Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.09.2010, 22:48:54
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cultul vostru e pe cale de dispartirie, iar ceea ce spui tu e total in afara realitatii...si e greu de inteles faptul ca cineva poate spune numai minciuni!!!

Adventismul se zdruncina, pastorii vorbesc ba de evitarea crizei...ba de imbartisarea ei, vorbesc de crize nerezolvate inca de la infiintarea cultului
Vai soro, dar catastrofică imagine mai ai despre azeșei! După cum îi zugrăvești, trebuiau să fi dispărut deja de un secol din peisajul creștin.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
iar adeptii nu mai stiu incotro sa apuce...si se gandesc ( ca toti sectarii) sa infiinteze un alt cult!!!
Interesant scenariu.... vrei să torni și un film (pe lângă baliverne)?

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Hai recunoaste...tu in realitate rezisti macar cateva minute fara sa vorbesti de White, deci nu pe acest forum unde iti e rusine...ci in interiorul cultului??
Deci pe acest forum tu ai vorbit de White cât toți adventiștii la un loc. Pe forumurile adventiste după câțiva ani, uite că am supraviețuit fără a aborda subiectul
P.S. Ți-ai intrat bine în rolul de topic crusher
  #72  
Vechi 23.09.2010, 22:55:47
octavian_cde octavian_cde is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca sunt astfel de cazuri, e clar ca trebuie sa ne dea de gandit. Au stat atata vreme langa "Foc" fara a simti caldura lui. Acestia nu sunt de laudat, ci de plans. Pe cel care se impartaseste cu adevarat de Hristos, nu-l mai poate desparti nimic de El, nici moartea dupa cum spune Sfantul Apostol Pavel. Sa nu uitati de versetul care aminteste de faptul ca un orb nu poate calauzi (Matei 15:14).
Poate ca au stat langa un "foc" fara caldura (ca cel al lumanarii din Sambata Mare de la Ierusalim).
Nu este un om oarecare ci un om cu seminar si facultate si in plus e si batran. Cred ca asta spune ceva.
Nu cred ca ati ascultat ceea ce zice. Poate ca il intelegeati mai bine si nu vorbeati asa despre el.
Tot insinuati dumneavoastra ca ar fi orb...Poate ca a fost orb!
Sper si eu ca da, de acum nimic nu-l mai poate desparti de El. Amin!
Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!
  #73  
Vechi 23.09.2010, 23:08:31
octavian_cde octavian_cde is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Diavolul are cel mai mult grija celor ce sunt cu adevarat cu Hristos... Fiind oameni, unii preoti mai cad in capcana aceasta diavoleasca, sa-I ierte Dumnezeu...
Pastorii.... sunt deja cu cine nu trebuie. Asa ca grija celui rau e sa-i tina acolo, nicidecum sa-i indrepte spre adevar si spre Iisus cel Adevarat...
Recunosc ca aceasta interpretare m-a facut sa rad.
In ce capcana? Aceea de a studia Biblia? Sau poate nici acest om invatat nu e capabil de a o interpreta?
L-am ascultat live si am auzit care e mentalitatea in ortodoxie despre citirea Bibliei.
  #74  
Vechi 23.09.2010, 23:14:29
octavian_cde octavian_cde is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Sunt de acord in totalitate! Imi spunea cineva mai ieri-alaltaieri cum ca a inceput scuturatul merelor; si-mi spunea ca primele cad merele putrede. Mare adevar!
Cu tot respectul, cand credeti dvs. ca a inceput sa fie scuturat? Cand a inceput sa studieze sa vada daca e pe un drum bun?
  #75  
Vechi 23.09.2010, 23:41:41
octavian_cde octavian_cde is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Cred ca nimeni nu ar trebui sa isi schimbe religia in care a fost botezat,chiar daca unii spun ca altii ne boteaza,nu noi alegem.Diferenta dintre religii se studiaza de mii de ani si nimeni nu poate spune ca detine adevarul absolut,dar daca Dumnezeu a vrut sa ma nasc intr-o familie si intr-o comunitate inseamna ca acolo este locul meu.Nu pot realiza cum un crestin ortodox se poate duce la alta religie unde nu se respecta sfintii si trebuie sa lucreze cand aude bataia clopotului pentru sarbatoare,la fel cum nu pot intelege cum un neoprotestant,sa zicem,la care se tine sambata ca zi de odihna,sa se boteze ortodox si sa munceasca.
Mantuitorul a venit pe pamant tocmai pentru a schimba religia. El propovaduia o "religie" noua. Nu scrie nicaieri in Biblie ca e pacat sau ca e rau sa-ti schimbi religia. Dar daca religia ta e buna poti sa o pastrezi.
Dumnezeu ne da posibilitatea sa alegem. El nu impune si obliga pe nimeni. (Deuteronomul 30:19 Ca martori înaintea voastră iau astăzi cerul și pământul: viață și moarte ți-am pus eu astăzi înainte, și binecuvântare și blestem. Alege viața ca să trăiești tu și urmașii tăi).
  #76  
Vechi 24.09.2010, 09:40:11
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Omul din Africa care a auzit evenghelia stie de unde vine si unde merge, nu mai e in necunostinta. Daca ai fi vazut postarea mea ma refeream la acei oameni care , prin lucrarea unor misiuni crestine, ajung la credinta in Hristos.
Omul acela din Africa a auzit evanghelia aceea distorsionata, intoarsa, rasucita, dupa bunul plac al traducatorului unei anumite misiuni asa zis crestine. Prin lucrarea unei asa zise misiuni asa zis crestine, ajung doar la ceva presupus a fi Hristos. omul acela din Africa ar fi trebuit sa aiaba sansa sa vada toate variantele crestine si sa discearna apoi cu ochii mintii care e cea adevarata si care nu.
  #77  
Vechi 24.09.2010, 11:19:52
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Poate tot o "deformație profesională" v-a mânat să-mi răspundeți atât de stufos la o nelămurire chiar sinceră. Părinte, îmi cereți să repet după dumneavoastră, însă nu mă simt capabil să țin isonul, am o voce mai stinsă și sunt un om simplu fără nici o pregătire teologică, răspunsul la cele 12 puncte enumerate de dvs. ar putea acoperi tot atâtea topice (unele chiar parțial nediscutate pe acest forum). Încă o dată îmi cer iertare, însă nu v-am cerut (Doamne iartă-mă) să părăsiți forumul, aceasta a fost mărturisirea dvs. pe un alt topic, eu la asta mă refeream. Iar dacă v-ați simțit jignit, ori lezat în demersul de păstor de suflete pe acest forum, îmi mai cer o dată iertare! Nu am să abuzez de îngăduința dvs (aceasta fiind deja a doua oară) și nu cred că e cazul să vă faceți "sabie", fabricând gratuit un "martir" înainte de a "șaptezeci de ori câte șapte"-a oară, așa că toate cele bune și Doamne ajută!


Ca sa repeti cele spuse de parintele nu trebuia sa repeti cu voce tare, mergea si vocea mai stinsa(cu toate ca trebuia doar sa scrii, nu sa vorbesti) pentru a repeta ceva-dupa cineva, nu iti trebuie studii teologice. Doar daca nu esti de acord cu cele enumerate de parintele, doar atunci poti sa vii cu astfel de scuze.
Care este Crezul cultului din care faci parte? Despre Iisus Hristos, poti sa ne spui cine Este?
dar despre Cruce?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
  #78  
Vechi 24.09.2010, 11:20:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Vai soro, dar catastrofică imagine mai ai despre azeșei! După cum îi zugrăvești, trebuiau să fi dispărut deja de un secol din peisajul creștin.

Interesant scenariu.... vrei să torni și un film (pe lângă baliverne)?

Deci pe acest forum tu ai vorbit de White cât toți adventiștii la un loc. Pe forumurile adventiste după câțiva ani, uite că am supraviețuit fără a aborda subiectul
P.S. Ți-ai intrat bine în rolul de topic crusher
Mda...ia vezi ca pastorii tai spun ca raspunsurile pe care le detine cultul adventist nu mai multumesc adeptii, si e nevoie de altele noi...tu pe unde te situezi, si ce ai de gand sa faci?

Vine criza peste cultul tau...si asta peste celelalte crize nerezolvate inca de la inceputul istoriei cultului...asta a spus-o un pastor extrem de apreciat de adventisti, deci ce e de facut?

Eu cred ca tu nici macar nu mai esti adventist, si ai infiintat un nou cult...de White nu vorbesti, si te deranjeaza foarte mult cand vezi acest nume scris...despre atmosfera reala din cultul tau nu spui nimic, si ne oferi raspunsuri vechi...cand adventistii cauta altele noi dupa doar 2 secole ( nici mai mult, nici mai putin)...deci eu zic ca tu nici macar nu stii ce esti, dar stagnezi in confuzie!!!!
  #79  
Vechi 24.09.2010, 11:44:14
s1c2h3m4i5d6t7 s1c2h3m4i5d6t7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Sa nu uitam din profetiile parintelui Arsenie Boca,care a zis ca in Transilvania vor trece multi preoti la sectari .Deci,se adevereste.Sa nu uitam de articolulu aparut pe ''razboi intru cuvant''unde scrie legat de aceste profetii ale sale ,un exemplu fiind si preotul Pomohaci,care a chemat un sectar sa predice la el,in biserica.Se poate vedea si filmuletul.Atentie:sa facem deosebirea intre preoti cu harisme si preoti vazatori prin necuratul.De fapt,ingerul nostru ne avertizeaza permanent,ne arata el semne ca sa pricepem.
  #80  
Vechi 24.09.2010, 11:46:03
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de octavian_cde Vezi mesajul
Mantuitorul a venit pe pamant tocmai pentru a schimba religia. El propovaduia o "religie" noua. Nu scrie nicaieri in Biblie ca e pacat sau ca e rau sa-ti schimbi religia. Dar daca religia ta e buna poti sa o pastrezi.
Dumnezeu ne da posibilitatea sa alegem. El nu impune si obliga pe nimeni. (Deuteronomul 30:19 Ca martori înaintea voastră iau astăzi cerul și pământul: viață și moarte ți-am pus eu astăzi înainte, și binecuvântare și blestem. Alege viața ca să trăiești tu și urmașii tăi).
Mantuitorul nu a schimbat nici o "religie" prin venirea Sa pe pamant, ne-a adus insa o lege noua: legea iubirii. Nu crezi ca ar fi de-a dreptul hilar sa scrie in Biblie ca exista mai multe religii si ca e pacat sa-ti-o schimbi sau nu?
Cat despre posibilitatea de a-l urma pe Hristos, da ,El a spus: "CINE VREA, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie".
Ce ne puteti spune legat de Cruce in cultul pe care-l propavaduiti?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
A mai trecut un suflet la Domnul mela me Slujba inmormantarii 76 26.03.2016 19:24:54
Acestea au trecut sau inca nu? Mihai36 Din Vechiul Testament 1 26.06.2011 15:05:21
mesaje din trecut Jamaica Generalitati 4 28.11.2010 01:13:55
A mai trecut o zi... laurschepsis Generalitati 8 19.09.2009 00:28:33