Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.08.2011, 12:48:16
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Foarte interesant, m-am gandit si eu la varianta asta, la faptul ca fara boala poate vei fi coplesit de trufie si astfel, boala este o necesitate pentru sanatatea spiritului. Insa sunt sigur ca totul ar fi bine, nu suport trufia, nici trufasii si in plus, nu mi-e bine nici cu boala. In fine, sper ca Dumnezeu stie bine ce face. :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.08.2011, 13:41:32
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andy00 Vezi mesajul
Toate sunt incercari ale statorniciei tale incredinta fata de Mantuitorul. Eu personal in momentul in care intampin greutati ma gandesc la drepul Iov prin cate a trecut si nu a cartit impotriva Domnului. Sper sa treci cu bine de toate si multa rabdare!

Cam asa gandeam sa-i raspund si eu lui WhiteChakra, dandu-i exemple pe dreptul Iov. Tu ai facut-o limpede.

Deci dragule, ai rabdare, rabdare, rabdare, nu pregeta, roaga-te si fi-i sigur ca Dumnezeu stie cel mai bine ce este bine si ce nu este bine pentru tine, si pentru noi toti. Este doar si Tatal tau!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.08.2011, 17:02:53
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Se spune ca multe vedete si-au vandut sufletul diavolului in schimbul succesului pe care l-au avut sau il au pana in momentul de fata, vedete precum Robert Johnson sau, una mai contemporana, "Lady Gaga". Este posibil acest lucru ? Daca da, exista un proces anume, un ritual ? Indeplinirea dorintelor este garantata ? Care sunt consecintele acestui fapt ? Exista vreo cale de intoarcere odata ce "semnezi contractul" ? Am realizat ca de 5-10 ani obisnuiesc sa spun cate o rugaciune in fiecare seara iar de 2 ani il rog in continuu pe Dumnezeu sa-mi indeplineasca o dorinta (nu una extravaganta, ci de factura medicala chiar) si nu se intampla nimic. Ba mai mult, cand soarta pare a fi de partea mea, intervine vreo problema si lipsit de speranta, sunt nevoit sa o iau din nou de la zero, mi s-a intamplat de atatea ori. E ca si cum Dumnezeu pur si simplu nu vrea sa ma ajute in acest caz. Binenteles, nu sunt un crestin model, am si eu pacatele mele.
Nu spun ca a cere ajutor diavolului este o solutie dar, in astfel de momente, cand totul se intoarce impotriva ta, e greu sa rezisti ispitei iar cand te gandesti la Dumnezeu si la sutele de strigate de ajutor efectiv ignorate, parca nu iti mai vine sa te rogi.
Buna . vreau sa te contrazic , fara sa ma mandresc cu asta ci doar cu pacatele mele atata...
Incepand cu data de 08.08.2011 am fost eliberata din functia publica pe care o detineam , o vechime de 21 ani, divortata cu un copil situatie ce pare fara iesire...Dar Bunul Dumnezeu stie f bine ce face si de ce ne fereste, asa ca m-am rugat f mult mai ales Sfintei Xenia de Sankt-Petersburg, si Acatistul Bunei Vestiri si Bucurie Neasteptata...nu pot sa iti spun ca de pe 1 sept ma duc la noul meu loc de munca, ...minunea lui Dumnezeu, dar rugaciunea este esentiala si curatia sufletului nostru.Imi spunea parintele meu duhovnic ca Dumnezeu ne da atunci cand noi ne rugam cum trebuie atunci cand il avem pe IISUS in noi cu adevarat. Esti spovedit, impartasit? te-ai gandit ca te rogi formal fara o schimbare profunda ,fara post spovedanie si impartasire si apoi mai e ceva spui ca te rogi ptr o problema medicala stii Dumnezeu ingaduie asta doar pentru curatirea ta. Stii ca atunci cand se deterioreaza trupul se inalta sufletul? Si ce e cu id-ul tau cu WHITECHACKRA???...
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.08.2011, 17:17:01
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Nu sunt spovedit, ultima data cand am fost la Biserica a fost iarna trecuta, de Craciun, atunci m-am si spovedit. Spui ca te-ai rugat mai ales Sfintei Xenia, exista vreun avantaj daca te rogi la Dumnezeu prin intermediul unui sfant ? Am auzit ca sfintii se roaga la Dumnezeu pentru noi, de asta intreb. Nu cred ca ma rog formal, chiar simt si inteleg ceea ce spun insa ma gandesc ca balanta nu e echilibrata ci inclinata spre partea faptelor rele pe care le-am facut, poate faptele bune nu le compenseaza inca pe cele rele, poate trebuie sa ma spovedesc. Cat despre nickname, e total aiurea, nimic semnificativ. :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.08.2011, 21:37:24
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Nu sunt spovedit, ultima data cand am fost la Biserica a fost iarna trecuta, de Craciun, atunci m-am si spovedit. Spui ca te-ai rugat mai ales Sfintei Xenia, exista vreun avantaj daca te rogi la Dumnezeu prin intermediul unui sfant ? Am auzit ca sfintii se roaga la Dumnezeu pentru noi, de asta intreb. Nu cred ca ma rog formal, chiar simt si inteleg ceea ce spun insa ma gandesc ca balanta nu e echilibrata ci inclinata spre partea faptelor rele pe care le-am facut, poate faptele bune nu le compenseaza inca pe cele rele, poate trebuie sa ma spovedesc. Cat despre nickname, e total aiurea, nimic semnificativ. :)
Asadar, cum vrei sa iti asculte Dumnezeu rugaciunile daca nu esti spovedit? si vorbesti de ,,avantaj,, ca de ceva cuantificabil....raspuns e cel mai potrivit, ma rog...nepotrivit acel cuvant in contextul despre care vorbim, macar participi la Sf Liturghie? sau la Sf Maslu? scuza-ma dar simt ca nu prea iei in serios mantuirea ta.Nici o problema Dumnezeu ne asteapta tot timpul si da, poti sa te rogi oricarui sfant si mai ales Maicii Domnului orice rugaciune sincera insotita de fapte ajunge la Dumnezeu.
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.08.2011, 00:20:26
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Scuza-ma, m-am grabit cand am scris si nu am gasit un cuvant mai potrivit. Vroiam sa stiu daca exista vreo diferenta intre a te ruga la Dumnezeu prin intermediul unui sfant si a te adresa direct lui Dumnezeu, gen: "Te rog Doamne sa...". Ai dreptate, nu prea iau in serios mantuirea (nici macar nu prea stiu in ce consta), cred ca unul din motive ar fi acela ca sunt la o varsta destul de frageda in care tentatiile ating cote maxime iar alt motiv ar fi acela ca nu am crescut intr-un mediu prea credincios, din acest punct de vedere sunt exact precum parintii mei, o ard la modul "las' ca n-am nevoie sa merg la Biserica, stie Dumnezeu ce gandesc..".
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.08.2011, 09:24:32
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Scuza-ma, m-am grabit cand am scris si nu am gasit un cuvant mai potrivit. Vroiam sa stiu daca exista vreo diferenta intre a te ruga la Dumnezeu prin intermediul unui sfant si a te adresa direct lui Dumnezeu, gen: "Te rog Doamne sa...". Ai dreptate, nu prea iau in serios mantuirea (nici macar nu prea stiu in ce consta), cred ca unul din motive ar fi acela ca sunt la o varsta destul de frageda in care tentatiile ating cote maxime iar alt motiv ar fi acela ca nu am crescut intr-un mediu prea credincios, din acest punct de vedere sunt exact precum parintii mei, o ard la modul "las' ca n-am nevoie sa merg la Biserica, stie Dumnezeu ce gandesc..".
Totul e bine cand ... merge pe calea cea buna.
Spui ca nu stii ce e mantuirea, sau altele nu ti-s clare.. Nu face un capat de tara din asta, altii stau mai rau ca tine, altii au ajuns la varste mai inaintate pana sa-si puna problema asta. Eu, de exemplu...nu stiu o multime de lucruri, pot sa zic ca cea mai marte parte nu le stiu!!!,. Sunt constienta de cat de putin stiu, de cat de putin fac, de cat de putin inaintez si cat de mult dau indarat uneori...Si regret, mai cad uneori, ma ridic cat pot, o iau de la capat... asa, usurel ca un copil care invata sa mearga...
Dar tu fiind tanar, ai inceput sa-ti pui aceste probleme de pe acum, ceea ce ma face sa cred ca acolo undeva in subconstientul tau cineva lucreaza. Cel BUN.
Deci,cu multa nadejde, mergi inainte, asa cum ai fost bine sfatuit de colega noastra de forum.
Doamne-ajuta!

Last edited by Adriana Cluj; 24.08.2011 at 09:27:00.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.08.2011, 11:52:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Se spune ca multe vedete si-au vandut sufletul diavolului in schimbul succesului pe care l-au avut sau il au pana in momentul de fata, vedete precum Robert Johnson sau, una mai contemporana, "Lady Gaga". Este posibil acest lucru ? Daca da, exista un proces anume, un ritual ? Indeplinirea dorintelor este garantata ? Care sunt consecintele acestui fapt ? Exista vreo cale de intoarcere odata ce "semnezi contractul" ? Am realizat ca de 5-10 ani obisnuiesc sa spun cate o rugaciune in fiecare seara iar de 2 ani il rog in continuu pe Dumnezeu sa-mi indeplineasca o dorinta (nu una extravaganta, ci de factura medicala chiar) si nu se intampla nimic. Ba mai mult, cand soarta pare a fi de partea mea, intervine vreo problema si lipsit de speranta, sunt nevoit sa o iau din nou de la zero, mi s-a intamplat de atatea ori. E ca si cum Dumnezeu pur si simplu nu vrea sa ma ajute in acest caz. Binenteles, nu sunt un crestin model, am si eu pacatele mele.
Nu spun ca a cere ajutor diavolului este o solutie dar, in astfel de momente, cand totul se intoarce impotriva ta, e greu sa rezisti ispitei iar cand te gandesti la Dumnezeu si la sutele de strigate de ajutor efectiv ignorate, parca nu iti mai vine sa te rogi.

Dpdv medical cat si teologic exista boli care se vindeca si boli care nu se vindeca si cu care trebuie sa te impaci si sa inveti sa traiesti. Teologii spun ca boala apare ca consecinta a unor pacate, iar in unele cazuri si medicii sunt de acord. Si aici pot sa-ti fac o lista lunga cu "pacate" : nu te-ai cercetat la timp, nu ai respectat tratamentul, regimul, te-ai luat dupa unii si altii, ai "deznadajduit" sau ai avut incredere in cine nu trebuie, etc, astea sunt pe scurt.
Cu siguranta ideea cu pactul a venit intr-un moment de deznadejde. Cu totii avem astfel de momente cand nu mai putem nici macar sa ne rugam.
Uite alt exemplu : am vazut de curand un film cu un rabin prins in vestul salbatic de niste indieni care il intrebau de ce "Dumnezeul lui care e asa puternic" nu le da ploaie, si el incerca sa le explice ca Dumnezeu da alte lucruri : putere, curaj, tarie de caracter, alinare atunci cand suferi, nu da ploaie atunci cand vrei tu.
Dar cu siguranta astea le stie toata lumea. La noi in biserica (ortodoxa) chiar s-a discutat duminica trecuta "despre ispite". Una din idei era ca diavolul cand te ispiteste iti arata pacatul mic si neinsemnat, ca sa te incurajeze sa-l faci, iar apoi dupa ce l-ai facut si regreti ti-l arata mare ca sa te apuce deznadejdea. Alta idee era ca primul pas ca sa scapi de sub influenta lui este marturisirea pacatului (spovedania) si apoi postul, rugaciunea si desigur credinta. (Ev. Matei XVII, 9-16)
Scuze pentru usoara incoerenta. Sper sa se inteleaga totusi ce trebuie.

PS. vezi ca pe forumuri sunt multe ispite si pricini de sminteala; daca vrei sa te convingi de veridicitatea celor spuse de unii si de altii, trebuie sa verifici si sa cumpanesti bine;

PS 2 : nu cred ca e cazul sa zic sa mai treci si pe la biserica si sfatul meu personal este daca te-a incercat asa o mare ispita precum pactul cu necuratul sa mergi de urgenta la spovedanie, ca nu "suna" bine.

PS 3 : si medicii mai pot fi schimbati; in medicina nu prea sunt "profeti", trebuie sa te orientezi si in functie de rezultate.

Domnul sa fie cu tine si sa-ti dea gandul cel bun!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.08.2011, 12:05:36
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa nu uitam ca si rugaciunea "Tatal Nostru" are chiar la inceput, inainte de a cere ceva, "faca-se voia Ta".

Si Sf. Apostol Pavel avea o problema medicala pentru care s-a rugat sa fie indepartata de la el, si n-a primit raspunsul pe care si l-a dorit.
Dar a inteles si de ce:

2 Corinteni cap. 12

"Și pentru ca să nu mă trufesc cu măreția descoperirilor, datu-mi-s-a mie un ghimpe în trup, un înger al satanei, să mă bată peste obraz, ca să nu mă trufesc.
Pentru aceasta de trei ori am rugat pe Domnul ca să-l îndepărteze de la mine;

Și mi-a zis: Îți este de ajuns harul Meu, căci puterea Mea se desăvârșește în slăbiciune. Deci, foarte bucuros, mă voi lăuda mai ales întru slăbiciunile mele, ca să locuiască în mine puterea lui Hristos.

De aceea mă bucur în slăbiciuni, în defăimări, în nevoi, în prigoniri, în strâmtorări pentru Hristos, căci, când sunt slab, atunci sunt tare."
Desigur, pe Sf. Apostol Pavel e putin mai greu sa-l intelegem, unii dintre noi...

Alin, insa, pe de alta parte e scurt si la obiect, chiar daca de cele mai multe ori e critic.

Eu din pacate n-am apucat sa citesc inainte ce ai scris despre biserica si despre preoti, acum imi dau seama ca e mult mai greu sa faci ce ti-am propus, dar sa sti ca nu e imposibil sa gasesti un duhovnic bun asa cum nu e imposibil nici sa gasesti un doctor bun, dar e, intr-adevar, o incercare.

Last edited by fallen; 24.08.2011 at 12:11:58.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.08.2011, 13:54:12
florinbv florinbv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Scuza-ma, m-am grabit cand am scris si nu am gasit un cuvant mai potrivit. Vroiam sa stiu daca exista vreo diferenta intre a te ruga la Dumnezeu prin intermediul unui sfant si a te adresa direct lui Dumnezeu, gen: "Te rog Doamne sa...". Ai dreptate, nu prea iau in serios mantuirea (nici macar nu prea stiu in ce consta), cred ca unul din motive ar fi acela ca sunt la o varsta destul de frageda in care tentatiile ating cote maxime iar alt motiv ar fi acela ca nu am crescut intr-un mediu prea credincios, din acest punct de vedere sunt exact precum parintii mei, o ard la modul "las' ca n-am nevoie sa merg la Biserica, stie Dumnezeu ce gandesc..".
Nici parintii mei nu le au cu Biserica si am crescut cam in acelasi mediu. Dar de mic simteam o chemare spre Dumnezeu si doream intr-un fel sau altul sa ma apropii de El, abia cand am ajuns prin liceu am inceput sa ma apropii de Biserica si de Dumnezeu; acum mi se pare un timp pierdut ca nu L-am cautat mai repede.

Diferenta dintre rugaciunile noastre si cele ale sfintilor consta in calitatea lor. Cu alte cuvinte noi ne rugam cum putem, insa sfintii au o rugaciune mai puternica, mai curata. De aceea ni i-a daruit Dumnezeu ca mijlocitori. Ei pot sa-L induplece pe Dumnezeu atunci cand, cu dreptate vrea, de exemplu, sa ne rasplateasca asa cum meritam, pentru faptele noastre (care stim noi cat de bune nu sunt). Asa ca, in rugaciunile noastre pe care I le adresam lui Dumnezeu avem nevoie sa chemam si pe sfinti ca mijlocitori.
__________________
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/
Iar roada Duhului este iubire, bucurie, pace, îndelungă-răbdare, bunătate, facere de bine, credincioșie,blândețe, înfrânare, curăție (Galateni,5,22-23)
"Sa ne curatim simtirile Si sa vedem pe Hristos stralucind, Cu neapropiata lumina a Invierii. Si bucurati-va zicand: "luminati sa-L auzim", Cantandu-I cantare de biruinta."
(fragment Canonul Invierii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diavolul vindeca? costel Generalitati 30 22.10.2012 22:58:54
Cum inseala diavolul pe om C-tin Mari Duhovnici si predicile lor 17 22.03.2008 13:47:41
Cum inseala diavolul pe om C-tin Mari Duhovnici si predicile lor 1 07.03.2008 22:41:56