Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.01.2011, 14:57:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Daca Domnul Hristos ne-ar fi spus: mai omorati si voi cate-un ateu, ori un pacatos,
ori, macar, vreun eretic din ala modernist, ca sa fiti asemenea Tatalui Meu care si El
omoara, atunci as mai intelege, dar cum Mantuitorul ne spune ca Tatal Sau si al
nostru desavarsit este... Eu inteleg ca acum cateva sute de ani, unii, care pretindeau
ca se asemanau Tatalui, se incalzeau aprinzand ruguri si prajind eretici, dar nu sunt
sigur daca nu cumva se asemanau altuia care e responsabil cu focul si e chiar Fochist
Sef prin zona.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Puteți veni cu obișnuitele dv aiureli moderniste și anticatolice cât doriți: ar trebui să puneți pe jăratec cam mult din Biblie ca să reușiți să demonstrați că alcineva decât Dumnezeu întrerupe firul vieții.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.01.2011, 15:14:47
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Puteți veni cu obișnuitele dv aiureli moderniste și anticatolice cât doriți: ar trebui să puneți pe jăratec cam mult din Biblie ca să reușiți să demonstrați că alcineva decât Dumnezeu întrerupe firul vieții.
Fiti linistit domnu' doctor, ca nu doresc nici sa demonstrez ceva, nici sa
pun pe jaratec Biblia sau catolicismul, eu doar imi expun Dumnezeul in
care cred, Cel desavarsit si care se identifica cu
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.01.2011, 17:15:58
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
''''Geneza 38:7
Er, întâiul născut al lui Iuda, era rău înaintea Domnului; și Domnul l-a omorât.
Gen 46.12; Num 26.19; 1Cron 2.3;
Geneza 38:8
Atunci Iuda a zis lui Onan: "Du-te la nevasta fratelui tău, ia-o de nevastă, ca cumnat, și ridică sămânță fratelui tău."
Deut 25.5; Mat 22.24;
Geneza 38:9
Onan, știind că sămânța aceasta n-are să fie a lui, vărsa sămânța pe pământ ori de câte ori se culca cu nevasta fratelui său, ca să nu dea sămânță fratelui său.
Deut 25.6;
Geneza 38:10
Ce făcea el n-a plăcut Domnului, care l-a omorât și pe el''. ''

Mi se pare ciudat , Dumnezeu omoara oameni?
Sfarsitul vietii fiecarui om este hotarit de Dumnezeu.El este cel care aduce moartea asupra noastra si ingaduie ca noi sa murim.. De aceia sunt unii care isi gasesc moartea prin cele mai absurde accidente si altii prin altele si mai mari supravietuiesc.. Viata ca si moartea sunt in mainile lui Dumnezeu.. In Facere se zice ca Dumnezeu i-a omorit pe fiii lui Iuda,insa nu zice cum. Nu cred ca Dumnezeu i-a traznit din Cer istant..
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.01.2011, 18:46:33
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

ptr.relatii si informatii, numai dumnezeu poate raspunde,restul sunt pareri.
un exemplu simplu:daca dumnezeu da viata si dumnezeu hotaraste pedepsirea prin luarea vietii poate cineva sa se opuna?este cineva nemuritor prin propria putere?un proprietar face ce doreste cu proprietatea sa.se poate privi si asa?io cred ca da.[/quote]


Da, dar tu crezi ca Dumnezeu are calitati ca noi oamenii?, adica tu ca om ai putea face ce vrei cu lucrul tau ca-i al tau , dar noi tot timpul am incercat sa i atribuim lui Dumnezeu calitati., trasaturi umane , eu nu cred ca Dumnezeu gandeste ca tine .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.01.2011, 18:53:11
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,templier knight

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
ptr.relatii si informatii, numai dumnezeu poate raspunde,restul sunt pareri.
un exemplu simplu:daca dumnezeu da viata si dumnezeu hotaraste pedepsirea prin luarea vietii poate cineva sa se opuna?este cineva nemuritor prin propria putere?un proprietar face ce doreste cu proprietatea sa.se poate privi si asa?io cred ca da.

Da, dar tu crezi ca Dumnezeu are calitati ca noi oamenii?, adica tu ca om ai putea face ce vrei cu lucrul tau ca-i al tau , dar noi tot timpul am incercat sa i atribuim lui Dumnezeu calitati., trasaturi umane , eu nu cred ca Dumnezeu gandeste ca tine .[/quote]
daca tu ai inteles ca io consider ca dumnezeu gandeste ca oamenii, esti in mare eroare.cu sec:dumnezeu face absolut tot ce este in concordanta cu legea sa
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.01.2011, 19:10:24
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Salut

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
intrebarile tale sunt ale unui ateu dupa cu ti-e si numele lucemfere de la lucsiferius tatal minciunii,hai si mai usureaza cu intrebarile-ti ateie.vrei sa cunosti mai mult citeste scriptura si roaga-te la Dumnezeu sa iti dea intelepciune sa poti pricepe ce citesti.dar pe tine si pe templierul te preocupa intrebari incuietoare de atei ca asta e si templierul un ateu.

Hei ,curiozitatea nu i nimic rau ,nu trebuie sa devii un fanatic, eu intodeauna mi am pus intrebari , si oameni ca tine sunt tipul de oameni cu ''ochelari de cal'' deci tu vezi numai intr o directie crezi orbitor in ceva , si sa stii ca si eu am unele nelamuriri ,daca Dumnezeul Bibliei e Dumnezeu cel adevarat, si sa stii ca cred intr un Creator , in Dumnezeu , intr o Divinitate niciodata nu ma m indoit de asta .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.01.2011, 19:26:56
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Eu am cunostinta de la un parinte duhovnic cum ca sunt unii la care mai incape pe lista un pacat mai mare doar pentru a fi terminati, si ma gandesc ca, cum toti suntem diferiti, fiecare isi poate permite o combinatie limitata de pacate,si in urma a ceea ce am citit la un rus, dar de ce nu chiar si de la parintele Paisie cred ca se poate deduce un fel de fizica a sufletului, mult prea complexa pentru intelegerea celor care nu studiaza Vietile Sfintilor,Evangheliile de ceva vreme. Complexitatea actuala a universului este data de cele doua extreme intre care oscileaza o vreme farame de dumnezeire intr-o lume materiala. Poate ca pentru ca Pamantul sa creasca trebuie sa ajunga suflete in iadul materiei, si pentru ca universul sa se extinda trebuie sa ajunga suflete in raiul spatiului-spiritului pana cand se mai produce o transformare, o evolutie, in functie de cat de bine merg lucrurile. Din felurite motive unele suflete sunt prea bolnave pentru a mai putea fi ajutate chiar si de iubirea parintelui Porfirie, in timp ce pe unii ii intreaba cum de nu s-au sfintit deja cu sensibilitatea pe care o au, iar altii ajung sa traiasca ca niste suflete ranite toata viata, pentru ca parintii lor le-au afectat din timpul formarii intrauterine cu neintelegerile lor...si eu am avut o problema in privinta nevinovatului smochin, dar atata vreme cat si unii ecologisti au prevazut probleme serioase generate de iresponsabilitatea noastra fata de soluri, care efectiv imi par a fi de importanta pielii pentru om, raportata la Pamant, botezul de foc nu pare decat sa-i separe cumva pe cei mai capabili sa continue dezvoltarea fractala de cei care duc la autodistrugere, nefacand deci roade bune, dar oricum mintea omeneasca nu poate cuprinde complexitatea acestei lumi...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.01.2011, 19:58:10
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
intrebarile tale sunt ale unui ateu dupa cu ti-e si numele lucemfere de la lucsiferius tatal minciunii,hai si mai usureaza cu intrebarile-ti ateie.vrei sa cunosti mai mult citeste scriptura si roaga-te la Dumnezeu sa iti dea intelepciune sa poti pricepe ce citesti.dar pe tine si pe templierul te preocupa intrebari incuietoare de atei ca asta e si templierul un ateu.
Vai, ce izvor de autosuficiență poți fi!
În primul rând, dacă mie îmi place conceptul de lumină, ce treabă ai tu cu numele meu? Lucemferre vine de la lucem(lumină)+ferre(a purta). Adica aducătorul de lumină. Și cine e lumina lumii? Te-ai gândit vreodată la asta? Poate prin nume am vrut să-L elogiez pe Hristos. Dacă un aiurit s-a gândit ca steaua de dimineață din Isaia să se numească Lucifer, asta nu înseamnă că numele satanei e Lucifer. Chiar îl crezi tu atât de important pe vrăjmașul Domnului încât să fie pomenit în Sfânta Scriptură? Oricum, Lucifer nu apare decât în versiunea King James, ca urmare a unei erori de traducere și, mai ales, de interpretare.
În al doilea rând, bine că ai citit tu Biblia și m-ai lămurit pe deplin în privința problemelor puse de mine. Parcă eu nu am citit. Sau crezi că am visat întrebările și m-am gândit să le postez doar de dragul de a stârni gâlceavă? Chiar ți se pare că îmi impun în vreun fel punctul de vedere? Ce ți s-a părut obraznic în ceea ce am scris? Sau și tu ești un creștin în mintea căruia dictonul "crede și nu cerceta" e principiu de viață? Să știi că în Scriptură scrie altceva:
19. Nu stingeți Duhul.

20. Nu disprețuiți prorociile.

21. Ci cercetați toate lucrurile, și păstrați ce este bun.
Și asta fac eu. Cercetez, caut, întreb. În orice caz, o să deschid un topic si pe aria Generalități că acolo stau cei mai mulți forumiști și o să-mi scriu toate nedumeririle, cu scopul strict de a afla, pentru că nu știu. Nu de a jigni pe cineva. Însă tare mi-e că și acolo se vor găsi destui "bine"credincioși ca tine, plini de dragoste față de Dumnezeu, dar mai ales față de aproapele, să urle: A HULIT! și să arunce cu piatra.
Mă întreb dacă crezi despre tine că ești smerit. Chiar nu conștientizezi cât de mult te-ai asemănat cu un fariseu când mi-ai răspuns în felul în care ai făcut-o? Ține minte, pentru orice cuvânt vom da socoteală. Oi fi vrând tu sa te arăți plin de zel în fața lui Dumnezeu, apărând credința (formă de mândrie), dar dacă eu, poate trecând printr-o suferință sufletească și aflându-mă la o răscruce în viața mea, terminam să-mi mai bat capul cu Dumnezeu și creștinătatea din cauza ta? Să fi văzut surpriză la judecată...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.01.2011, 20:00:48
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Ori poate ca altfel spus, un copil ar avea un dvd cu un film deosebit, care-i place foarte mult si pe care il copie in multe exemplare pentru a-l darui, dar dupa un timp dvd-urile nu se mai copiaza cum trebuie si apar prea multe erori pentru a mai folosi si bucura pe cineva si atunci este nevoie ca sa fie aruncate, ca tot nu se omoara nimeni in zilele noastre cu reciclarea, si facut un alt copiator mai performant, de ce nu si alte dvd-uri dupa cele mai bune ramase si incercate... va fi deci un nou cer si un nou pamant, si poate ca putinii care se raporteaza corespunzator la legile functionarii universului....
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.01.2011, 20:06:25
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Dumnezeu nu ucide, El ia viata, are acest drept pentru ca tot El a dat-o.
o doamne...
Data viitoare cand te uiti la stirile de la 5 si vezi copil omorat in bataie de parinti sa te gandesti ca ei nu si-au ucis fiul, doar i-au luat viata (mai ales ca ei l-au adus pe lume) :)

"eu te-am facut, eu te omor".

Eu in calitate de fiinta superioara care imi iubesc copii, n-as putea sa-i omor..

Last edited by Rearbottoms; 05.01.2011 at 20:11:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
uitatul la televizor-ucide sufletul! GheronIosifIsihastul Generalitati 41 25.01.2011 09:48:06
si folosirea prea multa a calculatorului ucide sufletul zriyac Generalitati 20 20.10.2010 23:44:12
Un fel de egoism care ucide! achimovjan Generalitati 10 22.08.2008 08:14:38