Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2007, 23:35:42
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

As vrea sa aflu parerile voastre cu referire la casatoriile mixte,ma refer aici la casatoria intre un islamist(musulman)si o credincioasa de religie ortodoxa dar este valabil si invers,cununia civila si religioasa intre o musulmanca si un crestin ortodox.
Shalom!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.08.2007, 05:25:00
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Shalom
As vrea sa aflu parerile voastre cu referire la casatoriile mixte,ma refer aici la casatoria intre un islamist(musulman)si o credincioasa de religie ortodoxa dar este valabil si invers,cununia civila si religioasa intre o musulmanca si un crestin ortodox.
Shalom!
Parerea mea =casatoriile mixte nu ajung pina la capat ,indiferent de ce religie este ea sau el. Cit e sita noua e ok dupa citiva ani deja nu se mai suporta, fiecare trage la a lui. Cunosc romini aici casatoriti cu fel si fel de natii si sint nefericiti ,ba chiar unii nu-si mai boteaza copii tot pt ca el vrea la ortodocsi ea vrea la catolici sau mai stiu eu la care.Si asa au pierdut rostul credintei ,obiceiurile , mincarea cu care au crescut.Cunosc aici romin casatorit cu filipineza si nu are incotro trebuie sa mamince mincarea ei .(serpi si alte oratanii)Cind vine pe la noi si aude de sarmale si alte mincaruri romanesti i se face gura apa si maninca si doua portii :) Au ajuns niste rataciti fara Dumnezeu in lume.
Cunosc foarte multe cazuri.
In cazul tau nu cred ca ai sa o educi asa usor la ortodoxie pe musulmanca sau o sa fie pentru scurta vreme. Si eu stiu ca mama invata copii mai mult despre religie cum v-a invata nevasta ta pe copii daca nici ea nu stie ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.08.2007, 09:01:28
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Shalom, Biserica Ortodoxa nu binecuvinteaza nicio casatorie intre un crestin ortodox si un necrestin. Nu exista serviciu religios pentru o astfel de casatorie. Se cununa doar crestinii intre ei, a caror confesiune marturiseste Sfanta Treime.

Cred ca in aceste casnicii este o problema culturala. Daca e vorba de un musulman, cu atat mai mult cu cat acesta tine foarte mult la randuielile religioase stricte pe care religia musulmana le cuprinde. Probleme de intelegere sunt si intre parteneri cu aceeasi origine culturala, daramite intre cei cu medii culturale diferite.

Cred ca e greu, nu cred ca este imposibil. Iar cand vine vorba de botez.....lucrurile intr/adevar se complica foarte mult.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.09.2007, 13:32:30
veronica_dorina veronica_dorina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2007
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Shalom
As vrea sa aflu parerile voastre cu referire la casatoriile mixte,ma refer aici la casatoria intre un islamist(musulman)si o credincioasa de religie ortodoxa dar este valabil si invers,cununia civila si religioasa intre o musulmanca si un crestin ortodox.
Shalom!
Interesant.Am si eu aceeasi dilema. Cred ca unul din parteneri trebuie sa se converteasca...dar care? Cat de mare e miza pentru a face chestia asta?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.04.2009, 11:36:07
wonderful_100 wonderful_100 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 1
Post Salutare

Scuzati-ma ca ma bag is incepatore pe acest site sper sa nu va suparati pe mine dar eu imi spun parerea mea eu cred ca daca partenerul sau partenera de viata cu care v-ati hotarat sa va petreceti tot restul vietii daca va iubeste cu adevarat nu va va pune sa va convertiti pentru ca nici unul dintre voi nu isi va trada D-zeul credeti-ma ca stiu din proprie experienta am auzit de la mai multe familii si am citit si din carti despre mentalitatea omului nu trebuie sa iti schimbi religia pt ca asa doreste unul sau una.Crede-ma mereu vor exista certuri daca va schimba-ti religia poate nu intre voi,dar apropriatii vostrii va pot distruge o casnicie .
Asa nici unul nu va incalcati religia si obiceiurile ,iar cand se vor naste copii atunci doar voi doi trebuie sa decideti nu se mai pot baga ceilalti in viata voastra de acolo mai poti lasa tu sau invers ea . Si puteti merge amndoi la biserica si tu la a ei si ea la a ta ca nu conteaza ca D-zeu este tot unul pt toti nu exista mai multi D-zei atat ca celelalte culturi i-au dat alt nume.
Isus Hristos a patimit,a fost sacrificat pt iertarea pacatelor tuturor nu numai pt un om ci pt toti oamenii de pe acest pamant.
Toti suntem egali in fata Lui nici unul nu este mai prejos sau mai presus.
Acorda respect si respect vei primi nu ii asculta pe toti incearca sa ajungi la un compromis si clarifica lucrurile numai tu stii asta vizualizati problema din toate partile si puneti-va si in locul partenerului de viata si vedeti care ce simte.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2009, 06:10:10
khaddam_madalina khaddam_madalina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Mesaje: 1
Implicit slaaaaaabe sanse

Citat:
În prealabil postat de veronica_dorina Vezi mesajul
Interesant.Am si eu aceeasi dilema. Cred ca unul din parteneri trebuie sa se converteasca...dar care? Cat de mare e miza pentru a face chestia asta?
Am o relatie de 3 ani cu o "jumatate de musulman", asta inseamna ca iubitul meu este "produsul" unei casatorii mixte, intre un musulman si o crestina. La inceput, cand discutam subiectul asta, nu i se parea infiorator sa se boteze, ba chiar considera si el ca asa ar fi corect din moment ce in toata viata lui a fost de vreo 5 ori la moschee, si a trait foarte putin in Siria.La un moment dat, cand m-am saturat eu de atatea amanari si atatea diversiuni ca sa nu mai discutam subiectul, i-am zis "acum ori niciodata, o faci, sau nu?" si raspunsul a venit scurt si taios "nu pot, mi-e frica".Nu e de neinteles.Normal ca ii e frica. Si mie mi-e frica.De fapt numai gandul la convertire ma paralizeaza de groaza, am impresia ca s-ar ingramadi peste mine toate blestemele Pamnatului.El nu se botaza, eu nu ma convertesc.Copiii am cazut de acord ca ii botezam crestini, si asta doar apeland la santajul sentimental, urland la el din toate puterile mele "Gandeste-te ca ar trece baiatul tau, la 25 de ani, prin ce treci tu acum!!!...ai putea sa suporti vina, cand te-ar intreba, de ce nu l-ai botezat crestin, stiind ca o sa traim in Romania, intre crestini?" Copiii, orice ar fi, ii botezam.Pentru ca sincer, as crapa in bucati sa-mi vad baiatul plangand ,asa cum il vedeam pe el, taiat in doua intr "o iubesc pe crestina" si "mi-e frica sa ma botez".Problema copiilor care nu exista inca este rezolvata.Si este rezolvata prin orice mijloace, i-am spus ca ii botez pe ascuns daca o sa mai avem vreodata discutia asta.Noi insa n-avem nicio varianta, in afara cununiei civile.Mama lui imi tot spune ca oficierea slujbei la moschee nu implica sa-mi schimb religia, nu egaleaza convertirea, ceea ce, da, este adevarat.Nu ne cununa niciun prot in Biserica el nefiind botezat, dar un Imam sau Seh ne poate cununa fara ca eu sa ma convertesc.Intrebarea la care n-am raspuns inca, este :Cum e mai bine? Sa ma casatoresc in Moschee, in fata lui Dumnezeu (nu a Sfintei Treimi) sau sa nu ma casatoresc deloc in fata lui Dumnezeu si sa transform untr-un pacat toata casnicia mea?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2009, 08:25:49
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Tu nu stii un lucru: acela ca daca tu te vei casatori la o moschee, copii proveniti din casatorie oficiata la moschee si tata musulman, devin automat musulmani....

Fii atenta!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.07.2009, 20:53:26
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Shalom Vezi mesajul
As vrea sa aflu parerile voastre cu referire la casatoriile mixte,ma refer aici la casatoria intre un islamist(musulman)si o credincioasa de religie ortodoxa dar este valabil si invers,cununia civila si religioasa intre o musulmanca si un crestin ortodox.
Shalom!
Eu nu doresc sa te irit sau sa te plictisesc cu parerile mele dar ma ajuta pozitia,,fratelui din afara"(din afara subiectului)ca sa fiu obiectiv.Cel putin asa mi se pare mie.
Daca ai fi stiut valoarea si ceea ce este defapt crestinismul nici nu ar fi fost vorba de alegere.Daca ai fi fost asa cum astazi f. gresit se spune ,,crestin practicant" ti-ar fi fost usor. Termenul de crestin practicant este o scorneala moderna a ispititorului pt. a putea intoarce de la credinta pe citi mai multi .Nu exista crestin practicant si nepracticant! Ori esti crestin ori nu.Notiunea de semicrestin nu exista in canoane. Daca ai fi fost atenta la fizica din liceu ai fi aflat ,pe o alta cale -a stiintei,din principiile termodinamicii ca exista sigur D.zeu.Nu insa orice D.zeu este si cel adevarat.Religia crestina este singura revelata,data de D.zeu direct (prin Fiul Sau care este tot D.zeu)omului si nu prin intermediul altcuiva.Restul sunt scorneli ale mintii omului imbracate in haina religiei. Crestinismul nu este o religie(nu este o doctrina scornita de mintea omului) ci este calea spre mintuire.De aceea este tot una a te cununa intro moschee sau a nu te cununa de loc,pt. ca D.zeu din moschee nu este Sf. Treime,ba este Belzebul cu cea mai mare siguranta.Pt. a sustine afirmatia sa ne aducem aminte de una din povestile parintelui Cleopa in care istoriseste ca la un moment dat a venit la dinsul un preot ortodox de virsta mijlocie dar bolnav.De multa vreme il chinuia boala si atunci s-a dus la Sihastria.Probabil ca ii ramasese bine intiparit in minte cuvintele Sf. Vasile cel mare care spunea:,,...bolile noastre sunt pacatele noastre".Cleopa l-a spovedit bine, bine si negasind nimic l-a trimis acasa rugindu-l sa caute cu staruinta sa-si aminteasca daca nu a uitat ceva.Dupa un timp s-a intors mireanul si a marturisit ca mai la incepurul carierei de preot a cununat 2 crestini dar ca nasul era mozaican(aceiasi situatie cu oricare alta religie).Batrinul cleopa i-a aratat sf. canoane intelegind astfel ca a facut o greseala de moarte:,,pai bine parinte tu ai acceptat nas pe prigonitorii lui Hristos? pai al cui preot esti? Ia uite de unde vine boala si neputinta ta!"
Eu iti spun urmatorul lucru,chiar daca te mihnesti pe mine: daca ai fi fost o crestina care sa sti cu adevarat cine este Hristos ,ce este Evanghelia Lui,ce este mintuirea si cum se obtine ea nu ai fi ajuns astazi in cumpana aceasta.Dar mai ai scapare si ajutor de la D.zeu inca: pune capat acestei relatii,cauta cu infocare pe Hristos si Evanghelia sa si roaga-L sa-ti dea un sot care sa-ti fie spre mintuirea si folosul tau.Invata sa te rogi si fa-o din ce in ce mai mult. Dar mai inainte de orice cauta-ti un duhovnic bun si tine-te serios de el pt. ca te plimbi pe marginea...pieirii sufletesti.
Nu trebuie sa te superi,sa te enervezi,sa te minii, ci trebuie cu inima deschisa sa plingi la Hristos.Ingimfarea,ofensarea ,sau alte sentimente asemanatoare nu-ti sunt de folos!
Sunt destui barbati crestini si frumosi si seriosi si credinciosi ... trebuie insa sa te rogi mult pt. cel care sa mearga cu tine spre mintuire.Asta bine inteles socotind ca iti si doresti si ca renunti la intimplarile...exotice, care nu-ti sint de folos!
Nu este de mirare ca esti incercata intr-un asemenea fel,esti tinara!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.07.2009, 15:59:19
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Si eu sunt de acord ca aceste casatorii mixte nu sunt bune pentru nici unul dintre ei. El nu vrea sa se converteasca nu din frica ci probabil din viclenie, peste o perioada s-ar putea sa ajungi sa traiesti intr-o tara musulmana si sa vezi atunci distractie! Stiu un caz de romanca in Egipt. E foarte aiurea! Si nu mai ai ce sa faci odata ajunsa in acea situatie!
Cel mai indicat ar fi sa-l lasi si sa-ti vezi de viata ta! Desi sunt sigur ca se va intampla absolut invers. Nu te lasa de Hristos pentru nu mai stiu ce barbat, oricat de mare ar fi pasiunea!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.07.2009, 18:39:50
catalina24680 catalina24680 is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 27
Implicit

Excent raspunsul lui Zaharia !

Sa nu uitam ca Brancoveaunu atunci cand i s-a spus : "iti crutam viata daca devii musulman" a ales sa moara si asta nu e tot, dar a ales sa moara si copii decat sa-i vada instraintati de Hristos. Si li s-au taiat capetele. Iti dai seama?!?!?! Si-au dat viata decat sa se desparta de Hristos. Si Biserica i-a cinstit ca mucenici.

Intrand intr-o moschee ca sa primesti acolo te miri ce slujba...inseamna ca recunosti valabilitatea ca sa zic asa a religiei musulmane. Pe cand daca L-ai cunoaste pe Hristos, ai sti ca e o inselare islamul si te-ai simti nefiresc intr-o moschee si ti-ai dori sa iesi afara.

Colega mea de banca din clasa I pana in a VIII-a a fost o fata musulmanca, de fapt si cea mai apropiata prietena din scoala. Si o iubesc si acum si o respect dar imi pare rau ca nu L-a cunoscut pe Hristos. Musulmanii in general sunt respectuosi fata de Maica Domnului si chiar si de unii sfinti, dar ei spun ca Hrisos a fost doar prooroc, un om minunat, desavarsit, sfant dar doar om nu si Dumnezeu.

Si asta e caramida de baza crestinismului : ca Hristos nu a fost numai un om perfect pe pamant, ci este Insusi Dumnezeu, Fiul Tatalui Ceresc, Care S-a intrupat din Fecioara Maria pentru ca ne cladi noua cale spre Cer. Si musulmanii tocmai asta neaga, ca Hristos este Dumnezeu. Si daca negi asta, pica crestinismul, nu mai esti crestin. Unindu-te cu ei, te unesti cu credinta lor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoria crestin-musulman ellysgiulia Despre Vecernie 254 15.10.2010 19:42:44
Conversatie intre un crestin ortodox si un cautator sincer al credintei ortodoxe orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 84 16.07.2010 16:57:35
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 12:00:14
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 15:07:52
casatoria intre rude vlady Generalitati 5 11.02.2007 15:05:10