Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 23.01.2010, 01:58:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mie tot exagerare mi se pare. In plus, sapunul parfumat si eventualul body lotion sau chiar parfumul pus discret nu este simtit decat de catre cineva care isi pune nasul pe pielea ta. Pentru o femeie casatorita, acesta este sotul. Deci, care este problema, nu mai avem voie nici sa fim atragatoare pentru sot?? A daaa, sigur, daca cumva il ispitim pe bietul om sa ne sarute in orice zi in afara de marti si joi (daca nu or cadea intr-o sarbatoare si alea)?

Da, sa exagerezi in importanta acordata aspectului exterior inteleg sa spunem la spovedanie.
Eu una cred ca mai mult timp si atentie am pierdut sa vorbesc pe forum despre acest aspect decat pierd in viata de zi cu zi sa ma ocup de el.
Asta da, pacat de spus la spovedanie, si pun pariu ca nu il gasiti pe indreptarele parintelui Cleopa si ale lui Nicodim Mandita. (pariez un sapun parfumat pe cine il gaseste)
Acest calugar citat de mine umbla la fineturi.
Nu stiu ce e de ras, ca doar am explicat din ce motiv folosirea parfumului e considerat pacat. Se pare insa ca nu ne intereseaza. Probabil ca inca nu am suferit destul pentru a ne trezi, sau deloc.
  #122  
Vechi 23.01.2010, 04:01:06
Mircea_pacatosul Mircea_pacatosul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2006
Locație: Toronto, Canada
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mircea_pacatosul
Implicit razboiul nevazut

Dragii mei,


CIND PACATUIM, NOI DE FAPT RASTIGNIM PE HRISTOS ! ASTA SE INTIMPLA !

Rivna de a scapa de pacat,
hotarirea sincera de a ne lepada de pacat prin constientizarea pericolului pe care acestea il reprezinta pentru suflet, de a ne curati de patimi este un Dar pe care trebuie sa-l cerem de la Dumnezeu ! Stie toata lumea ca patimile sunt cauza si radacinile pacatului ! De aceea repetam mereu unele pacate, nu ne putem desprinde de conditia de pacatosi. Patimilor noastre proprii trebuie sa le declaram sincer razboi ! Pacatul se naste mai intii in gindul nostru strecurat de catre vicleanul : "musca din marul acesta"-ne spune diavolul ! Sa zicem ca marul este placerea trupesca. Exista o clipa cind intoarcerea este inca posibila ! Clipa hotaririi noastre de a alege Viata sau moartea ! Clipa hotaririi noastre de a intelege ca ne putem lipi inima de cele ce au Viata, adica sunt vesnice, sau ne putem lipi inima de cele ce au moarte, adica sunt lumesti, trecatoare ! Clipa in care trebuie sa intelegem ca alegind sa NU pacatuim, Dumnezeu ne va darui un Dar nepretuit ! Sa avem incredere in Darul Sau ! Sa cautam Bucuria sufleteasca in facerea de bine ! In iertarea celui care ne greseste cu sau fara voia lui.
Harul lui Dumnezeu se va pogori peste cel care va lupta costient impotriva patimilor sale si va alege neincetat sa nu pacatuiasca. Dumnezeu il va intari in acest razboi nevazut. Jertfirea de sine in numele lui Hristos Dagostea, pentru alinarea suferintei celor necajiti ! Acesta este leacul impotriva patimilor ! Acceptarea acestei Vieti ca pe o Jertfa din Dragoste ! Este o mare Taina care se intimpla, viata aceasta ! Hristos prin venirea Sa pe Pamint a scris Taina acestei vieti...

sa ma iertati ca v-am spus lucruri pe care deja le stiati


BUNUL DUMNEZEU SA MINTUIASCA TOATE SUFLETELE ! AMIN !

Mircea
  #123  
Vechi 23.01.2010, 12:06:43
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu stiu ce e de ras, ca doar am explicat din ce motiv folosirea parfumului e considerat pacat. Se pare insa ca nu ne intereseaza. Probabil ca inca nu am suferit destul pentru a ne trezi, sau deloc.
Dar nu spuneai ca folosirea de sapun parfumat nu este pacat? Adica sapun parfumat -- OK, parfum -- nu e OK? Eu stiu, poate daca cheltuiesti 300 de euro pe un parfum, poti sa spui ca faci risipa, si atunci e pacat, dar altfel....
  #124  
Vechi 23.01.2010, 12:12:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Stai putin Noesisaa ca aici gresesti - sapunul parfumat sau nu, sampon si altele le folosesti pentru igiena de baza. Parfumul, colonia etc. sunt deja lux, moft. Cred ca asta vroia sa spuna Anca si aici sunt de acord.

In rest sunt de acord cu Fani, ceea ce a lasat Iisus, cu acele porunci (10)si liste cu ceea ce numeste El pacate (7) si virtutile, sunt suficiente.
Restul (chiar si din indreptare) sunt exagerari si se pierde esentialul pana la urma.
  #125  
Vechi 23.01.2010, 12:22:51
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ce usor se huleste duhul sfint !

A spune ca ,,este ceva putred in ortodoxie" sau a te insoti cu asemenea hulitori este un lucru grav. Daca s-ar cunoaste definitia corecta si completa a ortodoxiei fiecare ar vedea lesne ca a te ridica peiorativ impotriva ei inseamna defapt a huli Duhul Sfint , ceea ce este extrem de grav. Dar pe linga toate nebuniile si scornelile si vecsatiile si iscodirile si ispitirile de pina aici mai conteaza una in plus ? Da , conteaza pt. ca este grava rau de tot !
Vorba gheronului Cleopa : rid dracii de se scarpina pe burta privind la asemenea crestini si la caderea lor de care sunt... mindrii si s-ar explica la infinit de ce ''au dreptate" ! Dar de ce este dracul asa de lucrator si impiedecator pt. crestinii moderni ? pt. ca ortodoxia nu este religie, nu este cult, nu este credinta... ci este calea spre mintuire lasata de insusi Hristos. Ori mintuirea oamenilor este lucrul cel mai urit de ispititor !
Acestor frati , constituiti in ,,noi" , li s-a raspunsns in toate felurile si cu toata bogatia de argumentatie de catre ,,voi" dar asemeni ispititorului ei vor sa aibe doar caderea lor , si altceva nu-i intereseaza. Vorba proverbului : ,,singele apa nu se face"!
  #126  
Vechi 23.01.2010, 12:35:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Propun sa schimbam numele topicului in "Fantezii pe teme religioase". Atunci nu ne vom mai contrazice, ca nu mai avem de ce.
N.B.: Folosirea sapunului NU este pacat!
Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dar nu spuneai ca folosirea de sapun parfumat nu este pacat? Adica sapun parfumat -- OK, parfum -- nu e OK? Eu stiu, poate daca cheltuiesti 300 de euro pe un parfum, poti sa spui ca faci risipa, si atunci e pacat, dar altfel....
Era vorba de sapun, nu de sapunul parfumat. Dar nu am ajuns noi la asa nivel de despatimire, incat sa eliminam parfumul din viata noastra. Dovada ca radem in hohote atat de des, cu sau fara motiv. Sa ne ajute Dumnezeu sa ne vedem pacatele, ca sa punem inceput bun.
  #127  
Vechi 23.01.2010, 12:58:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
A spune ca ,,este ceva putred in ortodoxie" sau a te insoti cu asemenea hulitori este un lucru grav. Daca s-ar cunoaste definitia corecta si completa a ortodoxiei fiecare ar vedea lesne ca a te ridica peiorativ impotriva ei inseamna defapt a huli Duhul Sfint , ceea ce este extrem de grav. Dar pe linga toate nebuniile si scornelile si vecsatiile si iscodirile si ispitirile de pina aici mai conteaza una in plus ? Da , conteaza pt. ca este grava rau de tot !
Vorba gheronului Cleopa : rid dracii de se scarpina pe burta privind la asemenea crestini si la caderea lor de care sunt... mindrii si s-ar explica la infinit de ce ''au dreptate" ! Dar de ce este dracul asa de lucrator si impiedecator pt. crestinii moderni ? pt. ca ortodoxia nu este religie, nu este cult, nu este credinta... ci este calea spre mintuire lasata de insusi Hristos. Ori mintuirea oamenilor este lucrul cel mai urit de ispititor !
Acestor frati , constituiti in ,,noi" , li s-a raspunsns in toate felurile si cu toata bogatia de argumentatie de catre ,,voi" dar asemeni ispititorului ei vor sa aibe doar caderea lor , si altceva nu-i intereseaza. Vorba proverbului : ,,singele apa nu se face"!
Cand am spus ca este ceva putred in ortodoxie am vrut mai degraba sa spun: la credinta unor crestini ortodocsi. Asa cum si tu spui de mine, de ex. tot ce spui mai sus.

Eu chiar nu stiu, Zaharia, vrei sa ajungi poate sa fii banat? Vezi ca sunt foarte grave acuzatiile si chiar injuriile pe care ni le aduci, mie si Noesissei si altora: hulitori, plini de draci, aducatori de "nebuniile si scornelile si vecsatiile si iscodirile si ispitirile"de aici, mandri, etc.
Fraza pusa cu litere groase ni se aplica noua tuturor celor care participam mai intens la discutii aici pe forum, si nu ne multumim doar cu cate o contrivbutie; ca o fi o forma de mandrie, nu zic: s-ar putea (stiu ca este una din ispitele mele). Dar uite-te mai intai la barna din ochiul tau, ar fi mai crestineste.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
  #128  
Vechi 23.01.2010, 13:10:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cand am spus ca este ceva putred in ortodoxie am vrut mai degraba sa spun: la credinta unor crestini ortodocsi. Asa cum si tu spui de mine, de ex. tot ce spui mai sus.

Eu chiar nu stiu, Zaharia, vrei sa ajungi poate sa fii banat? Vezi ca sunt foarte grave acuzatiile si chiar injuriile pe care ni le aduci, mie si Noesissei si altora: hulitori, plini de draci, aducatori de "nebuniile si scornelile si vecsatiile si iscodirile si ispitirile"de aici, mandri, etc.
Fraza pusa cu litere groase ni se aplica noua tuturor celor care participam mai intens la discutii aici pe forum, si nu ne multumim doar cu cate o contrivbutie; ca o fi o forma de mandrie, nu zic: s-ar putea (stiu ca este una din ispitele mele). Dar uite-te mai intai la barna din ochiul tau, ar fi mai crestineste.
Fani,nu te recunosc, asta nu e stilul tau. Am ajuns la amenintari, la argumentum ad silentium?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #129  
Vechi 23.01.2010, 13:11:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fani, si asupra ta planeaza acelasi pericol, caci conform regulamentului:

5. NU facem si nu acceptam propaganda ecumenista;

Sau nu stiai acest lucru? Acum il stii.
  #130  
Vechi 23.01.2010, 13:20:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fani,nu te recunosc, asta nu e stilul tau. Am ajuns la amenintari, la argumentum ad silentium?
Pai, draga glykys, imi pare rau daca te-am socat dar uite-te mai intai la mesajul lui Zaharia, care imi este adresat.
Si nu este primul de acest fel.
Chiar l-am amenintat? L-am intrebat daca vrea sa fie banat, pentru ca stilul lui devine din ce in ce mai agresiv, dupa parerea mea.
Nu inseamna ca o sa-l denunt eu.

Recunosc, incep sa ma enerveze prea tare anumite lucruri pe acest forum. Poate o sa ma retrag. Nu este bine pentru pacea sufletului.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce rugaciune spunem pt servici nou? Mirela0110 Generalitati 7 21.11.2011 15:35:25
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 19:33:03
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 08:49:05
De ce ne temem sa-I spunem numele ? Mihnea Dragomir Intrebari utilizatori 17 27.02.2011 12:56:05
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 08:52:08