Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.08.2012, 18:08:52
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Regulamente au fost mereu. Îmi păreau făcute spre a fi încălcate. La vârsta aceea a spiritului de frondă și teribilismului juvenil, însăși ideea de regulament mi se părea jalnică. Ceva ce directorul și ceilalți dinozauri bătrâni și solzoși care îi țineau țucalul foloseau ca să ne taie nouă aripile libertății.
Pe dv nu v-au învățat colegele mai mari cum se intră în școală, dimineața, regulamentar, iar apoi fusta se ridică 20 de centimetri când intrați în clasă ? Offff, nu ați fost la școala vieții !
Nu, nu m-a invatat nimeni sa fac asa. Uniforma si regulamentul intern din generala si liceul unde am fost erau respectate de elevi. C.N."Dr.Ioan Mesota",Brasov. Poate stiti de el. Daca nu se respecta uniforma erai trimis acasa cu absente nemotivabile. Si elevii respectau asta ptr. ca profesorii nu acceptau si ptr. ca liceul in sine, fiind unul din cele mai bun in Brasov(celalat fiind C.N. Andrei Saguna), impune respect. Oricum, majoritatea fetelor purtau pantaloni de stofa. Dirigintele meu, profesor de matematica, unul f. bun, a inceput sa se aproprie de ortodoxie si la dirigentie ne punea sa ascultam inregistrari audio cu duhovnici. Apoi, profesoara noastra de religie a fost superba. Iar la fiecare inceput de an, la deschidere, un preot (bunicul unui coleg) tinea predica si bincuvanta. Cum am zis, un liceu care se respecta, impune regulamentul si au unifrma decenta. Unde am invatat eu nu le era frica sa exmatriculeze. Unde am fost eu era decenta, spre deosebire de alte licee.


Citat:
Subscriu. De fapt, învățământul mixt a apărut în țara noastră, sub influență sovietică, în anii 50. Se numeau "școli mixte experimentale". Apoi, nu știu cine a stabilit că experimentul a reușit. Când eram eu copil mic, adică în anii 70, se numeau deja "școli mixte" și atât. Când eram copil mare, în anii 80, însăși denumirea de "mixt" dispăruse, iar oamenii ajunseseră deja să creadă că școlile din Ro au fost dintotdeauna mixte și nu se poate altfel, tot așa cum acum cred că România a fost mereu republică și altminteri nu se poate.

Pe de altă parte, trebuie avut în vedere că un liceu confesional presupune cheltuieli mai mari decât o școală confesională. Altă dotare, altă normă didactică, adică mai mulți profi, cu salarii mai mari. Pe urmă, segregarea presupune cel puțin două licee în loc de unul. Nu poți să faci liceu ortodox de fete și să nu faci liceu ortodox de băieți. Pe de altă parte, a avea două licee ortodoxe, cel puțin în București, nu mi se pare imposibil financiar. Poate că PF Daniel, un administrator evident mai bun decât predecesorul său, le va face până la urmă. Dar, un orizont de așteptare trebuie să vină din partea congregației sale. Păstorul bun aude plângerile oițelor sale....
Liceul. Pai se poate face cum sunt au unele Licee, cum e Dr.Ioan Mesota care are clase si de gimnaziu, si majoritatea materiilor sunt predate de profesori de liceu, cu mici exceptii. Oricum, nr. de elevi in cazul unui liceu+gimnaziu ortodox ar fi mai mic decat cel din liceele de stat. Daca se vrea se poate. Si sunt convinsa ca s-ar gasi si voluntari sa predea pe gratis part-time sau asa.
***
@Otilia12 Ai dreptate in ceea ce zici. Stii, tocmai ptr ca este o tara ortodoxa de 2000 de ani ar trebui ca liceele de stat sa fie ortodoxe, nu ar trebui ca noi sa ne facem scoli ptr. ca guvernul e vandut. Dar, cum ai zis, in 23 de ani se puteau face multe. Ce sa zic, bine ca au inceput si acum, vorba aia, mai bine mai tarziu decat niciodata. Multumesc ptr. siteuri. Interesanta treaba in Rusia. Pacat ca nu suntem ca ei in aceasta privinta.

@Dumitru. Oamenii au nevoie si de Biserici, nu doar de scoli-btw multe scoli in Ro au fost infiitate de preoti,mitropoliti,calugari. Nu fura preotii mai mult decat fura statul. Ministerul Educatiei abia misca un deget ptr. a imbunatatii sistemul educational si ptr. a finanta scolile sarace. Pana la un punct as putea fi de acord cu tine. O Biserica mica/medie nu costa asa mult. Insa mai sunt si unele proiecte pe care nu am sa le inteleg niciodata, cum ar fi Catedrala Mantuirii Neamului, care se putea face mult mai mica, nu trebuia neapart in intreaca turnul Eiffel si pe care se cheltuiesc milioane de euro, ptr. ce nu stiu.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoli ortodoxe iana Despre Biserica Ortodoxa in general 5 27.10.2013 23:04:36
Poezii Ortodoxe pentru Android Carmen FUNIERU Resurse ortodoxe on-line 9 01.06.2012 11:52:30
-3 scoli | + 1 biserica suntneutru Generalitati 57 21.01.2010 16:35:43
concur clasele I-IV adichi79 Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2007 14:36:35