Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.02.2010, 18:57:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Da, numai ca realizam acest lucru numai cand suntem in boli si necazuri... si ne asteptam ca El sa faca tot ce poftim noi, sa fie robul nostru, ca sa zic asa, iar daca nu se intampla dupa voia noastra, atunci nu Il mai iubim. Si eu sunt la fel, nimic de zis.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.02.2010, 19:31:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Dumnezeu ESTE milos!

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Stiu ca daca iubesti pe cineva nu il lasi sa sufere la nesfarsit...eu niciodata nu m-am indoit de puterea Lui si mereu il laudam pt tot ce face....va spun sincer acum imi este greu sa il mai laud sau daca as face-o nu ar fi din suflet.
Cineva imi spunea ca am farmece facute, eu nu credeam in asa ceva le consideram bazaconii insa am zis cine stie o fi si asta. Am dat 3 acatiste la 3 biserici pt 40 zile - nu e nicio modificare.........................
Poate par insensibila la durerea ta, nu este cazul. M-am tot gandit e sa-ti scriu sa-ti fie mangaiere.. nu ma prea pricep. Iti dau cuvintele parintelui Arsenie Papacioc:
http://www.youtube.com/watch?v=ODCzqsneuq8
Am ajuns la concluzia ca cele mai bune lucruri care mi s-au intamplat au fost problemele din viata. Momentele in care am aflat lucrurile cele mai importante au fost momente de suferinta. In suferinta afli cine esti.
(Si inca stiu prea putine.. )
Gandeste-te ca toti oamenii pe care Dumnezeu i-a iubit si i-a adus aproape de El au trecut prin dureri.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.02.2010, 21:25:23
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Reteta ti s-a dat aici:
spovedanie ,post,rugaciune neincetata ,ganditul la ceilalti,si mai ales,sa nu te lasi niciodata doborata de deznadejde.Aceasta e reteta pt sufletul tau(nu pt trup neaparat),care s-a saturat de boala aceasta interminabila.Caci daca in cele ale trupului suntem neputinciosi,macar ochiul cel din interior sa il tinem curat.
Stiu ca e f greu de facut ce recomandam noi aici , si intreaga Biserica,si unul care trece prin aceasta ,doar el stie cat de greu este.
Doar cineva care se chinuie si il doare,si nu observa nici o imbunataire,doar acela stie ce inseamna deznadejdea.
Dumnezeu loveste pe cine iubeste,deci poate tu esti un suflet puternic,care poate face fata acestei lupte.Noi cei sanatosi,cu atat mai amarati suntem,ca ne batem joc de viata si sanatatea care Domnul ni le da,si ne irosim timpul.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.02.2010, 01:36:38
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Va multumesc foarte mult la toti

Si mai ales lui jane pe care am respins-o din start fara rautate ci pt faptul ca nu mai suport psihiatrii, desi fara ei poate mi-ar fi fost mult mai rau.
Recunosc ca boala m-a facut sa fiu altfel m-am transformat intr-un om mai atent la tot ce ma inconjoara SI SA PRETUIESC ORICE A CREAT DZEU PE ACEST PAMANT.
Sunt foarte multi in tara asta care sufera de depresie, atacuri de panica, samd(ca si mine) si sunt sigura ca se afla multi si pe acest forum.
Va promit ca daca gasesc o metoda prin care ma voi vindeca va voi aduce la cunostinta...sper ca acea metoda sa fie bunul nostru dumnezeu.....................
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.05.2010, 13:13:06
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Buna dragii mei

Sunt sigura ca sunt foarte multi in aceasta situatie de a fi bolnavi sau care au acasa pe cineva bolnav. Se spune ca bolile vin atunci cand omul a luat-o pe o cale gresita sau in cazul copiilor mici, ca pedeapsa a parintilor. Si eu ma lupt cu o boala urata-nevroza-desi m-am spovedit, am facut foarte multe acatiste si rugaciuni, inca nu m-am vindecat si astept in continuare indurare divina. Voi ce experiente puteti povesti de oameni care au fost bolnavi si care cu ajutor divin sunt bine sanatosi acum, ma gandesc ca ajuta la psihic pe foarte multi sa auda miracolele Bunului Dzeu.
Daca inca nu ai gasit rezolvarea la problema ta la duhovnici,incearca sa citesti carti ortodoxe care trateaza acest lucru.Daca te intereseaza iti pot trimite cateva pe email.Uite un citat dintr-o carte:
Iata ce spune psihiatrul ortodox D. Avdeev despre natura nevrozelor si a tulburarilor sufletesti:
"Cresterea nestavilita a nevrozelor in vremea noastra este generate nu doar de stresuri si de progresul tehnico-stiintific, ci in primul rand de "progresul" caderii general umane. La baza multor tulburari psihice sta nesmerirea. Nevroza nu face exceptie. Nevrozele sunt numite forma cronicizata a patimilor. La baza profunda a diversei simptomatologii nevrotice sta imputinarea dragostei din inima omului- iar unde nu este dragoste se parguiesc nepasarea, dusmania, intoleranta, irascibilitatea, mania, invidia, frica."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.09.2012, 14:25:24
Matei Didina Claudia Matei Didina Claudia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2012
Mesaje: 5
Post

Buna ziua!

Sunt de acord cu acest mesaj,toate relatate fiind,aceasta fiind calea spre cunoasterea adevarata a credintei,a Domnului Nostru Isus Hristos.
Gindindu-ma la ceea ce i s-a intimplat Annei si eu am trecut prin stari de nervoza,si tulburari phi-neuro..dar recunosc ca Dumnezeu de fiecare data in functie de credinta si importanta pe care am acordat-o acesteea si urmarind sfaturile Sfintilor Duhovnici m-a ajutat foarte mult sa ies din starile acestea,Slava Domnului!
De asemeni am dus o lupta interioara ( oamenii cu credina stiu despre ce e vorba),pentru a respecta poruncile Domnulu,dupa care a venit ajutorul Domnului Cel Sfint dindu-mi smerenie umilinta,blindete si cu acestea am inceput sa-mi recunosc toate pacatele,sa-mi pare rau pentru toate si sa fac promisiuni Domnului ca nu o sa se mai repete.
Bine inteles asa au disparut si nervoza,si tulburarile...
Deci ceea ce cred eu si ceea ce mi se intimpla personal este ca pe masura ce fac pacate ma departez de Dumnezeu si atunci apar lucruri neplacute.Dumnezeu iubindu-ma,ma face din nou neputiincioasa aratindu-mi cit sunt de slaba fara el si eu atunci ma intorc la el,cu smerenie si credinta si umilinta fata de El si de aproapele meu.

Doame Isuse Hristoase apropie-ne de Tine cit se poate de mult si Ajuta-ne sa ne abtinem de a face pacate.Du mintea si sufletul nosru la Tine,sa te Slavim pe Tine cit se poate mai mult din toata inima,si sa uitam de problemele de aici!Ca avind ajutorul Tau Cel Sfint vom iesi invingatori!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
boli, dzeu, nevroza



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spre moarte sau spre viata ?! alexmatei Impartasania (Taina Euharistiei) 8 11.05.2013 00:07:40
O rugaminte a mea,a pacatosului... Raoul Umanitare 31 19.10.2012 06:10:40
Identificarea si indreptarea sistematica a pacatelor (greselilor) Pippo_ Generalitati 77 22.01.2011 18:19:54
Te indrepti spre Dumnezeu sau spre idolul tau? monica.miholca Pocainta 15 15.07.2009 16:06:40
REGRETAREA sau INDREPTAREA moro.d Generalitati 6 01.05.2007 12:11:25