Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.11.2010, 09:59:24
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
O situatie hilara este aceea cand un individ,plin de patos, urla cat poate ca are dreptate fara a tine cont de doua conditii:sa inteleaga cineva si ce urla si sa nu urle timpenii.Omul asta ,,reuseste"ambele contraperformante si in plus incheie acesta simulacru de esafodaj logic intr-un mod desprins din logica lui Catavencu,,Va asteptam cu nerabdare, la dezvaluiri, nu la confruntari violente".
Oh dear....
Dragul meu, dorinta acestui om nu este aceea de a clădi ci aceea de a dărâma! Logica acestor doua actiuni este foarte diferita, la fel de diferita ca binele si raul. Nu trebuie sa fii adept al "teoriilor conspirationiste" ca sa observi ca singurul lucru pe care-l doreste acest om posedat este implinirea poruncii de a lupta impotriva împărăției binelui asa cum un crestin se lupta impotriva împărăției raului. Diavolul, tatal ce l-a infiat pe acest om, face lucrarea ce are de facut! Semn de luat in seama este doar faptul ca diavolul a capatat curaj sa se aseze in fata Bisericii de pe pozitie egala. Asta arata, cu siguranta, decaderea spirituala la care a ajuns acest neam! In rest, Biserica s-a mai confruntat cu diavolul acesta si alta data, de-a lungul celor peste doua mii de ani de lucrare; chiar si cu altii mai "fiorosi". Biserica lui Hristos nu va cadea!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.11.2010, 10:17:01
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Dragul meu, dorinta acestui om nu este aceea de a clădi ci aceea de a dărâma! Logica acestor doua actiuni este foarte diferita, la fel de diferita ca binele si raul. Nu trebuie sa fii adept al "teoriilor conspirationiste" ca sa observi ca singurul lucru pe care-l doreste acest om posedat este implinirea poruncii de a lupta impotriva împărăției binelui asa cum un crestin se lupta impotriva împărăției raului. Diavolul, tatal ce l-a infiat pe acest om, face lucrarea ce are de facut! Semn de luat in seama este doar faptul ca diavolul a capatat curaj sa se aseze in fata Bisericii de pe pozitie egala. Asta arata, cu siguranta, decaderea spirituala la care a ajuns acest neam! In rest, Biserica s-a mai confruntat cu diavolul acesta si alta data, de-a lungul celor peste doua mii de ani de lucrare; chiar si cu altii mai "fiorosi". Biserica lui Hristos nu va cadea!
Parinte,de la prima citire a acelui pseudo text acuzator am remarcat o practica specifica anilor 50 si mai ales baietilor cu stea rosie in frunte:atacarea simultana a textului(Biblia)cat si a personajului principal(Hristos)pt a discredita simultan baza.Atacurile secundare referitoare la Cel de Sus,Biserica si alte aspecte sunt doar ,,ceata la deruta".Fiul este target-ul principal dar ma repet: argumentatia demonstreaza ca ala mic,negru si care respira greu este in continuare repetent la materia ,,argumentatie credibila".Am intervenit dintr-un simplu motiv>vrei sa provoci,fie si indirect,un protestant?Simplu.Ataca-L pe Hristos si Sfanta Scriptura si te vei trezi la usa cu mai mult de ,,12 oameni furiosi",printre care ma numar si eu.Ce sa va spun>avem si noi protestantii ideile noastre fixe cu privire la autoritatea a Cuvantului Domnului,mai ales dpdv al Adevarului transmis.Suntem mai ,,primitivi"cum spune dansul..

Sunt convins ca atat BOR cat si reprezentantii ei vor avea intelepciunea de a ignora aceasta dementa si de a proceda precum acel calugar(cred ca Paisie Aghioritul dar poate ma insel)care,in bunatatea lui,se ruga si pentru demonii care ii ranjeau cu dispret in fata.

Sa va dea Cel de Sus putere si rabdare pt ca la final,asa cum ati spus si dvs odata pe acest forum,cand ne vedem sfarsitul cu ochii,se mai schimba anumite aspecte.Deh,firea asta umana pacatoasa.. stiti dvs mai bine.

Va salut cu respect si fie ca Cel de Sus sa vegheze peste noi toti.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.11.2010, 10:26:28
s1c2h3m4i5d6t7 s1c2h3m4i5d6t7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Aveti dreptate cu totii.Oricum,bietul om e posedat rau si vrajmasul cauta sa sminteasca si pe altii.Pt unii ca el ,nu mai este valabila munca apostolilor,a tuturor sfintilor carora Dumnezeu le-a vorbit,prin Duhul Sfant.Lu'asta ii vorbesc necuratii din plin,i-a ticsit creierul.Bietul om e in prabusire,in pericol de nemantuire,daca nu se trezeste la timp si repara smintelile ce le-a provocat necredinciosilor.Mare pacat face si Diaconescu ca permite demonilor sa vb la tv prin diferite persoane.Eu,oricum schimb canalul cand apar din astia si daca privesc pt cateva minute,o fac compatimind starea degradata in care ajung unii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.11.2010, 10:36:43
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Exista si raspunsul domnului Daniel Ciubotea?

Last edited by Callyope; 01.11.2010 at 10:41:38.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.11.2010, 11:01:08
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Lasa ca are Cine sa-l pedepseasca pentru nebunia lui! Incercarile acestui om de a denigra Sfanta Biserica a lui Hristos sunt patetice; chiar si un copil isi da seama ca tot ceea spune blasfemiatorul este minciuna.
Daca Corut crede in ceva, atunci el crede intr-un zeu al materialismului, adica in satana.
Dumnezeu sa aiba mila de el si sa-l indrume pe calea pocaintei, caci altfel va fi vai si amar de el.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.11.2010, 11:03:28
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Dragul meu, dorinta acestui om nu este aceea de a clădi ci aceea de a dărâma! Logica acestor doua actiuni este foarte diferita, la fel de diferita ca binele si raul. Nu trebuie sa fii adept al "teoriilor conspirationiste" ca sa observi ca singurul lucru pe care-l doreste acest om posedat este implinirea poruncii de a lupta impotriva împărăției binelui asa cum un crestin se lupta impotriva împărăției raului. Diavolul, tatal ce l-a infiat pe acest om, face lucrarea ce are de facut! Semn de luat in seama este doar faptul ca diavolul a capatat curaj sa se aseze in fata Bisericii de pe pozitie egala. Asta arata, cu siguranta, decaderea spirituala la care a ajuns acest neam! In rest, Biserica s-a mai confruntat cu diavolul acesta si alta data, de-a lungul celor peste doua mii de ani de lucrare; chiar si cu altii mai "fiorosi". Biserica lui Hristos nu va cadea!
Sa traiti, parinte! Bine mai ziceti; neamul acesta a decazut din punct de vedere spiritual; putini mai sunt cei ce cred in Hristos si care incearca sa duca cat de cat o viata duhovniceasca, macar cu putina rugaciune si post.
Dumnezeu sa aiba mila de noi, ca vad ca se apropie vremurile de pe urma.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.11.2010, 11:50:01
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Iarta-l Doamne ca nu stie ce face !! Sa-l ajute Domnul sa gaseasca calea cea buna catre El, rugati-va pentru el fratilor, caci vrajmasul din el face ce face !! Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.11.2010, 12:36:03
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E dezgustator. Prima reactie a fost de revolta. Imi treceau prin minte tot felul de lucruri pentru a-l scoate din "circuit" pe acest individ cu ifose de "invatat". Ii cunosc parerile si intr-o mica masura scrierile si am recomandat prudenta prietenilor care am vazut ca indraznesc sa-l citeasca. Totusi nu mi-as fi inchipuit ca se ajunge pana aici. Ca e sau nu e pierdut, ca se duce sau nu in iad, nu-i deloc problema mea. Problema mea este aceea ca in urma unei astefel de reactii, multi dintre cei care nu-s nici macar "calduti" in credinta (si care nu-s putini) se vor rataci fara putinta de intoarcere. Nici nu trebuie mai mult pentru ca biserica noastra crestina sa fie zguduita din incheieturi. Ma intreb daca premonitiile pusnicului din Rarau, nu vor avea drept punct de plecare chiar aceasta blasfemie si sfidare la adresa tuturor care au simtit dintotdeauna Duhul Sfant lucrand in ei.
De ce ingaduie Dumnezeu una ca asta? Este una din modalitatile de a separa graul de neghina, dar inca o data spun ca mi-e mila de cei ce se vor lasa influentati de bazaconiile acestui individ. Cine ii va supravietui, o sa se inspaimante cand va vedea cu ce moarte va fi rasplatit!

Vegheati, oameni buni, ca niciodata nu puteti sti din ce parte vine cel viclean. Nu reactionati violent. Ignorati-l pur si simplu pe el si pe adeptii acestor strategii de dezbinare. Rugati-va cat puteti mai mult ca acesta-i doar inceputul unei perioade greu de depasit.

Doamne apara-i pe cei credinciosi, iar pe cei prosti, desteapata-i Tu, Doamne, dupa cum stii mai bine! Ca prost nu e cel ce nu stie, ci cel ce crede ca stie si ceea ce nu stie!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.11.2010, 17:47:54
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Da, trebuie ignorat complet, trebuie marginalizat, atunci o sa sufere, cand nu o sa mai aiba atentia pe care o cauta cu disperare. Este promovat de Dan Diaconescu mereu, cel care s-a autodefinit prietenul poporului, care profita de situatia din tara si manevreaza masele dupa bunul plac. El a uitat ca poporul roman e crestin, ca nadejdea noastra sunt puterile ceresti, nu Diaconescu, un personaj inrait de castigul banilor. Din pacate, cei care mai gandesc in tara asta sunt marginalizati, marii duhovnici au disparut, preotii sunt din ce in ce mai lacomi. Nu mai avem decat credinta si nadejdea ca poate Dumnezeu va avea mila de noi. In ultimii 2000 de ani, multi imparati au incercat sa distruga crestinismul, dar a devenit mai puternic. Asta, zic eu, e o dovada plauzibila a faptului ca Iisus exista si a avut grija de cei care il iubesc. Atatea religii au disparut, atatia crestini au fost persecutati si au murit, dar acum suntem liberi sa credem, sa ne rugam. multi din oamenii de stiinta care au atatea inventii la activ credeau in Dumnezeu. Sunt atatea minuni atestate, pe care le ignora domnul CURUT. Sunt atatia care nu cred, dar nu iasa in fata sa faca astfel de remarci. Poate sa faca mii de cercetari, sa citeasca mii de carti, Dumnezeu, Iisus nu sunt acolo. Ei sunt in inimile noastre, in fiecare gand, in fiecare minune. Domnul CURUT nu are cum sa-I descopere pentru ca nu are inima. securitatea s-a ocupat sa i-o scoata. Doamne ajuta!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.11.2010, 18:02:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Mi'e mila de acest om.
Nu o mila personala si vie insa, caci nu il cunosc si nici nu am puterea de a suferi pentru el, ci una teoretica numai.
Daca l'as cunoaste mai bine, poate n'as putea sa'l suport.

Sunt oameni care "latra", insa, "nu mor caii cand vor cainii", dupa cum spune o vorba.
Sa ne vedem de ale noastre, neincetat cautand a dobandi harul Duhului Sfant si a'L cunoaste cu adevarat pe Dumnezeu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 02:42:05
Pavel Corut si ofensele aduse crestinismului VivatAcademia Intrebari utilizatori 6 23.11.2010 00:46:08
Scrisoare Deschisa C.tin Resurse ortodoxe on-line 2 23.11.2008 19:10:54