Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2009, 11:30:23
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit pomenirea la psaltire

Urmand sfatul duhovnicului meu, am trecut pe o foaie numele unor persoane de alta religie si ale unora cu pacate f mari, si le-am dat la 2 manastiri sa le citeasca 4o zile la psaltire. Dupa aproape o saptamana lucrurile intre mine si 3 dintre persoanele respective s-au inrautatit considerabil...Ne-am certat f rau, ne-am spus cuvinte urate. pe care apoi le-am regretat.

Intrebarea mea este: se poate ca pomenind pe cineva la psaltire sa faci rau? sau tie insuti, dc relationezi cu ele?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.08.2009, 11:59:52
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Urmand sfatul duhovnicului meu, am trecut pe o foaie numele unor persoane de alta religie si ale unora cu pacate f mari, si le-am dat la 2 manastiri sa le citeasca 4o zile la psaltire. Dupa aproape o saptamana lucrurile intre mine si 3 dintre persoanele respective s-au inrautatit considerabil...Ne-am certat f rau, ne-am spus cuvinte urate. pe care apoi le-am regretat.

Intrebarea mea este: se poate ca pomenind pe cineva la psaltire sa faci rau? sau tie insuti, dc relationezi cu ele?
Nu-ti faci rau nici tie nici lor,fiind niste rugaciuni foarte puternice,diavolul nu sta degeaba.
Pomenirea la psaltire face mult bine, este ca un medicament duhovnicesc,ce lupta cu boala pacatului din om ,si nu de putine ori rezulta aceste ''reactii adverse''.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.08.2009, 12:38:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Oare mersul la biserica face rau? Oare impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului face rau? ... Bine inteles ca nu. Adancirea raului sta in raspunsul tau, pentru ca ai spus "Ne-am certat f rau, ne-am spus cuvinte urate". Asa ca nu mai raspunde raului cu rau si vei vedea ca lucrurile se vor indrepta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.08.2009, 13:00:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Pomenirea la Psaltire este o rugaciune cu foarte mare putere.

In urma acesteia, problemele celor pomeniti se vor rezolva. Daca sunt de la Domnul se vor statornici si mai mult, iar de sunt de la diavol, acestea se vor risipi, dupa ce ii va scutura din ce in ce mai tare.

Sa se astepte cele 40 de zile. Nu este un termen absolut, insa are o randuiala buna.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2009, 15:49:33
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

Dorin, te rog frumos sa imi explici si mie ce ai vrut sa spui prin: "problemele celor pomeniti se vor rezolva. Daca sunt de la Domnul se vor statornici si mai mult" . Multumesc!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2009, 16:10:06
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Urmand sfatul duhovnicului meu, am trecut pe o foaie numele unor persoane de alta religie si ale unora cu pacate f mari, si le-am dat la 2 manastiri sa le citeasca 4o zile la psaltire. Dupa aproape o saptamana lucrurile intre mine si 3 dintre persoanele respective s-au inrautatit considerabil...Ne-am certat f rau, ne-am spus cuvinte urate. pe care apoi le-am regretat.

Intrebarea mea este: se poate ca pomenind pe cineva la psaltire sa faci rau? sau tie insuti, dc relationezi cu ele?
Nu cred, rau poti sa le faci daca sunt pomenite la Sf. Liturghie si nu trebuie.

Raul povestit de tine nu e neaparat rau, poate Dumnezeu stie ca nu se vor indrepta si vrea sa te indeparteze de ele (asa cum invata si Biblia, sa nu ne amestecam cu ereticii, necredinciosii, si fratii mincinosi).

Bogdan.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2009, 16:53:40
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb nu te necaji

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Urmand sfatul duhovnicului meu, am trecut pe o foaie numele unor persoane de alta religie si ale unora cu pacate f mari, si le-am dat la 2 manastiri sa le citeasca 4o zile la psaltire. Dupa aproape o saptamana lucrurile intre mine si 3 dintre persoanele respective s-au inrautatit considerabil...Ne-am certat f rau, ne-am spus cuvinte urate. pe care apoi le-am regretat.

Intrebarea mea este: se poate ca pomenind pe cineva la psaltire sa faci rau? sau tie insuti, dc relationezi cu ele?
Intotdeauna acolo unde sunt necazuri sunt prezente duhuri rele care profita din plin de putina noastra credinta, de absenta dragostei din sufletele noastre, de mandria din noi etc. Rugaciunile de care spui ii deranjeaza foarte tare pe necuratii care vor sa ne departeze de Domnul si atunci devin mult mai inversunati, lupta cu si mai multa incrancenare impotriva celui care se roaga, se smereste si doreste cu inima blanda binele celor pomeniti. (vezi Cartea lui Iov!)
Nu te necaji, rezista, nu te lasa pacalita de tendinta de a te razvrati, de a raspunde cu vorbe uracioase, de a da replici usturatoare. Rezista si asteapta indreptarea ce-o va face Domnul! Aceasta vine negresit, dar cu RABDARE!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2009, 17:12:10
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

eu una sunt patita, exact la fel.

iertata sa-mi fie completarea, prin a ne indeparta de persoanele cu care nu e bine sa avem de-a face, nu inseamna a inceta sa ne rugam pentru ele, nu inseamna a inceta sa-i dam la psaltire. eu asa consider.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2009, 18:02:29
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
eu una sunt patita, exact la fel.

iertata sa-mi fie completarea, prin a ne indeparta de persoanele cu care nu e bine sa avem de-a face, nu inseamna a inceta sa ne rugam pentru ele, nu inseamna a inceta sa-i dam la psaltire. eu asa consider.
Exact, inseamna sa-i "iubim de la distanta", cum l-am auzit pe Pr. Iustin Parvu spunand odata.

Bogdan.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2009, 18:16:15
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

si asa cum spune LapetiteMoc, sa asteptam cu rabdare indreptarea pe care o va Domnul, ca sa ne putem apropia din nou de cei pomeniti... NU?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
citirea din psaltire, noaptea.. onyx235 Generalitati 96 07.09.2015 18:48:27
DESPRE PSALTIRE iubire Rugaciuni 121 14.09.2011 11:33:00
randuieli psaltire si metanii mariusmanta75 Intrebari utilizatori 4 16.04.2010 23:27:49
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 18:01:04