Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.01.2012, 13:58:07
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Dezlegarea de la un episcop există. Problema este dacă e bine sau nu să se insiste pentru a convinge persoana să renunțe la acest canon având în vedere că nu s-a plâns că este greu sau că nu vrea să-l mai facă.
Eu mă gândesc că ar fi bine să merg la preotul care o spovedește ( acesta nu știe că ea face canon) cu dispensa scrisă de episcop, să-i facă dezlegarea și dacă vrea să mai ajuneze în continuare vinerea,bine, dacă nu să hotârască ea cum și cât postește, dar să aibă dezlegarea făcută.
Ce credeți e bine așa?
Noi aici ne dam doar cu parerea si poate ca fara sa vrem, complicam lucrurile. Daca privim putin la ce spunea fratele Zaharia mai devreme, ajungem la concluzia la care faceam si eu aluzie: atat timp cat ea staruie sa continue asa, poate ca cei din jur vor parea mai catolici decat papa. Se presupune ca nu din mandrie, ci din dragoste pentru Hristos, batrana prefera sa continue asa.
Faptul ca duhovnicul "nu stie", cred ca este o greseala. Tocmai lui, in aceste momente, nu ar trebui sa i se ascunda acest lucru (adica sa se apeleze la episcop). Un episcop induhovnicit, ar trebui sa intrebe in primul rand acest lucru: "Cu duhovnicul ati discutat?" Daca in relatia cu duhovnicul exista o lipsa de comunicare, undeva cred ca ratacim drumul si nu e bine.
Oricum, chiar daca parerea ei acum conteaza mai putin, eu raman la concluzia ca ea este singura in masura sa simta daca mai poate face acest canon mai departe, sau nu. Iar daca mai poate, nu interveniti, in speranta ca o ajutati. S-ar putea sa-i zdruncinati nadejdea mantuirii si sa-si inchipuie ca se ineaca la mal. Ganditi-va la asta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.01.2012, 14:53:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Hmmm...o problema destul de dificila. Ceea ce a legat un preot, nici episcopul nu poate dezlega decat in doua cazuri:
1. a fost legat pe nedret, dintr-o slabiciune a preotului.
2. a murit preotul care a legat-o.

Duhovnicul nu are puterea sa dezlege ceea ce a legat alt preot. Ca altfel cum ramane cu"ceea ce ati legat pe pamant, ramane legat si in ceruri"?

Asadar, daca postul ii foloseste sufleteste, de ce incearca cei din jurul ei sa ii rapeasca bucuria? Femeia e si asa in varsta, probabil stie ea de ce posteste asa. Si personal, cred ca prin ascultarea si jertfa ei se va mantui. Sa nu-i rapiti, fratilor, bucuria mantuirii!
a nu se intelege prin asta ca daca va inceta postul, nu se mai mantuieste....nici vorba; ci ca implnirea canonului te face sa pregusti fericirea raiului.
Cinste ei!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.01.2012, 15:31:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Hmmm...o problema destul de dificila. Ceea ce a legat un preot, nici episcopul nu poate dezlega decat in doua cazuri:
1. a fost legat pe nedret, dintr-o slabiciune a preotului.
2. a murit preotul care a legat-o.

Duhovnicul nu are puterea sa dezlege ceea ce a legat alt preot. Ca altfel cum ramane cu"ceea ce ati legat pe pamant, ramane legat si in ceruri"?

Asadar, daca postul ii foloseste sufleteste, de ce incearca cei din jurul ei sa ii rapeasca bucuria? Femeia e si asa in varsta, probabil stie ea de ce posteste asa. Si personal, cred ca prin ascultarea si jertfa ei se va mantui. Sa nu-i rapiti, fratilor, bucuria mantuirii!
a nu se intelege prin asta ca daca va inceta postul, nu se mai mantuieste....nici vorba; ci ca implnirea canonului te face sa pregusti fericirea raiului.
Cinste ei!
Minunat cuvântul tău Lori! Ziditor și adevărat. Mulțumesc, se cunoaște că ești o preotească adevărată.
- Nu a fost legată pe nedrept
- A uitat cine și unde i-a dat canonul.

Last edited by dorinastoica14; 25.01.2012 at 15:36:13.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.01.2012, 15:32:42
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Hmmm...o problema destul de dificila. Ceea ce a legat un preot, nici episcopul nu poate dezlega decat in doua cazuri:
1. a fost legat pe nedret, dintr-o slabiciune a preotului.
2. a murit preotul care a legat-o.

Duhovnicul nu are puterea sa dezlege ceea ce a legat alt preot. Ca altfel cum ramane cu"ceea ce ati legat pe pamant, ramane legat si in ceruri"?

Asadar, daca postul ii foloseste sufleteste, de ce incearca cei din jurul ei sa ii rapeasca bucuria? Femeia e si asa in varsta, probabil stie ea de ce posteste asa. Si personal, cred ca prin ascultarea si jertfa ei se va mantui. Sa nu-i rapiti, fratilor, bucuria mantuirii!
a nu se intelege prin asta ca daca va inceta postul, nu se mai mantuieste....nici vorba; ci ca implnirea canonului te face sa pregusti fericirea raiului.
Cinste ei!
Sunt intru totul de acord, dar de ce sa te lege un preot care nu e duhovnicul tau?

Si inca ceva:ce parere aveti despre persoanele care isi iau ele singure "canon", cum a facut de exemplu strabunica mea? Credeti ca avea neaparat Dumnezeu nevoie sa posteasca ea toata viata, mai ales ca nu era prea bisericoasa. Si daca totusi Dumnezeu i-ar fi luat pe cineva, ce ar fi facut? Adica vreau sa zic ca nu cred ca pocainta trebuie conditionata, e drept ca trebuie sa-i multumim lui Dumnezeu cand ne ajuta, dar nu doar daca...
(by the way, am vazut intr-un film, dar cu siguranta s-a intamplat si in realitate, un tip a promis ca daca ii scapa fiica de cancer, se va rastigni precum Domnul Cristos in fiecare an...)
Mai stiu pe cineva care si-a vazut nepotul cazand dintr-un nuc, de la inaltime considerabila, intr-o zi de vineri, si apoi ridicandu-se fara sa pateasca nimic, si de atunci, bea doar apa vinerea.
Cred ca totusi oamenii sunt mai determinati sa tina propriile canoane pe care si le impun, decat pe cele care le primesc...

Last edited by fallen; 25.01.2012 at 15:41:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canonul Sfantului Andrei Criteanul Marius22 Generalitati 15 20.03.2013 22:13:23
Mâine, Canonul Sf. Andrei Criteanul laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 2 20.03.2013 01:38:27
Canonul Sf. Andrei Criteanul sophia Biserica Ortodoxa Romana 7 08.04.2011 19:54:40
Canonul Cel Mare ioan cezar Intrebari utilizatori 11 16.03.2011 13:26:38
Canonul de la preot grgsc_mrs Generalitati 21 06.08.2010 13:21:51