Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.03.2009, 10:34:04
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
Ce trissst sa-ti vina sminteala chiar prin preot... ....Dar tu trebuie sa stii, sa intelegi ca nu sunt toti la fel...ca sunt si preoti plini de iubire fata de noi...care lupta pentru mantuirea noastra si se roaga pentru noi mai mult decat o putem noi face. Ma gandesc la relatia pe care o am cu duhovnicul meu...cu cata bucurie astept intalnirea...spovedania...mai ales ca e si un foarte bun psiholog...dincolo de har si sfintenie.Cat de frumos ...si cu cata dragoste ma sfatuieste in toate... La cate necazuri am avut de infruntat ar fi trebuit sa ma sinucid ...nu o data...Daca nu-l aveam pe Dumnezeu in suflet...si pe parintele duhovnic aproape... nu stiu daca as mai fi avut mintea intreaga... Oricum, fara duhovnic m-as simti orfana... probabil ca asa trebuie sa te simti si tu...oarecum abandonata... Cat ma doare, draga Silvia... ITI DORESC DIN SUFLET SA DAI SI TU PESTE UN ASTFEL DE DUHOVNIC... Nu vii la mine-n vacanta sa te duc la sfintia sa??? :)
(Iarta-ma, elenaf...pentru off topic)
Nu-i treaba noastra sa judecam pe nimeni.. eu inteleg ff bine ceea ce Silvia spune... am trait pe pielea mea astfel de experiente... spuneai ca nu se percep taxe ptr spovedanie? corect, nu se percep oficial.. dar toata lumea se simte datoare sa dea....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.03.2009, 10:37:17
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenaf Vezi mesajul
Va multumesc, pentru toate raspunsurile care mi le-ati trimis. Dupa ce am iesit din spital a si fost preotul nostru acasa, si m-a spovedit, dar acum am vrut sa fac ceva in plus. Cel mai sigur o sa ma duc la biserica. Sunt ortodoxa din cauza asta nu am gasit nimic in cartile pe care le am, asa m-am gandit sa va cer un sfat. Da cel mai bine cred ca va fii sa mai vorbesc cu preotul nostru care stie tot necazul meu. Inca o data va multumesc si DOAMNE AJUTA pe toata lumea.
Sunt destui ortodoxi prezenti in fiecare marti la liturghia dedicata Sf Anton de Padova, la Catedrala Sf Iosif din Bucuresti.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.03.2009, 10:39:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In aceasta situatie nimic nu e mai eficient decat iertarea. Caci spune Dumnezeu : ,,Razbunarea este a Mea.'' Incearca sa nu te mai gandesti la pacatele celor ce ti-au gresit, caci ei vor fi judecati pentru acestea, nu tu. Astfel iti vei dobandi usor linistea sufleteasca si te vei ruga mai eficient. ,

Dumnezeu S-a folosit de aceste persoane ca sa te aduca pe tine mai aproape de El. Daca poti sa-i multumesti pentrru acest lucru, ti-ai castigat linistea. Intr-o carte in care se vorbea despre tratarea cancerului se spunea ca iertarea are o valoare terapeutica extrem de mare, avand in vedere ca una dintre cauzele acestei boli este stresul. Iata, deci, caci si medical si duhovniceste iertarea este deosebit de valoroasa. Poti spune cu constiinta impacata ,,Si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri..." Poti sa te gandesti in liniste doar la pacaatele tale, caci smerenia Ii este foarte placuta lui Dumnezeu.

Fa abstractie de toti cei care ti-au gresit. Evita-i daca poti si nu te mai gandi deloc la ei. Gandeste-te doar la Dumnezeu, caci ,,Blestemat este cel care isi pune nadejdea in om.'' se spune undeva. Acelasi om cand este stapanit de ganduri satanicesti este rau, iar cand il lumineaza Dumnezeu face niste lucruri extraordinar de frumoase. De aceea sfintii ne indeamna chiar sa ne rugam sa le lumineze Dumnezeu mintea celor ce ne supara si sa se pocaiasca de faptele lor rele ca sa se mantuiasca si ei. Trimite pomelenice la manastiri si scrie numele celor din familie si ale celor ce ti-au gresit, fara sa specifici ca sunt dusmani sau altceva de acest gen.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.03.2009, 07:07:37
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Daca tu nu poti iert, cum astepti sa fii iertat?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.12.2009, 16:53:47
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit Sfintul Anton de Padova

Citat:
În prealabil postat de elenaf Vezi mesajul
Buna, am avut un accident de masina( am fost in coma dupa accident), si foarte multe necazuri in continuare care nu se mai termina. A zis o cunostinta sa tin postul Sf. Anton, a zis ca se tine martea. Va rog daca stie cineva cum se tine, as vrea mai multe detalii, pe internet nu am gasit nimic care sa ma ajute. Nu stiu daca o sa ma ajute, dar vreau sa fac tot posibilul sa ne revenim, am un baitel de 1 an. Va multumesc anticipat.
Buna ziua!Imi pare rau ca treceti prin greutati..Cum trebuie sa cinstim pe Sf Anton de Padova:1.ptr a cinsti pe Facatorul de minuni,Sf. Anton trebuie mai intai sa ne ferim de orice amestec de superstitie,in actele de cinste ce i le aducem.De aceea departe de la noi gandul ca Sf Anton ne va pedepsi,daca am inceput mai multe zile de rugaciuni si nu le-am izbravit sau am ingaduit posturi,pomeni si nu le-am implinit.Raul cel mai mare care ni se poate intampla,in cazul acesta,poate fi ca nu primim harul cerut.De unde urmeaza ca actele de cinstire ce ni se cer sub amenintare cu pedepse,ce ne-ar veni de la Sf Anton,trebuiesc ocrotite credinte desarte.
2.Chipul cel mai frumos de a cinsti pe Sf. Anton este:viata curata si fara de pacat,plina de credinta in D-zeu si de incredere in puterea servitorului sau Anton.
3.Ceea ce cerem sa nu fie rau sau pacat.
4.cu aceste bune dispozitii putem alerga la Sf Anton in orice necaz sau lipsa.Nu vom ramane fara ajutor.

CELE MAI POTRIVITE ACTE DE PIETATE PTR A CINSTI PE SF ANTON SUNT:
1. Ascultarea sfintei liturghii in cinstea Sf. Anton,MARTI,Duminica sau in orice alta zi.E mai bine daca se da si o sf liturghie ptr scopul ptr care se asculta.
2.Marturisire si cuminecare in cinstea Sf Anton in zi de Marti sau Duminica.
3. 13 Marti in cinstea Sf Anton
Se stie ca Sf Anton a fost inmormantat in zi de Marti si in acea zi a facut multe minuni.De atunci s-a facut un obicei in toata Biserica a cinsti pe Sf Anton in zi de Marti.Se pot tinea 13 Marti,fiind 13 feluri de minuni ce le face de obicei Sf Anton.Se tine 13 Marti consecutive,fara intrerupere.In aceea zi,se merge la biserica ,se asculta sfanta liturghie,e foarte bine a face Sf marturisire si cuminicare,se citeste o consideratie,se da de pomana la un sarac,se postesste.Nu e nevoie sa se faca aceste fapte bune toate in fiecare Marti.Crestinul isi alege una sau alta,sau mai multe,insa pricipalul este sa se faca cu inma curata ,timp de 13 Marti,in fiecare Marti.
4. 9 zile de rugaciuni sau 9 Marti cu aceleasi fapte bune de mai sus
5.Rugaciuni diferite,dar mai ales troparul Sf Anton,care se poate zice in toate lipsurile cand se tin 13 sau 9 sau 13 Marti in cinstea Sf Anton.
6.O evlavie placuta Sf. Anton este si evlavia catre limba Sf Anton care se pastreaza si azi la Padova.
7.Painea ptr saraci,data Sf Anton,este pomana ce se fagaduieste si se da Sf. Anton ca o multumire ptr harurile primite.Ofrandele se dau direct la saraci sau se pun in caseta din biserica,destinata anume ptr Painea Saracilor ptr ca apoi preotii sa le distribuie.
8.Ingrijirea icoanei Sf. Anton.Tinerea sarbatorii Sf Anton,13 iunie.

Sa-ti dea D-zeu multa sanatate,familiei si copilasului.
Eu ma rog la Sf Anton de 2 sapt.tin o novena(9 zile de Marti) de rugaciune,pe langa asta citesc si cele 13 zile in cinstea Sf Anton de Padova.
Am participat la slujba.eu sunt ortodoxa dar ne rugam la acelasi D-zeu
Daca o sa faceti novena in fiecare marti sa va rugati la icoana Sf Anton,aprindeti o lumanare pune ti un acatist.
Seara sa participati la slujba.
DACA VA MAI POT AJUTA CU CEVA SCRIETI-MI LA ADRESA DE EMAIL kristta13@yahoo.com
Multa sanatate!Cristina
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.12.2009, 22:48:59
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

eu l-am descoperit pe Sf. Anton de Padova acum mai bine de 9 ani si de fiecare data, repet, DE FIECARE DATA m-a ajutat. Postul se tine 9 marti consecutive, in fiecare marti se rosteste cate o rugaciune si se tine post normal. Este foarte bine ca in acele zile sa se dea pomana saracilor. Sf Anton de Padova este sfantul minunilor si daca tii postul dorinta iti va fi implinita. Eu am cele 9 rugaciuni si pot sa ti le trimit daca imi dai o adresa ti le voi trimite prin posta cu scrisoare recomandata. Chiar daca Sf Anton este un sfant catolic el ajuta pe toti cei care se roaga lui.
Si acum faptele: Prima data am tinut postul Sf Anton in 2000 pentru a trece cu bine lucrarea de licenta dar nu am avut destula credinta si am cumparat un set de subiecte de examen de la niste colegi...am luat licenta EXACT CU MEDIA PENTRU CARE MA RUGASEM dar timp de 5 ani nu am reusit sa lucrez in domeniul in care aveam diploma.
In 2005 am tinut postul si intr-o zi de post in care nu mancasem aproape nimic am dat examenul sportiv si am luat 10 pe linie desi organismul meu nu avea fizic din ce sa ia energie...
Am dat rugaciunile primite si altor cunoscuti de-ai mei care mi-au confirmat cele traite de mine.
Tinem legatura.
__________________
Unde doi sau mai multi se aduna in numele Meu, acolo sunt si Eu...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.12.2009, 15:56:18
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiqu Vezi mesajul
eu l-am descoperit pe Sf. Anton de Padova acum mai bine de 9 ani si de fiecare data, repet, DE FIECARE DATA m-a ajutat. Postul se tine 9 marti consecutive, in fiecare marti se rosteste cate o rugaciune si se tine post normal. Este foarte bine ca in acele zile sa se dea pomana saracilor. Sf Anton de Padova este sfantul minunilor si daca tii postul dorinta iti va fi implinita. Eu am cele 9 rugaciuni si pot sa ti le trimit daca imi dai o adresa ti le voi trimite prin posta cu scrisoare recomandata. Chiar daca Sf Anton este un sfant catolic el ajuta pe toti cei care se roaga lui.
Si acum faptele: Prima data am tinut postul Sf Anton in 2000 pentru a trece cu bine lucrarea de licenta dar nu am avut destula credinta si am cumparat un set de subiecte de examen de la niste colegi...am luat licenta EXACT CU MEDIA PENTRU CARE MA RUGASEM dar timp de 5 ani nu am reusit sa lucrez in domeniul in care aveam diploma.
In 2005 am tinut postul si intr-o zi de post in care nu mancasem aproape nimic am dat examenul sportiv si am luat 10 pe linie desi organismul meu nu avea fizic din ce sa ia energie...
Am dat rugaciunile primite si altor cunoscuti de-ai mei care mi-au confirmat cele traite de mine.
Tinem legatura.
Salut
imi poti spune in ce consta postul?..
eu nu pot sa tin post din motive medicale(nu grave)
ma simt slabita daca nu mananc nimic si ametita....trebuie neaparat tinut un post??
Daca doresti imi poti raspunde pe adresa mea de email kristta13@yahoo.com
astept raspunsul tau
multumesc anticipat
cristina
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.12.2009, 16:03:52
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In aceasta situatie nimic nu e mai eficient decat iertarea. Caci spune Dumnezeu : ,,Razbunarea este a Mea.'' Incearca sa nu te mai gandesti la pacatele celor ce ti-au gresit, caci ei vor fi judecati pentru acestea, nu tu. Astfel iti vei dobandi usor linistea sufleteasca si te vei ruga mai eficient. ,

Dumnezeu S-a folosit de aceste persoane ca sa te aduca pe tine mai aproape de El. Daca poti sa-i multumesti pentrru acest lucru, ti-ai castigat linistea. Intr-o carte in care se vorbea despre tratarea cancerului se spunea ca iertarea are o valoare terapeutica extrem de mare, avand in vedere ca una dintre cauzele acestei boli este stresul. Iata, deci, caci si medical si duhovniceste iertarea este deosebit de valoroasa. Poti spune cu constiinta impacata ,,Si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri..." Poti sa te gandesti in liniste doar la pacaatele tale, caci smerenia Ii este foarte placuta lui Dumnezeu.

Fa abstractie de toti cei care ti-au gresit. Evita-i daca poti si nu te mai gandi deloc la ei. Gandeste-te doar la Dumnezeu, caci ,,Blestemat este cel care isi pune nadejdea in om.'' se spune undeva. Acelasi om cand este stapanit de ganduri satanicesti este rau, iar cand il lumineaza Dumnezeu face niste lucruri extraordinar de frumoase. De aceea sfintii ne indeamna chiar sa ne rugam sa le lumineze Dumnezeu mintea celor ce ne supara si sa se pocaiasca de faptele lor rele ca sa se mantuiasca si ei. Trimite pomelenice la manastiri si scrie numele celor din familie si ale celor ce ti-au gresit, fara sa specifici ca sunt dusmani sau altceva de acest gen.
Ce frumos!Mi-a dat de gandit ceea ce ai scris.Uneori cand sunt trista ma intreb de ce D-zeu nu-i pedespeste si pe cei care mi-au gresit sau m-au facut sa sufar,de ce ei sunt fericiti si eu plang?!unde e dreptatea?!Eu sufar ptr greselile mele,D-zeu mi le-a intors si mie dar acum ma caiesc din suflet si sper ca acolo sus D-zeu sa vada ce e cu adevarat in sufletul meu!
An nou fericit!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.12.2009, 20:57:12
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Si se mai mira lumea de ce Corneanu are iesiri "eretice" publice...

De ce nu va rugati si la "Sfantul Eutihie"? Sfant la monofiziti si eretic anatemizat pentru Ortodocsi...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.12.2009, 21:33:57
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoni0 Vezi mesajul
si se mai mira lumea de ce corneanu are iesiri "eretice" publice...

De ce nu va rugati si la "sfantul eutihie"? Sfant la monofiziti si eretic anatemizat pentru ortodocsi...
adica?????
La multi ani si tie!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Biserica Ortodoxa si Sf Anton de Padova Victoria2005 Despre Biserica Ortodoxa in general 185 23.01.2012 15:07:23
Compozitorul Anton Șuteu a plecat la Domnul cristiboss56 Generalitati 8 19.09.2010 17:23:30
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 22:35:11
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 01:51:40