Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2008, 16:35:19
lumyclau lumyclau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2008
Mesaje: 9
Implicit

As vrea sa stiu ce pot face, ce rugaciuni, etc....pentru a fii din nou eu (daca pot spune asa...). de ceva timp sufletul meu este ffff trist si speriat de ziua de maine....cand citesc rugaciuni mai ma linistesc insa noaptea si chiar ziua de multe ori simt acea durere in suflet....nu este nimic medical...as vrea sa am din nou incredere in ziua de maine....as vrea sa pot fii din nou un om vesel....un om care stie sa rada....insa durerea din suflet nu imi da pace....durere si la propriu si la figurat care se manifesta in jurul pipetului...in zona inimii, a sufletului...si mai simt....o nevoie imensa de iubire.....iubirea care nu o pot simti de la altii pentru mine....de ce??? ma poate ajuta cineva....????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2008, 16:54:26
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Lumi, mai mult sau mai putin toti suntem in aceeasi situatie.

Din cauza pacatoseniei diavolesti nu mai avem cu ce iubi si cu ce simti iubirea altora pentru noi. Pentru a face loc in suflet in primul rind trebuie cu plins mult sa ne caim sa cadem cu fata la pamint, sa ne rugam, mai intii cum stim, la Dumnezeu prin Sfintii Sai pentru viata pe care am dus-o si o ducem.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2008, 17:07:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Bine zis Andrei. In acest sens, Sfantul Casian spune ca trebuie sa luptam impotriva duhului intristarii, care intuneca sufletul ca sa nu poata avea nici o vedere duhovniceasca si-l opreste de la toata lucrarea cea buna. "Cand duhul acesta viclean tabaraste asupra sufletului si-l intuneca in intregime, nu-i mai ingaduie sa-si faca rugaciunile cu osardie, nici sa staruie cu folos pe langa sfintele citiri si nu rabda pe om sa fie bland si smerit fata de frati. Ii pricinuieste scarba fata de toate lucrurile si fata de insasi fagaduinta vietii. Scurt vorbind, intristarea turbura toate sfaturile mantuitoare ale sufletului si usca toata puterea si staruinta lui, facandu-l ca pe un iesit din minte si legandu-l de gandul deznadejdii. De aceea, daca avem de gand sa luptam lupta duhovniceasca si sa biruim cu Dumnezeu duhurile rautatii, sa pazim cu toata strajuirea inima noastra dinspre duhul intristarii. Caci precum molia roade haina si cariul lemnul, asa intristarea mananca sufletul omului. Ea il face sa ocoleasca toata intalnirea buna si nu-l lasa sa primeasca cuvant de sfat nici de la prietenii cei adevarati, precum nu-i ingaduie sa le dea raspuns bun si pasnic. Ci invaluind tot sufletul, il umple de amaraciune si de nepasare. In sfarsit ii pune in minte gandul sa fuga de oameni, ca de unii ce i s-ar fi facut pricina de turburare si nu-l lasa sa-si dea seama ca nu dinafara vine boala, ci ea mocneste inauntru, facandu-se aratata cand vine vreo ispita care o da la iveala. Caci niciodata nu s-ar vatama omul de om, daca nu ar avea mocnind inauntru pricinile patimilor. De aceea Ziditorul a toate si Doctorul sufletelor, Dumnezeu, Cel ce singur stie ranile sufletului cu de-amanuntul, nu porunceste sa lepadam petrecerea cu oamenii, ci sa taiem din noi pricinile pacatului si sa cunoastem ca sanatatea sufletului se dobandeste nu despartindu-ne de oameni, ci petrecand si exercitandu-ne cu cei virtuosi. Cand asadar pentru oarecari pricini, zise indreptatite, ne despartim de frati, n-am taiat pricinile intristarii, ci numai le-am schimbat, fiindca boala ce mocneste inauntru se poate aprinde si printr-alte lucruri. De aceea tot razboiul sa ne fie impotriva patimilor celor dinauntru. Caci de le vom scoate pe acestea din inima cu darul si cu ajutorul lui Dumnezeu, nu numai cu oamenii, dar si cu fiarale salbatice vom petrece cu usurinta."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2008, 17:30:53
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Pustietatea din suflet nu e decât adevarata noastra stare, de creaturi facute din pamânt.

Nu putem simti iubire sau veselie atunci când vrem fiindca iubirea si veselia sunt lucrarile Duhului Sfânt în noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2008, 17:32:05
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Trebuie sa evitam gândurile de deznadejde, dar ca orice gând nu prin împotrivire ci lasându-l sa treaca de la sine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2008, 18:36:20
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lumyclau
As vrea sa stiu ce pot face, ce rugaciuni, etc....pentru a fii din nou eu (daca pot spune asa...). de ceva timp sufletul meu este ffff trist si speriat de ziua de maine....cand citesc rugaciuni mai ma linistesc insa noaptea si chiar ziua de multe ori simt acea durere in suflet....nu este nimic medical...as vrea sa am din nou incredere in ziua de maine....as vrea sa pot fii din nou un om vesel....un om care stie sa rada....insa durerea din suflet nu imi da pace....durere si la propriu si la figurat care se manifesta in jurul pipetului...in zona inimii, a sufletului...si mai simt....o nevoie imensa de iubire.....iubirea care nu o pot simti de la altii pentru mine....de ce??? ma poate ajuta cineva....????
Sf Teofan Zavoratul Sfaturi Intelepte
Tristeta
"Este posibil ca Dumnezeu Insusi sa ne trimita aceasta ca sa invatam sa nu ne bizuim pe noi insine. Cateodata luam multe sarcini ascupra noastra si asteptam mult de la eforturile noastre, mijloacele si ostenelile noastre. Si, iata Domnul ne ia harul si ne lasa singuri,zicandu-ne parca:"Hai, incearca sa vezi cata putere ai". Cu cat avem mai multe daruri naturale, cu atat este mai necesara aceasta invatare de minte. Intelegand acest lucru vom rabda. Tristetea este trimisa si ca pedeapsa pentru aprinderea patimilor ingaduite si neosandite si neacoperite prin pocainta.
Imi scrieti ca tristetea si plctiseala va chinuie. Doar nu exista nici o nenorocire exterioara vizibila?! Asadar este lucrarea vrajmasului. Vrajmasul nu iubeste inimile linistite...si, astfel se strduieste prin toate mijloacele sa stranga intr-un fel inima si sa alunge din ea linistea cea dulce. Rugati-va Domnului si Maicii Domnului.. si va trece...Vrajmasul va chinuie fara rost, dar voi, transformand acest chin in chinul pentru pacate, il pcacaliti, facandu-l instrumentul bunei voastre stari sufletesti.
...va abateti atentia de la Domnul. Domnului nu-i place aceasta si va da de inteles prin tristete. Binevoiti sa va deprindeti sa fiti neincetat cu Domnul, orice ati face, si toate sa le faceti pentru El, straduindu-va sa le puneti de acord cu poruncile Lui. Si niciodata nu veti fi tristi caci veti simti ca ati savarsit lucrurile Lui.
In privinta duhului tristetii sa va plangeti Domnului si Ingerului Pazitor si se va departa. Starea aceasta este una dintre crucile pe care trebuie neaparat sa le ducem in decursul vietii noastre. Domnul fie o va alunga, fie va va da blandete sa indurati aceste stari."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2008, 18:57:46
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lumyclau
As vrea sa stiu ce pot face, ce rugaciuni, etc....pentru a fii din nou eu (daca pot spune asa...). de ceva timp sufletul meu este ffff trist si speriat de ziua de maine....cand citesc rugaciuni mai ma linistesc insa noaptea si chiar ziua de multe ori simt acea durere in suflet....nu este nimic medical...as vrea sa am din nou incredere in ziua de maine....as vrea sa pot fii din nou un om vesel....un om care stie sa rada....insa durerea din suflet nu imi da pace....durere si la propriu si la figurat care se manifesta in jurul pipetului...in zona inimii, a sufletului...si mai simt....o nevoie imensa de iubire.....iubirea care nu o pot simti de la altii pentru mine....de ce??? ma poate ajuta cineva....????
Draga lumyclau, eu cred ca poate acum simti toate aceste lucruri pentru ca ai nevoie sa simti mai mult si sa constientizezi Iubirea lui Dumnezeu, pentru ca sufletul tau incepe sa "intuiasca" faptul ca nu se poate complace doar in iubirea pe care o primesti de la ceilalti, iubire care de multe ori e doar sentimentala, pentru ca toti suntem legati de propriile patimi si nu daruim celorlalti atat cat am putea. Durerea din suflet se va vindeca cu voia ta pe care trebuie s-o controlezi rugandu-te mai adanc, descoperind in tine nevoia de rugaciune, adica nevoia de a vorbi cu Insusi Domnul despre ceea ce te framanta. Poate ca nu trebuie sa mai fii tocmai omul care erai inainte, poate ca prin ce treci acum este doar pragul pe care trebuie sa-l depasesti ca sa cunosti mai bine Dragostea si Bucuria pe care le poti impartasi si altora. Nu cred ca ai nevoie urgenta de un anumit fel de rugaciuni ca sa scapi de toate astea, cred ca mai bine sa ai rabdarecu tine, si sa te gandesti mai mult la ce vrei cu adevarat de la tine si daca Dumnezeu iti poate asculta voia inimii - daca nu, atunci poate acum te pregateste sa te intelegi mai bine pe tine insati si sa cauti mai bine ceea ce iti este necesar cu adevarat in viata. Sa te rog mai mult la Maicuta Domnului, sa te lumineze si sa te mangaie in aceasta trecere! Dumnezeu sa te ajute si indrepte pe Cale!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.02.2008, 19:10:20
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Sa te rogi*
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2008, 21:07:42
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lumyclau
As vrea sa stiu ce pot face, ce rugaciuni, etc....pentru a fii din nou eu (daca pot spune asa...). de ceva timp sufletul meu este ffff trist si speriat de ziua de maine....cand citesc rugaciuni mai ma linistesc insa noaptea si chiar ziua de multe ori simt acea durere in suflet....nu este nimic medical...as vrea sa am din nou incredere in ziua de maine....as vrea sa pot fii din nou un om vesel....un om care stie sa rada....insa durerea din suflet nu imi da pace....durere si la propriu si la figurat care se manifesta in jurul pipetului...in zona inimii, a sufletului...si mai simt....o nevoie imensa de iubire.....iubirea care nu o pot simti de la altii pentru mine....de ce??? ma poate ajuta cineva....????
buna ,as vrea sa iti sugerez ca acea dragoste sa ti-o canalizezi spre DUMNEZEU, sa-l iubesti din toata inima pe EL! asa cred ca vei scapa de tristete...parerea mea...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.02.2008, 07:41:04
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Tot un duhovnic stabileste ce rugaciuni ti se potrivesc si cate. Eu imi revin incercand sa-mi controlez mental asfel de stari cand apar sau citind psalmi, actistul Maicii Domnului, bucuria celor necajiti, iar mai de mult cand nu ma preocupa Dumnezeu, poeziile vesele ale lui G.Toparceanu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fericirea cea adevarata ! cristiboss56 Pocainta 15 24.07.2013 22:50:04
Fericirea... PetruD Morala Crestina 27 07.07.2013 12:03:21
Aici va pricepeti voi.. ioanhodean Generalitati 15 31.03.2008 20:55:29
fericirea iuda Generalitati 40 14.09.2007 22:11:23
FERICIREA sofiaiuga Generalitati 8 30.03.2007 17:24:11