Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.01.2009, 15:41:26
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maxx2000ro Vezi mesajul
Cine imi poate rocamnda si mie un duhovnic din Bucuresti?
Dragule mergi la orice preot ca doar te spovedesti lui Hristos, preotii sint oameni ca si noi , parerea mea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.01.2009, 16:11:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Draga Costel te rog sa o faci si cati or m-ai veni dupa tine , 5, 8, 18 . . , atatea recomandari , atatia Duhovnici . Fiecare are libertate de exprimare, voie libera. Eu am impartasit din propria experienta, lovindu-ma de situatia expusa in acest topic. Un Duhovnic nu se alege de pe o lista de nume si adrese !
Ai inteles gresit Cristi. Daca vor veni 5, 8, 18 sa ceara un sfat, eu o singura persoana recomand. Nu am comentat experienta ta. Am convingerea ca ai recomndat pe cine trebuie, insa, altfel stau lucrurile. Cand te duci la un duhovnic, doresti ca toate ocupatiile, rostirile, gandurile sa fie potrivite voii lui Dumnezeu. Daca persoana respectiva nu a alergat asa la un duhovnic, atunci nu trebuie sa ne mai miram de ce nu a fost multumit.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.01.2009, 18:57:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ai inteles gresit Cristi. Daca vor veni 5, 8, 18 sa ceara un sfat, eu o singura persoana recomand. Nu am comentat experienta ta. Am convingerea ca ai recomndat pe cine trebuie, insa, altfel stau lucrurile. Cand te duci la un duhovnic, doresti ca toate ocupatiile, rostirile, gandurile sa fie potrivite voii lui Dumnezeu. Daca persoana respectiva nu a alergat asa la un duhovnic, atunci nu trebuie sa ne mai miram de ce nu a fost multumit.
Da, draga Costel ai mare dreptate, numai ca vezi tu , foarte multi din cei ce au solicitat o "recomandare, sfat", au cam alergat de la un duhovnic la altul, din N motive, unul find oprirea de la Sf. Impartasanie, altii nu au inteles de ce trebui neaparat sa se tina post, si multe alte motive. Este riscant draga Costel a da sfat in alegerea unui duhovnic. Ca sa fiu mai explicit , a fost un caz cand cel indrumat a spus ca a fost trimis la recomandarea facuta de X de aici de pe forum, apoi sa apara nemultumirea lui Y fata si de duhovnic si de X de pe forum. Nu trebuie date nume, dar vazand o astfel de atitudine cel putin ciudata si tragand invatamintele situatiei respective, indemn la prudenta, pentru ca draga Costel, nu stii efectiv persoana careia ii dai sfatul. Aici este marele risc, plus ca fiecare ce va scrie aici , va recomanda o Biserica, un duhovnic. Apar la un moment dat , sa zicem, 5- 10 recomandari, fiecare sustinandu-si duhovnicul recomandat, aparand dezorientarea celui indrumat. La asta ma refeream in cele scrise de mine inainte. Este bine, deci a face o recomandare si de a da un sfat in acest sens, unei persoane cu adevarat cunoscute. Parerea mea personala, repet, personala, ca astfel de sfaturi pe net, au un risc, pe care este bine a-l evita.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.01.2009, 19:10:21
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]Adevaratul duhovnic nu poate fi niciun om! Adevaratul "duhovnic" este CONSTIINTA proprie in fata careia NIMIC nu poti ascunde!!! PREOTUL DUHOVNIC numai DEZLEAGA de pacate, dar constiinta nu "te dezleaga" atat de usor!!! Iti trabuie MULTA nevointa si infranare de la fapte rele ca sa o poti linisti! Cum zice Sf.Ioan Hrisostom: "Constiinta curata face in suflet SARBATOARE!"!!![/SIZE]
[SIZE=4]Daca te mustra constiinta si mergi chiar si la un preot curvar sau betiv si i te marturisesti CURAT, Hristos pr SMERENIA ta, iti va spune PRIN GURA ACELUI PREOT cele de mantuire SUFLETULUI!!! Repet: numai pt smerenie si pt ca ai VRUT sa iti CURATESTI sufletul de patimi si murdariile pacatelor!! [/SIZE]
[SIZE=4]Daca noi mergem cu SMERENIE la spovedit si cu CAINTA adevarata, Hristos lucreaza si acel preot betiv sau curvar si il va face sa isi INDREPTE viata!!! [/SIZE]
[SIZE=4]De aceea nu mai avem duhovnici BUNI, pt ca nu mai sunt UCENICI BUNI!!! [/SIZE]
[SIZE=4]Inima curata zideste intru mine Dumnezeule si duh drept innoieste intru cele dinlauntru ale mele![/SIZE]
__________________
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.01.2009, 10:02:56
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Fratilor toti aveti dreptate, insa daca imi permiteti vreau sa spun si eu ceva, nu ca o justificare sau manata de un sentiment de vina..
Imi spunea odata parintele Arsenie asa. draga, daca vine Duhul spre tine si NU te gaseste pregatit se intoarce si poate reveni abia la moarte sau poate nici atunci.. Indemnata fiind de aceste cuvinte am simtit nevoia sa raspund acestei rugaminti. Daca fratele nostru maxx a avut doar o sclipire ( iarta maxx este doar o presupunere) si luminat de ea a scris.. Noi avem datoria sa ajutam. Fiecare dupa putinta..Hotararea cat si decizia finala insa, ii reveni insa lui maxx.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.01.2009, 18:01:55
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Doamne ajuta. Nu e vorba de duhovnici rai dar e vorba de iscusinta lor de ati da sfaturi si de a te indrepta . Medicamentul care til da ca sa iti vindeci sufletul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.01.2009, 18:36:47
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Cred ca in momentul cind cauti un duhovnic trebuie in primul rind sa te rogi sa ti-l GASEASCA Dumnezeu. Duhovnicul pe care ti-l alegi, trebuie sa aiba aceeasi chimie ca si a ta, adica sa se potriveasca perfect una cu alta. Nu vi s-a intimplat niciodata sa intilnesti o persoana care sa vezi ca se aseamana cu tine din multe pdv si totusi sa nu aiba acel ceva care sa te atraga? Asa si cu duhovnicul. Toti au facut teologia, toti spovedesc, toti dau sfaturi dar daca merg doi oameni la ac duhovnic cu ac problema le va raspunde diferit. Din proprie experienta va spun ca in urma cu multi ani, cind am fost nevoita sa imi schimb duhovnicul, nu credeam ca voi mai gasi pe cineva la fel. Uite ca am gasit un parinte minunat, care m-a indrumat mult mai bine poate, dar pt ca sa beneficiez de sfaturi si spovedanie trebuie sa fac un drum mai lung, dar asta nu conteaza. Important e ca eu nu l-as schimba pt. nimic in lume. Si acum unde vroiam sa ajung... am intilnit fff multe pers. care nu au fost multumite de sfaturile lui, spunind ca au simtit ca nu a inteles ce au vrut ele sa spuna, ca le-a dat raspunsuri "bune, lecate de biserica" dar ca nu a atins problema 100%. Sfatul meu , pe care l-am dat tuturor celor care m-au intrebat de un duhovnic a fost sa mearga la mai multe biserici, manastiri, sa vada mai multi preoti si chiar sa si vb. cu ei, si in momentul cind va vrea Dumnezeu sa il gaseasca le va spune ceva din adincul sufletului du-te ca acest o te va intelege cel mai bine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.01.2009, 20:48:23
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Cred ca in momentul cind cauti un duhovnic trebuie in primul rind sa te rogi sa ti-l GASEASCA Dumnezeu. Duhovnicul pe care ti-l alegi, trebuie sa aiba aceeasi chimie ca si a ta, adica sa se potriveasca perfect una cu alta. Nu vi s-a intimplat niciodata sa intilnesti o persoana care sa vezi ca se aseamana cu tine din multe pdv si totusi sa nu aiba acel ceva care sa te atraga? Asa si cu duhovnicul. Toti au facut teologia, toti spovedesc, toti dau sfaturi dar daca merg doi oameni la ac duhovnic cu ac problema le va raspunde diferit. Din proprie experienta va spun ca in urma cu multi ani, cind am fost nevoita sa imi schimb duhovnicul, nu credeam ca voi mai gasi pe cineva la fel. Uite ca am gasit un parinte minunat, care m-a indrumat mult mai bine poate, dar pt ca sa beneficiez de sfaturi si spovedanie trebuie sa fac un drum mai lung, dar asta nu conteaza. Important e ca eu nu l-as schimba pt. nimic in lume. Si acum unde vroiam sa ajung... am intilnit fff multe pers. care nu au fost multumite de sfaturile lui, spunind ca au simtit ca nu a inteles ce au vrut ele sa spuna, ca le-a dat raspunsuri "bune, lecate de biserica" dar ca nu a atins problema 100%. Sfatul meu , pe care l-am dat tuturor celor care m-au intrebat de un duhovnic a fost sa mearga la mai multe biserici, manastiri, sa vada mai multi preoti si chiar sa si vb. cu ei, si in momentul cind va vrea Dumnezeu sa il gaseasca le va spune ceva din adincul sufletului du-te ca acest o te va intelege cel mai bine.
Daca voi din tara va plingeti de duhovnic ce sa mai zicem noi cei de afara?

Okay Cristina si noi cei din afara care avem un preot pe o raza de 1000 Km sa zic cum sa-i gasim noi?sa ne dam seama daca ne potrivim cu chimia sau cum ai spus?poi eu ar trebui sa umblu toata America. Sau daca duhonicii nostri se schimba mereu din diferite motive atunci cum sa facem?La noi au fost pina acum patru preoti si vreau sa-ti spun ca m-am spovedit la toti si am urmat canoanele la fiecare. Eu zic sa fie un duhovnic cit de pacatos ar fi are har si asta e important.(chiar si al din sant)

Dumnezeu sa ne lumineze pe toti.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.01.2009, 20:55:18
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Deacord cu tine, numai ca eu m-am referit la cei care au posibilitatea, m-ai inteles gresit. In cazul tau nu stiu ce sa spun, dar cred ca sunt multi care au un duhovnic de citiva ani buni si stiu ce inseamna asta. Uite, duhovnicul meu are si el persoane care nu pot ajunge mereu la el dat se spovedesc la un alt preot, isi spun pacatele si cind vin in tara merg la dansul. Mai tin legatura si prin telefon pt. un sfat, etc.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.01.2009, 22:02:51
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Buna

Buna seara, sunt noua pe forum ma bucur sa va gasesc aici cu probleme asemanatoare. Caut disperata raspunsuri la multe intrebari si vin de pe un alt forum care merge mai greoi si parca nu sunt pe deplin multumita de raspunsurile primite.
Legat de duhovnic am sa postez si eu ceva, sunt in cautare de duhovnic si ma rog in fiecare zi sa-l gasesc.

Deci am fost sfatuita de cineva sa caut acel duhovnic dupa ce i-am povestit urmatoarele:
mi-a trecut mie lla un moment dat prin cap ideea ca m-am spovedit uneori si este posibil sa fii primit impartasania pe nedrept. Adica m-as fi asteptat sa primesc canon in loc de impartasanie ; cum asta ? citind cartea Pelerinul roman de diacon Gheorghe Barbut la pagina 40 gasesc " Asa ne spovedim noi crestinii ortodocsi" unde sunt insirate cele 240 de pacate.
La fel mi-am amintit dupa ce am citit eu una alta in cartea de care va spun ca la o spovedanie in tinerete cand eram mai nestiutoare am primit un canon dupa o spovedanie care nu l-am implinit . Deci pentru aceste pacate va trebui sa ma spovedesc din nou ? pentru cele care dupa cum scrie in carte ar fi trebuit sa fiu oprita de la impartasanie. Din cauza aceasta sunt si eu momentan in cautarea unui duhovnic la care sa ma spovedesc din tineretile mele si pana in prezent. Preotii oraselor nu mi se par ca-si fac toti datoria cumsecade de duhovnic, cer iertare -stiu ca nu e treaba mea sa-i judec dar am aici in imediata apropiere o biserica si unde m-am spovedit de fapt mai des ,sa ma duc aici ?pentru spovedania completa? voi ce ziceti?pot sa va cer parerea?
Ce parere aveti ?
Poate imi spuneti daca exista si un preot pe forum.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DUHOVNIC gherman Calugarul 156 04.02.2015 18:51:24
Recomandare duhovnic Drumul taberei (Bucuresti) si alte intrebari Petre. Intrebari utilizatori 1 04.04.2012 19:24:21
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 01.03.2012 00:04:37
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 17:31:08
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 20:14:52