Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 03.10.2010, 22:46:38
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
citeste frate Danyel ce ne-a oferit fratele Mihai! incontestabil! de va fi vrednic scapa , iar de nu .. citeste!

Eu prefer sa cred in cuvintele Mantuitorului care a biruit moartea si pe diavolul si a deschis calea spre cer celor ce cred in numele Lui si se pocaiesc de pacatele lor, doar nu voi renunta acum la cuvintele Mantuitorului ca sa cred in niste teorii gnostice si pagane, contrare invataturii sanatoase a Sfintei Scripturi si contrare invataturii Bisericii Ortodoxe
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 03.10.2010, 23:03:41
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

noapte buna frate si iarta-ma ca ne-am ciondanit.. mai mult de atat nu poti face nici tu nici eu..vom vedea cand vom muri, de acord? pace? smintim si pe altii, nu de alta.. iertati-ma fratilor, credeti-ma ca am cerut sa-mi fie anulat contul caci e sminteala multa pe siteul asta.. erezie cat cuprinde, parelnicie, cate tastaturi, atatea obicee.. am sa mai fac o cerere.. Doamne ajuta si iarta-ma, din suflet te rog, da drumul impotrivirii ca nu castigam nimic din asta ci doar vom avea mai multe bagaje la vami.. astea ,graitul impotriva ,este un pacat greu, dovada starea ce ti-o da.. de asta spun sfintii ca potrivnicului nu trebuie sa-i raspunzi.. "nu va impotriviti celui rau" spune Mantuitorul.. nu ca tu ai fi cel rau! eu sunt cel mai rau, clar? si abia astept sa scap de aceasta ispita ! chiar acum inainte sa ies am sale trag o mustruluiala ,poate poate mi-or inchide contul! si sa nu mai fiu ispitit prin cutare sau cutare..ca ma murdaresc.. poate pe tine nu te doare frate dar pe mine ma surpa de-a dreptul ..iarta-ma din nou, iarta-ma , iarta-ma din suflet te rog, din strafundul fiintei mele, iarta-ma pentru toata supararea si mahnirea ce ti-am pricinuit!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 03.10.2010, 23:39:48
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Fragmentul respectiv din Pateric nu vorbeste de niciun fel de vama.
Iar cartea "Drumul sufletului dupa moarte" (care nu seamana deloc cu ce scrie acolo in Pateric) a parintelui Serafim Rose cum s-a zis si de IPS Lazar contine invataturi gnostice,care este si parerea mea.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 04.10.2010, 00:15:36
johnybv johnybv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Mesaje: 2
Implicit Pentru Ortodoxia

Spune-mi si mie cum poti sa crezi in niste traditii mai mult decat in Sfanta Scriptura, daca tatal tau iti spune cum sa faci un lucru tu crezi mai mult in traditii decat in tatal tau?daca da ar trebui sa te intrebi ce relatie ai cu el,atata cautati in alte carti tot felul de povesti cum o sa fie dupa ce murim, eu va intreb de ce va este frica de moarte ? nu stiti unde ajungeti?pacatele voastre va condamna? daca va condamna inseamna ca Maica Maria si sfintele icoane nu va ajuta la nimic, sa nu mai zic de gramezile de slujbe, nu stiti ca trebuie sa aveti pace, ca IIsus este Domnul Pacii,oameni buni daca aveti frica de moarte ar trebui sa aveti frica si de Dumnezeu si de cel care va va judeca, pentru ca nimeni nu va scapa daca nu vine la Tatal decat prin IIsus , nu va mai imbatati cu apa rece, icoanele si toti sfintii care ai slaviti sunt simple picturi si doar statui de ciment, Dumnezeu e viu , nu e vreun desen sau vreo statuie ca nu la vazut cineva pe Dumnezeu ca sa il poata desena. este o ofensa la adresa lui Dumnezeu, nu va mai jucati atat cu El ca vine ziua cand o sa mori si va fi vai si amar de tine pentru ca va fi prea tarziu sa mai faci ceva, singura cale spre cer e IIsus .
5. Și Fariseii și cărturarii L-au întrebat: "Pentru ce nu se țin ucenicii Tăi de datina bătrânilor, ci prânzesc cu mâinile nespălate?"
6. Isus le-a răspuns: "Fățarnicilor, bine a proorocit Isaia despre voi, după cum este scris: "Norodul acesta Mă cinstește cu buzele, dar inima lui este departe de Mine.
7. Degeaba Mă cinstesc ei, dând învățături care nu sunt decât niște porunci omenești."
8. Voi lăsați porunca lui Dumnezeu și țineți datina așezată de oameni, precum: spălarea ulcioarelor și a paharelor, și faceți multe alte lucruri de acestea."
9. El le-a mai zis: "Ați desființat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să țineți datina voastră.
10. Căci Moise a zis: "Să cinstești pe tatăl tău și pe mama ta și: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa, să fie pedepsit cu moartea."
11. Voi, dimpotrivă, ziceți: "Dacă un om va spune tatălui său sau mamei sale: "Ori cu ce te-aș putea ajuta este "Corban", adică dat lui Dumnezeu, face bine;
12. și nu-l mai lăsați să facă nimic pentru tatăl sau pentru mama sa.
13. Și așa, ați desființat Cuvântul lui Dumnezeu, prin datina voastră. Și faceți multe alte lucruri de felul acesta!"
Citeste aici ce spune IIsus despre datina(traditie), macar de ati avea o traditie buna cum ar fi sa cititi biblia in fiecare zi, sa memorati versete ,astea sunt traditii bune.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 04.10.2010, 00:28:03
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Încă un virus, Doamne, ăștia-s legiune.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 04.10.2010, 00:53:52
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
"Se zice ca, la moarte, sufletele crdinciosilor trebuie sa treaca prin vamile demonice. potrivit acestei doctrine sufletele sunt judecate si incercate de demoni. Daca demonii descopera mai multe fapte rele decat bune, sau daca descopera vreun pacat nemarturisit la spovedanie si nu a primit rugaciune de iertare, sufletele respective sunt duse imediat in iad. Lucrul acesta este valabil chiar si pentru credinciosii care au avut parte de Duhul Sfant in viata aceasta si care au dus vieti cu adevarat crestine.
Aceasta legenda se bazeaza pe o veche teorie gnostica potrivit careia preotul care spovedeste are merite suplimentare prin care poate plati vama credinciosilor atunci cand trec prin vamile vazduhului
............
Mitul "vamilor vazduhului" confera duhovnicului merite inutile si ii lasa pe oameni vinovati de pacate "despre care nu stiau ca erau pacate sau au uitat sa si le marturiseasca preotului" din cauza unor asemenea pacate, ni se spune, demonii din vamile vazduhului vor pune mana pe un suflet care se indreapta spre cer si il vor duce cu forta in iad
Evident aici avem de-a face cu o forta primejdioase de cultism"

(...)

Este cert faptul ca teoria vamilor vazduhului depinde de o doctrina evident eretica legata de natura omului si de relatia dintre trup si suflet. erezia vamilor propovaduieste de asemenea o doctrina a meritelor excesive si contrazice invatatura unor parinti precum Sf Antonie cel Mare care spune :"Sa nu ne temem de demoni si nici chiar de Satana insusi pentru ca este un mincinos care nu rosteste nicio vorba adevarata..iar alaturide el stau demonii, tovarasii sai, ca niste serpi si scorpioni pe care noi crestinii ii calcam in picioare" iar in alta parte " Sa ne temem numai de Dumnezeu si sa-i dispretuim pe demoni si sa nu ne temem de ei"


(Vami ale vazduhului?. fragment din cartea "Caile Ortodoxiei contemporane" . autor IPS Arhiepiscop Lazar Puhalo)
1. Eu nu am auzit despre asa ceva: doctrina meritelor excesive!
Ce este aceea, Daniel? Fara ironie.

(Este ca si cum as spune ca tu minti, ca elefantii nu sunt roz.. desi tu nu ai vorbit nicicand despre elefanti.. sper ca ma fac inteleasa)
Par. Puhalo contrazice ceva de care eu nu am auzit (si am citit par. Serafim Rose).

2. Citat: "Daca demonii descopera mai multe fapte rele decat bune, sau daca descopera vreun pacat nemarturisit la spovedanie si nu a primit rugaciune de iertare, sufletele respective sunt duse imediat in iad. Lucrul acesta este valabil chiar si pentru credinciosii care au avut parte de Duhul Sfant in viata aceasta si care au dus vieti cu adevarat crestine."
FALS.
O sa-ti dau o pilda in alta postare.. despre vamesul Petru pentru a exemplifica.

3. Eu stiu ca pacatele uitate NU sunt iertate din oficiu!!
Din milostivirea lui Dumnezeu, pe masura ce te apropii de viata crestina reala, incepi sa-ti vezi pacatele.. si alea uitate.
Cu cat te marturisesti mai des, cu atat iti amintesti mai mult!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 04.10.2010, 01:02:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Reiau citatul din Puhalo:"Daca demonii descopera mai multe fapte rele decat bune, sau daca descopera vreun pacat nemarturisit la spovedanie si nu a primit rugaciune de iertare, sufletele respective sunt duse imediat in iad. Lucrul acesta este valabil chiar si pentru credinciosii care au avut parte de Duhul Sfant in viata aceasta si care au dus vieti cu adevarat crestine."

Citatul acesta mi-a amintit o intamplare din viata vamesului Petru (o povesteam copilului meu cu mult timp in urma, nu-mi vine a crede ca am uitat-o):

In partile Africii era un vames, anume Petru, foarte nemilostiv, care niciodata nu miluia pe saraci, nici cugeta la moarte, nici la bisericile lui Dumnezeu nu mergea, nici isi pleca urechile sale catre cei ce cereau milostenie. Iar bunul iubitor de oameni Dumnezeu, Cel ce nu voieste moartea pacatosului, ci se ingrijeste de mantuirea tuturor si, cu judecatile pe care le stie, pe fiecare il mantuieste, Acela si cu Petru a facut aceasta, dupa bunatatea Sa, si l-a mantuit pe el, intr-un chip ca acesta: Intr-o vreme, sezand saracii si scapatatii in ulita, au inceput a lauda casele celor milostivi si a ruga pe Dumnezeu pentru dansii, iar pe cei nemilostivi ii ocarau. Deci a ajuns cuvantul si despre acest Petru, ca este cu totul nemilostiv. Si se intrebau unul pe altul: "Oare, luat-a cineva, candva, vreo milostenie din casa lui Petru?" Si toti zicand ca nimeni n-a luat de la dansul ceva, s-a ridicat un sarac si a zis: "Ce-mi veti da mie si eu voi merge acum si voi scoate de la dansul milostenie?" Si au facut intre dansii ramasag. Deci, mergand saracul, a stat la poarta casei lui Petru. Iar, iesind Petru din casa si ducand la masa dregatorului un catar incarcat cu paine, i s-a inchinat lui saracul, cel ce facuse ramasag cu tovarasii sai, si a inceput a cere milostenie, intr-adins plangandu-se. Iar el, neafland piatra, a apucat o paine si a aruncat-o in cel sarac si l-a lovit pe el in obraz si s-a dus. Iar saracul, apucand painea, a mers la tovarasii sai, zicand ca din insesi mainile lui a luat painea aceasta. Si a laudat pe Dumnezeu ca Petru este milostiv.
Iar, dupa doua zile, s-a imbolnavit vamesul, pana s-a apropiat de moarte, si s-a vazut intr-un vis, pe sine fiind cercetat la o oarecare judecata si faptele lui, punandu-se in cumpana: de o parte a cumpenelor stateau niste arapi intunecati si rai, iar de cealalta parte stateau niste barbati luminosi foarte si frumosi la chip. Deci, arapii, apucand toate faptele cele rele pe care Petru vamesul le facuse din tinerete si in toata viata sa, le puneau in cumpana, iar barbatii cei din lumina purtatori nimic bun nu aflau din faptele lui Petru, ca sa puna de cealalta parte a cumpenii si stau infricosati si, nedumirindu-se, ziceau unul catre altul: "Asadar, noi n-avem nimic aici?" Atunci a raspuns unul dintre dansii: "Cu adevarat nu avem nimic, fara numai o paine pe care a dat-o lui Hristos, mai inainte cu doua zile, dar si aceea fara de voie". Deci, pusera painea aceea de cea parte a cumpenei si indata a tras cumpana mai mult decat cealalta. Atunci zisera catre vames barbatii cei frumosi la chip: "Mergi, sarace Petre, si mai adauga la painea aceasta, ca sa nu te ia pe tine arapii cei rai si sa te duca la munca cea vesnica".
Deci, venindu-si in sine, Petru cugeta la cele ce vazuse si a cunoscut ca, nu nalucire, ci adevar era visul, ca a vazut toate pacatele ce facuse din tinerete, pe care acum le si uitase, si pe care arapii, adunandu-le, le puneau in cumpana. Si zicea in sine Petru minunandu-se: "Daca o paine, pe care am aruncat-o in fata saracului, atat de mult m-a ajutat pe mine, ca nu m-au luat pe mine diavolii, cu cat mai mult milostenia cea multa, cu blandete si cu osardie facuta, va ajuta acelora care, fara de crutare, isi impart bogatia lor la saraci." Si de atunci s-a facut mult preamilostiv, cat nici pe sine n-a voit sa se crute.



Frumos, nu?
Cam asa este judecata.. nu este adevarat ca pentru pacate mici esti apucat de draci si aruncat in iad. Ingerul pazitor si Sfanta Maica a Domnului vin sa ajute sufletul (daca acesta stie sa o cheme pe Sfanta Nascatoare). Exista chiar in cartea par. Serafim Rose o astfel de exemplificare, dar nu am gasit-o inca.. cand gasesc, postez :).
Reply With Quote
  #118  
Vechi 04.10.2010, 01:18:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

As dori sa vad si eu o scriere crestin ortodoxa dinainte de 1800 (in manuscris original,daca mai exista) in care sa fie folosit cuvantul vama in sensul in care il foloseste parintele Serafim Rose in lucrarea sa.
Judecata lui Dumnezeu Iisus Hristos,judecata particulara e ceva pe la care trec toti oamenii.Si de aceasta judecata vorbeste foarte mult invatatura crestin ortodoxa.

Acum daca invatatura ar fi inspirata de la Duhul Sfant cu vamile pentru ce e foarte diferita de la autor la autor?
La unii sunt 365 de vami la alti 20 la altii 24 etc .
La unii sufletul poate fi oprit de dracii in vami la altii nu,la unii Iadul se gaseste sub pamant,la altii Iadul se gaseste in alta parte etc.
De unde se vede ca aceasta nu e deloc dogma ortodoxa si nici nu e de trebuinta pentru mantuire.

Stim ca exista judecata lui Dumnezeu Iisus Hristos ca exista Rai si ca exista Iad si ca exista draci care te pot ispiti si in aceasta viata.
Asta se stie de toti.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 04.10.2010, 02:26:10
s1c2h3m4i5d6t7 s1c2h3m4i5d6t7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Nu combateti cartile sfintilor,caci nu sunteti voi sfinti si v-a aratat DUMNEZEU cum treci prin vami!Nu aveti decat:daca nu-i credeti pe sfinti,atunci sfintiti-va voi viata ca sa va descopere voua.Ma doare capul cand vad ca exista inca oameni necititi si care pun la indoiala sau exclud ceea ce Dumnezeu a vb prin sfinti,iar ei si-au facut datoria sa ne lase scris ,ca sa luam aminte.Cititi si preoti sfinti recenti,ca de exemplu pr Argatu sa vedeti ce i s-a aratat in vedenii sau luati legatura cu pr IUSTIN.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 04.10.2010, 06:36:37
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Haideti sa nu ne mai contrazicem fratilor ca mai mult ne smintim. Socoteala vom da toti in fata Tatalui nostru si Judecatorul.

Cred ca nu trebuie sa intelegem "vami" in sensul literar ci vami, poate in sensul de BALANTA in care ni se vor cantari la judecata cele bune si cele mai putin bune.

Haideti, cu umilinta si cu dragoste de Hristos sa incepem sa lucram si la sufletele noastre la fel de mult cum lucram in a ne contrazice unii pe altii.

Va doresc pace si sper ca nu v-am suparat. Dumnezeu sa ne lumineze mintile si inimile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din 24 de Vami idealist Pocainta 5 14.03.2010 21:44:22
Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica? scrabble Slujba inmormantarii 47 18.08.2009 17:33:20
Vamile vazduhului NiCcoleta Generalitati 35 21.02.2008 17:52:26
Vamile vazduhului BogdanF Generalitati 17 25.07.2007 17:57:58