Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.12.2010, 17:49:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina82 Vezi mesajul
Solutia pentru avort este ABSTINENTA!

Singura concluzie este ca nu suntem crestini cu adevarat! Dumnezeu sa ne ierte!
Oare asta inseamna sa fi crestin cu adevarat? sa te abtii cu forta, la modul fanatic?(unii calugari catolici se automutilau taindu-si organele genitale ca sa nu mai simta nimic)
Ca tinar sa te sui pe pereti din cauza presiunii interne si sa devi un ciudat, sa ai probleme de somn , psihice si de socializare, sa eviti sa te intilnesti cu prietenii, la biserica sa umblii cu ochii in pamint ca nu cumva sa dai cu ochii de vre-un decolteu(fereasca Dumnezeu:) sau sa simti mirosul de transpiratie hormonal puternic afrodisiac al vre-unei mirene care trece prin acea perioada a lunii?.

Pe taica Vishovi il inteleg deoarece la peste 60 de ani abstinenta este floare la ureche.

Last edited by andreicozia; 08.12.2010 at 18:01:48.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.12.2010, 18:19:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu sunt de acord sa faci sex inainte de casatorie.
Da daca s-a intamplat sa ramana o fata insarcinata,si nu vrea copilul asta nu inseamna ca respectivul copil nu e binecuvantarea lui Dumnezeu pentru Romania,BOR poate sa faca institutii unde sa fie crescuti copii.
Daca statul nu e in stare sa ii creasca nu are decat sa faca statul sosele si autostrazi si ce o mai face,ce e necesar s-o gasi sa cresti respectivii copii.
Te duci la cerut bani la UE,la WCC la UNICEF pe unde s-o putea ca sa cresti respectivi copii.
Da trebuie sa se interzica avortul.Avortul e ceva barbar care nu ar trebui practicat in secolul 21.
Prezervativul parerea mea sa fie lasat,dar anticonceptionalele avortive sa nu fie lasate (astea pe langa avort provoaca uneori si cancer mamar la femei).Asta sa se faca prin lege.Cei din UE poate o sa comenteze initial dar o sa vada ca aceasta politica e buna (ca si ei se confrunta cu scaderea populatiei) si probabil o sa o adopte si ei.

Nu ati vazut reportajul acela cu mrea din Ucraina crestin ortodoxa de cresc nu stiu cati copii?
Pai daca acolo se poate face asa la noi de ce sa nu se poata face?
Parintele Tanase vad ca il ajuta Dumnezeu de are grija de nu stiu cati copii.
Daca copii ii cresti si ii educi bine ai si viitorul Romaniei asigurat.


Apoi daca fetele o sa stie ca nu ai voie sa faci avort foarte probabil ca o sa fie mai atente.
Asa ca mie mi se pare o solutie contra avort sa interzici avortul prin lege.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.12.2010, 18:45:27
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

@andreicozia
@Rearbottoms

Fratilor, voi sunteti dusi rau!!! (de andrecozia stiam, dar vad ca e molipsitor...)

NU EXISTA NICI O DOVADA CA ABSTINENTA AFECTEAZA IN VREUN FEL PSIHICUL SI/SAU SANATATEA FIZICA!!!

Documentati-va macar inainte sa vorbiti! Singurii care sustin asta sunt Kinsey si altii exact ca el, care din plictiseala nu stiau sa faca altceva decat sex si se autojustificau! Adica avocatii sexului sunt de fapt obsedatii sexuali, ori asemenea pareri nu sunt de luat in seama. Nici un doctor (doctor in medicina umana) nu a sustitnut vreodata aceste teorii.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.12.2010, 19:01:21
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Apoi daca fetele o sa stie ca nu ai voie sa faci avort foarte probabil ca o sa fie mai atente.
Asa ca mie mi se pare o solutie contra avort sa interzici avortul prin lege.
SI BAIETII SA FIE "MAI ATENTI"! Un copil se face in 2, niciodata de una singura.
Si sa se pedepseasca prin lege si nefolosirea prezervativului de catre barbati iar cei care refuza sa protejeze femeia de sarcina la rugamintea acesteia, sa infunde puscaria.
Corect?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.12.2010, 21:43:28
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

mm.. e usor de spus... ai gresit, ai ramas insarcinata, asuma-ti raspunderea..... multe prefera sa omoare decat sa isi asume raspunderea ... si problema ca asta e gandirea majoritara ... ce sa fac copii daca nu am ditamai caruta de bani? daca nu am cea mai inalta functie posibila? las ca mai traiesc viata, ca nu imi trebuie plozi pe cap, sau mai rau ce sa fac copii handicapati? sunt atatia in lumea asta de ce sa ma chinui eu? pe de o parte se chinuie si el si se chinuie si parintii ... dar eu sunt sigura ca daca refuzi o cruce Dumnezeu iti da alta muuult mai grea ...

cand am facut triplu test pt baiat am stat chiar cu sufletul la gura, cu emotii, ca atunci cand am ramas cu baiatul luasem antibiotice si stiu ca e rau tare, dar m-a ajutat Dumnezeu si triplu test a iesit bine. darrr, am o verisoara trecuta de la ortodoxi la crestini dupa evanghelie care la triplu test i-a iesit ca ar avea sindrom, dar totusi ea a refuzat sa faca amniocenteza, si a mers mai departe si a nascut un baiat foarte sanatos. dar stres si frica tot a fost, cand stii ca ar putea fi riscul ala ca sa iasa un copil bolnav. si mie mi-era frica sa nu patesc la fel...aaa plus ca in ziua in care m-am dus sa fac analizele in fata mea era o mama cu un baiat tocmai cu sindrom si ma gandeam vai oare sa fie vreun semn ??? si chiar stateam si ma gandeam....daca Doamne fereste se intampla sa iasa cu probleme? pentru ca omul nu are cum sa stie care este voia lui Dumnezeu care este crucea lui? as putea sa fac fata?

ma rugam doar ca sa nu fiu pusa in situatia asta de a alege mergi mai departe sau te opresti (adica omori), in fundul inimii stiam ca bebe e sanatos, dar nu stiam ce planuri are Dumnezeu pentru mine, crucea pe care o are pregatita pentru mine ... si apoi am inceput sa ma rog ca daca este sa iasa vreo problema sa imi dea Dumnezeu forta sa pot merge mai departe, sa am sprijin din partea familiei, sa ma ajute Dumnezeu sa imi pot cara crucea pe care mi-o da . dar Dumnezeu m-a ajutat si pe mine si pe bebe si a iesit totul bine.

acum, ce vroiam sa zic ... in zilele alea cand eram preocupata vai cum iese, vai ce as face, sau ma rugam sa imi dea Dumnezeu forta sa merg mai departe in caz de ceva si sa am sprijin, poate sa fi fost o coincidenta sau nu, dar fata care era la cresa a cazut si s-a lovit la spate, nu tare dar avea o vanataie. si m-am gandit ca daca Dumnezeu e sa dea cuiva un necaz, omul trebuie a faca fata orice ar fi, ca daca refuza, un necaz mai mare se poate rasfrange asupra respectivului om si asupra celor dragi din jur. atunci mi-a intarit si mai tare ideea ca orice ar fi nu ma voi lasa influientata de nimeni din jur cu ce sa fac cu sarcina in caz de vreo problema. pentru ca daca ar fi iesit ceva rau sigur s-ar fi tras de mine dintr-o parte si alta sa renunt. si e greu pe de o parte stii ca vei avea un copil bolnav, pe de alta parte omori o fiinta nevinovata ... si am inceput sa ma rog si mai mult, ca orice ar fi Dumnezeu sa imi dea putere sa fac fata la orice, absolut orice. bine ca totul a iesit cu bine... dar daca mi-a mai da Dumnezeu si al treilea copil nu mai fac nici un test, ca mai mult streseaza mama.

dupa ce am luat rezultatele si ma linistisem, vorbeam cu o colega de testele astea si m-a intrebat ce sunt ele. si i-am zis : ca sa vada daca e copilul sanatos sau poate iesi bolnav si a zis vai de mine neaparat sa faci testele alea ca nu vezi cati copii handicapati sunt? si i-am zis ca le-am facut ca au iesit bine si apoi nu am mai zis nik. dar din reactia ei am inteles ca daca Doamne fereste ar fi sa iasa la cineva vreun copil cu probleme ar trebui renuntat la o astfel de sarcina. si mai am o prietena careia i-am povestit de verisoara mea si a spus ei ca ea ar fi repetat triplu test si daca ar fi iesit tot asa cu probleme ar fi renuntat la sarcina. si prietena asta a mea intotdeauna zice ca destinul si-l face omul cu mana lui, ca o mama poate alege daca sa nasca un copil bolnav sau nu si din moment ce alege si-o face cu mana ei, ca nu exista asa ceva ca vai omul trebuie sa isi duca crucea ... si mai stiu care gandesc asa. si chiar nu sunt de acord ... sa fereasca Dumnezeu de copii bolnavi, ca trebuie sa fie groaznic si pentru parinti si pt copil ca poate se chinuie, dar poti omori un copil nevinovat? si uite ca sunt multi cei care da, l-ar omori...

deci in concluzie nu sunt deloc de acord cu avortul, oricum ar fi copilul, sanatos, bolnav, iesit din accidente de o noapte, sau viol, incest, de la tata, de la mama, de la catel, de la purcel, absolut in nici un fel ... oricum nu aruncati cu piere doar in femei, nu numai femeile sunt vinovate ci si barbatii .. poate daca ar exista si din partea lor mai mult sprijin si mai multa responsabilitate altfel ar sta lucrurile ... bai ai lasat-o pe aia gravida, apoi asuma-ti responsabilitatea... ok nu vrei sa te insori, e partea a doua, dar sprijina mama pentru a creste copilul, asuma-ti datoria de tata.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.12.2010, 22:52:32
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
NU EXISTA NICI O DOVADA CA ABSTINENTA AFECTEAZA IN VREUN FEL PSIHICUL SI/SAU SANATATEA FIZICA!!!
Cred ca glumesti.. Din cate stiu s-au facut si studii, dar lasandu-le la o parte. Tu nu esti tot om? Cum esti/erai la 18-22 ani? N-ai avut nicio relatie sexuala? Si nici *n-ai facut una mica*? Nu? Si-a fost bine? Ai avut o prietena? Ai iubit-o? N-ai simtit ca vrei ceva mai mult de la ea? Te-ai abtinut? Ai plans apoi? A fost bine?

Si pot sa tot pun intrebari dar ti le pui si singur si raspunsul tot singur ti-l dai.

Nimeni n-a zis ca trebuie sa faci sex doar pentru ca .. trebuie. Treaba asta vine de la sine, si abtinerea e nesanatoasa si creeaza o stare de frustrare. Risti sa vrei sa te izolezi, devii antisocial etc. Pentru ce? Doar asa ca sa negam ceea ce suntem? Suntem oameni.

Ca sa nu mai vorbim ca o relatie nu prea poate sa dureze daca nu exista si acel act... Decat in cazul in care stati amandoi si plangeti in fiecare zi pe tema asta. Si suferiti. Pentru ca nu puteti sa faceti ceva pentru care ati fost proiectati.

Last edited by Rearbottoms; 08.12.2010 at 22:55:07.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.12.2010, 23:20:22
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

deci sa revenim la subiect... daca fata x nu vrea copilul din motive y,w,z si ar dori copilul fata q nu ar fi mai bine sa-i se dea copilul?

de ce sa se faca o crima cand se poate face frumos? ..s-a intamplat ca fata sa ramane gravida si nu vrea copilul..bun atunci da copilului o sansa la viata ca nu este el de vina ca ma-sa a fost nesabuita.. Sa de-a copilul unei famili care merita sa aibe copii.. Oare pe acele femei care nu pot avea copii nu le doare sufletul cand citesc de cate un avort? si isi zic "uite fata asta a ramas insarcinata si avorteaza!".. va recomand o emisiune de pe mtv cu niste fete de 15-17 ani care au ramas insarcinate..sa vedeti ca nici una dintre ele nu au acceptat avortul si li s-au propus.. Unele merg cu bebelusul la scoala, altele isi cauta un rost chiar daca tatal copilului a disparut din peisaj. Eu sincer le apreciez pe aceste fete care sunt responsabile de ce au facut...

Si ce este mai grav e ca multe fete fac avorturi dupa avorturi.. si pe urma se intreaba peste ani cand vor si ele copii de ce nu pot avea copii..pai organismul adio! Multe zic "Pot sa fac copii cand vreau eu..pac asa maine!"..

Si ce este mai grav e ca tinerele isi incep viata sexuala la 10 ani! pai eu la 10 ani ma jucam cu verii mei prin copaci... Daca tu fetito de 10-15 ani te crezi matura sa-ti incepi viata sexuala atunci daca ramai gravida asumati raspunderea!!!



Un exemplu a fost Daniela Gyorfi care declara in trecut ca am facut avorturi caci vreau sa fac copii cand vreau eu, eu sa mi-l programez sa aleg eu momentul.. A ramas gravida cand a vrut "ea" dar a pierdut copilul...

Si pe mine ma uimeste un lucru..daca de la 10 ani isi incep unele fete viata sexuala ce fac cand vor avea 20 de ani? Am cunoscut o fata care avea 12 ani se lauda cu viata ei sexuala si cu prietenul ei mai mare cu 8 ani..Acum si ala e prost ca se uita la gradinite...Macar de ai 20 de ani uita-te si tu la una de la liceu, clasa a 12,11 hai 10...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.12.2010, 23:33:54
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
Cred ca glumesti.. Din cate stiu s-au facut si studii, dar lasandu-le la o parte. Tu nu esti tot om? Cum esti/erai la 18-22 ani? N-ai avut nicio relatie sexuala? Si nici *n-ai facut una mica*? Nu? Si-a fost bine? Ai avut o prietena? Ai iubit-o? N-ai simtit ca vrei ceva mai mult de la ea? Te-ai abtinut? Ai plans apoi? A fost bine?

Si pot sa tot pun intrebari dar ti le pui si singur si raspunsul tot singur ti-l dai.

Nimeni n-a zis ca trebuie sa faci sex doar pentru ca .. trebuie. Treaba asta vine de la sine, si abtinerea e nesanatoasa si creeaza o stare de frustrare. Risti sa vrei sa te izolezi, devii antisocial etc. Pentru ce? Doar asa ca sa negam ceea ce suntem? Suntem oameni.

Ca sa nu mai vorbim ca o relatie nu prea poate sa dureze daca nu exista si acel act... Decat in cazul in care stati amandoi si plangeti in fiecare zi pe tema asta. Si suferiti. Pentru ca nu puteti sa faceti ceva pentru care ati fost proiectati.
Dimpotriva! astazi traim o permisivitate sexuala fara margini si paradoxal s-au inmultit bolile psihice! Trupul daca vrei poti sa-l stapanesti, cu putina infranare si cu rugaciune.. Sincer nici eu nu credeam intr-o perioada ca se poate dar mi-a aratat Dumnezeu linistea curatiei si acum stiu nu doar ca se poate ci si cata bucurie, pace, liniste, fericire, bucurie aduce abtinerea de la acest pacat! Pai zice Cuviosul Nicodim Aghioritul in cartea sa geniala numita "paza celor 5 simturi" pe care o recomand cu draga inima, zice asa: ca pofta pacatului imediat ce ai implinit-o te intuneci si te tulburi si regreti si te umpli de tulburare si de durere.. Pe cand abtinerea in curatie, mentine mintea vesela pururea si bucuria asta nu se preschimba in intristare niciodata, dimpotriva, ea creste la nesfarsit pana cand trupul tau devine, cum spune Maica Siluana, alauta a Duhului Sfant!
Iti doresc si tie robot man sa cunosti acestea pe cat se poate.. Indrazneste, iti spun, nici eu nu credeam ca e cu putinta cu atatmai mult nu banuiam ca implinirea pacatului este de fapt starea iadului.. "ia-ma, consuma-ma, este o tesniune teribil de chinuitoare de care cel ce sta in ea nu-si mai da seama.. abia cand se elibereaza isi da seama in ce iad a zacut.. Si asa cum pisica linge lama ctitului ca a avut putin unt pe ea si apoi ajunge de-si linge si-si bea propiul sange indulcindu-se cu el, asa e si cu pacatul trupesc pentru cei ce-l savarsesc..
Va doresc tuturor, curatie ,cumpatare si Duh Sfant!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.12.2010, 14:21:33
irina82 irina82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
Ceva-mi zice ca nu exista Durex pe-atunci.
Si ceva-mi zice ca treaba cu viata sexuala nu era un aspect atat de important care trebuia dezbatut. Instinctul sexual este.. V-ATI PRINS, un instinct. Cu totii il avem, nu trebuie sa fim invatati.
Iar asta cu abstinenta e fenomenala, suprimarea instinctului intotdeauna duce la fericire si bunastare, nu?


Aha, adica eu nu pot sa-mi iubesc prietena ca "preacurvesc"? Super tare.
Si animalele au instinct, dar se pot ele mantui?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.12.2010, 17:14:41
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Parintele Porfirie spunea ca daca noi ne-am sfinti, adica daca am avea iubire si smerenie, atunci i-am putea ajuta si pe cei care cad in erezii, daramite in astelalte pacate; si intr-adevar numai Dumnezeu poate atinge coardele sensibile in acesti oameni prin intermediul celor care ajung sa curete paharul pe dinauntru si cu lumina iubirii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 02.06.2009 23:26:49