Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2011, 15:28:13
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit Identificarea si indreptarea sistematica a pacatelor (greselilor)

Cum faceti sa identificati greselile voastre si ce strategii de indreptare aplicati?

Exemple de greseli si cauzele acestora.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2011, 15:30:43
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Cum faceti sa identificati greselile voastre si ce strategii de indreptare aplicati?

Exemple de greseli si cauzele acestora.
Ai scăpat de o greșeală, imediat vezi alta la care nu te-ai gândit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2011, 15:34:52
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Ai scăpat de o greșeală, imediat vezi alta la care nu te-ai gândit.
As vrea eu sa fie atat de simplu :)
De exemplu, minciuna involuntara. Cum scapam de ea?
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2011, 15:37:16
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
As vrea eu sa fie atat de simplu :)
De exemplu, minciuna involuntara. Cum scapam de ea?
Avand grija la tot cea ce spunem...si nici nu ne mai mintim singuri.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2011, 15:39:06
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
As vrea eu sa fie atat de simplu :)
De exemplu, minciuna involuntara. Cum scapam de ea?
Nu știu. Ziceam doar că atunci când ai scăpat de păcate, vezi că mai făceai și altele, cum scapi de ele, asta nu mai știu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2011, 15:40:41
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Răul este o minciună și, în această minciună, dacă oamenii trăiesc în această minciună, trăiesc în ceva ce nu există – și când trec la viața vecĭnică? Vor rămâne în această minciună? Credem că vom fi așa cum zice apocalipsa de diavol, de fiară, „că era și nu este, măcar că este” (Apoc. 17:8)?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2011, 15:43:20
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Avand grija la tot cea ce spunem...si nici nu ne mai mintim singuri.
*la tot ceea...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2011, 15:45:10
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Mințim pentru că ne e frică de consecințele adevărului, mințim pentru a ne ascunde păcatele noastre. Mințim pentru că suntem egoiști și păcătoși. Mințim pentru că n-avem credință că Dumnezeu poate să așeze lucrurile mai bine prin Adevăr decât putem noi prin minciună.
Mințim pentru că e mai comod, iar a spune Adevărul e mai dificil, pentru că spunând Adevărul Îl mărturisim pe Dumnezeu, și unii l-au mărturisit pe Dumnezeu cu prețul sângelui, dându-și chiar viața. Ne gândim că dacă vom minți vom scăpa de consecințele păcatului pe care-l ascundem sau ne gândim că protejăm pe ceilalți prin minciună.
Dar minciuna în sine nu există, ci există cel care izvorăște minciuna, adică diavolul, și care nu ne protejează deloc ci dimpotrivă ne vrea răul sub fața ascunsă a minciunii.Sfântul Ioan Gură de Aur ne spune că: “Nimic nu este mai slab decât minciuna
cu oricâte perdele ar fi ea acoperită. Așa cum urcă, la fel de repede și coboară.” A minți înseamnă ați pune încrederea în minciună, înseamnă a crede că minciuna te poate ajuta. A minți înseamnă a crede că diavolul ne poate face mai mult bine decât Dumnezeu. Pe când dacă spunem adevărul, mărturisim chiar pe Dumnezeu, adică ne punem nădejdea că El care este Adevărul va așeza lucrurile cel mai bine pentru toți cei implicați în mrejele minciunii.
Comoditatea minciunii este una de moment căci apoi urmează consecințele grave și răsplata.
Pe când a spune adevărul te face liber. Când spui adevărul Îl lași pe Dumnezeu să facă dreptate, să așeze lucurile.
Când spui adevărul te smerești, îți recunoști nimicnicia și neputința și recunoști și greșeala făcută, iar când minți te mândrești crezând că singur vei putea face lucrurile mai bine.
Ceea ce noi oamenii uităm câteodată este că Adevărul este întreg, iar poruncile lui Dumnezeu sunt un tot unitar, nu o listă în care pe unele le bifăm și pe altele nu. Omul mincinos nu-l cunoaște pe Dumnezeu, nu-l iubește pe aproapele ca pe sine însuși, n-a ajuns încă la desăvârșire ci încă este egoist, încă este plin de patimi, încă-și mai dorește bogățiile și slava acestei lumi; omul mincinos nu s-a smerit pe sine însuși încă.
Așa să ne gândim tot timpul, că dacă există vreo urmă de neadevăr în vorbele noastre înseamnă că încă nu-L avem pe Dumnezeu în inimă, pentru că harul lui Dumnezeu fuge de la cei ce păcătuiesc.
Asemenea să ne gândim că orice învoire la păcat este o minciună, este o slujire adusă diavolului, este o răutate îndreptată către toți oameni, este o nedreptate.
În final pentru a concluziona trebuie să reținem că minciuna este lipsa adevărului, este lipsa lui Dumnezeu din inima noastră.Dumnezeu e Tatal adevarului si satana tatal minciunii. Sa il alegem pe Dumnezeu ca Domn si Stapan al vietii noastre pacatoase .AMIN
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2011, 15:53:20
s1c2h3m4i5d6t7 s1c2h3m4i5d6t7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

E greu sa te autocontrolezi,e o munca ,dar trebuie s-o facem.Eu procedez asa:cand gandesc ceva rau si-mi dau seama ca e pacat,ma opresc si zic'' tatal nostru''in gand sau ''Doamne-iarta-ma, miluieste-ma...''.Daca apuc a vorbi ceva in acat,mi se intampla in timpul discutiei sa-mi dau seama ca vb rau si ma opresc si dirijez altfel discutia ,in bine .Daca gandesc ceva rau si la un moment dat imi dau seama ca nu fac bine ,ma opresc si ma rog.Daca am vrut sa smintesc si pe cei din jur ,provocandu-i la o discutie pacatoasa,insa doar am gandit ,dar nu am zis,nici nu mai zic si ma bucur ca am castigat o infima lupta cu diavolul.De multe ori ,intai vorbesc si pe urma gandesc......ce sa facem?!suntem pacatosi in munca de doborare a vrajmasului.Eu inteleg sa gresim ,dar nu inteleg sa nu facem nimic ca sa indreptam greseala.De aia,eu recunosc ca gresesc,dar caut sa repar ce am gresit.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.01.2011, 15:58:14
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s1c2h3m4i5d6t7 Vezi mesajul
E greu sa te autocontrolezi,e o munca ,dar trebuie s-o facem.Eu procedez asa:cand gandesc ceva rau si-mi dau seama ca e pacat,ma opresc si zic'' tatal nostru''in gand sau ''Doamne-iarta-ma, miluieste-ma...''.Daca apuc a vorbi ceva in acat,mi se intampla in timpul discutiei sa-mi dau seama ca vb rau si ma opresc si dirijez altfel discutia ,in bine .Daca gandesc ceva rau si la un moment dat imi dau seama ca nu fac bine ,ma opresc si ma rog.Daca am vrut sa smintesc si pe cei din jur ,provocandu-i la o discutie pacatoasa,insa doar am gandit ,dar nu am zis,nici nu mai zic si ma bucur ca am castigat o infima lupta cu diavolul.De multe ori ,intai vorbesc si pe urma gandesc......ce sa facem?!suntem pacatosi in munca de doborare a vrajmasului.Eu inteleg sa gresim ,dar nu inteleg sa nu facem nimic ca sa indreptam greseala.De aia,eu recunosc ca gresesc,dar caut sa repar ce am gresit.
Nici sa repari nu-i tocmai usor...Dar Dumnezeu vede si ajuta:).
Sa staruim in rugaciune!


Multumim de sugestii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispasirea pacatelor anna21 Pocainta 27 25.01.2013 16:51:32
Bolile spre indreptarea pacatosului annajanette Intrebari utilizatori 25 23.09.2012 14:25:24
Marturisirea pacatelor antoneta Intrebari utilizatori 0 28.05.2011 09:05:41
Identificarea sufletului si identitatea acestuia adelin Generalitati 23 27.01.2010 12:01:38
REGRETAREA sau INDREPTAREA moro.d Generalitati 6 01.05.2007 12:11:25