Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2008, 00:29:00
iulimari2004 iulimari2004 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2008
Mesaje: 1
Implicit

am 21 ani,sunt din Bucuresti si sufar de depresie.as vrea sa-mi fac prieteni care sa mearga la Biserica,sa se spovedeasca.Nr meu 0729952502
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.05.2008, 01:06:43
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Hristos a Inviat!
Prieteni iti faci mergind direct la Biserica, nu astepta pina ti-i faci aici. Poate ca nu or sa fie de virsta ta insa cind mergi la slujbe, insista, intra in vorba cu oamenii si cere preotului sa te spovedeasca si sa te IMPARTASEASCA cit mai repede!(foarte important)...nu astepta suportul prietenilor
Curaj!

Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2008, 04:00:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulimari2004
am 21 ani,sunt din Bucuresti si sufar de depresie.as vrea sa-mi fac prieteni care sa mearga la Biserica,sa se spovedeasca.Nr meu 0729952502
Are dreptate Cozia, prieteni care merg la biserica, numai acolo ii gasesti chiar daca nu sint de virsta ta. Acolo gasesti oameni care te v-or intelege si nu intirzia sa stai de vorba cu parintele. Si eu am trecut prin depresie ajunsa intr-o tara straina , sa stii ca numai la biserica mi-am gasit leac. La inceput nu ma baga nimeni in seama daca am vazut i-am bagat eu in seama vorba aia " daca voi nu ma vreti eu va vreau" si asa am ajuns sa cunosc pe toti din biserica bineinteles cu timpul.
Multumesc lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2008, 04:02:30
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de iulimari2004
am 21 ani,sunt din Bucuresti si sufar de depresie.as vrea sa-mi fac prieteni care sa mearga la Biserica,sa se spovedeasca.Nr meu 0729952502
Are dreptate Cozia, prieteni care merg la biserica, numai acolo ii gasesti chiar daca nu sint de virsta ta. Acolo gasesti oameni care te v-or intelege si nu intirzia sa stai de vorba cu parintele. Si eu am trecut prin depresie ajunsa intr-o tara straina , sa stii ca numai la biserica mi-am gasit leac. La inceput nu ma baga nimeni in seama daca am vazut i-am bagat eu in seama vorba aia " daca voi nu ma vreti eu va vreau" si asa am ajuns sa cunosc pe toti din biserica bineinteles cu timpul.
Multumesc lui Dumnezeu.
Si am uitat sa-ti spun ca vorbeam foarte putina engelza mai mult cu miinele :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.05.2008, 10:54:42
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Draga Iuli, si sora mea a suferit de depresie. Am suferit foarte mult, pentru ca la ea a durat destul de mult( 2 ani), dar noi am fost tot timpul alaturi de ea, mai ales mama. CEL MAI IMPORTANT este sa nu refuzi sa urmezi un tratament medicamentos( sora mea a fost, dupa multe insistente, la Spitalul Militar Central, la un doctor foarte bun, si a urmat un tratament ),apoi sa nu te indepartezi de oameni, incearca sa stai tot timpul in preajma lor, nu fi negativista, plimba-te mult, bea ceaiuri care sa te linisteasca, si gasesteti tot timpul ceva de facut . Orice. Depresia se vindeca, dar trebuie sa ai rabdare. Trebuie sa ai mare incredere in tine, sa fi puternica, chiar daca ai impresia ca nu mai esti buna de nimic. Ai grija de tine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2008, 23:59:40
andreeea andreeea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2008
Mesaje: 6
Implicit

Salut!

Si eu am suferit de o depresie destul de puternica. Eu personal nu am dorit tratament medicamentos ci am preferat tratamentele naturiste: ceai de tei, ceai verde.
Desi nu-mi venea sa ies din casa, ma fortam sa ma plimb si sa stau afara cat mai mult mai ales prin parcuri.
Unul din principiile foarte importante in tratamentul depresiei este: Nu te grabi!
Nu te grabi sa te faci bine imediat, ia-ti o perioada de timp liber. Gandeste-te ca ai nevoie de aceasta "vacanta" ca sa te pregatesti pentru viitor.
Nu-ti face planuri pe termen lung, pur si simplu bucura-te de orice "nimic". Pe mine m-au ajutat foarte mult treburile casnice: facut curat, gatit ceva bun, etc.
Si cel mai important: depresia este o lupta contra gandurilor negre. Alunga-le! Cand ma simteam amenintata de aceste ganduri, incepeam imediat o discutie tainica cu Doamne-Doamne: o rugaciune personala si foarte intima.
Treptat revine totul la normal: si dorinta de a fii viu iar si dorinta de a cunoaste oameni...totul in mod natural.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2008, 00:09:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ca sa devii intelept, trebuie sa stai pe langa oameni intelepti, ca sa iubesti, trebuie sa fii impreuna cu oameni care au permanent bratele si inima deschise. Deci, cel mai trainic remediu e sa te aflii langa oameni sanatosi. In concluzie, cauta doar locurile unde vietuiesc doar oameni sanatosi, intra in dialog cu ei si te vei vindeca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.05.2008, 00:25:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

dar care este motivul pentru care tu esti in depresie? povesteste mai multe...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum treci de depresie cu ajutorul rugaciunii viorel76a Intrebari utilizatori 71 11.12.2014 00:42:34
Pentru cei care sufera de depresie laurastifter Generalitati 62 19.12.2013 00:38:09
Depresie- anxietate Fosta-depresiva Generalitati 2 27.02.2012 19:20:37
Eram in depresie si il uram pe tatal meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.09.2006 20:12:10