Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2011, 17:47:31
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit Ganduri negre ?

Toate sunt bune si frumoase cand iti merge bine, crezi in Dumnezeu si esti sigur ca El e viata, El e adevarul, calea cea dreapta. Insa cand totul se naruie, fie incepi sa refuzi credinta, fie te dai de partea raului, cel putin pentru o vreme, pana cand totul e frumos, apoi esti de partea Lui ..din nou. Acelasi lucru mi se intampla si mie la necaz, cand nimic nu iasa cum vreau eu, deznadejdea ma copleseste complet, ma razvratesc impotriva lui Dumnezeu si mai tot timpul ma bantuie un gand cumplit, ma vad semnand un pact cu diavolul cu propriul meu sange care se scurge din ranile autoprovocate. Mi-as da si sufletul pentru un vis implinit, chiar daca nu am habar si sunt total nepasator de consecinte. De ce sa revin la Dumnezeu cand El nu ma ajuta deloc in privinta asta ? E mult mai simplu sa apelez la diavol, si ce daca iti pierzi sufletul, pana la urma nimeni nu stie cu siguranta cum va fi dupa. Vreau sa stiu cum reusiti (daca reusiti) sa va pastrati credinta intacta indiferent de circumstante ? Eu nu mai rezist de la atatea ganduri rele, sunt foarte stresat si depresiv, ma simt ca un nebun, e un haos total in capul meu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2011, 19:04:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu iti vrea doar binele. Daca ai parte de suferinta, e bine sa o traiesti fara sa te revolti impotriva lui Dumnezeu. O va lua de la tine atunci cand stie ca nu-ti mai este de folos. As vrea sa vina si ziua cand deschizi si topicuri in care sa vorbesti de bucuria vietii. Pana acum ai deschis numai topicuri de genul celui creat acum.

E dureros sa ajungi sa vezi in diavol o salvare. Ia aminte ce s-a intamplat cu turma de porci in care au intrat demonii dupa ce Mantuitorul l-a vindecat pe cel demonizat. Turma a fost inecata. Acesta e drumul pe care il face demonul cu omul - spre moarte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.09.2011, 19:14:23
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Imi pare rau de starea dvs...aveti sufletul bun nu o sa fiti in stare sa faceti acest lucru si eu zic in sinea mea ca as putea face multe rele ,dar nu fac realitatea e alta...
cum fac ca sa rezist ? : imi curg lacrimile ,stau o perioada in linistea mea,ma rog,privesc cu mila,vorbesc ,daruiesc si sper ...chiar daca totul se naruie.
toate cate as patimi pe Dumnezeu nu ma razbun...fata de El nu simt razbunare ,simt ca El plange cu mine ...
http://www.youtube.com/watch?v=y9aVh...eature=related
__________________
Doamne ai mila de noi...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2011, 20:20:39
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dumnezeu iti vrea doar binele. Daca ai parte de suferinta, e bine sa o traiesti fara sa te revolti impotriva lui Dumnezeu. O va lua de la tine atunci cand stie ca nu-ti mai este de folos. As vrea sa vina si ziua cand deschizi si topicuri in care sa vorbesti de bucuria vietii. Pana acum ai deschis numai topicuri de genul celui creat acum.
Cu ce anume mi-e de folos INCA o suferinta ? Deja nu mai vad nimic constructiv, mai degraba provoaca diavolul din mine (metaforic vorbind) care nu-i deloc pe placul lui Dumnezeu. Sa nu se inteleaga gresit, n-am venit aici sa ma plang, doar ca imi face placere sa conversez cu voi.

Citat:
În prealabil postat de speranta Vezi mesajul
Imi pare rau de starea dvs...aveti sufletul bun nu o sa fiti in stare sa faceti acest lucru si eu zic in sinea mea ca as putea face multe rele ,dar nu fac realitatea e alta...
cum fac ca sa rezist ? : imi curg lacrimile ,stau o perioada in linistea mea,ma rog,privesc cu mila,vorbesc ,daruiesc si sper ...chiar daca totul se naruie.
toate cate as patimi pe Dumnezeu nu ma razbun...fata de El nu simt razbunare ,simt ca El plange cu mine ...
http://www.youtube.com/watch?v=y9aVh...eature=related
As fi in stare, crede-ma. Foarte frumos filmuletul, ma inspira.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2011, 20:49:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul

E dureros sa ajungi sa vezi in diavol o salvare. Ia aminte ce s-a intamplat cu turma de porci in care au intrat demonii dupa ce Mantuitorul l-a vindecat pe cel demonizat. Turma a fost inecata. Acesta e drumul pe care il face demonul cu omul - spre moarte.
Diavolul urmareste , prin orice mijloc , perderea sufletelor noastre . Totul despre diavoli si lucrarea lor :http://cristiboss56.blogratuit.ro/Pr...TI-b1-p296.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2011, 21:05:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Niciodata sa nu crezi ca ajutorul primit de la diavol este unul real; este un fals ajutor! Pretul pentru o asa zisa binefacere este foarte scump: pierderea mantuirii si crede ca nu merita!

Daca Dumnezeu intarzie cu ajutorul pe care il astepti nu inseamna ca e nepasator la suferinta ta. Indraznesc sa cred ca iti incearca statornicia. Ia lasa-te in voia lui Dumnezeu, taie voia ta si zi-i lui Dumnezeu sa faca ce stie El ca este bine pentru tine fara sa te arati nemultumit!

Dumnezeu nu ne vrea raul, de ce sa il ispitim cerand sau gandind ca vrajmasul lui ne-ar ajuta mai mult si mai bine? Sa nu fie! Regretul va fi zadarnic!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.09.2011, 21:41:25
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Toate sunt bune si frumoase cand iti merge bine, crezi in Dumnezeu si esti sigur ca El e viata, El e adevarul, calea cea dreapta. Insa cand totul se naruie, fie incepi sa refuzi credinta, fie te dai de partea raului, cel putin pentru o vreme, pana cand totul e frumos, apoi esti de partea Lui ..din nou. Acelasi lucru mi se intampla si mie la necaz, cand nimic nu iasa cum vreau eu, deznadejdea ma copleseste complet, ma razvratesc impotriva lui Dumnezeu si mai tot timpul ma bantuie un gand cumplit, ma vad semnand un pact cu diavolul cu propriul meu sange care se scurge din ranile autoprovocate. Mi-as da si sufletul pentru un vis implinit, chiar daca nu am habar si sunt total nepasator de consecinte. De ce sa revin la Dumnezeu cand El nu ma ajuta deloc in privinta asta ? E mult mai simplu sa apelez la diavol, si ce daca iti pierzi sufletul, pana la urma nimeni nu stie cu siguranta cum va fi dupa. Vreau sa stiu cum reusiti (daca reusiti) sa va pastrati credinta intacta indiferent de circumstante ? Eu nu mai rezist de la atatea ganduri rele, sunt foarte stresat si depresiv, ma simt ca un nebun, e un haos total in capul meu.
Dragul meu, te afli in furtuna si simti cum talazurile vietii destrama vasul si incearca sa-l scufunde? Strange rapid paramele, coboara velele, arunca ancora, da peste bord tot ce e exces, tot ce nu-ti foloseste, fa ordine pe punte, tine strans timona. Sa-ti traduc? Nu lasa gandurile negre sa prinda forta si sa te impinga incotro vor ele, calmeaza si controleaza gandirea, puneti nadejdea in Dumnezeu, arunca tot ce e de prisos, simplifica viata, ia-ti cateva repere clare si tine ferm directia spre ele. Nu dispera daca inaintezi in zigzag, nimeni nu inainteaza lin si drept, toti avem suisuri si coborasuri, doar ingerii si sfintii sunt statornici, noi muritorii suntem sinuosi. Alegeti o rugaciune simpla, dar care sa-ti fie draga, sa-ti patrunda la inima si zi-o permanent, atat cat reusesti. Asta inseamna ca tii legatura cu "Portul", ca sa nu te ratacesti pe mare. Restul, vei primi "instructiuni" exact la timpul potrivit! Sa fii tot timpul pe receptie!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.09.2011, 21:49:19
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Diavolul urmareste , prin orice mijloc , perderea sufletelor noastre . Totul despre diavoli si lucrarea lor :http://cristiboss56.blogratuit.ro/Pr...TI-b1-p296.htm
Libertatea vrăjmasilor nostri depinde de sufletele omenesti care se mântuiesc si, de aceea, îi atacă pe oameni asa de tare, ca să tragă cât mai multe suflete în Iad.

Tin minte ca un artist care si-a vandut sufletul diavolului pentru bani si glorie a mentionat ca diavolul i-a dat o sarcina, si anume sa atraga cat mai multi oameni de partea intunecata. Cred ca despre Marlyn Manson este vorba, nu mai tin minte exact.
Foarte interesant articolul.

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Regretul va fi zadarnic!
Acelasi lucru l-au spus majoritatea celor care si-au vandut sufletul.

@MariS_: Multumesc de raspuns, o sa incerc sa ma-ndrept, de data asta sper ca nu doar pana la urmatorul coboras.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.09.2011, 22:54:56
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

eu de doi ani ma rog pentru indeplinirea unui vis..... si cand credeam ca sunt atat de aproape de indeplinire, a aparut ceva care a distrus totul...... nu pot sa-ti spun cat am suferit ca sa ajung aici.... cate sentimente de deznadejde m-au acaparat...... si cate ganduri negre ca ale tale ma atingeau zilnic.... dar mereu ma ridicam, pentru ca Dumnezeu era langa mine..... acum toti spun ca e ceva imposibil ceea ce ma rog, dar ciudat, sunt atat de increzator incat ma sperii si eu, am atata nadejde incat nu-mi vine sa cred.... cand ma simt rau si simt ca mor e de ajuns o privire catre cer si totul se rezolva, devin atat de bucuros, lucru care imi displace caci imi pierd concentrarea la rugaciune, in mintea mea nu mai lucreaza rugaciunea..... raspunsul la intrebarea ta e speranta, nadejdea si credinta...... daca il iubesti pe Dumnezeu il ignori pe diavol.... orice pact ai face cu el o sa pierzi absolut tot, chiar si pe Dumnezeu...... nici nu o sa te ajute, sau o sa ia vaga impresie ca te-a ajutat... ai grija de tine... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.09.2011, 23:00:01
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Toate sunt bune si frumoase cand iti merge bine, crezi in Dumnezeu si esti sigur ca El e viata, El e adevarul, calea cea dreapta. Insa cand totul se naruie, fie incepi sa refuzi credinta, fie te dai de partea raului, cel putin pentru o vreme, pana cand totul e frumos, apoi esti de partea Lui ..din nou. Acelasi lucru mi se intampla si mie la necaz, cand nimic nu iasa cum vreau eu, deznadejdea ma copleseste complet, ma razvratesc impotriva lui Dumnezeu si mai tot timpul ma bantuie un gand cumplit, ma vad semnand un pact cu diavolul cu propriul meu sange care se scurge din ranile autoprovocate. Mi-as da si sufletul pentru un vis implinit, chiar daca nu am habar si sunt total nepasator de consecinte. De ce sa revin la Dumnezeu cand El nu ma ajuta deloc in privinta asta ? E mult mai simplu sa apelez la diavol, si ce daca iti pierzi sufletul, pana la urma nimeni nu stie cu siguranta cum va fi dupa. Vreau sa stiu cum reusiti (daca reusiti) sa va pastrati credinta intacta indiferent de circumstante ? Eu nu mai rezist de la atatea ganduri rele, sunt foarte stresat si depresiv, ma simt ca un nebun, e un haos total in capul meu.
faca-se voia lui DUMNEZEU.EL stie cel mai bine ce ne este si ce nu ne este de folos.nu trebuie sa ne dam peste cap pt un anumit lucru,ca poate nu ne este de folos

Last edited by gdf-fdc; 19.09.2011 at 23:02:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ganduri de Sf.Pasti maria55 Generalitati 6 18.04.2012 01:51:03
ganduri cred_cu_adevarat Generalitati 2 29.03.2012 20:04:41
Ganduri... 14carol06 Generalitati 133 24.02.2009 01:21:52
ganduri enkidu Generalitati 9 29.02.2008 10:19:00
ganduri sik Generalitati 11 31.10.2007 18:05:09