Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #731  
Vechi 22.03.2009, 21:28:39
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Adventistii nu sunt crestini, adventistii sunt o secta intunecata asemenea Martorilor lui Iehova si asemenea mormonilor. Adventismul are origini demonice căci se fundamentează pe falsele profeții ale lui William Miller si Ellen White și pe plagiatele Ellenei White din diverse scrieri religioase ale epocii, cărora această mincinoasă a încercat sa le dea o semnificatie mistică.
Adevarat ai grait.

In toate paginile acestui topic nu am gasit un singur loc in care vasinec sa fi admis sau recunoscut ca greseste la fel ca intemeietoarea sectei EG White si in duhule ei plin de mandrie. Ori mandria de te socoti vrednic de a talcui Biblia dupa mintea ta nu poate fi in duh crestin ci satanic.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #732  
Vechi 22.03.2009, 22:57:02
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Domnule Iustin, este placut sa citesti despre faptele credintei savarsite de un om. Nu stiu ce rost a mai avut apostrofarea adventistilor. Ati stricat totul. Si adventistii (si alti sectanti) au oameni care au tinut sus steagul credintei, cu pretul suferintelor sau al propriei vieti. Ma intalnesc cu astfel de oameni. Numai ca la adventistii, cei care sufera pentru Dumnezeu nu sunt canonizati. Dumnezeu va sti sa-i rasplateasca cel mai bine. Raman doar faptele lor de credinta, ca exemplu.

Domnule Vasinec, este suficient sa va vad numele pe forum si ma intristez foarte mult...daca mai si citesc ce scrieti ma dezamagesc si mai mult...nu-mi imaginez cum o persoana ca d-voastra care a trait in sanul BOR. sa aveti o atitudine atat de rece fata de biserica din care ati plecat...sincer as fi dorit sa stiu mai multe despre viata d-voastra , si aici ma refer la viata spirituala pe care ati avut-o inainte si pe care o aveti acum.
A fost un domn generos pe acest forum care mi-a recomandat 2 carti:1)Insetand dupa D-zeu , de M.Gallatin si 2)Cum am devenit ortodox, de P.E.Gillquist.Le-am procurat de pe net si sa stiti ca sunt foarte interesante.
Daca va place lecturile suplimentare v-as ruga forte frumos sa le "frunzariti"macar .
  #733  
Vechi 23.03.2009, 07:29:05
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Adventistii nu sunt crestini, adventistii sunt o secta intunecata .
De ce sunt adventistii o secta intunecata? Pentru ca sunt aproape singurii care vor sa respecte cele zece porunci ale lui Dumnezeu? Sau pentru ca vor sa practice acelasi fel de crestinism practicat in primul secol de cei din vremea Sfintilor Apostoli (contemporani cu Domnul Iisus Hristos)?

Aratati-ne o practica sau invatatura adventista care sa nu fie in acord cu ceea ce ne invata Sfanta Scriptura, despre crestininsmul primar, pur, fara adaugiri pagane.

Referitor la crestinismul primar (pe care il detestati): un forumist a folosit exepresia de "crestinism primitiv". Sugestiva impresie; ceea ce au practicat contemporanii Domnului Iisus Hristos era numit "primitiv". A fost nevoie de o "inobilare" cu tot felul de adugiri din filozofia si mitologia greaca sau din paganism.

Prin asta sunt adventistii o "secta intunecata"; prin faptul ca resping ce nu este de la Hristos si Apostolii Sai.
  #734  
Vechi 23.03.2009, 07:47:12
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Adevarat ai grait.

In toate paginile acestui topic nu am gasit un singur loc in care vasinec sa fi admis sau recunoscut ca greseste la fel ca intemeietoarea sectei EG White si in duhule ei plin de mandrie. Ori mandria de te socoti vrednic de a talcui Biblia dupa mintea ta nu poate fi in duh crestin ci satanic.
Domnule Iustin, iar spuneti minciuni. Despre Ellene White am spus de mai multe ori ca a facut unele greseli, mai ales la inceputul activitatii sale teologice. Adventistii stiu lucrul acesta si nu o considera pe aceasta femeie ca fiind infailibila. De altfel, numai Dumnezeu este infailibil. Si profetii din Sfanta Scriptura au gresit (si in invataturi si in comportament).

Cat despre mine, numai unui om care nu gandeste ar trebui sa-i spun ca pot face o sumedenie de greseli. Intotdeauna am incurajat verificarea cu Sfanta Scriptura a celor spuse de orice om. Unul din versetele mele preferate, pe care l-am mai postat de vreo cateva ori, este acela in care se arata cum niste credinciosi il verifificau cu Sfanta Scriptura chiar si pe marele Apostol Pavel. Si pentru aceasta au fost laudati de Sfantul Apostol.

"Au primit Cuvantul cu toata ravna si cercetau Scripturile in fiecare zi, ca sa vada daca ce li se spune este asa." (Faptele Apostolilor 17:11)
  #735  
Vechi 23.03.2009, 09:30:38
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Aratati-ne o practica sau invatatura adventista care sa nu fie in acord cu ceea ce ne invata Sfanta Scriptura, despre crestininsmul primar, pur, fara adaugiri pagane.


Prin asta sunt adventistii o "secta intunecata"; prin faptul ca resping ce nu este de la Hristos si Apostolii Sai.
Fiecare are ideeile sale despre cum a aratat crestinismul in primul secol al aparitiei sale, fiecare secta de altfel isi atribuie ORIGINALITATEA , si acest lucru a dat nastere la numeroasele secte "crestine" rupte din marea masa a protestantismului...

As dori sa ma lamuriti domnule Vasinec despre numarul atat de mare de culte neoprotestante aparute in urma citirii Scripturii de marii fondatori ale acestor culte!!! De ce sa imbratisez adventismul care ziceti ca pastreaza poruncile si sa nu dau crezare penticostalilor care ar avea si ei dreptate cu privire la la vb.in limbi? Sau de ce nu baptistii?

Stiti bine ca Biblia nu este destul de completa si de lamuritoare cu privire la unele probleme pe care le respingeti si care sunt in cultul nostru...ati evitat vreodata sa meditati de exemplu la finalul Evangheliei de la IOAN? La num eroasele locatii biblice care spunem noi ca ne-ar argumenta noua TRADITIA??? Daca ati inseta dupa al cunoaste pe Dumnezeu ati realiza ca tot Ortodoxia este cea care vi se potriveste...sincer...
Sunteti cumva PASTOR?
  #736  
Vechi 23.03.2009, 09:45:10
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Despre Ellene White am spus de mai multe ori ca a facut unele greseli, mai ales la inceputul activitatii sale teologice. Adventistii stiu lucrul acesta si nu o considera pe aceasta femeie ca fiind infailibila. )
Ca este infailibila sau ca nu este totusi invataturile si LUCRARILE ei le aveti la baza .Spun acest lucru pt. am vazut ca incepeti prozelitism prin sate...am mers la parinti si o doamna cu o fetita de vreo 8 -10 ani impartiau o carte prin tot satul mergand din usa in usa.Cartea se numea Calea catre mantuire , (cred) , ...in urma cu cateva saptamani au venut cu cartea Despre serbarea sabatului, dar ma gandeam de ce faceti atata risipa de bani, locuitorii satului cu 400 de numere sunt cu totii ortodocsi. Dupa revolutie au venit la noi BAPTISTII, si au castigat vreo 5 adepti.Prin 2000 preotul din sat s-a pensionat venind un altul...va spun ca 2 au revenit la ortodoxie, restul de 3 au murit. Au in satul nostru o frumoasa adunare care in curand va fi cumparata de ortodocsi.

Si vroiam sa va spun ca de ce nu ajutati mai bine pe cei saraci cu acei bani pe care ii cheltuiti cu tiparirea cartilor. Sunt atatia bolnavi in lume, credeti ca nu ati prinde teren facand astfel de gesturi? nu de alta dar o mare parte din cartile impartite au fost arse sau chiar aruncate de localnicii satului.
  #737  
Vechi 23.03.2009, 10:21:55
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Fiecare are ideeile sale despre cum a aratat crestinismul in primul secol al aparitiei sale, fiecare secta de altfel isi atribuie ORIGINALITATEA , si acest lucru a dat nastere la numeroasele secte "crestine" rupte din marea masa a protestantismului...

As dori sa ma lamuriti domnule Vasinec despre numarul atat de mare de culte neoprotestante aparute in urma citirii Scripturii de marii fondatori ale acestor culte!!!
Cum arata crestinismul in primul secol al aparitiei sale, se poate vedea foarte limpede din Sfanta Scriptura, mai exact din cartea Faptele Apostolilor si epistolele Sfintilor Apostoli.

Referitor la puzderia de "secte": explicatia este simpla. Este vorba de tratarea cu superficialitate a Sfintei Scripturi. Fiecare si-a luat din Scriptura ce i-a convenit si si-a format dogmele. Toate bisericile, inclusiv cea ortodoxa, ar trebui sa reflecteze la seriozitatea cercetarii in totalitate a Cuvantului Lui Dumnezeu. Adventistii au avantajul ca pot intelege mult mai bine Sfanta Scriptura pentru ca nu au ciuntit-o si o trateaza cu seriozitate in totalitate. Maniera aceasta de abordare a Sfintei Scripturi largeste foarte mult orizontul de cunoastere teologica.
  #738  
Vechi 23.03.2009, 10:39:12
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Si vroiam sa va spun ca de ce nu ajutati mai bine pe cei saraci cu acei bani pe care ii cheltuiti cu tiparirea cartilor. Sunt atatia bolnavi in lume, credeti ca nu ati prinde teren facand astfel de gesturi? nu de alta dar o mare parte din cartile impartite au fost arse sau chiar aruncate de localnicii satului.
Cine v-a spus ca nu ne ocupam de bolnavi? De exemplu, in perioada 29 martie-5 aprilie, la Brasov (orasul in care locuiesc), in aula universitatii Transilvania, va avea loc o actiune medicala. Printre altele, se vor efectua 5000 de seturi de analize gratuite (glicemie, colesterol, varsta inimii, etc), pentru toata lumea, in special pntru neadventisti. Va fi un program continuu de actiuni, de dimineata pana seara, in folosul oamenilor.

Sa nu va imaginati ca este un mod de prozelitism. O astfel de actiune costa foarte mult si probabil nici un om nu va fi convertiti la religia adventista (cum s-a intamplat cu vreo cativa ani in urma, cand s-a organizat o actiune similara ca amploare si idee). Se face totul pentru binele oamenilor fara un alt interes. Asa am invatat de la Domnul Iisus Hristos.

Referitor la cartile impartite: lumea le primeste si le citeste. Mai sunt si unele exceptii. Dvs. ori relatati o exceptie ori exagerati. Va recomand o astfel de carte. Sa-mi spuneti daca este de aruncat. O gasiti si on-line pe acest link:
http://www.carteaanului.ro/ Cartea se intituleaza "Lumea noastra, incotro?".
  #739  
Vechi 23.03.2009, 16:24:58
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
.
Fiecare pune foc la oala lui.....
  #740  
Vechi 23.03.2009, 16:54:07
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
http://www.carteaanului.ro/ Cartea se intituleaza "Lumea noastra, incotro?".
Domnule Vasinec am cercetat cartea recomandata de d-voastra insa numai cuprinsul...o carte o cuosc daca merita citita dupa cuprinsul ei...am constatat ca aceasta carte sincer nu are nici un rost sa o citesti...va spun si de ce ca sa nu ziceti ca sunt rau intentionat:
se pune accent pe venirea Domnului nu pe VALOAREA SUFLETULUI, cu ce ma bucura pe mine sa stiu ca maine vine Domnul ? ce rost are sa stiu ca in lume se petrec nenumarate calamitati, ca este o generatie obsedata de sex ?Ce sa mai spunem despre Hristosii mincinosi care se ivesc...ei sunt prezenti in lume, ori sunteti voi,sau baptistii sau penticostalii sau celelalte secte sau poate suntem si noi!!!! DESPRE O CREDINTA CARE ARE SI O ISTORIE CARE INCEPE CU PERIOADA APOSTOLICA CRED CA NU POATE FI VORBA? Care credinta are istorie, care merge pana in perioada apostolica ?

M-am abatut un pic...credeti ca aceasta carte este folositoare pt. suflet sau pt. a cunoaste anumite evenimente ce vor urma? Unde este mijloacele de indreptare, de a fi mai bun , de a te apropia de D-zeu, de a evita sa-L mai superi pe Domnul....credeti ca o simpla lectura de carte care face referire la venirea Domnului te face mai bun,...poate maine eu mor, ce-mi foloseste daca azi am citit o carte indiferent de la ce secta este???

Cititi spre exemplu cuprinsul volumelor cartilor pr.Cleopa si veti vedea ca te atrag cu siguranta,astea asa ca exemplu vi le-am dat ca sunt mai cunoscute....daca mai si citesti cateva pagini interesante va spun sigur ca nu-ti mai vine sa iesi din casa ci te face sa stai pe genunchi si sa te rogi cu lacrimi in ochi ca D-zeu sa-ti ierte toate faradelegile....si atunci va intreb oare cu care talhar de pe cruce se aseamana unul ca acesta ???? dar cel care citeste carti sectare, ce simte?

Cred ca orice carte care vorbeste despre Iisus trebuie sa vizeze MISCAREA INIMII...sa starneasca lacrimi de umilinta, de pocainta, de indreptare, de a fi mai bun...

Credeti ca in viata celor care citesc cartile vostre se produce vreo schimbare asa cum am spus mai sus....
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17