Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2008, 16:44:36
alecsa alecsa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.11.2008
Mesaje: 3
Implicit Ne putem casatorii daca am botezat inainte?

Ma numesc Alecsandra, si am o mare nelamurire.Sunt impreuna de 4 ani cu un baiat si ne iubim tare mult si am vrea sa ne casatorim in curand, dar am auzit ca daca am botezat inainte nu ne mai putem casatorii si religios. Anul trecut noi am botezat un baietel in Oltenia desi nu eram casatoriti si nici logoditi religios.Parintele de la Biserica respectiva a spus ca nu mai trebuie sa fii casatorit ca sa botezi.Nu am semnat nimic la biserica cand am botezat.
Deci intrebarea mea este: NE putem casatorii religios daca am botezat impreuna un baietel?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2008, 17:02:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

din cate stiu eu (nn s-a mai discutat problema aici pe forum) nu va mai puteti casatori pentru ca sunteti deja rude spirituale.

cand ati fost sa botezati ar fi trebuit sa ii spuneti parintelui respectiv ca aveti in vedere sa va casatoriti (daca stiati!) si el probabil ca v-ar fi oprit de la nasie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2008, 17:13:08
alecsa alecsa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.11.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
din cate stiu eu (nn s-a mai discutat problema aici pe forum) nu va mai puteti casatori pentru ca sunteti deja rude spirituale.

cand ati fost sa botezati ar fi trebuit sa ii spuneti parintelui respectiv ca aveti in vedere sa va casatoriti (daca stiati!) si el probabil ca v-ar fi oprit de la nasie.
Dar am intrebat acest lucru (mai ales ca eram si intr-o perioada nepotrivita pentru a intra in biserica) si ni s-a raspuns ca nu este nici o problema. Eu am ramas surprinsa ca nu am avut nevoie de nici un act la biserica, ca nu am semnat in registru. Eu am mai botezat in urma cu 5 ani o fetita la Reformati ci am avut nevoie de certificatul de nastere si am semnat intr-un registru cand am botezat-o.Dar cand am botezat baietelul a fost ciudat-am stat langa usa bisericii la intrare si doar l-am tinut in brate pe copil.

Acum noi ce putem face daca vrem sa ne casatorim?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.11.2008, 17:53:20
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsa Vezi mesajul
Ma numesc Alecsandra, si am o mare nelamurire.Sunt impreuna de 4 ani cu un baiat si ne iubim tare mult si am vrea sa ne casatorim in curand, dar am auzit ca daca am botezat inainte nu ne mai putem casatorii si religios. Anul trecut noi am botezat un baietel in Oltenia desi nu eram casatoriti si nici logoditi religios.Parintele de la Biserica respectiva a spus ca nu mai trebuie sa fii casatorit ca sa botezi.Nu am semnat nimic la biserica cand am botezat.
Deci intrebarea mea este: NE putem casatorii religios daca am botezat impreuna un baietel?
Cel mai bine e sa vorbesti cu un duhovnic. Eu credeam ca la botez exista un singur nas, cel care tine copilul in brate si spune crezul. Celalalt este mai mult decorativ. Asta credeam eu, poate ma insel. Intreaba un duhovnic sporit, poate dintr-o manastire.

La cununie e altfel, pot fi mai multi si se fac rude spirituale.

Bogdan.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.11.2008, 18:13:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsa Vezi mesajul
Ma numesc Alecsandra, si am o mare nelamurire.Sunt impreuna de 4 ani cu un baiat si ne iubim tare mult si am vrea sa ne casatorim in curand, dar am auzit ca daca am botezat inainte nu ne mai putem casatorii si religios. Anul trecut noi am botezat un baietel in Oltenia desi nu eram casatoriti si nici logoditi religios.Parintele de la Biserica respectiva a spus ca nu mai trebuie sa fii casatorit ca sa botezi.Nu am semnat nimic la biserica cand am botezat.
Deci intrebarea mea este: NE putem casatorii religios daca am botezat impreuna un baietel?
Problema ta Alexandra nu este pe atat de complicata cum pare, dar vezi tu, aici pe forum nu se pot "rezolva"sau da raspunsuri intru totul bune, pentru ca noi insine sa nu cadem in pacat. Cel mai bine si cu adevarat, Duhovnicul , le poate da raspuns si rezolvare. In mare la tot ce ai intrebat, va fi cu siguranta o Spovedanie amanuntita, detaliata, urmata de o perioada unde iti vei face canonul dat, urmata de o noua Spovedanie, dupa care Duhovnicul va lua hotararea definitiva.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.11.2008, 18:58:01
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsa Vezi mesajul
Ma numesc Alecsandra, si am o mare nelamurire.Sunt impreuna de 4 ani cu un baiat si ne iubim tare mult si am vrea sa ne casatorim in curand, dar am auzit ca daca am botezat inainte nu ne mai putem casatorii si religios. Anul trecut noi am botezat un baietel in Oltenia desi nu eram casatoriti si nici logoditi religios.Parintele de la Biserica respectiva a spus ca nu mai trebuie sa fii casatorit ca sa botezi.Nu am semnat nimic la biserica cand am botezat.
Deci intrebarea mea este: NE putem casatorii religios daca am botezat impreuna un baietel?
Nu e bine sa se boteze nefiind casatoriti pt ca a boteza pe un prunc este sa ii deveniti PARINTI SPIRITUALI, apoi voi insiva parinti ai propriilor copii!!! Deci, daca nasii sunt necununati cum pot deveni ei parinti spirituali (sufletesti) ai acelui prunc??? daca (poate) mai incolo ei se vor desparti si se vor casatori fiecare in parte??? este dezbinare!!! NU SE POATE ASA!!! E pacat, da, dar trebuie sa va spovediti cat de curand, si sa va casatoriti numaidecat!!!
Biserica Ortodoxa prin ICONOMIE, face pogoramant... caci, daca au savarsit Taina TREBUIE NEAPRAT sa se casatoreasca si sa duca fagaduinta la bun sfarsit! dar trebuie sa mai faca un "canon" pe care il da Duhovnicul celor doi la spovedanie!!! Trebuie sa va casatoriti!!! Doamne fereste sa va prinda moartea necasatoriti!!!
Sa fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.11.2008, 19:51:59
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Nu e bine sa se boteze nefiind casatoriti pt ca a boteza pe un prunc este sa ii deveniti PARINTI SPIRITUALI, apoi voi insiva parinti ai propriilor copii!!! Deci, daca nasii sunt necununati cum pot deveni ei parinti spirituali (sufletesti) ai acelui prunc??? daca (poate) mai incolo ei se vor desparti si se vor casatori fiecare in parte??? este dezbinare!!! NU SE POATE ASA!!! E pacat, da, dar trebuie sa va spovediti cat de curand, si sa va casatoriti numaidecat!!!
Biserica Ortodoxa prin ICONOMIE, face pogoramant... caci, daca au savarsit Taina TREBUIE NEAPRAT sa se casatoreasca si sa duca fagaduinta la bun sfarsit! dar trebuie sa mai faca un "canon" pe care il da Duhovnicul celor doi la spovedanie!!! Trebuie sa va casatoriti!!! Doamne fereste sa va prinda moartea necasatoriti!!!
Sa fiti binecuvantati!!!
Frate, esti sigur ca-i asa si la botezul unui prunc? Nu de alta, dar stgiu ca pot boteza copii si oameni necasatoriti. Pe mine de ex. m-a botezat o domnisoara, singura, care s-a casatorit mai tarziu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2008, 20:33:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Nu e bine sa se boteze nefiind casatoriti pt ca a boteza pe un prunc este sa ii deveniti PARINTI SPIRITUALI, apoi voi insiva parinti ai propriilor copii!!! Deci, daca nasii sunt necununati cum pot deveni ei parinti spirituali (sufletesti) ai acelui prunc??? daca (poate) mai incolo ei se vor desparti si se vor casatori fiecare in parte??? este dezbinare!!! NU SE POATE ASA!!! E pacat, da, dar trebuie sa va spovediti cat de curand, si sa va casatoriti numaidecat!!!
Biserica Ortodoxa prin ICONOMIE, face pogoramant... caci, daca au savarsit Taina TREBUIE NEAPRAT sa se casatoreasca si sa duca fagaduinta la bun sfarsit! dar trebuie sa mai faca un "canon" pe care il da Duhovnicul celor doi la spovedanie!!! Trebuie sa va casatoriti!!! Doamne fereste sa va prinda moartea necasatoriti!!!
Sa fiti binecuvantati!!!
Te rog sa argumentezi canonic. Pe mine personal ma intereseaza nu am gasit temeiuri canonice. Stiu ca in cazul botezului, nasul trebuie sa fie ortodox(din cate stiu este vorba de un nas)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.11.2008, 20:47:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

NU are nici o legatura botezul cu casatoria.

Un copil este botezat de o singura persoana. Daca acea persoana este casatorita, se considera ca si sotul/sotie este nas/nasa, desi practic nu este. Ca doar nu ai sa ii poti respect deosebit nasului, dar sotiei lui nu. Bineinteles ca si ea e nasa.

Deci nasul este doar cel care l-a tinut in brate pe copilas si a spus Crezul. Celalalt doar a asistat.

Ar fi pacat si nu este permis daca nasul/nasa ar vrea sa se casatoreasca cu cel/cea pe care l-a botezat.

Cine v-a spus ca nu aveti voie sa va casatoriti? Ati auzit cumva la Radio Baba, sau unde? :D Mai bine intrebati un preot, dar sincer, nu cred ca botezul este un impediment la casatorie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.11.2008, 21:43:46
alecsa alecsa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.11.2008
Mesaje: 3
Implicit

[quote=Noesisaa;101767]NU are nici o legatura botezul cu casatoria.

Un copil este botezat de o singura persoana. Daca acea persoana este casatorita, se considera ca si sotul/sotie este nas/nasa, desi practic nu este. Ca doar nu ai sa ii poti respect deosebit nasului, dar sotiei lui nu. Bineinteles ca si ea e nasa.

Deci nasul este doar cel care l-a tinut in brate pe copilas si a spus Crezul. Celalalt doar a asistat.

Ar fi pacat si nu este permis daca nasul/nasa ar vrea sa se casatoreasca cu cel/cea pe care l-a botezat.

Cine v-a spus ca nu aveti voie sa va casatoriti? Ati auzit cumva la Radio Baba, sau unde? :D Mai bine intrebati un preot, dar sincer, nu cred ca botezul este un impediment la casatorie.[/QUOT


CU SIGURANTA O SA INTREBAM SI UN PREOT!!!!! dar nu am avut rabdare si am intrat pe site sa aflu si eu un raspuns pana cand vom vorbi si cu un preot. Am avut parte de diferite pareri in ceea ce ne priveste: de exemplu, o prietena din Iasi ne-a spus ca Mitropolitul din Iasi i-a spus ca noi nu putem sa ne casatorim daca am botezat impreuna copilasul ( doar eu l-am tinut in brate - dar "nu am spus Crezul" deoarece Parintele a rugat un baiat din biserica sa spuna Crezul ca sa mai scurteze din timp.......eu l-am spus in gand pentru ca-l stiam si nu pentru ca ar fi trebuit sa-l spun), iar altii ne-au spus ca nu este nici o poblema.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista o rugaciune care o putem zice inainte de a citi din Sfanta Scriptura? mela me Rugaciuni 6 10.04.2014 20:28:30
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
nu se stie daca e botezat sau nu JojoAmy Botezul 5 08.04.2012 21:40:56
Casatorii interzise petra Nunta 3 13.02.2008 15:36:47
CASATORII iovitadrian Nunta 5 27.09.2006 10:07:32