Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2009, 01:31:50
laviniag23's Avatar
laviniag23 laviniag23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Exclamation Interzisa Psaltirea??

Am aflat ca pentru a citi din Psaltire ai nevoie de dezlegare de la preot. Daca este adevarat, as dori sa stiu care este motivul? Va multumesc din suflet!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.10.2009, 02:12:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniag23 Vezi mesajul
Am aflat ca pentru a citi din Psaltire ai nevoie de dezlegare de la preot. Daca este adevarat, as dori sa stiu care este motivul? Va multumesc din suflet!
Eu una n-am mai auzit de asa ceva.
Psaltirea a fost dintotdeauna o carte de rugaciune a crestinului.
Iar la biserica se citeste din psalmi tot timpul.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.10.2009, 08:00:49
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Intr-adevar e bine sa citesti cu BINECUVANTAREA DUHOVNICULUI.
pentru mai multe lamuriri intra pe acest topic
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...irea+psalmilor

Last edited by MarinaAlca; 10.10.2009 at 08:04:01.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.10.2009, 11:07:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu nu auzisem de asa ceva.
In curand o sa trebuiasca sa cerem binecuvantare si ca sa ne spalam pe fata.
Cred ca se cam exagereaza cu cererea binecuvantarii. Nu suntem calugari, sa fim sub ascultare in cele mai mici amanunte.
Acum, este adevarat ca parintele duhovnic ne poate indruma in rugaciune, isi poate da seama care este nivelul nostru si cat putem sa ne rugam, si de asta ne poate da sfaturi cat sa citim, inclusiv din psaltire. Dar asta nu inseamna ca 'nu avem voie' sa citim sau sa ne rugam si mai mult.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.10.2009, 14:27:04
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu nu auzisem de asa ceva.
In curand o sa trebuiasca sa cerem binecuvantare si ca sa ne spalam pe fata.
Cred ca se cam exagereaza cu cererea binecuvantarii. Nu suntem calugari, sa fim sub ascultare in cele mai mici amanunte.
Acum, este adevarat ca parintele duhovnic ne poate indruma in rugaciune, isi poate da seama care este nivelul nostru si cat putem sa ne rugam, si de asta ne poate da sfaturi cat sa citim, inclusiv din psaltire. Dar asta nu inseamna ca 'nu avem voie' sa citim sau sa ne rugam si mai mult.
Fani, si eu am gandit la fel ca tine.Si m-am apucat sa citesc fara nici o pregatirte in prealabil, si fara binecuvantare.
Nu cred ca vrei sa sti prin ce am trecut! Pentru mine a fost un cosmar si multumesc Bunului Dumnezeu ca am scapat cu viata.Vorbesc cat se poate de serios.Am avut incercari ffff mari! Abia atunci, eu cea rebela din fire am inteles cat de mult poate valora o binecuvantare, chiar si ptr a te spala pe fatza.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2009, 14:47:19
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

cred ca e bine sa citim cu randuiala de la duhovnic pasltirea si cine stie poate duhovnicul iti recomanda ca rugaciune zilnica anumiti psalmi mie mia recomandat psalmul 142 ca rugaciune zilnica si mai ales cand sunt suparat ma linisteste foarte mult
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.10.2009, 14:52:43
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Uite Fani, ca sa nu zici ca am atitudine de "imbrobodita", referitor la tema citirii psalmilor, am gasit in ziarul Lumina, articol al Părintele Nicolae D. Necula, fost decan al Facultății de Teologie Ortodoxă din București actualmente profesor de Liturgică in cadrul aceleiasi facultati


„Cum se citește Psaltirea? Să îmi dați binecuvântare!“

Când timpul ne permite și avem evlavie, ce rugăciuni ne recomandați să mai rostim?

Credincioșii mai zeloși citesc psalmi și acatiste despre care ne întreabă adeseori cum să le citească. Îmi zic: „Cum se citește Psaltirea? Să îmi dați binecuvântare!“, iar eu le răspund: „Nu este nevoie să iei binecuvântare“. Psaltirea face parte din Sfânta Scriptură, o putem citi oricând; este și carte de cult din care ne alegem câte catisme putem, în funcție de evlavia pe care o avem, nefiind un număr precis de psalmi sau catisme. Unii își încarcă programul de rugăciune cu citirea, aproape cu regularitate, a două, trei catisme sau cu acatiste ale unor sfinți. Mă întreabă: „Ce acatist să citesc?“; „Citește-l pe cel care este închinat sfântului din ziua sau perioada respectivă sau pe cel care crezi că se potrivește stării sufletești!“. Acatistele au și ele un oarecare specific, spre lauda unui sfânt. Orice acatist care este înscris în cartea de rugăciuni se poate citi, nu neapărat cu preferințe speciale, ținând cont că rugăciunea nu ți-o îndeplinește sfântul respectiv, ci el mijlocește ca Hristos să ne asculte rugăciunea. Sfântul ne pregătește calea, iar Hristos Domnul ne ajută. Dacă noi acordăm o importanță prea mare sfinților și credem că ei ne rezolvă problemele, greșim din punct de vedere dogmatic, fiindcă sfinții nu sunt decât rugători. Citește acatistele pe rând, nu cu preferință. Dacă ți-ai luat un sfânt pe care îl simți că ți-e protector, te ajută, îi porți numele, citește-i acatistul, roagă-te pentru rugăciunile lui.

Last edited by MarinaAlca; 10.10.2009 at 14:54:57.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.10.2009, 15:08:10
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Eu mi-am intrebat duhovnicul daca imi da binecuvantare pentru a citi din Psaltire si mi-a spus ca nu stie sa existe o asemenea binecuvantare, ca nu este necesara, din Psaltire poti citi oricand.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.10.2009, 15:24:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu am canon o catisma pe zi. Am aflat ulterior de pe forum ca se poate citi maxim o catisma pe zi. Imi place Psaltirea, insa exista pe alocuri niste pasaje mai greu de inteles pentru mine... poate mai incolo o sa le pricep.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2009, 16:24:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Uite Fani, ca sa nu zici ca am atitudine de "imbrobodita", referitor la tema citirii psalmilor, am gasit in ziarul Lumina, articol al Părintele Nicolae D. Necula, fost decan al Facultății de Teologie Ortodoxă din București actualmente profesor de Liturgică in cadrul aceleiasi facultati


„Cum se citește Psaltirea? Să îmi dați binecuvântare!“

Când timpul ne permite și avem evlavie, ce rugăciuni ne recomandați să mai rostim?

Credincioșii mai zeloși citesc psalmi și acatiste despre care ne întreabă adeseori cum să le citească. Îmi zic: „Cum se citește Psaltirea? Să îmi dați binecuvântare!“, iar eu le răspund: „Nu este nevoie să iei binecuvântare“. Psaltirea face parte din Sfânta Scriptură, o putem citi oricând; este și carte de cult din care ne alegem câte catisme putem, în funcție de evlavia pe care o avem, nefiind un număr precis de psalmi sau catisme. Unii își încarcă programul de rugăciune cu citirea, aproape cu regularitate, a două, trei catisme sau cu acatiste ale unor sfinți. Mă întreabă: „Ce acatist să citesc?“; „Citește-l pe cel care este închinat sfântului din ziua sau perioada respectivă sau pe cel care crezi că se potrivește stării sufletești!“. Acatistele au și ele un oarecare specific, spre lauda unui sfânt. Orice acatist care este înscris în cartea de rugăciuni se poate citi, nu neapărat cu preferințe speciale, ținând cont că rugăciunea nu ți-o îndeplinește sfântul respectiv, ci el mijlocește ca Hristos să ne asculte rugăciunea. Sfântul ne pregătește calea, iar Hristos Domnul ne ajută. Dacă noi acordăm o importanță prea mare sfinților și credem că ei ne rezolvă problemele, greșim din punct de vedere dogmatic, fiindcă sfinții nu sunt decât rugători. Citește acatistele pe rând, nu cu preferință. Dacă ți-ai luat un sfânt pe care îl simți că ți-e protector, te ajută, îi porți numele, citește-i acatistul, roagă-te pentru rugăciunile lui.
Mtumesc, Marina. Pai, el tocmai asta zice, ce ziceam si eu, ca nu este nevoie de binecuvantare pt a o citi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interzisa rugaciunea la Sfinti, ingeri,etc? valeria85 Rugaciuni 38 04.08.2011 18:27:34
Psaltirea in versuri cristiboss56 Rugaciuni 70 27.01.2011 01:29:29
Sucurile “Orhei-Vit” – productie koser (interzisa crestinilor) colaps Generalitati 22 14.01.2011 11:49:51
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 12:00:14
PSALTIREA jeny Despre Biserica Ortodoxa in general 4 05.05.2007 23:15:18