Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.03.2008, 12:01:35
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragomirna
scz, era "casapit"*... (mi-am dat seama aseara dupa ce-am inchis pc-ul si dupa rugaciune.. :) )
poate "casunat"?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.09.2009, 19:31:16
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit si ce s-a scris aici partial si celalalt 'topic', si imi permit si eu niste comentarii.

Pe Dumnezeu nu o sa-L cunoasca nimeni cu "ratiunea" [ pun ghilimele pentru a sublinia ratiunea omeneasca, pagana, atee ]. Dumnezeul nostru nu vrea sa ne dea dovezi care sa ne gadile noua 'super ratiunea de fiinte eeeextrem de destepte', asa cum cauta oamenii necredinciosi; vrea sa credem orbeste, asta este cuvantul; orbeste!

Ca sa dau un exemplu simplu dar foarte puternic, in intuneric, in temnitele comuniste, chinuiti de securitate, parintii ortodoxiei noastre nu cautau dovezi! Nu cautau sa se intrebe "de ce Doamne permiti asta"... pur si simplu CREDEAU si isi purtau crucea, si nu se clinteau in credinta, si au purtat-o si au devenit martiri.

Dumnezeu nu vrea "rationali" care sa-si gaseasca raspunsurile la "de ce aia", sau "de ce ailalta", va rog eu nu mai cautati raspunsuri la intrebari din astea copilaresti si paraxoduri inchipuite si 'vai vai, de ce permite Dumnezeu cutare si cutare'.
Cine esti tu sa-L judeci pe Dumnezeu si Voia Lui? Nu ti se pare ca intreci mult prea mult masura? Faca-se Voia Ta, sau a mea?

Si treaba asta 'cum sa-L iubesc?' mi se pare gen ca o intrebare copilareasca, prosteasca; Am 5 ani, tati nu mai imi da bomboane si ma uit in ochii lui si ii zic 'te urasc! nu mai vreau niciodata bomboane de la tine!!'.

Si legat de pedepsit, nu Dumnezeu pedepseste, ci oamenii isi innegresc sufletul, "de buna voie si nesiliti de nimeni" isi uratesc sufletul pana cand Duhul Sfant nu mai poate intra in ei... oricat ar vrea Dumnezeu asta, si vrea... si iubeste pe oricare dintre pacatosi si il vrea alaturi de el... Dar numai noi avem puterea de a alege unde mergem! Fiecare ajunge acolo unde vrea, pana la urma... Vrei pacate.. pacate o sa vezi; uratenie, rautate... asta o sa capeti; e pana la urma drept, nu? Ai o inima razboinica si razbunatoare? Asta o sa capeti pentru o eternitate. Si tot asa...

Ai pace in inima, esti o fire blanda, ca Mielul? Ai iertat? Ai ajutat? Asta vei capata. Lucrurile nu sunt asa complicate cum le face 'ratiunea' omeneasca.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.09.2009, 22:26:40
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dumnezeu vrea sa fie cunoscut

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
Dumnezeu nu vrea "rationali" care sa-si gaseasca raspunsurile la "de ce aia", sau "de ce ailalta", va rog eu nu mai cautati raspunsuri la intrebari din astea copilaresti si paraxoduri inchipuite si 'vai vai, de ce permite Dumnezeu cutare si cutare'.
Cine esti tu sa-L judeci pe Dumnezeu si Voia Lui? Nu ti se pare ca intreci mult prea mult masura? Faca-se Voia Ta, sau a mea?
In credintele pagane, zeitatile nu se descopereau. Dumnezeul nostru se descopera, atat cat il putem intelege si cu ratiunea noastra. Nu degeaba ne-a vorbit prin prooroci, prin Mantuitorul si prin Sfanta Scriptura (Evrei 1:1,2). Acest tip de cunoastere nu anuleaza credinta ci, dimpotriva, o mareste.

Noi suntem fiinte limitate. Ce putem cunoaste despre Dumnezeu, cu mintea noastra, este foarte putin (Dumnezeu este nemarginit). Asa ca, mergem mai departe prin credinta.

Ratiunea merge pana la un punct, credinta merge mai departe, in continuare.

Mantuitorul si Sfintii Apostoli ne indeamna la cercetare. Crestinul este o fiinta cunoscatoare si credincioasa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iadul este vesnic? georgeval Dogmatica 114 06.07.2012 15:24:33
Am fost in iad. Stiu cum este iadul costel Generalitati 18 28.07.2011 20:12:23
Unde este iadul? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 50 26.01.2011 00:23:41
Unde este iadul!!!!!!!!! piedonee Generalitati 12 12.06.2010 01:05:16
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 11:29:52