Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.11.2006, 11:43:31
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Multumesc, Laurentiu pentru completare. Ai dreptate. Biserica este si ea un fel de spital pentru suflete si implicit pentru trup. Dar nu la asta m-am referit.
Cred ca imi datui seama, te refereai la tehnologia si conditiile pe care le ofera spitalul fata de cele pe care le ofera biserica... sau
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.11.2006, 12:44:40
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Citat:
În prealabil postat de ancah
Multumesc, Laurentiu pentru completare. Ai dreptate. Biserica este si ea un fel de spital pentru suflete si implicit pentru trup. Dar nu la asta m-am referit.
Cred ca imi datui seama, te refereai la tehnologia si conditiile pe care le ofera spitalul fata de cele pe care le ofera biserica... sau
Ma refeream la biserica si spital ca institutii. As fi putut la fel de bine sa fac comparatie intre regat si republica. Interventia mea se datoreaza faptului ca unii doresc o modernizare a bisericii.
Deci, parerea mea, biserica nu are ce innoi, atata vreme cat Biblia, respectiv Noul Testament e acelasi de mii de ani; la fel si scrierile Sfintilor Parinti. O schimbare a Bisericii ar presupune o adaptare a ei la cerintele oamenilor. Unii au facut-o si vedem rezultatul cu ochiul liber. Au reusit sa indeparteze oamenii si mai mult si sa-i arunce in bratele altor culte, sau mai rau sa nu creada in nimic, fiind in pericol sa fie inhatati de diavol cu usurinta.
Spre deosebire de biserica, spitalul trebuie modernizat, in pas cu descoperirile stiintifice. Se pare ca bolile nu scad ca numar ci se inmultesc, apar tot timpul boli noi, in ciuda stradaniilor de a vaccina, a preveni. Probabil datorita faptului ca boala isi afla culcus mai intai in sufletul nostru si apoi se manifesta in mod vizibil in corp. Bag seama ca cel care nu se curata prin rugaciune si spevedanie in bisericile vechi, va trebui sa se caute in spitalele noi.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.12.2006, 20:31:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Atunci de ce nu ai zis asa?! Am fost botezat ortodox...nu pot sa spun ca sunt de acord...cu mare parte din ce spune ortodoxia...de la modul in care percep Divinitatea, la modul in care se comporta...deci sunt tentat sa zic nu.
Cu ocazia asta mi-ai raspuns si mie la intrebarea ref. la citatul din subtext. Am inteles. Este f trist, ca cineva sa aiba sansa de a se naste ortodox si sa intoarca spatele adevaratei credinte pentru a se arunca in bratele minciunii. Biddhistii au stiut de multa vreme, ca vor fi alungati din Tibet si ca isi vor face cuib in lumea crestina, iar efectul vizibil va fi acela de crestere materiala.
Pentru cei care nu stiu, este aparent o sansa, dar pentru cei, care prin botez au primit darul infierii, adica Dumnezeu le-a devenit Tata, pentru acestia din urma trecerea chiar si numai temporar, reprezinta o mare ispita, indiferent daca realizeaza sau nu acest lucru. Buddhismul nu se propaga la lumina prin cuvant, ci la intuneric, in chip ascus, prin sunet, care se ancoreaza in subconstient; nu se accepta ci se impune cu forta. Odata implinit acest lucru, ramanem doar cu iluzia ca decidem noi in tot ce intreprindem, cand de fapt, ascultam de ordinele celui sau celor care ne prind in plasa lor, ei insisi prinsi.
Pentru cel trecut prin furcile caudine nu exiasta nici un dubiu, ca adevarata credinta este cea ortodoxa. De aceea indemnul de a ramane in credinta adevarata sau de a reveni, precum fiul risipitor.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.12.2006, 20:44:16
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

ancah!pot sa-ti pun o intrebare pe prv,pls!:D
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.12.2006, 22:44:42
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Atunci de ce nu ai zis asa?! Am fost botezat ortodox...nu pot sa spun ca sunt de acord...cu mare parte din ce spune ortodoxia...de la modul in care percep Divinitatea, la modul in care se comporta...deci sunt tentat sa zic nu.
Cu ocazia asta mi-ai raspuns si mie la intrebarea ref. la citatul din subtext. Am inteles. Este f trist, ca cineva sa aiba sansa de a se naste ortodox si sa intoarca spatele adevaratei credinte pentru a se arunca in bratele minciunii. Biddhistii au stiut de multa vreme, ca vor fi alungati din Tibet si ca isi vor face cuib in lumea crestina, iar efectul vizibil va fi acela de crestere materiala.
Pentru cei care nu stiu, este aparent o sansa, dar pentru cei, care prin botez au primit darul infierii, adica Dumnezeu le-a devenit Tata, pentru acestia din urma trecerea chiar si numai temporar, reprezinta o mare ispita, indiferent daca realizeaza sau nu acest lucru. Buddhismul nu se propaga la lumina prin cuvant, ci la intuneric, in chip ascus, prin sunet, care se ancoreaza in subconstient; nu se accepta ci se impune cu forta. Odata implinit acest lucru, ramanem doar cu iluzia ca decidem noi in tot ce intreprindem, cand de fapt, ascultam de ordinele celui sau celor care ne prind in plasa lor, ei insisi prinsi.
Pentru cel trecut prin furcile caudine nu exiasta nici un dubiu, ca adevarata credinta este cea ortodoxa. De aceea indemnul de a ramane in credinta adevarata sau de a reveni, precum fiul risipitor.
ok....si de ce ai trecut de la originile mele ortodoxe la buddism? ???
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.12.2006, 23:13:59
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Cine spune ca ortodoxismul este credinta cea adevarata? Stie cineva adevarul? Si islamistii spun la fel despre credinta lor, ca e cea adevarata. Aici am impresia ca gresim foarte tare, se face o greseala de care mie mi s-au adus acuze pe acest forum, şi-anume aroganta. Cred ca despre acest adevar se tot discuta si se tot intreaba cei care discuta despre religie pe alte forumuri si se cearta mereu. Adevarul despre adevarata credinta cred ca nu se stie, de aceea ar trebui sa ne respectam intre noi, indiferent de ce religie sunt cei cu care venim noi, ortodocsii in contact. Nu-mi place cand vad cum se cearta crestin-ortodocsii cu ceilalti si ce acuze isi aduc. In fond, toti avem acelasi Dumnezeu. Ori iar gresesc?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.12.2006, 10:04:33
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Perfecta dreptate: "Nu sunt de acord cu tine, dar daca te multumeste religia ta, crede..." sau mai pe scurt traiti si lasati sa traiasca...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.12.2006, 18:08:34
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ortodoxie inseamna credinta adevarata, o spune numele. Noi suntem crestin-ortodocsi. Fiind pe un site crestin-ortodox, dar nu numai din acest motiv, imi permit sa afirm ca este adevarata credinta pentru majoritatea celor care citesc cele scrise aici. Dar mai sunt si din acei, care inca nu si-au format o opinie. Acestia mai au de invatat. Recomandarea de a privi mai cu atentie la ortodoxie nu are nimic de a face cu lezarea libertatii de credinta sau cu lipsa de respect, caci nimeni nu e obligat sa-si schimbe parerea, daca nu o fac din convingere.
Scopul celor scrise nu este acela de cearta, ci de a atrage atentia. Daca vedem ca cineva nu a inteles, ne straduim sa explicam, fiecare cat poate de bine. Cearta doar ar indeparta.
Ma intreb de ce citeasc acest site cei, care inca nu si-au definit credinta sau cei care cred in altcineva, decat Domnul Iisus Hristos. Primii desigur pentru ca vor sa gaseasaca unele raspunsuri la intrebari care ii urmaresc. Ceilalti pentru a compara doua credinte. Pe acestia ii inteleg. Inteleg mai putin cand scopul e acela de a baga strambe.
In rest cine are de intrebat ceva, poate sa intrebe.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Libertatea credintei Daniel_7 Despre Biserica Ortodoxa in general 10 14.09.2011 09:28:24
Libertatea crestinilor Fani71 Despre Biserica Ortodoxa in general 179 30.12.2009 11:42:56
Libertatea omului Laurentiu Generalitati 0 05.07.2007 10:12:44