Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2014, 13:08:57
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit Sunt vinovati cei ce l-au rastinit pe Hristos?

Avand in vedere faptul ca atunci cand era pe cruce, Domnul nostru Iiisus Hristos a spus:,, Parinte Iarta-le lor ca nu stiu ce fac!" sunt vinovati cei ce l-au rastignit? Apoi mai este un loc in sfanta Scriptura in care le spune: Stricati templul acesta si in trei zile il voi ridica, si este stiut faptul ca Iisus le vorbea despre templul trupului sau. Poate fi vinovat cineva daca indeplineste porunca lui Dumnezeu? Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.04.2014, 18:41:51
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
Avand in vedere faptul ca atunci cand era pe cruce, Domnul nostru Iiisus Hristos a spus:,, Parinte Iarta-le lor ca nu stiu ce fac!" sunt vinovati cei ce l-au rastignit? Apoi mai este un loc in sfanta Scriptura in care le spune: Stricati templul acesta si in trei zile il voi ridica, si este stiut faptul ca Iisus le vorbea despre templul trupului sau. Poate fi vinovat cineva daca indeplineste porunca lui Dumnezeu? Voi ce parere aveti?
bineinteles ca au fost vinovati. Citeste Ioan 19:11 ca sa te convingi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.05.2024, 06:41:51
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.662
Implicit Apropo...

O navă extraterestră aterizează pe Pământ.
Se formează ad-hoc o comisie mondială, formată din politicieni și oameni de știință, care să dialogheze cu ,,oaspeții".
- Ați spus că și pe voi v-a creat Dumnezeu, odată cu noi, dar voi sunteți net superiori ca tehnologie, informație, chiar și moral se observă diferența... Cum ați reușit? întreabă pământenii.
- Trebuie să recunoaștem că nu e doar meritul nostru, zic extratereștrii. La fiecare vizită, Iisus Hristos ne învață lucruri noi și ne corectează greșelile...
- Cum, zice comisia mondială? La voi vine în vizită Iisus Hristos?
- Da! La fiecare 100 de ani. La voi nu vine?
- A venit odată acum 2000 de ani și nu s-a mai întors...
- Dar ce i-ați făcut?

-Poi, aaaaa...
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.05.2024, 10:04:19
ALARIC ALARIC is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
Avand in vedere faptul ca atunci cand era pe cruce, Domnul nostru Iiisus Hristos a spus:,, Parinte Iarta-le lor ca nu stiu ce fac!" sunt vinovati cei ce l-au rastignit? Apoi mai este un loc in sfanta Scriptura in care le spune: Stricati templul acesta si in trei zile il voi ridica, si este stiut faptul ca Iisus le vorbea despre templul trupului sau. Poate fi vinovat cineva daca indeplineste porunca lui Dumnezeu? Voi ce parere aveti?
Nu cred ca ca cei ce l-au rastignit pe Mantuitor au indeplinit vre-o porunca de la Dumnezeu, cred ca porunca sau mai bine zis influenta venea din alta parte.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.05.2024, 18:16:58
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.662
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Nu cred ca ca cei ce l-au rastignit pe Mantuitor au indeplinit vre-o porunca de la Dumnezeu, cred ca porunca sau mai bine zis influenta venea din alta parte.
Taina asta o vom intelege cu adevarat de abia la a Doua Venire a Mantuitorului, cind asteptam invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2024, 04:29:21
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.019
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Nu cred ca ca cei ce l-au rastignit pe Mantuitor au indeplinit vre-o porunca de la Dumnezeu, cred ca porunca sau mai bine zis influenta venea din alta parte.
Taina asta o vom intelege cu adevarat de abia la a Doua Venire a Mantuitorului, cind asteptam invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie.
Îmi pare rău, dar nu e nicio taină, ci e influența tot mai mică a ierarhilor asupra membrilor sinagogii și influența tot mai mare a Mântuitorului și a învațaturii Sale asupra adepților Lui, din care rezulta o ”gaură” în veniturile ierarhilor produsă de smerenia profundă a credincioșilor și astfel diminuarea zeciuielii lor.

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
Avand in vedere faptul ca atunci cand era pe cruce, Domnul nostru Iiisus Hristos a spus:,, Parinte Iarta-le lor ca nu stiu ce fac!" sunt vinovati cei ce l-au rastignit? Apoi mai este un loc in sfanta Scriptura in care le spune: Stricati templul acesta si in trei zile il voi ridica, si este stiut faptul ca Iisus le vorbea despre templul trupului sau. Poate fi vinovat cineva daca indeplineste porunca lui Dumnezeu? Voi ce parere aveti?
Oricine îndeplinește porunca lui Dumnezeu este preamărit în Împărăția Lui.

Cei care l-au răstignit pe Iisus rămân vinovați chiar dacă El i-a iertat din preaplinul inimii Sale imaculate. Iertarea din partea părții vătămate este necesară doar pentru a rămâne acea inimă curată și pentru a atenua propagarea răului produs, însă iertarea nu are putere asupra răutații din inimile păcătoșilor, răutate care își atrage implacabil răsplata.

Referitor la ridicarea după numai trei zile a templului dărâmat, Mântuitorul vorbea despre Biserica creștină care lua vigoare prin învierea Lui a treia zi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 15.05.2024 at 05:00:31.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.05.2024, 11:19:15
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 139
Lightbulb

Faptele Apostolilor 2:22-24/ 3:14-18/4:24-28/
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.05.2024, 16:43:23
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.662
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Îmi pare rău, dar nu e nicio taină, ci e influența tot mai mică a ierarhilor asupra membrilor sinagogii și influența tot mai mare a Mântuitorului și a învațaturii Sale asupra adepților Lui...
Pentru mine ramane o taina, un mister, o nelamurire majora faptul ca Iisus viu fiind inca pe cruce (dar si inainte de a fi prins, deoarece stia ca va invia din morti), nu a chemat multimile din zona, pe iudei, pe marii preoti, pe romani, grecii si alte neamuri, pe vindecati, toata suflarea care facea negot in zona, sa participe la Invierea Sa a treia zi, si ca urmare a acestei marturii sa fie atent/detaliat documentata istoric la fel cum participam noi la Biserica Sa de sute de ani cu mic cu mare.

Acum nu am mai fi avut de a face cu "influența tot mai mică a ierarhilor asupra membrilor sinagogii" ci ar fi fost exact invers si banuiesc ca ar fi dus la desfiintarea multor religii posibil chiar si cea Iudaica in forma rigida in care se afla si care brusc ar fi fost reformata dupa Poruncile si Invataturile Mantuitorului, acum si al lor.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 15.05.2024 at 16:46:25.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.05.2024, 22:40:57
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.019
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Pentru mine ramane o taina, un mister, o nelamurire majora faptul ca Iisus viu fiind inca pe cruce (dar si inainte de a fi prins, deoarece stia ca va invia din morti), nu a chemat multimile din zona, pe iudei, pe marii preoti, pe romani, grecii si alte neamuri, pe vindecati, toata suflarea care facea negot in zona, sa participe la Invierea Sa a treia zi, si ca urmare a acestei marturii sa fie atent/detaliat documentata istoric la fel cum participam noi la Biserica Sa de sute de ani cu mic cu mare.
Zici și tu ca bogatul nemilostiv:
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.(Lc16,30)

Dacă Iisus și-ar fi făcut propagandă pro-înviere ar fi însemnat să-L ispitească pe Dumnezeu
12. Și răspunzând, Iisus i-a zis: S-a spus: "Să nu ispitești pe Domnul Dumnezeul tău".(Lc4,12),
iar pentru oameni ar fi fost exact același lucru fiindcă oamenii cred doar ce vor ei.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.(Lc16,32)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2024, 03:08:19
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.662
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Dacă Iisus și-ar fi făcut propagandă pro-înviere ar fi însemnat să-L ispitească pe Dumnezeu
12. Și răspunzând, Iisus i-a zis: S-a spus: "Să nu ispitești pe Domnul Dumnezeul tău".(Lc4,12),
Ce legatura are bucuria si sarbatoarea Invierii Domnului atat de dorita de popor cu varianta ta care cu alte cuvinte spune:
N-ai voie sa fii martor la Invierea Domnului pentru ca facand asa il ispitesti pe Dumnezeu.
Poporul poate sa fie martor la invierea lui Lazar fara sa ispiteasca, dar a Domnului ba.
Inteleg incercarea de a explica teologic dar totusi ceva nu se leaga.
Oare vezi neconcordanta explicatiilor.




Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
iar pentru oameni ar fi fost exact același lucru fiindcă oamenii cred doar ce vor ei.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.(Lc16,32)
In lucrurile concrete cum ar fi:

ERA MORT si acum ESTE VIU! nu prea lasa loc interpretarilor subiective, nu crezi? Indiferent de intelectul omului.

Ia gindeste-te ca Ceausescu dupa ce a primit 20 de cartuse in teasta, brusc peste trei zile ar apare in Piata Palatului si ar incepe sa tina din nou discursuri si sa clarifice directivele de Partid?
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
Răspunde