schimb poate de informatie genetica in cazul in care femeia face un copil. Dar schimb de hormoni chiar nu stiam ca exista. Nu prea inteleg cum este cu acea imagine proiectata, dar daca ar fi real, nu crezi ca ne-am fi dat seama de mult ca femeile "usoare" nasc copii bolnavi iar cele credincioase, fidele, ce se culca cu un sg barbat fac copii sanatosi? Nu exista un procent care sa afirme asta, de-a lungul timpului pentru teoria nu se aplica. Prostituatele nasc copii sanatosi. Cum se explica?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 10.04.2007, 00:12:44
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Mirean, asa este, este un joc al probabilitatilor. Cand m-am referit la purtator de gena, m-am referit ca un barbat nu poate fi brunet si avand in genotip si o gena pt par blond pe cand femeia da. Asa stiam(XX-femeia si XY barbatul). Poate gresesc, eu asa imi aduc aminte.

Cozia, se face schimb poate de informatie genetica in cazul in care femeia face un copil. Dar schimb de hormoni chiar nu stiam ca exista. Nu prea inteleg cum este cu acea imagine proiectata, dar daca ar fi real, nu crezi ca ne-am fi dat seama de mult ca femeile "usoare" nasc copii bolnavi iar cele credincioase, fidele, ce se culca cu un sg barbat fac copii sanatosi? Nu exista un procent care sa afirme asta, de-a lungul timpului pentru teoria nu se aplica. Prostituatele nasc copii sanatosi. Cum se explica?
Asta asa e, pentru ca Dumnezeu nu este razbunator ca sa dea femeilor pacatoase copii bolnavi iar celor credincioase copii sanatosi. Dumnezeu da tuturor copii bolnavi sau sanatosi din motive numai de El stiute ori din economie dumnezeiasca. Stiu ca multi cred ca asta e nedreptate, dar nu de noi depinde sanatatea copiilor la nastere.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 10.04.2007, 00:20:53
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Profesorul de biologie mi-a spus odata ca atunci cand un barbat se culca beat cu sotia lui, femeia va naste un copil cu diferite deficiente. El spunea ca alcoolul din sange afecteaza cromozomii si informatia genetica din ADN, astfel incat apar anomalii in gene afectand sanatatea noului nascut. Chiar asa o fi?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 10.04.2007, 00:49:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Profesorul de biologie mi-a spus odata ca atunci cand un barbat se culca beat cu sotia lui, femeia va naste un copil cu diferite deficiente. El spunea ca alcoolul din sange afecteaza cromozomii si informatia genetica din ADN, astfel incat apar anomalii in gene afectand sanatatea noului nascut. Chiar asa o fi?
Cel sau cei ce au pacatuit cu trupul lor , prin imbuibare, betie si alte cele ce duc la distrugerea trupului si nu numai, duc ,perpetueaza pacatul lor si eventualilor copiii rezultati din relatia lor haotica , pagina si pacatoasa.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 10.04.2007, 11:38:59
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

mai fantezist si radical vorbind, da, asa e :)

de fapt alcoolul/drogurile/etc produc niste mutatii ca sa zic asa, asupra celulelor de reproducere, ceea ce poate duce la malformaii ale copilului. dar astea nu sunt efecte permanente, dupa ce individul "se trezeste" sunt inlocuite acele celule de catre organism, si dispare riscul deficientelor la copil
Reply With Quote
  #67  
Vechi 29.04.2007, 20:43:51
shoc shoc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Elena si Laurentiu imi place foarte mult ce scrieti si faptul ca spuneti ce ganditi la fiecare problema pusa in discutie.
Laurentiu am o mare curiozitate insa:esti student la teologie?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 29.04.2007, 22:25:17
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Nu am gasit motivul sa citesc tot ce scrie in acest topic.

Dumnezeu spune clar:

27 Ati auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârsesti adulter".
28 Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a si săvârsit adulter cu ea în inima lui.
29 Iar dacă ochiul tău cel drept te sminteste pe tine, scoate-l si aruncă-l de la tine, căci mai de folos îti este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul să fie aruncat în gheenă.
30 Si dacă mâna ta cea dreaptă te sminteste pe tine, taie-o si o aruncă de la tine, căci mai de folos îti este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul tău să fie aruncat în gheenă.
31 S-a zis iarăsi: "Cine va lăsa pe femeia sa, să-i dea carte de despărtire".
32 Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârsească adulter, si cine va lua pe cea lăsată săvârseste adulter.

Daca cineva caută scăpare din această poruncă, este liber, dar după ce a citit aici, stie ca ceea ce face e rău si păcat și păcatul va fi mai mare. Pentru că nu au fost de acord cu porunca asta [si cu altele] sunt atâtea confesiuni si religii.

Dar oare, nu simti că asta e calea? Te iubesc si tare îmi pare rău că stiu un pic în ce situatie te afli: vrei să te opresti că simti că-ti face rău, dar parcă nu vrei, iar daca vrei, nu poti, si placerea e dulce, ochii [simturile] alunecă după care vine si fapta cea mare [si păcătoasă] si crezi că nu e scăpare.

DA, NU E SCĂPARE, FRATILOR !!! ESTE IMPOSIBIL !!! dar la Dumnezeu totul e posibil, El face posibil, tot ceea ce e imposibil la noi. Tine-ti minte, scăpare nu este!!! Așa că nu încercati să vă ridicati singuri, este imposibil. Mergi la duhovnic, la un părinte.

Doamne ajută!
Ionut
Reply With Quote
  #69  
Vechi 30.04.2007, 17:33:25
citystar citystar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Cine va citi Noul Testament, va cunoaste si regulile de urmat. Dar cine se ia exclusiv dupa propria logica, nu va voi sa urmeze alta cale decat cea dictata de propria ratiune, tragand concluzii de doi bani, precum cea conform careia "virginul nu este un om liber". La barbati vorbim de feciorie, nu de virginitate, care caracterizeaza doar femeile.
"Fecioria este mai presus de fire. Prin urmare, cel ce doreste a-si pastra trupul in feciorie, trebuie cu orice pret sa se tina la distanta de trupurile care in mod natural il cheama la unire, in trupurile barbatilor si femeilor se afla o putere nevazuta ce-i atrage pe unii inspre altii. Barbatul care se apropie de o femeie in mod inevitabil cade sub influenta acestei forte. Cu cat apropierile sunt mai dese, cu atat influenta creste si, in consecinta, devine puternica. Cu cat aceasta putere creste, cu atat libertatea noastra, care ne-ar duce la biruinta cu ajutorul lui Dumnezeu, scade. Formele trupului femeiesc, privirea lor, glasul lor, tandretea lor, produc, cu complicitatea firii noastre, o impresie puternica asupra sufletului, mai ales atunci cand colaboreaza si diavolul. In momentul in care suntem in compania femeilor si inregistram aceste impresii, nu le simtim, iar cand ne retragem in singuratate, aceste impresii pe care sufletul le-a absorbit revin la suprafata cu o putere extraordinara si declanseaza un violent atac al patimilor trupesti."
Iata deci cat de greu le este calugarilor a/si pastra fecioria. Cat despre un mirean care sa fie fecior, da, e posibil, dar cine are atata vointa...
da, vreau si eu sa gasesc in Noul Testament sa-mi se explice clar, cu amanunte, cum se agata o fata. cum pot sa cunosc o fata ca sa ma casatoresc, fara sa merg la discoteca (ca dansul si muzica e pacat), fara sa merg in cluburi (ca bautura cu alcool e a daivolului, si fumul de tigara care pluteste in aerul din cluburi e tamaia iadului), cum sa agat o fata si in acelasi timp sa fiu smerit. Eu nu vreau sa urmez propria logica, vreau in Noul Testament sau in Vechiul Testament sa gasesc logica vetii.

Virginul este un om urmarit de diavol, nu e liber. Oricand se poate sinucide (asa cum un om care nu mananca o luna e foarte probabil sa moara, asa si un om virgin e un om fara viata, handicapat, ratat, de care rade toata lumea)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 30.04.2007, 17:36:26
citystar citystar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 33
Implicit

si inca ceva, sa agat o fata fara sa ma uit la ea. Ca daca ma uit la ea, pacatuiesc. Asta scrie in postul anterior celui scris de mine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile sexuale inainte de casatorie Simona-Marilena Nunta 119 22.05.2014 14:29:31
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
la preot inainte? ioana26 Nunta 15 22.08.2009 00:30:46
Relatiile sexuale inainte de casatorie PISICUTA35 Generalitati 186 03.03.2009 11:46:18