Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2012, 02:06:53
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebare despre Dumnezeu

Poate vreodata un om, umblator pe pamant ca si tine, indiferent de domeniul in care lucreaza, sa-ti "ia o particica de Dumnezeu" din suflet, indiferent prin ce mijloace?

Pleaca vreodata Dumnezeu din inima oamenilor, indemnat de altcineva?

Intreb pentru ca stiu ca deseori gresesc mult, am pacate... si atunci e drept, numai mila lui Dumnezeu ma mai tine. Scade mila lui Dumnezeu la cererea altor oameni? Sau numai spre binele persoanei in cauza "scade" mila Sa temporar?

Iertati-ma daca pare absurd ce intreb, dar ma framanta.

Last edited by cred_cu_adevarat; 24.06.2012 at 02:11:01.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2012, 02:21:48
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Nimeni nu poate sti totul despre Dumnezeu, noi fiind marginiti iar El nemarginit.

In Evanghelie insa, Domnul Iisus ne cere sa ne rugam si sa ii binecuvantam si pe vrajmasi motivand ca Tatal Ceresc asa face, da binele (simbolic ploaia si soarele) si la cei buni si la cei rai si ca atare, noi trebuie sa ne straduim sa fim la fel de buni ca si El pentru a putea fi numiti Fiii Sai, cu bunatate inclusiv pentru cei care ne fac noua raul, vrajmasii. Daca luam in considerare aceste cuvinte evanghelice, atunci raspunsul la intrebarea dvs. este ca nimeni nu il poate lua pe Dumnezeu de la noi prin nici un mijloc. Si in acest sens, Apostolul Pavel spune acelasi lucru zicand ca nimeni nu ni-l poate lua noua pe Domnul Iisus, si deci de ce ne-am teme?
Asa ca nu va temeti, in ciuda greselilor noastre, Dumnezeu face cum ne-a cerut si noua sa facem cu ceilalti: iubirea fata de toti oamenii. Deci nu se retrage de la dvs. Dumnezeu cu exceptia cazului in care dvs. insusi doriti acest lucru, ca El sa se retraga si sa va lase "in pace". In acest sens vedeti parabola Fiului risipitor sau altfel numita a Tatalui mult milostiv ca sa vedeti cum isi asteapta mereu fiul care greseste, nu se retrage de la el decat daca fiul doreste sa "scape" de tatal, dar tatal il asteapta mereu cu aceeasi dragoste. :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2012, 03:01:13
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Poate vreodata un om, umblator pe pamant ca si tine, indiferent de domeniul in care lucreaza, sa-ti "ia o particica de Dumnezeu" din suflet, indiferent prin ce mijloace?

Pleaca vreodata Dumnezeu din inima oamenilor, indemnat de altcineva?

Intreb pentru ca stiu ca deseori gresesc mult, am pacate... si atunci e drept, numai mila lui Dumnezeu ma mai tine. Scade mila lui Dumnezeu la cererea altor oameni? Sau numai spre binele persoanei in cauza "scade" mila Sa temporar?

Iertati-ma daca pare absurd ce intreb, dar ma framanta.
Ma gandesc ca Dumnezeu pleaca din inima noastra atunci cand noi picam testul iubirii fata de aproapele. De cate ori punem mai presus, lucruri, obiecte, propriile placeri, persoanei aflate in nevoie si care ne cere ajutorul, riscam sa Il indepartam pe Dumnezeu, sa nu mai avem parte de mila Lui. Altfel, la modul acesta ca un om doreste ca noi sa nu mai avem o relatie cu Dumnezeu iar Dumnezeu sa se indeparteze doar pentru ca aproapele vrea acest lucru, nu cred, dar poate eu nu am inteles corect problema ridicata de dumneavoastra. Cred ca Dumnezeu pleaca din inima noastra doar atunci cand noi il alungam, doar noi suntem raspunzatori de acest lucru.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebare despre Spovedanie crestina obisnuita Pocainta 22 22.05.2012 20:50:17
Intrebare pentru cei convertiti:cum L-ati cunoscut pe Dumnezeu? laurastifter Generalitati 14 22.12.2011 19:05:25
O intrebare despre botez andrewww Botezul 1 11.10.2011 15:42:54
Intrebare despre juramant gmariusg Generalitati 13 31.01.2011 15:50:54
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16