Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2010, 18:28:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Smile Dumnezeu zambeste

...cand faci o fapta buna, cand iti manifesti dragostea fata de ceilalti.

Hai sa-L facem sa zambeasca! :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2010, 18:38:06
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Si mie imi place sa cred ca Dumnezeu zambeste atunci cand facem fapte bune, asemenea unui Parinte Iubitor, dupa cum despre Duhul Sfant spun Sfanta Scriptura si marturiile parintilor duhovnicesti ca "se roaga intru noi cu suspinuri negraite". Dumnezeu participa tainic, discret, la bucuriile si necazurile fiecaruia dintre noi, cum nimeni altcineva nu o ar putea vreodata face.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2010, 18:40:19
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Smile

Asta mi-a amintit de o vorbă a părintelui Teofil Pârâian, când a venit să predice în orașul meu, a zis că Dumnezeu ne zâmbește.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2010, 19:13:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Dumnezeu participa tainic, discret, la bucuriile si necazurile fiecaruia dintre noi, cum nimeni altcineva nu o ar putea vreodata face.
A nu se crede ca Dumnezeu se confunda cu umanul, dar sa nu se inteleaga nici ca ramane departe de el, Se uneste tainic cu el.

In rugaciunea megleno-romanilor de la masa din seara de Ajun se spune: "Doamne, Doamne, / Vin sa cinam!. Si se lasa o portie pentru Dumnezeu. De altfel, acum, la Craciun, taranul il vede pe Dumnezeu prezent cu ceata colindatorilor si ospatandu-i pe acestia considera ca-L ospateaza chiar pe Dumnezeu si ca petrec impreuna cu El: Dumnezeu care-mi si sosia,
Intra-n casa,
Langa masa,
Gasi-n casa
Mese-ntinse
Si-mprejur lumini d-aprinse".


E un mod prin care crestinul vorbeste de participarea tainica a lui Dumnezeu prin oameni. Asa ca si eu cand vad un om ca zambeste, cred ca si Dumnezeu participa la zambetul acestuia.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.12.2010, 19:25:41
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred tocmai ca nu ne prea zambeste ci mai degraba ne invinuieste pentru faradelegile fara de numar.Dreptii sunt uneltele lui Dumnezeu,prin care sfatuieste oamenii,si prin ei face cu putinta milostivirea Sa peste noi.Daca acestia nu sunt,oamenii vor da peste urgia dreptatii lui Dumnezeu,dupa faptele lor.Familia cu roadele ei pline de faradelegi,il aduce pe Dumnezeu in impas,drept pt. care oamenii sunt trasi la raspundere si au soarta smochinului fara roada.,,Cautat-am printre ei,sa gasesc un om ca sa se poarte cu dreptate inaintea fetei Mele pt. tara aceasta,ca sa nu o pierd,si n-am gasit''.Primul drept care a stat inaintea lui Dumnezeu pt. altii a fost Avraam.Altul a fost Moise,care a stramtorat pe Dumnezeu,ca sa ierte norodul pt. marele pacat de a se inchina vitelului de aur zicand:,,Rogu-ma acum,de vrei sa le ierti pacatul acesta,iarta-i,iar de nu sterge-ma si pe mine din Cartea Ta,in care m-ai scris''.Si Dumnezeu asculta de om,e indelung rabdator si milostiv,dar nu lasa nimic nepedepsit,si cu toate astea,de mii de ani,omul continua....sa doarma.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2010, 19:30:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
...cand faci o fapta buna, cand iti manifesti dragostea fata de ceilalti.

Hai sa-L facem sa zambeasca! :)
Lumina , este ea insasi un zambet continuu , ce ne invaluie cu multa bunatate si caldura ! Cel ce ne-a daruit Viata si ne-a aratat Lumina , nu poate sa fie posomorat si-n intunecat ! Noi suntem cei ce am ales si intunericul cu toate componentele lui !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2010, 20:04:29
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnul Dumnezeu zimbeste cind se uita la chipurile sfintilor sai, iar cind se uita la chipurile noastre posomorite,se uita cam ingrijorat pentru ceia-ce suntem.Doamne ajuta-ne sa punem inceput bun mintuiri noastre,si sa ne invrednicim si noi de zimbetul tau. amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2010, 20:06:37
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Am cunoscut-o pe Inna in data de 1 decembrie 2010, la Protv si m-a impresionat felul ei sincer de a fi si a-si arata recunostinta fata de Dumnezeu pentru tot ceea ce traieste.

Sa poti multumi lui Dumnezeu pentru succesul de care te bucuri, sa afirmi hotarat ca tie iti place sa mergi la Biserica si sa asculti Sf.Liturghie, asta pe un post de televiziune, da, cred ca Dumnezeu a zambit atunci cand a ascultat vorbele fetei.

"M-a ajutat foarte mult Dumnezeu, eu sunt chiar un exemplu ca exista pentru ca am ajuns pana aici si nu am avut o situatie financiara buna, asa incat sa-mi cumpar succesul. Eu zic ca a fost de la Dumnezeu, tot ce mi se intampla e de la Dumnezeu", crede Inna.


Am cautat si am aflat inregistrarea pe care imi face placere sa o revad:

http://stirileprotv.ro/stiri/1-decem...-topurile.html
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2010, 22:03:09
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Am cunoscut-o pe Inna in data de 1 decembrie 2010, la Protv si m-a impresionat felul ei sincer de a fi si a-si arata recunostinta fata de Dumnezeu pentru tot ceea ce traieste.

Sa poti multumi lui Dumnezeu pentru succesul de care te bucuri, sa afirmi hotarat ca tie iti place sa mergi la Biserica si sa asculti Sf.Liturghie, asta pe un post de televiziune, da, cred ca Dumnezeu a zambit atunci cand a ascultat vorbele fetei.

"M-a ajutat foarte mult Dumnezeu, eu sunt chiar un exemplu ca exista pentru ca am ajuns pana aici si nu am avut o situatie financiara buna, asa incat sa-mi cumpar succesul. Eu zic ca a fost de la Dumnezeu, tot ce mi se intampla e de la Dumnezeu", crede Inna.


Am cautat si am aflat inregistrarea pe care imi face placere sa o revad:

http://stirileprotv.ro/stiri/1-decem...-topurile.html

da am vazut si eu reportajul si chiar m-am mirat ,,, adica nu parea genul ,,, in general multe vedete uita de Dumnezeu, nu ca noi astia de rand nu am uita, dar asta e partea a doua ,,, si pare asa copila, fata de cum este in videoclipuri, imi inchipuiam ca e mai matura, dar pare destul de copila, sincera ... acuma, tot ceea ce zice sa dea Domnul sa fie adevarat, sa nu fie doar fata de pe scena ... eu m-am mirat de elena gheorghe , fata de preot, ca a ajuns sa danseze destul de golasa, cel putin pentru o fata de preot, in fata la atatia oameni, saracul ei tata poate isi ascunde capul in pamant de rusine :P, sau nu, depinde de preot. deci nu o critic sau o judec, deci doar ca o chestie de mirare, dar eu o fata de preot o vad ca fiind o fata cuminte, la locul ei, in banca ei, nicidecum o vedeta, mai mult sau mai putin cu voce buna, care sa apara in fuste scurte sau cu sanii la vedere ... parca nu imi venea sa cred ca e fata de preot ... dar na, acum e la moda orice ....

cat despre subiect, da ar trebui sa Il facem mai des pe Dumnezeu sa zambesca, ca saracu cred ca tare mult plange pentru noi, pentru pacatele noastre si tare mult sufera ... eu vad cand fata mea, care are 2 ani, se incapataneaza intr-o chestie, sau face ceva rau , care stie ca nu are voie, si ma intristez, d-apoi Dumnezeu care ne are pe noi toti ca niste copii, care mai de care mai incapatanat, rau, pacatos .... si trebuie sa fim buni in fiecare zi a anului, nu doar cand e post sau sarbatoare ... si mai ales sa ne rugam la Dumnezeu sa ne dea ocazii in care putem sa ajutam pe cineva si sa facem un lucru bun.

Last edited by Mirela0110; 03.12.2010 at 22:06:30.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2010, 22:17:19
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dumnezeu zambeste cand tu l-ai bucurat si i-ai ascultat poruncile....
Dumnezeu zambeste cand esti nevinovat...
Dumnezeu zambeste DACA TU IL FACI SA ZAMBEASCA!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria - un demon ce zambeste cu chip inocent LapetiteMoc Pocainta 9 19.05.2010 11:40:13