Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2009, 18:55:35
maxx2000ro
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Duhovnic Bucuresti

Cine imi poate rocamnda si mie un duhovnic din Bucuresti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.01.2009, 08:35:45
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maxx, eu nu sunt din Bucuresti dar indraznesc sa te trimit la manastirea Antim. Acolo sigur vei gasi un duhovnic.
bucurii..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.01.2009, 10:21:31
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

..................

Last edited by maniucu; 02.02.2012 at 14:31:46.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.01.2009, 12:04:01
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Preotul popescu de la Icoanei....foarte bun!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.01.2009, 12:25:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Intelepciune !

Dragii mei, pot sa va spun cu mana pe inima , ca a da sfat, sau a povatui pe cineva de a se duce la un anumit Duhovnic, este o mare greseala. Am fost patit, ca sa spun asa , din acest punct de vedere. In primul rand persoana indrumata, mai mult este dezorientata de sfaturile si indrumarile date, pentru ca , atatea indrumari , atatia Duhovnici. Apoi cel ce este indrumat , de accepta sfatul, poate sa fie complet nemultumit. Asa am patit eu in urma cu ceva timp in urma, sfatuind pe cineva sa mearga la un anumit Duhovnic. Nemultumirea persoanei respective a fost ca o revolta pur si simplu. Cred si sunt convins , ca prin rugaciune fiecare isi va gasi Duhovnicul lui. In alta ordine de idei foarte multi isi schimba Duhovnicul foarte des, fara dezlegare, fugind de canoanele ce li se dau, sau de rusinea celor savarsite, sau din alte motive. Nu trebuie incurajat acest aspect ! Repet, eu cel putin nu voi mai da sfaturi in acest sens. Sa nu confundam Biserica cu un cabinet stomatologic , unde ne schimbam medicul cand vrem, dupa spusele unuia sau altuia. Intelepciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2009, 10:04:31
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dragii mei, pot sa va spun cu mana pe inima , ca a da sfat, sau a povatui pe cineva de a se duce la un anumit Duhovnic, este o mare greseala. Am fost patit, ca sa spun asa , din acest punct de vedere. In primul rand persoana indrumata, mai mult este dezorientata de sfaturile si indrumarile date, pentru ca , atatea indrumari , atatia Duhovnici. Apoi cel ce este indrumat , de accepta sfatul, poate sa fie complet nemultumit. Asa am patit eu in urma cu ceva timp in urma, sfatuind pe cineva sa mearga la un anumit Duhovnic. Nemultumirea persoanei respective a fost ca o revolta pur si simplu. Cred si sunt convins , ca prin rugaciune fiecare isi va gasi Duhovnicul lui. In alta ordine de idei foarte multi isi schimba Duhovnicul foarte des, fara dezlegare, fugind de canoanele ce li se dau, sau de rusinea celor savarsite, sau din alte motive. Nu trebuie incurajat acest aspect ! Repet, eu cel putin nu voi mai da sfaturi in acest sens. Sa nu confundam Biserica cu un cabinet stomatologic , unde ne schimbam medicul cand vrem, dupa spusele unuia sau altuia. Intelepciune !
ai dreptate Cristi, dar mi-am permis sa raspund la acest subiect la gandul ca si eu am cautat un duhovnic ani la rand, si daca m-ar fi indrumat cineva catre un duhovnic bun, cred ca mi-ar fi fost mult mai bine acum. in anii ce au trecut, in timpul celor patru posturi mari de peste an, eu nu faceam decat sa intru in prima biserica care o intalneam intr-o anumita zi, si daca gaseam pe cinvea la spovedit stateam si eu sa ma marturisesc si de fiecare data faceam la fel, imi schimbam duhovnicul la fiecare spovedanie.
acum ca tot l-am gasit e mult mai bine, ca ma cunoaste, stie ce-i cu mine, pot merge de cate ori simt nevoia si nu doar in post cum obisnuiam.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.01.2009, 13:37:30
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Intelepciunea e la Dumnezeu. Noi suntem vasul in care EL toarna ce ne trebuie

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dragii mei, pot sa va spun cu mana pe inima , ca a da sfat, sau a povatui pe cineva de a se duce la un anumit Duhovnic, este o mare greseala. Am fost patit, ca sa spun asa , din acest punct de vedere. In primul rand persoana indrumata, mai mult este dezorientata de sfaturile si indrumarile date, pentru ca , atatea indrumari , atatia Duhovnici. Apoi cel ce este indrumat , de accepta sfatul, poate sa fie complet nemultumit. Asa am patit eu in urma cu ceva timp in urma, sfatuind pe cineva sa mearga la un anumit Duhovnic. Nemultumirea persoanei respective a fost ca o revolta pur si simplu. Cred si sunt convins , ca prin rugaciune fiecare isi va gasi Duhovnicul lui. In alta ordine de idei foarte multi isi schimba Duhovnicul foarte des, fara dezlegare, fugind de canoanele ce li se dau, sau de rusinea celor savarsite, sau din alte motive. Nu trebuie incurajat acest aspect ! Repet, eu cel putin nu voi mai da sfaturi in acest sens. Sa nu confundam Biserica cu un cabinet stomatologic , unde ne schimbam medicul cand vrem, dupa spusele unuia sau altuia. Intelepciune !
Doamne-ajuta!
Cristi, ce spui tu pot confirma si eu din proprie experienta. Parintele Rafail Noica, in cartea Cultura Duhului, face recomandari importante in privinta relatiei noastre cu duhovnicul. Gasiti si pe acest site si pe altele cu acelasi profil inregistrari audio sau video ale Parintelui Rafail pe aceasta tema. Atentie mare, cei care nu aveti duhovnic, inca. Nu stim noi care este duhovnicul care ni se potriveste. Nu stiu nici altii. De aceea, daca doriti sa aflati unde este duhovnicul pe care il cautati, faceti rugaciune si fiti foarte atenti ce raspunsuri primiti. Incercati (verificati) semnele primite (daca sunt mai multe sau aveti indoieli, tot rugaciunea este calea) si apoi cu nadejde si credinta lasati-L pe Cel, care va asteapta cu infinita dragoste de atata vreme, sa va modeleze prin intermediul noului vostru PARINTE DUHOVNIC.

Draga Maxx2000ro, daca totusi, iti pare ca nu ai primit nici un raspuns, coboara-ti mintea in inima si asculta de ce este bun in tine. Fa rugaciunea si cauta-l tu, pur si simplu. Intra in biserica si intreaba preotul care simti ca are raspunsul la intrebarile tale. Asa cum ai facut aici pe forum. Cu nadejde.

P.S. Recunosc ca zilele trecute m-am abatut de la acest principiu si am recomandat un duhovnic, dar acela era un caz deosebit in care raspunsul imi fusese spus de cineva in prealabil, ca din intamplare. Si cum nimic nu e intamplator ...

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.01.2009, 14:29:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa-mi fie cu iertare, dar eu nu vad nimic rau in a recomanda un duhovnic. Cand spun duhovnic, ma refer la persoana care te poate ajuta cu adevarat sa primesti vindecare. Daca noi cunoastem un medic bun, il vestim cu bucurie si altora. De ce in cazul duhovnicilor sa nu facem acelasi lucru? Pierdem din vedere ca cel ce are putere sa puna pe cineva pe calea ce duce catre Hristos, o poate face cu oricine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2009, 14:42:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa-mi fie cu iertare, dar eu nu vad nimic rau in a recomanda un duhovnic. Cand spun duhovnic, ma refer la persoana care te poate ajuta cu adevarat sa primesti vindecare. Daca noi cunoastem un medic bun, il vestim cu bucurie si altora. De ce in cazul duhovnicilor sa nu facem acelasi lucru? Pierdem din vedere ca cel ce are putere sa puna pe cineva pe calea ce duce catre Hristos, o poate face cu oricine.
Draga Costel te rog sa o faci si cati or m-ai veni dupa tine , 5, 8, 18 . . , atatea recomandari , atatia Duhovnici . Fiecare are libertate de exprimare, voie libera. Eu am impartasit din propria experienta, lovindu-ma de situatia expusa in acest topic. Un Duhovnic nu se alege de pe o lista de nume si adrese !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.01.2009, 15:39:32
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Preotii de la Biserica Rusa (langa Universitate)- Pr Vasile si Pr Iulian si parintele Tanasache de la Bis Sf Ecaterina, sunt niste duhovnici f buni.
la M Antim stiu de Pr Irineu.
Scuzati dar sint si duhovnici rai?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DUHOVNIC gherman Calugarul 156 04.02.2015 18:51:24
Recomandare duhovnic Drumul taberei (Bucuresti) si alte intrebari Petre. Intrebari utilizatori 1 04.04.2012 19:24:21
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 01.03.2012 00:04:37
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 17:31:08
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 20:14:52