Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 02.02.2008, 21:00:48
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
La Schimbarea la fata a Mantuitorului pe Tabor se arata Moise si Ilie, primul casatorit, celalalt necasatorit. Din iconografie nu reiese ca Ilie stralucea mai mult decat Moise. Moise nu are o alta pozitie fata de Ilie, pozitie care sa exprime o inferioritate.
Da, esenta nu este cum slujesti Domnului...monah sau mirean, ci in ce fel iti traiesti tu chemarea de la Dumnezeu.... Desavarsirea poate veni pe ambele cai. Mai rau este insa...altceva...sa fii monah si sa te trezesti tanjind dupa ale mireanului....Mireanul mai poate pleca in manastire, dar calugarul inapoi...nu poate.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.02.2008, 22:29:26
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

avem exemplum pe sfinta IULIANA din Lazarevo ,care a avut 12 copii.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 03.02.2008, 14:55:59
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
avem exemplum pe sfinta IULIANA din Lazarevo ,care a avut 12 copii.
Si cate alte femei si cati alti barbati mai sunt....asemenea acelei sfinte, nestiuti in lume, nevoindu-se dupa puterile lor....Credeti-ma fratilor ca ma vazut si monahi jalnici, dar si mireni nevoitori. Insa m-am incredintat din experienta...ca Domnul ii iubeste pe toti...deoporiva. Pentru cei cazuti plange, pentru cei drepti se bucura....Dumnezeu este iubire, iar iubirea Lui nu se scarbeste nici de cel mai imputit pacatos. Asteapta ca si acela sa se intoarca, sa fie VIU.
Iertare!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 08.02.2008, 08:14:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
avem exemplum pe sfinta IULIANA din Lazarevo ,care a avut 12 copii.
Si cate alte femei si cati alti barbati mai sunt....asemenea acelei sfinte, nestiuti in lume, nevoindu-se dupa puterile lor....Credeti-ma fratilor ca ma vazut si monahi jalnici, dar si mireni nevoitori. Insa m-am incredintat din experienta...ca Domnul ii iubeste pe toti...deoporiva. Pentru cei cazuti plange, pentru cei drepti se bucura....Dumnezeu este iubire, iar iubirea Lui nu se scarbeste nici de cel mai imputit pacatos. Asteapta ca si acela sa se intoarca, sa fie VIU.
Iertare!
Asa este. Dumnezeu este lumina si dragoste suprema. El ne iubeste pe toti deopotriva, pentru ca toti suntem copiii Lui. Ce parinte adevarat, face diferente intre copii lui ?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.02.2008, 07:21:51
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
avem exemplum pe sfinta IULIANA din Lazarevo ,care a avut 12 copii.
Si cate alte femei si cati alti barbati mai sunt....asemenea acelei sfinte, nestiuti in lume, nevoindu-se dupa puterile lor....Credeti-ma fratilor ca ma vazut si monahi jalnici, dar si mireni nevoitori. Insa m-am incredintat din experienta...ca Domnul ii iubeste pe toti...deoporiva. Pentru cei cazuti plange, pentru cei drepti se bucura....Dumnezeu este iubire, iar iubirea Lui nu se scarbeste nici de cel mai imputit pacatos. Asteapta ca si acela sa se intoarca, sa fie VIU.
Iertare!
Asa este. Dumnezeu este lumina si dragoste suprema. El ne iubeste pe toti deopotriva, pentru ca toti suntem copiii Lui. Ce parinte adevarat, face diferente intre copii lui ?
Eu am vazut Parinte duhovnicesc facand diferenta intre ucenicii lui si m-am mahnit mult pentru acelea, dar domnul ne iubeste pe fiecare cum suntem, fara a ne spune ca suntem maximum sau minimum sau duhovnicesc. Caci Domnul pune cate o taina in fiecare dintre noi, dupa structura noastra...nu ne putem compara...nici ca vietuire, nici ca altceva.
Iertare!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 21.02.2008, 11:26:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ne intalnim mai mereu cu intrebarea: casatorie sau calugarie? Si rar ne intalnim cu duhovnicul pentru a primi raspunsul cuvenit. Important este sa-ti gasesti locul, sa simti ce vrea Dumnezeu cu tine. In momentul in care te-ai hotarat pentru o cale, sa nu mai consideri ca mai exista pentru tine si o alta cale, iar calea pe care ti-o alegi, sa o alegi cu entuziasmul cuvenit, adica sa nu te casatoresti cu probabilitate, nici sa te faci calugar cu probabilitate.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 21.02.2008, 12:04:20
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Duhovnicul nu are voie sa te influenteze în aceasta decizie.

De asemeni cred ca nu e necesar sa facem decizii în viata, cu exceptia respingerii pacatelor. Celelalte vin firesc, de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 21.02.2008, 12:29:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Draga Traditie, cred cu adevarat in relatia cu duhovnicul. Consider ca iti poate aduce lumina in luarea unei decizii.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 21.02.2008, 20:17:04
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Ceea ce ti-am zis am auzit la mai multi preoti, nu e de la mine. Mi se pare ca si parintel3 Teofil Paraian spune asta într-o carte, sau/si parintele Cleopa.

E un lucru general cunoscut.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 22.02.2008, 21:18:44
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

calugaria este o chemare ,ce tre f. bine analizata inainte de a pasi pe acest drum ,daca cel ce vrea calugarie poate face fata greutatilor din manastire ,cu taierea voii proprii.Nu se poate face asta daca mergi la calugarie din alt motiv decit dragostea de Dumnezeu ,adica aceia care merg din diverse calcule ,deceptie sentimentala ,greutati materiale ..etc... nu vor reusi ,iar dupa ce ai depus juramintul ,calea este fara intoarcere.Asa ca sa nu ne miram ca nu toti calugarii sint SUPER buni ,adica f. reusiti .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul spre calugarie antoniap Calugarul 237 02.02.2016 11:06:30
Noblete, convertire, pocainta, calugarie si martiriu antoniap Pocainta 3 15.11.2012 21:09:01
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 15:16:49
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39