Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.04.2011, 20:55:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Parca am inteles... dar cind spunem ca am avut ginduri rele nu trebuie sa spunem fiecare gind in parte nu ? s-au daca am mintit s-au altele
.. pana la ganduri sunt multe alte pacate mai grosiere.
In mod aparte ar trebui sa mentionezi ganduri de necredinta, sinucidere, hula, desfranare..
Da.. minciuna este pacat - trebuie spovedita.

(Gandeste-te ca este o cale sa te eliberezi de patimi.. de aceea spune despre gandurile tale, mai ales daca nu-ti dau pace sau te indreapta spre necredinta, disperare etc..)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.04.2011, 20:58:10
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

CE inseamna gindurile de hula?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.04.2011, 21:04:25
lrina Georgeta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poți căuta sensuri aici:

http://dexonline.ro/

Acest dicționar poate fi foarte util pentru căutarea sensurilor. Nu trebuie decât să scrii cuvântul respectiv în căsuță și să apeși Caută. Mai sunt și alte dicționare on-line... dar mie, personal, mi s-a părut că acesta chiar le cuprinde pe toate

Last edited by lrina Georgeta; 14.04.2011 at 21:06:33.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.04.2011, 21:04:35
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
CE inseamna gindurile de hula?
Sunt de multe feluri.. nu-mi vine acum in minte un material care trateaza exhaustiv acest subiect. Eu iti pot da doar unele exemple.
De ex.. Sa nu crezi ca Sf. Euharistie este cu adevarat Sf. Trup si Sange al Domnului nostru Iisus Hristos..
Sau alt exemplu.. Sa nu crezi in Sf. Taine ale bisericii .. sunt tot ganduri de hula. Aceastea ar fi cele mai grave, dar exista multe altele. (Sa nu crezi in dumnezeirea lui Iisus Hristos si sa-L pui alaturi de profetii mincinosi ai altor religii.. este hulire etc..)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.04.2011, 21:06:57
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Am inteles mersi...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.04.2011, 21:19:07
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Poate iti este de folos sa stii ca inainte de spovedanie se spun (rugaciunile incepatoare +) rugaciuni:
1. http://www.resurse-ortodoxe.ro/rugac...de-spovedanie/
2. Eu mai am una in cartea de rugaciuni:
Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Cela ce pentru păcatele mele ai primit ocară pe cruce si chemi pe cei păcătosi la Tine, zicând : "Pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară", primeste-mă si pe mine, nevrednicul. Iartă-mi toate păcatele mele si-mi dă harul Tău si binecuvântarea Ta, pentru mila Ta cea mare si nemăsurată ; cu rugăciunile preacuratei Maicii Tale si ale tuturor sfintilor Tăi. Amin.

(se gasesc in cartea de rugaciuni pe care o poti cumpara la biserica).

Exista si rugaciuni care se spun dupa spovedanie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.04.2011, 21:32:05
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Poate iti este de folos sa stii ca inainte de spovedanie se spun (rugaciunile incepatoare +) rugaciuni:
1. http://www.resurse-ortodoxe.ro/rugac...de-spovedanie/
2. Eu mai am una in cartea de rugaciuni:
Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Cela ce pentru păcatele mele ai primit ocară pe cruce si chemi pe cei păcătosi la Tine, zicând : "Pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară", primeste-mă si pe mine, nevrednicul. Iartă-mi toate păcatele mele si-mi dă harul Tău si binecuvântarea Ta, pentru mila Ta cea mare si nemăsurată ; cu rugăciunile preacuratei Maicii Tale si ale tuturor sfintilor Tăi. Amin.

(se gasesc in cartea de rugaciuni pe care o poti cumpara la biserica).

Exista si rugaciuni care se spun dupa spovedanie.
Mersi foarte mult :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.04.2011, 22:20:05
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Inca ceva..

M-am gandit daca sa-ti scriu si asta sau nu, ca nu stiu daca ma fac inteleasa si nu vreau sa para lucrurile ciudate.. dar uite ca-ti spun, ca poate mergi prima data.
Cand te hotarasti sa mergi la spovedanie, pot sa apara evenimente ciudate. Nu e regula. Doar uneori.. e bine sa stii.

De ex. mi s-a intamplat sa ma tai la mana in dimineata zilei respective. Sau sa fac un drum de 20 de minute in peste 2 ore (pana la biserica). Sau sa ma cert cu sotul care avea o treaba urgenta iar eu plec la biserica... Sau sa ajung la biserica si sa nu fie parintele duhovnic acolo etc.
Astfel de lucruri se pot intampla, important este sa nu te descurajezi daca nu-ti merg toate struna. Insista, nu dai gres. Dumnezeu ne numara toti pasii pe care-i facem catre El, nimic nu este in zadar.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Îndreptar pentru spovedanie Simply_me Generalitati 0 31.07.2012 23:42:01
Indreptar pentru spovedanie just1fun Generalitati 0 19.05.2011 22:56:59
Canoanele pentru spovedanie Ducutu Pocainta 30 13.04.2010 12:53:44
Indreptar la spovedanie, din cartea lui Valeriu Gafencu crina09 Pocainta 2 14.03.2009 13:22:25