Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.11.2009, 20:54:22
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Cu multa bucurie vreau sa anunt ca Israelul este prima tara din apus care nu numai a iesit din aceasta criza cu o economie mult mai puternica decat cea cu care a intrat in criza.
Bursa israeliana este in continua urcare si pagubele crizei s-au sters in ultimul timp. Ratele actiunilor sunt cu 20% mai inalte decat inainte de criza. Rezerve importante de valuta a statului sunt evaluate la aproape 70 miliarde de dolari. In ultimul an, Banca Mondiala a recunoscut banii israelieni ca valabili in comertul international. Asta dovedeste ca economia israelului este responsabila si puternica.

Nu am gresit cand am scris mai sus ca si cum ca Israel este o tara care depinde de apus(European) deoarece comunitatea internationala a hotarat de mult sa ne socoteasca intre tarile europene si mai exact cele din apusul Europei .Asta in urma mentalitatii noastre,educatiei,servicile sociale,democratiei si politicei .Se pare ca si economia si armata noastra au contribuit la asta.Acea armata care pana azi a iesit invingatoare in toate luptele care ne-au fost impuse de dusmanii nostri.
Israelul este prezent in competitile sportive europene,la festivale si intruniri in toate domenile.
Israelul este demn de aplauze.
Prima tara din apus?? Comunitatii internationale i s a impus parerea sau decizia tinand cont de anumite coincidente a unor persoane in timp si spatiu! Altfel ...multumim de stire si ne bucuram ca voi ati iesit din recesiune iar noi ...inca mai suntem! Alaturi de Marea Britanie....este bine??!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.11.2009, 11:51:26
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Prima tara din apus?? Comunitatii internationale i s a impus parerea sau decizia tinand cont de anumite coincidente a unor persoane in timp si spatiu! Altfel ...multumim de stire si ne bucuram ca voi ati iesit din recesiune iar noi ...inca mai suntem! Alaturi de Marea Britanie....este bine??!
Sa va fie de bine si succes. Noi nu avem nevoie azi sa fim alaturi de nimeni ca suntem maturi si vaccinati.
Israelul a dat imprumut Bancii Mondiale de peste un miliard de dolari ,specific pentru ajutarea tarilor nevoiase din rasaritul Europei.

Ceva interesant: Asigurarea medicala a toatei populatiei in Israel s-a infintat inainte cu multi ani si rezultate demne de mentionat. Azi,SUA se zbate pentru a ajunge la acelas mod si invata de la mititelul Israel.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.11.2009, 12:31:08
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

[quote=Evreulcelales;184353]prima tara din apus care nu numai a iesit din aceasta criza cu o economie mult mai puternica decat cea cu care a intrat in criza.

cum zici tu e demn de aplauze, shimon perez spunea in 2007

http://www.youtube.com/watch?v=ohtU7x6dKb8

in 2009 romania mai este in criza si se intreaba >what next?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.12.2009, 19:59:13
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Inca un premiu Nobel la evrei Israelieni

Premiul nr 170 la evreii , nr 8 la statul Israel si primul dat la o femeie din Israel.
Profesoara in chimie ,Ada Ionat care lucreaza la stimatul si renumitul centru de cercetari stintifice Mahon Weitzman din Rehovot Israel a primit acest premiu anul ista pentru descoperirile ei si a laborantilor care lucreaza cu ea in domeniul ribozomilor. Descoperirile ei deschide multe posibilitati a remedia boli si a intelege cum se pot face medicamente la boli care azi sunt crezute cronice si fara speranta.
Iata cateva cuvinte despre ribosomi

Ribozom
De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Ribozomii sau corpusculii lui Palade generați de nucleoli sunt constituiți din ARN. Ei se găsesc liberi în citoplasma celulară sau atașați reticulului endoplasmatic, formând cu acesta reticulul endoplasmatic rugos. Ribozomii sunt sediul biosintezei proteinelor specifice.Ribozomii celulelor procariote au dimensiun mai mici decat la eucariote. Nu prezinta membrana la periferie și sunt alcătuiți din 2 subunități (una mică si una mare). În timpul procesului de sinteză ribozomii acționează ca punct de legatură între toate moleculele implicate, precis poziționate unele față de celelalte. Diametrul ribozomilor este de aproximativ 20nm.

Ribozomii au dimensiuni de aproximativ 20 nm în diametru și sunt compuși în 65% din ARN ribozomal și 35% din proteine ribozomale (cunoscute și sub numele de ribonucleoproteine). Rolul lor este de a decoda ARN mesager pentru construcția lanțurilor polipeptidice din aminoacizi aduși de ARN de transport. Ribozomii construiesc proteinele necesare pentru informația genetică conținută în ARN-ul de transport. Ribozomii liberi se găsesc suspendați în citosol (partea semi-fluidă a citoplasmei), pe când ceilalți ribozomi sunt legați de reticolul endoplasmatic rugos, dându-i acestuia aspectul caracteristic. Cum ribozomii sunt alcăzuiți majoritar din ARN, se crede că ei sunt o remineșcență a “lumii ARN”. Catalizarea legăturilor peptidice implică C2 hidroxilaza de la nivelul situsului P al ARN-ului, implicând un mecanism de transport proteic. Intreaga funcție a ribozomului se bazează pe schimbările pe care le face la nivelul conformației proteinelor. Ribozomii sunt considerați de multe ori organite, însă acest termen se referă la componentele sub-celulare, subcomponenete ce se găsesc în relație cu membrana fosfo-lipidică, subcomponenete din care ei nu fac parte sau nu sunt atașați. De aceea de multe ori se face referire la ribozomi ca fiind componente „non-membranare”. Subunitățile ribozomale sunt relativ identice în celula eucariotă și cea procariotă. Ribozomii eucariotelor au dimensiuni de 80S, și fiecare conține o subunitate mică (40S) și o subunitate mare (60S). Subunitatea mare este alcătuită din ARNS 5S (120 de nucleotide), ARN 28S (4700 de nucleotide), o subunitate de 5,8S (160 de nucleotide) și aproximativ 49 de proteine. Subunitatea mică 40S conține ARN 18S (1900 de nucleotide) și aproximativ 33 de proteine. Ribozomii găsiți în cloroplastele și mitocondriile celulelor eucariote au subunitatea mare și mică conectate prin intermediul proteinlor la nivelul particulei 70S. Aceste organite sunt considerate a fi o remineșcență de la bacterii, a căror ribozomi sunt similari inclusiv celor de la procariote. Diferitele tipuri de ribozomi au însă o structură comună, indiferent de diferențele mari de dimensiuni.

Adus de la http://ro.wikipedia.org/wiki/Ribozom
_________________
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.12.2009, 22:07:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

DA, felicitari pentru Premiul Nobel. Am ascultat vineri seara cuvantul plin de umor al dnei Ada Ionat, pe care l-a tinut chiar inainte de a se da cuvantul dnei Herta Müller, si ea laureata a Premiului Nobel, dar pentru literatura.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.12.2009, 22:45:05
camian372
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
nu poti intelege ce ti se scrie deoarece NU VREI SA INTELEGI. Asta din motivele tale. Eu ti-am prezentat faptele care sunt reale si scrise in toate cartile de istorie a Orientului Apropiat.
Inainte cu sute de ani,turcii au cucerit tara si tarile din prejur nu in razboi ci in parada militara. Ei au fost interesati de tara deoarece aveau un plan sa construiasca cu ajutorul Germaniei o cale ferata care sa mearga din Turcia,prin Siria inclusiv actuala Liban pana la Meca in Arabia Saudita. Asta in favoarea pelerinilor turci si altii la Meca, orasul sfant la Musulmani. Calea ferata s-a numit Trenul Higiazi si ramasitile ei se vad pana azi in tot lungul tarii.
Tara despre care discutam era aproape pustie si distrusa din adancul istoriei de toti cuceritorii care au vrut sa ajunga undeva ca Palestina Veche se afla exact la intalnirea a trei continente si a "stat" in drumul tuturor.Toata populatia tarii erau mai putin de o suta de mii de oameni.Cand au stapanit turcii,ei au fost legea.Cand englejii,la fel. Nimeni, dar nimeni nu a avut pretentii sa fiu propietarii tarii.Nu turci,nu englejii,nu cruciatii,nu persanii,nu egiptenii si nici Alexandru Macedon. Totii au stapanit tara dar nici unu nu a pretins ca este propietarul. Nici arabii din prejur si nu din tara. NIMENI.
Populatia evreilor si a arabilor in prima jumatate a secolului trecut a fost aceias.
Sa nu crezi un moment ca Israelul a aratat intotdeauna ca azi ca mii de evrei au murit de malarie si de foame cand au irigat sesul tarii care era o imensa mlastina.Azi tot teritoriul este pamant arabil si bazine crescatorii de pesti. Asta numai ca exemplu. Soselele noastre sunt excelente. Au fost facute manual de noii emigranti veniti.Si inca mii si mii de altele.
Cand intrebi azi un arab israelian daca ar vrea sa adere la statul Palestinian cand si daca va fi declarat,omul se sperie ca conditile sociale si medicale la care primeste in Israel nu primeste in nici o alta tara araba.
Fapt este ca la Onu s-a votat si s-a decis sa se aprobe infintarea unui stat al evreilor.
Tu nu sti ce vorbesti cand crezi ca asta se datoreste mitei si presiunii evreilor.
Stiu ca sunt multi romani care, din pacate nu pot digera ca evreii au stat si inca cum arata.
Azi nu mai aveti evrei in Romania si nu m-as mira ca tu sa nu fi cunoscut un evreu in viata ta. Citeste si scurta replica in continuare.Poate te va interesa.
Apreciez eforturile tale de lamurire asupra formarii statului Israel. Eu personal cred ce Dumnezeu, cel din Treime v-a adunat din toate colturile lumii acolo, si v-a redat si voua o tara acum la acest sfarsit de istorie. Asa cum scrie in Evanghelie batalia cea mare este acum pentru Israelul ceresc, si toate nemurile pamantesti pentru care a venit Iisus, pe care voi L-ati rastignit il vor lua cu asalt. Sunteti si voi evreii bineveniti sa va intoarceti la prima voastra iubire, la Dumnezeul cel Viu, si multi dintr voi o vor face, dar din pacate la aceasta ora, cei mai multi dintre voi asteapta pe altcineva, si vor fi inselati de acel altcineva. Oricum eu nu vreau sa va atribui numai voua aceasta vina a venirii fiului pierzarii,
desi prin voi va veni, prin neamul lui Dan, asa cum este scris in Evanghelie. Cred ca venirea lepadatului va veni mai ales din cauza caderii crestinismului, a credintei in Hristos, Mesia cel Adevarat. Pina atunci trecem si noi prin prigoana, la fel ca si voi...ni se politizeaza viata, boala, nasterea moartea....suntem legati cu totii ca intr-un macrocosmos de legaturi visate, numai cind avem un om in fata noastra il ratam....tot cu gandul la macrocosmos.
Multi zic ca cica voi ati fi de vina, ca voi aveti fraiele politice ale puterii in aceasta lume terestra pentru ca cei mai multi dintre vi doar de atit vor avea parte.....Eu personal nu vreau sa intru in aceasta polemica despre organizatia vazuta/nevazuta a masoneriei, care a nascut mostruozitati ca fascismul, comunismul, globalizarea si alte puteri sistemice atee, pentru ca am vazut ca in puterea mea este credinta si nici o masonerie sau nemasonerie nu-mi poate smulge aceasta putere din suflet.

PS e fain sa imbatranesti dar sa nu pierzi copilul din tine.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.12.2009, 23:56:16
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camian372 Vezi mesajul
Apreciez eforturile tale de lamurire asupra formarii statului Israel. Eu personal cred ce Dumnezeu, cel din Treime v-a adunat din toate colturile lumii acolo, si v-a redat si voua o tara acum la acest sfarsit de istorie. Asa cum scrie in Evanghelie batalia cea mare este acum pentru Israelul ceresc, si toate nemurile pamantesti pentru care a venit Iisus, pe care voi L-ati rastignit il vor lua cu asalt. Sunteti si voi evreii bineveniti sa va intoarceti la prima voastra iubire, la Dumnezeul cel Viu, si multi dintr voi o vor face, dar din pacate la aceasta ora, cei mai multi dintre voi asteapta pe altcineva, si vor fi inselati de acel altcineva. Oricum eu nu vreau sa va atribui numai voua aceasta vina a venirii fiului pierzarii,
desi prin voi va veni, prin neamul lui Dan, asa cum este scris in Evanghelie. Cred ca venirea lepadatului va veni mai ales din cauza caderii crestinismului, a credintei in Hristos, Mesia cel Adevarat. Pina atunci trecem si noi prin prigoana, la fel ca si voi...ni se politizeaza viata, boala, nasterea moartea....suntem legati cu totii ca intr-un macrocosmos de legaturi visate, numai cind avem un om in fata noastra il ratam....tot cu gandul la macrocosmos.
Multi zic ca cica voi ati fi de vina, ca voi aveti fraiele politice ale puterii in aceasta lume terestra pentru ca cei mai multi dintre vi doar de atit vor avea parte.....Eu personal nu vreau sa intru in aceasta polemica despre organizatia vazuta/nevazuta a masoneriei, care a nascut mostruozitati ca fascismul, comunismul, globalizarea si alte puteri sistemice atee, pentru ca am vazut ca in puterea mea este credinta si nici o masonerie sau nemasonerie nu-mi poate smulge aceasta putere din suflet.

PS e fain sa imbatranesti dar sa nu pierzi copilul din tine.
Ati putea totusi sa nu-l mai atacati sau sa-l acuzati de lucruri pe care doar Dumnezeu le stie cu adevarat?
Sa ne respectam unul pe altul, sa ne iubim unul pe altul, daca vrem sa mergem cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 14.12.2009, 00:16:09
camian372
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit atac????de unde???? poate din cosmos

Atunci cind propaganda ia locul polemicii si schimbului liber de idei, orice schimb de replici pare un atac.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 14.12.2009, 00:22:31
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camian372 Vezi mesajul
Atunci cind propaganda ia locul polemicii si schimbului liber de idei, orice schimb de replici pare un atac.
Faceti afirmatii nefondate si il judecati pentru ca este evreu si pentru ca aveti deja in minte niste scenarii, care ar putea sa nu fie adevarate...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 14.12.2009, 12:34:48
camian372
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit rasturnarea valorilor si ridicarea minciunii la rang de adevar

Rasturnarea adevarului, lasitatea, ponegrirea personalitatilor istorice si ale culturii, ascunderea adevarului istoric, cu zugravrea de convenienta a unor "realitati" mincinoase care stau in picioare doar prin credinta noastra a celor mintiti, toate astea sunt mecanisme de pervertire a vietii. Din treapta in treapta ajungi sa-ti ponegresti si parintii pentru un pumn de linte. Ajungi un tradator, un Iuda, demn de a primi pecetea tradarii pe frunte.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
jaf in Israel Ioana-Andreea Generalitati 1 11.10.2010 13:22:36
Sema Israel! dorstor Iudaismul 10 11.10.2010 13:08:03
De ce Israel? tigerAvalo9 Generalitati 26 28.12.2009 15:23:53
Impresii de la mitingul de protest contra statului politienesc! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 7 02.02.2009 17:04:58
S-a nascut Coalitia Impotriva Statului Politienesc. tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2009 19:19:08