Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.05.2007, 13:49:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
eu una stiu ca e pacat sa dansezi... :|
BUN VENIT! :D
Da,e pacat sa dansezi.Dansul reprezinta intrarea corpului in armonia cu muzica pe care o asculta,ceea ce simbolizeaza o stare de indemonizare.Cel mai evident e la muzica rock,deoarece e agresiva,dar si celelalte dansuri "nevinovate" tot asta inseamna.Diavolul nu e prost.Chiar si la un blues,cand tii femeia in brate, e pacat,sau mai ales atunci e pacat,stie necuratul ca apropierea celor doi,chiar intima,i va face sa cada mai repede in pacat.In final,orice muzica in afara de cea bisericeasca e un pacat,deoarece te poate sminti.Bineinteles ca adevaratii credinciosi nu pot fi smintiti de nimic,dar e bine sa te feresti de ispite.
Shi de aceea stingetzi lumina? Adica bluzul e devina shi rokul te ajuta sa fii in armonie cu muzica, care este o stare de indemonizare. Multe potzi sa afli, de ex ca te face necuratul la bluz sa cazi in pacat, shi daca stai pe margine nu cazi? sau daca ascultzi cantecul pasarilor nu intrii in armonie? Sau chiar vorba dulce romaneasca nu este shi ea o muzica? adica nu are shi ea muzicalitatea ei?

Deci in final ai zis cam asha: Nepomenitul nu e prost, si pt asta sa nu mai ascultam muzica fiindca ne poate sminti si e bine sa te fereshti de ispite.
Poi deshi e foarte adevarat ce spui nu ai impresia ca e shi stupid? tocmai fiindca shi asha nimeni nu asculta muzica ci toata lumea asculta manele!? Oricum parca a mai trecut moda. Deshii unele melodii erau chiar simpatice:

-oooooffff viatza meaaaa :D sau
-suparat, suparat sunt Doamne iarashi suparat :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.05.2007, 13:53:30
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
eu una stiu ca e pacat sa dansezi... :|
BUN VENIT! :D
Da,e pacat sa dansezi.Dansul reprezinta intrarea corpului in armonia cu muzica pe care o asculta,ceea ce simbolizeaza o stare de indemonizare.Cel mai evident e la muzica rock,deoarece e agresiva,dar si celelalte dansuri "nevinovate" tot asta inseamna.Diavolul nu e prost.Chiar si la un blues,cand tii femeia in brate, e pacat,sau mai ales atunci e pacat,stie necuratul ca apropierea celor doi,chiar intima,i va face sa cada mai repede in pacat.In final,orice muzica in afara de cea bisericeasca e un pacat,deoarece te poate sminti.Bineinteles ca adevaratii credinciosi nu pot fi smintiti de nimic,dar e bine sa te feresti de ispite.
Depinde ce vede/urmareste fiecare prin dans. nu cred ca trebuie emise pareri categorice in acest sens...

Dansul este si o manifestare de bucurie - "Isaia dantuieste...."

Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.05.2007, 14:09:33
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Cred ca ar trebui lamurit foarte bine ce intelegeti prin dans... Eu nu cred ca dansul este un pacat in sine (ganditi-va la muzica populara). Ar trebui sa fim un pic mai lucizi. In Biblie se vorbeste de dans? DA. Se vorbeste de bucuria lui Miriam (sotia lui Moise), de nunta din Cana Galileii etc. Nu are rost sa mai vorbim de `Isaia, dantuieste` din slujba cununiei etc.

Dansul este o manifestare comportamentala. Notiunea de pacat i se aplica in fct. de cel care il practica. Daca voi vedeti in dans `dat din fund` asta spune multe despre inconstientul vostru... Binenteles, dansul modern este unul care vrea sa devina practic un preludiu si joc erotic. Deplin de acord. Insa nu putem sa generalizam. Ati dansat vreodata hora? daca voi vedeti ceva obscen in asta inseamna ca aveti probleme serioase... de imaginatie.

Din pct. meu de vedere dansul nu este un pacat, ci modul in care vedem noi dansul si dansam poate deveni pacat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.05.2007, 14:37:12
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

Scuze ca am uitat sa mentionez dar eu pot avea o stare de spirit foarte buna si fara dans (cand am zis de petreceri si de dans am vrut de fapt sa zic disco... nu hora sau muzica populara) Se vede clar ca nu toti sa inteleaga acest lucru care l-am postat pe forum. Asta nu inseamna ca nu poti sa fii vesel si fara sa dansezi. Singura parere de rau e cea care unii vor sa mi-o faca ca si cum ar vrea sa ma simt frustrat ca nu sunt ca ei. Pana la urma ar trebui zic eu sa ne acceptam unii pe altii asa cum suntem ca toti avem calitati si defecte. Poate nu am dreptate ... oricum asta nu ar trebui sa constituie un defect in fata altor oameni.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.05.2007, 20:01:39
o_copila o_copila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 23
Implicit

"Isaia, dantuieste"... ce reprezinta, cand a fost rostit, de cine, cui (adica cine este Isaia) si cum interpretati voi?
multumesc!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.05.2007, 20:42:03
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_copila
"Isaia, dantuieste"... ce reprezinta, cand a fost rostit, de cine, cui (adica cine este Isaia) si cum interpretati voi?
multumesc!
Doamne-ajuta!
Este o cantare ce se rosteste in cadrul slujbei cununiei. Face referire la proorocia lui Isaia 7, 14: `Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iata, Fecioara va lua în pantece si va naste fiu si vor chema numele lui Emanuel. ` Isaia este unul dintre cei 4 profeti mari (alaturi de Ieremia, Iezechiel si Daniel) - poate cel mai potrivit exponent al notiunii de profetie. Puterea lui de a prooroci a facut sa fie numit Evanghelistul VT. A trait prin sec. 8 i. d. HR. extraordinar cap. 53 din cartea sa (vezi in Biblia Ortodoxa).

Este prima cantare din cadrul ritualului de inconjurare a mesei de 3 ori (se mai canta apoi `Sfintilor mucenici...`, iar ultima data se canta `Marire Tie, Hristoase, Dumnezeule, lauda Apostolilor..`).

cantarea subliniaza unul dintre aspectele casatoriei: nasterea de prunci.



Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.05.2007, 21:15:09
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
eu asa stiu... e pacat sa-ti misti formele ispitandu-i pe ceilalti.
acum poate imi sari in cap sa-mi spui k exista limite... dar uite k nu stii cine la ce fel de miscari reactioneaza. :P
OOOOOOOOOfff.Da ce lumea danseaza numai miscandu-i formele?Sau numai pt asta este dansul?Pai si mamaia danseaza cu bunicul dar,crede-ma ca nu-si misca formele ca sa ispiteasca,nici pe bunicul si nici pe altii.Nu are rost sa fim fatarnici.Dumnezeu nu ne vrea fatarnici.Dumnezeu ne vrea normali,vrea sa fim normali in anormalitatea asta din zilele noastre.Pai daca multi tineri din ziua de azi se distreaza in diferite feluri,acum vorbim de distractie in limita obisnuitului,tu daca ai sa stai acasa asta nu inseamna ca te-ai ferit de "pacat",pacatul il invingi rezistand ispitei.Deci du-te dar la dans si arata-le fetelor care is misca formele ca se poate dansa si normal,neispitind pe nimeni.Te intaresti infruntand ispita nu ascunzadu-te de ea.EEiii acum sa nu ma intelegi gresit.Atat am vrut sa zic,ca nu-i pacat,trebuie sa fim normali.Nu am vrut sa necajesc pe nimeni.Daca s-a intamplat,iertare...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.05.2007, 21:39:26
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

Nu sunt deloc fatarnic quasar doar ca... asa sunt eu si sunt ferm convins ca, compensez pe alte parti. Mai bine zis ar fi ca sunt anormal, dar nu fatarnic, nu se potriveste pt ca ma cunosc destul de bine cred eu. (Wicked Mind :p probabil)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.05.2007, 21:55:42
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Si eu consider dansul un pacat ... acum sa nu sariti cu toti!

In ce priveste textele biblice, acolo se referea la dansul ca bucurie dand slava lui Dumnezeu.

Iata regele David jucând și veselindu-se a adus chivotul lui Dumnezeu din casa lui Obed-Edom: "Apoi a poruncit David căpeteniilor leviților să pună pe frații lor cântăreți cu instrumente muzicale, cu psaltirioane, ca să vestească cu glas tare de bucurie."

Chiuiturile, batutul din palme, fluieratul nu sunt crestinesti.

Liviu
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.05.2007, 22:48:57
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Lasind la o parte rockul cu balamucul aferent care sunt aiureli, ma gindeam la dansul linistit terapeutic de intindere a ligamenteleor care si el poate fi perceput a fi pacat.
Sa nu uitam insa ca reversul monedei care este tot mai vizibil. Lipsa "dansului" si a miscarilor, respectul pentru constientizarea corpului dat de Dumenzeu duce la ingrasare si obezitate.
La fel cum a avea burta si gusa, zeci de kg in plus, colesterolul ridicat, varice, girbovit, fara chef de munca, in trindavie etc face parte din pacatul imbuibarii, efortul de a scapa de ele si de a fi constient de corpul fizic nu ar trebui sa fie pacat. Grija pentru a avea un corp armonios nu este un neadevar, exagerarea grijei , da, insa asta este alta poveste.

Eu cred ca este foarte important sa ne simtim ca respiram, ca picioarele si miinile functioneaza si suntem atenti la corpul de care avem nevoie pentru a ne mintui. Sa nu uitam ca fara corp nu este mintuire, avem nevoie de el ca sa ne miscam si sa facem treaba buna sa lucram binele.
Reply With Quote
Răspunde