Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.08.2008, 12:14:54
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Aici se vede duhul mandriei care va stapaneste pe toti. Cine esti tu, om pacatos sa stabilesti cu atata usurinta ce e simbolic si ce nu e in Sfanta Scriptura, cand acest drept il au doar Sfintii.
Eu nu stabilesc nimic. Stiu doar, ca la inceput, cand "Dumnezeu S-a uitat la tot ce facuse; si iata ca erau foarte bune", cand inca nu intrase pacatul in lume, nu existau simboluri. Nu era nevoie de ele. Ce sa simbolizeze? Atunci "Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o". Aceasta zi a fost, pur si simplu, stabilita de Dumnezeu, ca zi de odihna si sarbatoare. Nu simboliza nimic, ci era ceea ce Dumnezeu a hotarat: o zi de odihna, binecuvantata si sfintita.

Aratati-mi dvs. cateva simboluri existente inainte de intrarea pacatului in lume.
Daca a sfintit-o arata-mi si mie in Biblie unde scrie ca oamenii pana la Moise au tinut acesta zi care oricum ai intoarce-o a dat-o numai evreilor ,, ca semn si aducere aminte ca i-a scos din robia Egiptului,,(Deut. 5,15) din pricina nescultarii lor.
  #42  
Vechi 16.08.2008, 16:09:11
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Aici se vede duhul mandriei care va stapaneste pe toti. Cine esti tu, om pacatos sa stabilesti cu atata usurinta ce e simbolic si ce nu e in Sfanta Scriptura, cand acest drept il au doar Sfintii.
Eu nu stabilesc nimic. Stiu doar, ca la inceput, cand "Dumnezeu S-a uitat la tot ce facuse; si iata ca erau foarte bune", cand inca nu intrase pacatul in lume, nu existau simboluri. Nu era nevoie de ele. Ce sa simbolizeze? Atunci "Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o". Aceasta zi a fost, pur si simplu, stabilita de Dumnezeu, ca zi de odihna si sarbatoare. Nu simboliza nimic, ci era ceea ce Dumnezeu a hotarat: o zi de odihna, binecuvantata si sfintita.

Aratati-mi dvs. cateva simboluri existente inainte de intrarea pacatului in lume.
Daca a sfintit-o
Cum adica "Daca a sfintit-o"? Sa inteleg ca va indoiti de ceea ce spune foarte clar Sfanta Scriptura?

"DUMNEZEU A BINECUVANTAT ZIUA A SAPTEA SI SFINTIT-O, PENTRU CA IN ZIUA ACEASTA S-A ODIHNIT DE TOATA LUCRAREA LUI PE CARE O ZIDISE"(Facerea cap.2:3)
  #43  
Vechi 16.08.2008, 16:19:14
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
[Daca a sfintit-o arata-mi si mie in Biblie unde scrie ca oamenii pana la Moise au tinut acesta zi care oricum ai intoarce-o a dat-o numai evreilor ,, ca semn si aducere aminte ca i-a scos din robia Egiptului,,(Deut. 5,15) din pricina nescultarii lor.
"Avraam a ascultat de porunca Mea, si a pazit ce i-am cerut, a pazit poruncile mele, orinduirile Mele si Legile Mele"(Facerea 26:5).

"Aceasta zi, oricum ai intoarce-o a dat-o numai evreilor"- ziceti dvs.
"Sambata a fost facuta pentru om"(nu pentru evreu)(Marcu 2:27) - zice Domnul Iisus Hristos.
Sper ca nu va suparati daca-L cred pe Mantuitorul.
  #44  
Vechi 16.08.2008, 16:23:39
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de Iustin32
[Daca a sfintit-o arata-mi si mie in Biblie unde scrie ca oamenii pana la Moise au tinut acesta zi care oricum ai intoarce-o a dat-o numai evreilor ,, ca semn si aducere aminte ca i-a scos din robia Egiptului,,(Deut. 5,15) din pricina nescultarii lor.
"Avraam a ascultat de porunca Mea, si a pazit ce i-am cerut, a pazit poruncile mele, orinduirile Mele si Legile Mele"(Facerea 26:5).

"Aceasta zi, oricum ai intoarce-o a dat-o numai evreilor"- ziceti dvs.
"Sambata a fost facuta pentru om"(nu pentru evreu)(Marcu 2:27) - zice Domnul Iisus Hristos.
Sper ca nu va suparati daca-L cred pe Mantuitorul.
In afara de taierea imprejur arata-mi clar unde scrie ca Avraam a pazit si ziua de sabat.
  #45  
Vechi 16.08.2008, 16:33:51
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de Iustin32
[Daca a sfintit-o arata-mi si mie in Biblie unde scrie ca oamenii pana la Moise au tinut acesta zi care oricum ai intoarce-o a dat-o numai evreilor ,, ca semn si aducere aminte ca i-a scos din robia Egiptului,,(Deut. 5,15) din pricina nescultarii lor.
"Avraam a ascultat de porunca Mea, si a pazit ce i-am cerut, a pazit poruncile mele, orinduirile Mele si Legile Mele"(Facerea 26:5).

"Aceasta zi, oricum ai intoarce-o a dat-o numai evreilor"- ziceti dvs.
"Sambata a fost facuta pentru om"(nu pentru evreu)(Marcu 2:27) - zice Domnul Iisus Hristos.
Sper ca nu va suparati daca-L cred pe Mantuitorul.
In afara de taierea imprejur arata-mi clar unde scrie ca Avraam a pazit si ziua de sabat.
Nu pot sa va arat clar. Dar nici nu pot sa inteleg ca, atunci cand se spune ca "Avraam a pazit poruncile Mele, orinduirile Mele si Legile Mele", de fapt a tinut doar practica taierii imprejur.
  #46  
Vechi 16.08.2008, 16:47:28
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Ai vazut mestere ca Biblia nu cuprinde totul, ea a crescut in copacul Sfintei Traditii.

Daca sabatul era legamant vesnic, de ce nu scrie nimic despre el timp de peste 3000 de ani pana la Moise?

Daca Sola Scriptura e adevarata, cu ce s-au mantuit evreii pana la Moise ca ei nu aveau nici un fel de scrieri, sau cu ce s-au mantuit crestinii pana la formarea canonului Sfintei Scripturi asa cum e azi? Prima Evanghelie a fost scrisa la 11 ani de la inaltarea Domnului. Unde era Noul Testament atunci, daca tu spui ca numai Biblia e valabila pentru mantuire.
  #47  
Vechi 16.08.2008, 23:33:23
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Ai vazut mestere ca Biblia nu cuprinde totul, ea a crescut in copacul Sfintei Traditii.

Daca sabatul era legamant vesnic, de ce nu scrie nimic despre el timp de peste 3000 de ani pana la Moise?

Daca Sola Scriptura e adevarata, cu ce s-au mantuit evreii pana la Moise ca ei nu aveau nici un fel de scrieri, sau cu ce s-au mantuit crestinii pana la formarea canonului Sfintei Scripturi asa cum e azi? Prima Evanghelie a fost scrisa la 11 ani de la inaltarea Domnului. Unde era Noul Testament atunci, daca tu spui ca numai Biblia e valabila pentru mantuire.
Eu am inteles, de la inceput, disconsideratia pe care o aveti, fata de Sfanta Scriptura. Va respect parerea. A mea este cu totul alta. Gasesc in Sfanta Scriptura orice invatatura care sa ma indrepte catre mantuire.

Dvs. ati vrea sa fie scrise anumite lucruri despre ziua a saptea (ziua de sabat-odihna). Nu sunt scrise. Iar daca ar fi scrise, ati vrea sa fie scrise altele. Imi pare rau ca Biblia nu a fost conceputa pe gustul dvs. Pe mine ma multumeste pe deplin, asa cum este.

Faptul ca nu sunt scrise in Sfanta Scriptura, cele dorite de dvs., anuleaza cumva sfintirea si binecuvantarea pe care a dat-o Dumnezeu zilei a saptea?(Facerea 2:3) Sau anuleaza ce a spus Domnul Iisus Hristos cand s-a intitulat "Domn al sambetei"?(Marcu 2:28). Nu, le anulati dvs., ca sa puteti pune in loc o alta zi, hotarata de oameni, nu de Dumnezeu.
  #48  
Vechi 16.08.2008, 23:39:42
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Prima Evanghelie a fost scrisa la 11 ani de la inaltarea Domnului. Unde era Noul Testament atunci, daca tu spui ca numai Biblia e valabila pentru mantuire.
Sfintii Apostoli au propovaduit Evanghelia cu Vechiul Testament in mana. Toata Scriptura vorbea despre Domnul Iisus Hristos si planul de mantuire a lui Dumnezeu.

Dvs. ati putea vorbi despre mantuire avand numai Vechiul Testament? Dupa respectul pe care-l afisati pentru Sfanta Scriptura, nu cred ca ati putea.
  #49  
Vechi 17.08.2008, 02:27:50
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

,,Sfintii Apostoli au propovaduit Evanghelia cu Vechiul Testament in mana. Toata Scriptura vorbea despre Domnul Iisus Hristos si planul de mantuire a lui Dumnezeu.,,

Daca e asa, de ce nu L-au primit toti evreii pe Hristos, ci doar o mica parte din ei? Nu stiau ei Scriptura si Proorocii? Stiau, dar mandria si invidia ca si pe voi, i-a pierdut.


,, Gasesc in Sfanta Scriptura orice invatatura care sa ma indrepte catre mantuire.,,

Eu am forte mare consideratie fata de Biblie, mai mare decat a voastra, pentru ca eu, om pacatos, chiar daca o citesc, nu o talcuiesc dupa mintea mea, ca voi, ci eu fac ascultare de Biserica- stalpul si temelia Adevarului (I Tim 3,15), dupa cum spune Scriptura:
22. Ascultarea este mai bună decât jertfa și supunerea mai bună decât grăsimea berbecilor.
23. Căci nesupunerea este un păcat la fel cu vrăjitoria și împotrivirea este la fel cu închinarea la idoli.(I Regi 15, 22)
Tu nu ai facut ascultare decat de oameni plini de mandrie, cum e Hellen White, caci ce stii nu e de la tine, ci de la cei care te-au indoctrinat.
  #50  
Vechi 18.08.2008, 19:07:27
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32

Daca e asa, de ce nu L-au primit toti evreii pe Hristos, ci doar o mica parte din ei? Nu stiau ei Scriptura si Proorocii? Stiau, dar mandria si invidia ca si pe voi, i-a pierdut.

Evreii nu l-au primit pe Domnul Iisus Hristos, si din mandrie, cum spuneti dvs, dar si din cauza ca au "ocolit" anumite capitole din Sfanta Scriptura, care nu prea le conveneau. Orice om, daca citeste Isaia cap 53 (un exemplu), Il recunoaste pe Mantuitorul. Aveau si ei traditia (invataturile) lor, la care nu puteau sa renunte.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 21:49:41
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 11:02:02
Despre Sabat georgeval Secte si culte 1108 28.07.2010 19:45:00
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 20:26:52
despre ziua aliturgica NiCcoleta Sfanta Liturghie 1 02.03.2006 10:58:33