Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2007, 18:29:26
the_jackal1504 the_jackal1504 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Mesaje: 1
Implicit

Azi dimineata am facut un dus si m-am spalat si pe cap, ca de obicei... Cand am iesit mama mi-a spus ca nu trebuia sa ma spal pe cap, ca e pacat sa te speli pe cap duminica sau in zi de sarbatoare... Eu nu inteleg de ce e pacat, cred ca e doar o superstitie babeasca, dar poate ma insel... Poate cineva sa-mi argumenteze, eventual sa citeze din Biblie sau unde scrie? Mie mi se pare o prostie, nu cred ca Dumnezeu vrea sa stai murdar, mi se pare aberant... Inteleg, Duminica a fost creata pentru odihna, dar trebuie sa te ingrijesti de propriul trup, nu?

Nu stiu daca a mai fost initiat acest topic, dar... astept raspuns...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.08.2007, 18:41:18
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Nu este pacat. Iar odihna nu trebuie inteleasa ca pura pasivitate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2007, 19:17:39
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ba este .sau sa-ti tai unghiile de la mina dreapta in special!
Capul nu numai ca nu se spala ci trebuie sa-ti pui cenuse si sa te imbraci in sac!:rolleyes:
Duminica este ziua INVIERII e sarbatoare, bucurie, lumina. Cum sa te duci la sarbatoare in zdrente si jegos?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.08.2007, 19:43:23
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

spalatul pe cap nu are nici o treaba cu odihna de Duminica. Sa nu te speli pe cap Duminica suna a lege mozaica, adica sa nu iti speli anumite parti ale corpului, sa nu iti tai nu stiu ce unghie sau sa nu te scobesti in nas mai mult de cat trebuie, scuzati aluzia, dar legea evreiasca din vechiul testament este exagerata pentru ca evreii au adaugat multe pe langa strictul necesar pe care Dumnezeu le-a impus lor. :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.08.2007, 13:28:36
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Normal ca nu este pacat, dar de dorit ar fi sa ne pregatim pt ziua de duminica, inca de sambata seara, sa ne spalam, sa ne pregatim haine de sarbatoare etc. oricum, nu-i o tragedie sa te speli duminica, Doamne ajuta-ne sa ne preocupam de lucrurile cu adevarat importante pt mantuirea noastra!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.08.2007, 13:59:03
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Si eu cred ca nu este pacat,dar totusi...fac baie sambata seara.Nu ca nu mi s-a intamplat si duminica..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.08.2007, 16:23:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_jackal1504
Azi dimineata am facut un dus si m-am spalat si pe cap, ca de obicei... Cand am iesit mama mi-a spus ca nu trebuia sa ma spal pe cap, ca e pacat sa te speli pe cap duminica sau in zi de sarbatoare... Eu nu inteleg de ce e pacat, cred ca e doar o superstitie babeasca, dar poate ma insel... Poate cineva sa-mi argumenteze, eventual sa citeze din Biblie sau unde scrie? Mie mi se pare o prostie, nu cred ca Dumnezeu vrea sa stai murdar, mi se pare aberant... Inteleg, Duminica a fost creata pentru odihna, dar trebuie sa te ingrijesti de propriul trup, nu?

Nu stiu daca a mai fost initiat acest topic, dar... astept raspuns...
In general e pacat sa faci treaba duminica ,mai ales in timpul Sfintei Liturghii.
Nu e bine sa speli ,sa faci curat, probabil ca daca te speli duminica ,se interpreteaza ca ai spalat ,poate de aici provine aceasta parere.
Un preot stie mai multe si poate veni cu argumente mai solide ,daca aceasta afirmatie e adevarata ,deci e posibil sa nu fie o superstitie.
Dar eu cred ca daca e necesar sa te speli ,s-a intamplat ceva si nu poti sta murdar nu e un pacat sa te speli.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.08.2007, 20:53:35
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Asa este, nu cred ca e pacat sa mai faci cate ceva Duminica si prin casa, asa pentru tine. Heh...si cabd eram prin generala, ca sa nu imi mai fac temele, imi gaseam argumente in fata parintilor ca eu respect porunca lui Dumnezeu ca Duminica nu este bine sa faci nici teme, ca tot efort este, mintal, dar este, ceea ce bineinteles ca nu este adevarat. Dumnezeu s-a referit sa nu muncim pentru altii, iar pentru cei de la tara sa nu munceasca pamantul si in gospodarie, in rest toate trebisoarele de prin curte si in casa ca sa zic asa sunt ingaduite de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.08.2007, 20:55:55
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Spun asta pentru ca mi-am trait copilaria la tara si bunica mea este credincioasa, dar mereu am vazut ca dupa ce venea de la biserica se apuca sa mai faca cate una alta, de exemplu sa spele vasele, sa mai mature prin fata casei, s-au sa mai faca prin casa cate ceva, de obicei mai cosea la masina de cusut.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.08.2007, 21:52:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_jackal1504
Azi dimineata am facut un dus si m-am spalat si pe cap, ca de obicei... Cand am iesit mama mi-a spus ca nu trebuia sa ma spal pe cap, ca e pacat sa te speli pe cap duminica sau in zi de sarbatoare... Eu nu inteleg de ce e pacat, cred ca e doar o superstitie babeasca, dar poate ma insel... Poate cineva sa-mi argumenteze, eventual sa citeze din Biblie sau unde scrie? Mie mi se pare o prostie, nu cred ca Dumnezeu vrea sa stai murdar, mi se pare aberant... Inteleg, Duminica a fost creata pentru odihna, dar trebuie sa te ingrijesti de propriul trup, nu?

Nu stiu daca a mai fost initiat acest topic, dar... astept raspuns...
Nascocim tot felul, vrute si nevrute, in schimb uitam adevaratele pacate. Ne este frica sa nu calcam in stanga, in dreapta , dam sfaturi care mai de care mai ciudate , in schimb clevetim, ne imbuibam , santem mandri, orgoliosi, chiar rautaciosi, dornici de inavutire, obsedati de cele materiale. In schimb pentru a ascunde neputintele si slabiciunile noastre, inventam sau preluam tot felul de reguli, principii , obiceiuri pentru a ne arata cat de credinciosi suntem , cat de rigurosi suntem in respectarea "credintei" noastre , demonstrand in fapt, fatarnicia in care ne afundam si pe care o ridicam la rang de virtute.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 08:48:54
Superstitie sau?... silverstar Generalitati 31 20.07.2011 21:35:58
Spalatul in zilele de vineri si in cele in care se fac pomeni chujo30 Generalitati 5 12.06.2011 20:37:01
datina sau doar superstitie Mani Generalitati 0 01.05.2007 00:22:33