Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.01.2012, 17:10:58
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
poate ca sigilarea ca si controlarea patriarhului este ceva simbolic.
patriarhul nu intra gol in capela.
Este controlat si patriarhul. Sincer ma indoiesc ca este simbolic sigiliul. Atat timp cat Biserica se foloseste de imaginea autoritatilos in a sustine minunea firesc ar fi fost ca acestea sa nege procesul respectiv. Si totusi nu au facut-o. Daca ar fi facut-o contestatari ar fi folosit imediat acest argument. Si totusi nu il folosesc. Tot ce au gasit e aia cu fosforul. Aia cu candela din altar nu functioneaza in conditiile astea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 02.01.2012, 17:55:29
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Din cite am inteles de Paste sint prezenti si cite un reprezentant al religiei mozaice si unul din partea islamicilor si in trecut au fost situatii cind unul dintre acestia a intirziat si pina cind nu a venit nu s-a aprins .
M-a gindesc ca daca ar fi fost facatura in legatura cu lumina nu ar tinut nimeni seama de intirzierea lor insa singurul care poate tine cont este Dumenzeu care doreste sa nu fie razboi ci pace intre cele 3 religii .

Mai cu seama ca exista si un verset in VTest. care profetste ca in viitor intre Israel , Asiria si Egipt in vremea cind va fi un drum cele 3 vor fi infratite si vor fi ca o floare in mijlocul gradinii -"lucrul mainilor Mele".
Ceea ce da de inteles ca este posibil ca toate acestea in viitor sa adopte o singura religie care este pe placul lui Dumnezeu.
In vremea aceea va fi un stilp de aducere aminte in mijlocul tarii (Egipt)
- ei bine in zilele noastre exista si acel stilp si drum international intre Iran si Israel . Deci vremea este aproape.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 02.01.2012, 18:06:44
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Ceea ce da de inteles ca este posibil ca toate acestea in viitor sa adopte o singura religie care este pe placul lui Dumnezeu.
Sa ne fereasca Dumnezeu. Cand toti vor avea o singura religie atunci chiar vom sti ca sfarsitul e aproape.

Acum eu tot am o intrebare la care nu am primit raspuns: Cum poate un protestant sa creada ca minunea Luminii Sfinte este adevarata? Cum poate un protestant sa spuna ca trebuie luate in considerare profetiile unor calugari ortodosci?
Daca ei au o invatatura gresita si astfel sunt eretici, Dumnezeu nu le trimite lor Lumina, nu le da lor darul proorociei? Deci va hoatrati sunt ortodocsii eretici sau au invatatura corecta?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 02.01.2012, 22:18:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sa ne fereasca Dumnezeu. Cand toti vor avea o singura religie atunci chiar vom sti ca sfarsitul e aproape.

Acum eu tot am o intrebare la care nu am primit raspuns: Cum poate un protestant sa creada ca minunea Luminii Sfinte este adevarata? Cum poate un protestant sa spuna ca trebuie luate in considerare profetiile unor calugari ortodosci?
Daca ei au o invatatura gresita si astfel sunt eretici, Dumnezeu nu le trimite lor Lumina, nu le da lor darul proorociei? Deci va hoatrati sunt ortodocsii eretici sau au invatatura corecta?
De obicei protestantii nu cred ca minunile din ortodoxie sunt adevarate, unii chiar spun ca sunt de la vrajmasul, pentru ca ei nu au. Mihai nu stiu daca e protestant, are o conceptie combinata, ca un fel de new-age.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 02.01.2012, 22:34:44
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De obicei protestantii nu cred ca minunile din ortodoxie sunt adevarate, unii chiar spun ca sunt de la vrajmasul, pentru ca ei nu au.
Stiu ca asta e conceptia protestantilor. Si acum tinant cont ca au o convingere, chiar daca e gresita asa ar fi si normal. Altfel si-ar da singuri cu invatatura peste degete.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mihai nu stiu daca e protestant, are o conceptie combinata, ca un fel de new-age.
Si asta am observat. Dar desi i-am adresat intrebarea de vreo 4 ori niciodata nu mi-a raspuns.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 02.01.2012, 22:37:03
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Eu m-as intreba retoric daca sfintii recunoscuti ar recunoaste pastorii zilelor noastre, care nu se ingrijesc de turma, intr-o profetie se spunea ca au ajuns sa fie corupti de paganismele din popor, si cred ca bine spunea si parintele Cleopa ca ortodocsii superficiali vor fi judecati drept pagani; probabil ca ar avea sens si sinodul despre care se spune in profetia lui Sundar Singh, iar unii dintre protestanti sau alti pagani se prea poate sa fi aflat calea precum talharul si sa fi venit la cunostinta adevarului, depasind multi numiti ortodocsi; parintele Porfirie marturiseste credinta ortodoxa ca fiind cea mai deplina, dar cunoaste si tineri hipioti care au ajuns sa-L cunoasca pe Hristos, si din pacate, o parte din ucenicii sai, in dorinta de a arata si altora darurile parintelui, ajung mai degraba sa-i indeparteze. Daruri dobandite dupa cum marturiseste parintele din ascultare: darul smereniei, darul discernamantului, darul stravederii, darul inainte-vederii si altele, pe care parintele a reusit sa le si pastreze mai bine decat altii. Deci, pentru cine vrea sa cunoasca unul dintre cei mai desavarsiti ortodocsi, sa inceapa cu parintele Porfirie -Ne vorbeste parintele Porfirie. Adevarul ar fi si ca in zilele noastre, oamenii au ajuns sa se indeparteze de Dumnezeu, alegand calea cea usoara, dar unii din ei, dupa cum marturisea si parintele Porfirie, ajung sa aiba nevoie de un stimulent de tipul unui lucru pe care numai ei si Dumnezeu il pot cunoaste si de o abordare pe care un sfant in care lucreaza harul o poate avea, dar, dupa spusele parintelui Arsenie Papacioc si a altora ar urma ca in aceasta tara sa aiba loc minunile care sa ne intareasca; pentru ce ? oare pentru ani de curatare precum pustia in care i-a condus Moise, desi nici eu nu prea cred ca istoria se repeta decat poate intr-un tip de oglinda fractal evolutiva; orisicum, daca nu gasesti cativa parinti ai ortodoxiei care sa-ti hraneasca sufletul nu te-ai lepadat de Satana, cum a fost legamantul de la botez, dar chiar daca ai acesti parinti, tot ai sanse bune sa ramai cu vreo pata pe haina botezului...multi chemati, putini alesi...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 02.01.2012, 23:33:56
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrinskaia Vezi mesajul
Esi cred ca bine spunea si parintele Cleopa ca ortodocsii superficiali vor fi judecati drept pagani;
Mult mai grav. Vor fi judecati ca apostaziati. Paganii nu pot fi osanditi ca nu au respectat legea Lui Hristos pentru ca nu au primit-o, dar acestia s-au lepadat cu buna stiinda de ea.

Citat:
În prealabil postat de Adrinskaia Vezi mesajul
parintele Porfirie marturiseste credinta ortodoxa ca fiind cea mai deplina
Aici am o mica precizate. E singura. "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata". "Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine". "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea."
In credinta nu exista jumatate de adevar. Este deplin sau nu este deloc.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 03.01.2012, 08:26:19
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

A spune ca este singura religie depaseste vorba sfintului care a folosit expresia "cea mai" admitind ca si altele contin adevar si binecuvintari.
Desigur poate nu la deplintatea ortodoxiei care la urma urmei tot ceva in parte este- umbra lucrurilor viitoare.

Apoi nu putem pune semnul egalitatii intre Iisus si vreo biserica oricare ar fi ea fiindca El este mult mai mult de atit insa in primul rind este arhetipul desavirsirii continut in sufletul nostru si reprezentat de calitatile noastre care trebuie spalate in hainele spirituale si cizelate pina la deplintatea lor potentiala maxima asa fel incit sa devenim desavirsiti (arhanti).
Altfel expresia Voi sinteti in Mine si Eu in voi nu-si mai gaseste intelesul duhovnicesc necesar.

Din acest punct de vedere vedem ca El este prezent ca si Tatal si chiar si Duhul in fiecare faptura si cu atit mai mult in fiecare om desigur in masuri diferite care reflecta intocmai inaltimea spirituala si curatarea hainelor duhovnicesti ale fiecaruia indiferent de religia sau credinta lui.

Acesta este scopul -desavirsirea -ceea ce doreste dintotdeauna Dumnezeu pentru oameni.

Aceasta desavirsire si botezul cel cu duh sint conditiile pentru a fi mintuiti deplin altfel in realitate vorbim de salvari intermediare si de osindiri temporare.

In legatura cu aceasta mintuire Sf Ioan Gura de Aur spunea ca "din 1000 de preoti doar unul va fi mintuit" si atunci dintre mireni citi vor fi ?

Ceea ce insemna ca daca in privinta acelui preot dintro mie si a altor citiva calugari si sfinti este vorba despre intrarea in imparatia lui Dumnezeu pentru ceilalti care scapa de iezerul de foc destinatia lor va fi deocamdata doar Imparatia lui Hristos care se refera la o imparatia a Sa pe pamint atit religioasa cit si politica iar faptul ca "vor fi vesnic cu El' nu inseamna musai ca esti arhant fie cu trup fie fara ci ca intre tine ca spirit curat si calitatile caracterului prin care Hristos se manifesta in noi nu vor mai exista bariere care sa ne desparta tocmai fiindca "nimic rau nu va mai fi" si "cel rau va fi legat".
si deasemenea pentru ca tot din acest motiv nu vor mai exista cauze care sa ne abata din drumul care duce pina la deplinatatea desavisririi noastre.

Precum si datorita altor binecuvintari prin care se va turna duh sfint peste orice faptura "cel incet la minte se va intelepti, cel pacatos se va umple de virtute iar sfintii se vor sfinti si mai mult prin faptele lor."

Iar intre versetul care spune ca pe Iisus nu il vom mai vedea (Ioan) si versetul care ne spune ca "orice ochi il va vedea" (Apoc) exista o explicatie asa fel incit ambele intelesuri in feluri huhovnicesti sa fie adevarate .

Deasemenea mai exista o serie de versete aparent ireconciliabile insa in realitate ele trebuie reinterpretate in asa fel incit sa fie valabile smultan.

De ex:
In Psalmi scrie ca inchinarile la idoli sint la demoni si de aici s-a ajuns pina la premisa ca toate inchinarile din lume sint automat la demoni insa in Maleahi Dumnezeu intr-un anumit context facind observatii arata ca in realitate toate popoarele de la rasarit pina la apus Lui i se inchina si ii aduc daruri si tamiie.

Pe cine sa credem? pe psalmist sau pe Dumnezeu? insa ambele sint adevarate, prima referindu-se doar la inchinarile contemporane si vizibile vechilor evrei si care azi nu mai exista iar a doua la toate inchinarile evident morale din intreaga lume.

In definitiv nu noi hotarim cine e salvat si cine nu si nici nu ii sugeram lui Dumnezeu pe cine sa mintuie si pe cine nu , este doar treaba Sa avind in vedere ca poate mintui pe orice vrea El -pe cei care sint scrisi si pe care ii iubeste si pe care ii stie doar El.

Daca unora dintre acestia Preainaltul inca nu le-a dat darul credintei il va da lor atunci cind crede Sfintia Sa de cuviinta.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 03.01.2012, 16:26:57
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
A spune ca este singura religie depaseste vorba sfintului care a folosit expresia "cea mai" admitind ca si altele contin adevar si binecuvintari.
Desigur poate nu la deplintatea ortodoxiei care la urma urmei tot ceva in parte este- umbra lucrurilor viitoare.

Apoi nu putem pune semnul egalitatii intre Iisus si vreo biserica oricare ar fi ea fiindca El este mult mai mult de atit insa in primul rind este arhetipul desavirsirii continut in sufletul nostru si reprezentat de calitatile noastre care trebuie spalate in hainele spirituale si cizelate pina la deplintatea lor potentiala maxima asa fel incit sa devenim desavirsiti (arhanti).
Altfel expresia Voi sinteti in Mine si Eu in voi nu-si mai gaseste intelesul duhovnicesc necesar.

Din acest punct de vedere vedem ca El este prezent ca si Tatal si chiar si Duhul in fiecare faptura si cu atit mai mult in fiecare om desigur in masuri diferite care reflecta intocmai inaltimea spirituala si curatarea hainelor duhovnicesti ale fiecaruia indiferent de religia sau credinta lui.

Acesta este scopul -desavirsirea -ceea ce doreste dintotdeauna Dumnezeu pentru oameni.

Aceasta desavirsire si botezul cel cu duh sint conditiile pentru a fi mintuiti deplin altfel in realitate vorbim de salvari intermediare si de osindiri temporare.

In legatura cu aceasta mintuire Sf Ioan Gura de Aur spunea ca "din 1000 de preoti doar unul va fi mintuit" si atunci dintre mireni citi vor fi ?

Ceea ce insemna ca daca in privinta acelui preot dintro mie si a altor citiva calugari si sfinti este vorba despre intrarea in imparatia lui Dumnezeu pentru ceilalti care scapa de iezerul de foc destinatia lor va fi deocamdata doar Imparatia lui Hristos care se refera la o imparatia a Sa pe pamint atit religioasa cit si politica iar faptul ca "vor fi vesnic cu El' nu inseamna musai ca esti arhant fie cu trup fie fara ci ca intre tine ca spirit curat si calitatile caracterului prin care Hristos se manifesta in noi nu vor mai exista bariere care sa ne desparta tocmai fiindca "nimic rau nu va mai fi" si "cel rau va fi legat".
si deasemenea pentru ca tot din acest motiv nu vor mai exista cauze care sa ne abata din drumul care duce pina la deplinatatea desavisririi noastre.

Precum si datorita altor binecuvintari prin care se va turna duh sfint peste orice faptura "cel incet la minte se va intelepti, cel pacatos se va umple de virtute iar sfintii se vor sfinti si mai mult prin faptele lor."

Iar intre versetul care spune ca pe Iisus nu il vom mai vedea (Ioan) si versetul care ne spune ca "orice ochi il va vedea" (Apoc) exista o explicatie asa fel incit ambele intelesuri in feluri huhovnicesti sa fie adevarate .

Deasemenea mai exista o serie de versete aparent ireconciliabile insa in realitate ele trebuie reinterpretate in asa fel incit sa fie valabile smultan.

De ex:
In Psalmi scrie ca inchinarile la idoli sint la demoni si de aici s-a ajuns pina la premisa ca toate inchinarile din lume sint automat la demoni insa in Maleahi Dumnezeu intr-un anumit context facind observatii arata ca in realitate toate popoarele de la rasarit pina la apus Lui i se inchina si ii aduc daruri si tamiie.

Pe cine sa credem? pe psalmist sau pe Dumnezeu? insa ambele sint adevarate, prima referindu-se doar la inchinarile contemporane si vizibile vechilor evrei si care azi nu mai exista iar a doua la toate inchinarile evident morale din intreaga lume.

In definitiv nu noi hotarim cine e salvat si cine nu si nici nu ii sugeram lui Dumnezeu pe cine sa mintuie si pe cine nu , este doar treaba Sa avind in vedere ca poate mintui pe orice vrea El -pe cei care sint scrisi si pe care ii iubeste si pe care ii stie doar El.

Daca unora dintre acestia Preainaltul inca nu le-a dat darul credintei il va da lor atunci cind crede Sfintia Sa de cuviinta.
Raspunsul m-a convins. Nu aveti nici o convingere. Vorbiti mult despre nimic. Azi puteti avea o interpretare si maine la fel de bine sa sustineti altceva. Nu ma voi mai obosi sa argumentez ca sunt eronate invataturile pe care le promovati.
Hristos nu este egal cu nici o Biserica, dar dvs sunteti egal cu New Age exact cum spunea si Catalin. O zi si o viata placuta. La revedere.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 12.03.2013, 03:19:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cartea Pr. Dumitru Staniloae ne aduce argumente puternice in ceea ce priveste OB, ca fiind adevarata Biserica a lui Hristos:

http://www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/...ationalism.pdf
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evanghelia... este adevărată? laurastifter Morala Crestina 6 21.12.2011 12:06:21
Sfintii - marturie a faptului ca Ortodoxia este detinatoarea adevarului divin ivo_faith Secte si culte 5 02.08.2010 17:54:32
Care este adevarata Biserica a Lui Hristos? schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 40 29.04.2009 18:55:41