Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.06.2009, 16:11:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Grade de rudenie

Grade de rudenie

Intre sot si sotie nu exista grad de rudenie (ei sunt un trup); intre tata (mama) si fiu (fiica) exista un grad de rudenie, de aici rezulta ca fratii primari sunt in gradul doi de rudenie (orice grad se calculeaza de la stramosii comuni - in acest caz parintii lor).

Aceste doua reguli fundamenteaza orice calcul al gradului de rudenie. Astfel, intre tata si fiu exista gradul I de rudenie, intre bunic si nepot - gradul al II-lea, iar intre strabunic si stranepot - gradul al III-lea de rudenie, in toate aceste cazuri fiind vorba de rudenie directa.

Intre sot si fratele sotiei sale - gradul al II-lea; veri primari (aceiasi bunici) - gradul al IV-lea si intre veri secundari (aceiasi strabunici) - gradul al VI-lea. In aceste cazuri vorbim de rudenie colaterala.

Odata cu rudenia, as aminti si imedimentele pentru casatorie:

Rudenia morala:
In cazul adoptiei se socoteste inrudire si este un impediment la casatorie pana la gradul al II-lea inclusiv.
In cazul tutelei, constituie impediment la casatorie numai intre tutore si persoana aflata sub tutela, insa numai pentru perioada tutelei, daca nu exista alt fel de inrudiri.

Rudenia fizica:
Rudenia de sange: atat pe linie directa (strabunic-bunic-tata-fiu-nepot-stranepot etc.), cat si colaterala constituie un impediment nelimitat pentru casatorie, dar in practica pana la gr. VII.

Rudenia cuscriei: pe linie directa constituie un impediment la casatorie, pana la infinit, iar pe linie colaterala, constituie un impediment la casatorie pana la gr. VI inclusiv.

Rudenia religioasa
Rudenia religioasa creata prin botez si cununie este impediment la casatorie pana in gradul III inclusiv.

Respectarea gradelor de rudenie, atunci cand se intentioneza intemeierea unei noi familii, este necesara pentru intarirea morala si pentru sanatatea fizica a familiei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.06.2009, 17:09:25
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

M-AI cam incurcat cu atatea informatii. de mult cautam asa ceva, dar nu amgasit nicaieri cum se calculeaza. ajuta-ma te rog cu urmatorul caz: cumnata mea s-a casatorit cu fiul verisorului ei al doilea(tatal ei cu bunicul sotului ei sunt verisori primari, iar bunica ei cu strabunica lui au fost surori, in caz ca te ajuta cu ceva). in cazul lor se poate spune ca au trecut de al saptelea neam? ca am incercat sa calculez si nu imi reuseste. sper sa vezi msg si sa imi poti raspunde. multumesc
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.08.2009, 01:13:11
westie westie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2009
Mesaje: 3
Smile curiossss

salut, sunt confuz cu o treaba. tatal meu este var de-al 2-lea cu o doamna. este ceva legatura de rudenie intre mine si copii doamnei ?! multumesc
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.08.2009, 13:33:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit



@Costel
M-ai zapacit si pe mine. Care este sursa, ca nu mi se pare corect ce scrii tu acolo?
1. Tata, mama si copii lor sunt toti rude de gradul intai. Eu asa stiu.
2. N-am inteles ce e cu cuscria si impediment de casatorie pana la infinit. De ce sa fie asa? Nu sunt rude de sange, nu-s rude de nici un fel de fapt. Si la cine se refera cuscria? Eu inteleg de ex. rudele sotului meu. Adica nu m-as putea casatori cu un var al lui de ex. (teoretic vorbind)? Ba da.
Si am mai intalnit discutia de casatorie doi frati cu doua surori. Nu vad problema, nu sunt rude intre ei.
3. Mie si la adoptie nu-mi este clar, in afara de parinti adoptivi si copii adoptati care nu se pot casatori intre ei, este clar. Dar in rest nu stiu exact ( de ex. copil adoptat cu un copil de sange al parintilor adoptivi). Poate fi considerat un impediment moral, dar...
Ma rog complicat.
Da, ceea ce spui la sfarsit este adevarat, dar limitele care trebuie puse intre gardele de rudenie sunt discutabile. Din punctul de vedere al sanatatii trebuie vazut exact. Moral este cam greu cand apare si...iubirea.
Bine, incestul nu este asa clar definit. Chiar am cautat acum putin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.08.2009, 13:49:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De aici am preluat informatiile:
http://www.crestinortodox.ro/morala/70854-rudenia-ca-piedica-impediment-la-casatorie-si-cununie
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.08.2009, 14:17:22
westie westie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2009
Mesaje: 3
Exclamation !?

pe mine ma puteti lamurii va rog ?!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.08.2009, 15:12:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da, interesant si complicat in acelasi timp articolul.
Se pare ca BOR este f.severa in aceste privinte, avand si alte motive la baza decat statul civil.
Acum ma mai intreb ceva: ce se intampla daca nu-ti cunosti rudele (arbore genealogic) mai indepartate si? Apoi, cine sta sa-ti calculeze gradul de rudenie cand depui actele (la stat si la biserica).
Te intreaba cineva ceva?

@westie - da este rudenie, de gradul III. Doamna este vara tatalui tau, iar voi copiii sunteti veri de gradul III.

Uite am gasit ceva avocatesc unde explica gradele de rudenie si imi cer scuze lui Costel. Avea dreptate el cu sotul si sotia ca nu sunt rude de fapt. Dar cu copiii intre ei nu m-am lamurit. Se spune in link-ul meu ca nu exista grad I de rudenie pe linie colaterala, deci fratii intre ei sunt rude de gradul ...II.
Eu altfel imi imaginam rudeniile, dar ma rog.
In statul civil sotul si sotia sunt/devin rude prin alianta si familiile lor la fel. Cu impedimentele la casatorie n-am gasit.

Link-ul
http://www.avoconsult.ro/rudenia-si-...ernitatii.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2010, 15:02:35
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Multumim Costel, sunt foarte utile informatiile!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.06.2010, 01:06:07
sergiu24 sergiu24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Mesaje: 1
Implicit

DE EXEMPLU: Y ,varul meu primar se casatoreste cu X. eu ce grad voi fi cu verisoara primara a lui X?
NU MA PREA PRICEP LA CHESTII DE ASTE CU NEAMURI(sunt paralel) si asta suna cam asa:
Acum:
- EU (baiatul) --varul primar al lui Y
- EA(fata)--var primar cu X

Ce grad va fi intre mine(eu) si fata (ea) ---poate fi vorba de un grad anume de rudenie intre EU SI EA?
(si este permisa o relatie sau chiar o cununie intre BAIAT SI FATA?)

Last edited by sergiu24; 08.06.2010 at 13:01:29.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.05.2014, 13:34:41
Eiriny Eiriny is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2012
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul


@Costel
M-ai zapacit si pe mine. Care este sursa, ca nu mi se pare corect ce scrii tu acolo?
1. Tata, mama si copii lor sunt toti rude de gradul intai. Eu asa stiu.
2. N-am inteles ce e cu cuscria si impediment de casatorie pana la infinit. De ce sa fie asa? Nu sunt rude de sange, nu-s rude de nici un fel de fapt. Si la cine se refera cuscria? Eu inteleg de ex. rudele sotului meu. Adica nu m-as putea casatori cu un var al lui de ex. (teoretic vorbind)? Ba da.
Si am mai intalnit discutia de casatorie doi frati cu doua surori. Nu vad problema, nu sunt rude intre ei.
3. Mie si la adoptie nu-mi este clar, in afara de parinti adoptivi si copii adoptati care nu se pot casatori intre ei, este clar. Dar in rest nu stiu exact ( de ex. copil adoptat cu un copil de sange al parintilor adoptivi). Poate fi considerat un impediment moral, dar...
Ma rog complicat.
Da, ceea ce spui la sfarsit este adevarat, dar limitele care trebuie puse intre gardele de rudenie sunt discutabile. Din punctul de vedere al sanatatii trebuie vazut exact. Moral este cam greu cand apare si...iubirea.
Bine, incestul nu este asa clar definit. Chiar am cautat acum putin.
Costel impedimentele prinvind casatoria pe baza relatiilor de cuscrie au la baza amestecul ilicit de nume. De exemplu nu este permisa casatoria a doi frati cu doua surori, dar din cate am aflat d ela duhovnicul meu este permisa casatoria intre 2 frati cu doua verisoare primare.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
grade de rudenie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grade, tipuri si semne ale influentei demonice Mihnea Dragomir Exorcismul 38 29.04.2014 17:33:56
Sinteze GRADE DIDACTICE educatietreiro Sectiune dedicata profesorilor de religie 0 05.03.2011 15:52:49
Zece mii de miliarde de grade . cocacoc Generalitati 69 08.01.2011 23:38:22
grade de rudenie anita86 Generalitati 7 13.11.2009 00:58:10
Rudenie. valy17s Generalitati 8 22.08.2007 12:34:23