Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 02.03.2015, 21:45:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Esti fericit.
Nu sti ce presiune pot pune parintii....
Ba stiu.
Dar ultima decizie ii apartine lui. Daca e barbat si stie ce vrea.
Daca nu, pacat ca n-ai realizat mai devreme.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.03.2015, 21:46:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Lozul era tras deja si din pacate necastigator :)
De obicei cand tragi lozul il deschizi imediat, nu stai cu el inchis pana ai nevoie de bani si abia atunci te prinzi ca e necastigator..

Sau in situatia actuala, sa nu se inteleaga altceva, vrei un viitor impreuna, sunteti siguri de asta, va casatoriti, nu asteptati mai mult de cativa ani ca s-ar putea sa va razganditi si poate nu neaparat pe buna dreptate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 03.03.2015, 12:33:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
E complicat si nu-mi face placere sa-mi amintesc si sa detaliez pe forum.
Pe scurt: Exact asa a fost in anii cand aveam 23-31. Am fost prieteni 8 ani timp in care am dorit sa terminam cu facultatea (mai ales eu ca eram mai mica) si apoi am dorit sa intram virgini la taina cununiei, dar prietenia nu a tinut pentru ca parintii lui s-au opus categoric casatoriei si treaba s-a terminat cu cearta. El a ales varianta sa traiasca cu o femeie divortata si eu cu singuratatea. Parintii mei ce sa faca, ca doar am ales iubirea. Povestea e f complicata si e oricum la timpul trecut.
Tu crezi ca e inflatie de barbati "care stiu ce vor"? :)
daca s-a luat dupa parintii lui, atunci a fost un baiat slab
Reply With Quote
  #84  
Vechi 03.03.2015, 13:14:46
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
daca s-a luat dupa parintii lui, atunci a fost un baiat slab
Da, un baiat slab s-a dovedit pana la urma.
Subiectul casatorie si de a face ceva impreuna era intotdeauna un motiv de cearta cu parintii lui si cearta peste cearta te satura de tot. Nu cu scandal se fac lucrurile, pana l-a urma s-a terminat ca nu se ajungea nicaierea. E la timpul trecut.
Mi-am gasit echilibrul si bucurii in credinta si alte activitati.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.03.2015, 20:54:01
alina_ghita alina_ghita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2015
Mesaje: 15
Implicit

te casatoresti doar atunci cand esti pregatit, deoarece este o treba foarte serioasa;casatoria nu e un bilet de loterie, daca nu esti pregatit sa faci acest pas dai vina : pe Dumnezeu in primul rand ca nu a vrut el; cu siguranta ca Dumnezeu iti da ce-ti trebuie, trebuie doar sa si vezi acea persoana pe care ti-o ,, daruieste,,; daca nu o vezi nu mai este vina lui.
Ati mers la un psiholog, pentru a va putea explica anumite reactii ale dumneavoastra?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 11.03.2015, 02:13:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Experienta arata ca trebuie sa ne incadram si in binecuvantarea parintilor atunci cand suntem hotarati sa parasim cuibul spre a ne infiinta familia proprie.
Altfel se acumuleaza multa tensiune,frustari si resentimente in relatie.

Parintii isi cunosc cel mai bine copiii,au un simt extrasenzorial cand vine vb despre perechea copiiilor lot,stiu intuitiv ce li se potriveste si ce nu.

Bine nu este o regula asta,dar cum intelegeti voi mariaje fericite si implinite in ciuda parintilor sau cu oprirea relatiilor parintesti?
Eu nu-mi imaginez...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 11.03.2015, 10:25:11
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

ohoo, sunt destule mariaje fericite chiar daca parintii nu au fost de acord cu relatia si casatoria. (Dar sunt si mariaje destramate din aceeasi cauza)
Pur si simplu nu tin legatura prea strans.
Un caz al unei foste colege de facultate; niciunul dintre parinti ceor 2 nu au fost de acurd cu casatoria. Ei bine, ei au rupt legatura cu parintii si s-au casatorit si au 2 copii impreuna. Ghiciti cine au mers la usa lor sa le ceara scuze si sa impace lucrurile? Tot parintii.

Sunt momente in viata in care trebuie sa decizi pentru tine, chiar daca asta inseamna sa faci opusul a ceea ce vor parintii; nu poti sta dupa fusta mamei toata viata, pentru ca te trezesti in momentul in care nu vor mai fi parintii si atunci ce faci? Te pierzi cu totul pentru ca ai fost obisnuit sa iti consuca altii viata, iar acum nu poti lua de unul singur nici macar o decizie?
Din pacate exista si asemenea cazuri (sper eu, rare).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dezlegarea vrajilor diogene1967 Vrajitoria 67 28.05.2014 20:36:05
"Intoarcerea" cununiilor katnia Nunta 1 29.09.2009 12:49:17
DEspre dezlegarea cununiilor Laurentiu Generalitati 0 14.10.2007 20:52:11