Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.05.2016, 05:44:17
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Adica a arde niste oameni pe rug, pentru convingerile lor, nu este o extrema "care duce la dezastru", potrivit convingerilor dvs.?
Nu exista nici o sursa in Biblie sau Traditie, sau Legea Noachica, sau in Legea Firii (cu atit mai putin) care sa ofere suport canonic (!!!!!) pentru asasinarea unor oameni doar fiindca cred si marturisesc altcumva decit adunatura/turma predominanta, pardon, religia/ideologia oficiala sau cel putin la moda/"corecta politic".
Exista, doar ca trebuie sa nu analizam politic.
In america se defineste ca ar fi leaganul democratiei. Acolo exista pedeapsa cu moartea. Adica exista niste legi facute de "adunatura predominanta" pentru care, cine nu le respecta e pus pe scaunul electric.

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
A propos, stiti cu ce ocupau patriarhii rusi cam pe vremea Hovanscinei?
Cititi cu atentie.
Nu incetez sa ma minunez, zi de zi, ba citind despre crimele trecutului, ba auzind despre terorismul prezentului, ce nebunie, sa nu zic posesie, ii face pe oameni sa se adune ca niste caini turbati in spatele unei cauze, oricare e aceea, si sa se macelareasca reciproc. Animale posedate, exact ca porcii din Gadareni.
Daca in Rusia au fost perioade de oprimare asta s-a datorat razboiului continuu, permanent dus de catolici impotriva ortodoxiei. In felul acesta au aparut greco catolicii, cunoscuti si la romani, respectiv comunistii si revolutionarii cunoscuti si la romani.
Singura opresiune care a avut caracter local a fost cea a lui Ivan cel Groaznic.

Romanii ar trebui sa stie ce inseamna agresiunea catolica pentru ca in Transilvania acestia s-au desfasurat in voie. Grecocatolicii in Romania au aparut ca rezultat al dezumanizarii. Ortodocsii erau numiti animale si tratati ca atare. In timp ce cei care isi tradau credinta si se inchinau papei erau rasplatiti ca sa fie exemplu. Asa a ajuns Mathias Corvin sa fie rege in Ungaria. Respectiv ardelenii sa primeasca scoala ardeleana si sa fie si ei in randul savantilor catolici. Si Elena Ceausescu avea slabiciunea asta de a se numi in randul savantilor de renume mondial

Last edited by altulunul; 27.05.2016 at 05:56:07.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.05.2016, 06:35:35
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Nici eu nu ii inteleg, dar asta fiindca eu oricum sint mort pentru fanatisme, fie ele religioase, sau politice sau microbiste macar.
Si ce puneti in loc?
Sau cum reusiti sa nu credeti tottimpul in adevar ca sa nu cadeti in fanatism?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 27.05.2016, 09:43:17
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
Exista, doar ca trebuie sa nu analizam politic.
In america se defineste ca ar fi leaganul democratiei. Acolo exista pedeapsa cu moartea. Adica exista niste legi facute de "adunatura predominanta" pentru care, cine nu le respecta e pus pe scaunul electric.


Daca in Rusia au fost perioade de oprimare asta s-a datorat razboiului continuu, permanent dus de catolici impotriva ortodoxiei. In felul acesta au aparut greco catolicii, cunoscuti si la romani, respectiv comunistii si revolutionarii cunoscuti si la romani.
Singura opresiune care a avut caracter local a fost cea a lui Ivan cel Groaznic.

Romanii ar trebui sa stie ce inseamna agresiunea catolica pentru ca in Transilvania acestia s-au desfasurat in voie. Grecocatolicii in Romania au aparut ca rezultat al dezumanizarii. Ortodocsii erau numiti animale si tratati ca atare. In timp ce cei care isi tradau credinta si se inchinau papei erau rasplatiti ca sa fie exemplu. Asa a ajuns Mathias Corvin sa fie rege in Ungaria. Respectiv ardelenii sa primeasca scoala ardeleana si sa fie si ei in randul savantilor catolici. Si Elena Ceausescu avea slabiciunea asta de a se numi in randul savantilor de renume mondial

1. Pentru fapte antisociale deosebit de grave (care nu au legatura cu religia sau convingerile filozofice, religioase, politice, etc a celui care a comis aceste fapte), sunt de acord cu aplicarea pedepsei cu moartea (pentru proxenetism, pedofilie, viol, incest, tradare de tara, crima-exceptând legitima aparare, furturi din instalatiile de siguranta a circulatiei in transporturi, trafic de droguri, trafic de arme, subminarea economiei nationale si furt in dauna avutului obstesc sau fapte de coruptie cu consecinte deosebit de grave, terorism).

Si pentru aceste fapte antisociale deosebit de grave, si in Romania ar trebui reintrodusa pedeapsa cu moartea.

2. Relia greco-catolica a aparut in Transilvania numai ca urmare a presiunilor Imperiului Habsburgic, care, si prin aceasta, cauta sa deznationalizeze romanii din Transilvania.

Nu am nimic cu catolicii (am cunoscut si catolici care in societatea ca si oameni sunt oameni de treaba, sociabili, veseli, etc, iar in Husi nu au existat nicioadata conflicte interetnice sau intereligioase, si exista in oras si cetateni de religie ortodoxa, si o comunitate importanta de cetateni de religie catolica , iar pana in anii 1960, erau si multi evrei- ori toti acestia s-au inteles foarte bine), insa biserica greco-catolica este un fel de struto-camila!
Ca si religie, daca esti crestin, poti fi ori ordodox, ori catolic, ori protestant! (Mai exista ca si biserici crestine, cu religii specifice, si biserica armeana si cea copta).
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.05.2016, 12:18:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Din punct de vedere eclesiologic, e mai important Petru. Nu cum zic romanii, ci cum zice Isus Cristos: Tu ești Petru și pe această piatră voi întemeia Biserica Mea.

Adevarata piatra de temelie a Bisericiie este marturisirea lui Petru:

"Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.",

marturisire inspirata de Dumnezeu:

"Fericit ești Simone, fiul lui Iona, că nu trup și sânge ți-au descoperit ție aceasta, ci Tatăl Meu, Cel din ceruri."

Asta da, e un lucru de neclintit si piatra de temelie a Bisericii.

Pentru ca Biserica nu sta pe un om, mai ales cand omul mai si deraiaza si exemple de Popi deraiati sunt destule.

Chiar si Petru a deraiat, prima data la scurt timp de la marturisirea de mai sus si Hristos l-a dojenit: "Iar El, întorcându-se, a zis lui Petru: Mergi înapoia Mea, satano! Sminteală Îmi ești; că nu cugeți cele ale lui Dumnezeu, ci cele ale oamenilor."

Putin mai tarziu chiar s-a lepadat de trei ori de Hristos, iar in timpul propovaduirii "s-a fatarnicit" dupa cum zice Sf. Ap. Pavel, atragand si pe altii in greseala lui

"Iar când Chefa a venit în Antiohia, pe față i-am stat împotrivă, căci era vrednic de înfruntare."
(...)
"Și, împreună cu el, s-au fățărnicit și ceilalți iudei, încât și Barnaba a fost atras în fățărnicia lor." (Galateni cap.2)

Deci daca Petru era piatra de temelie, Biserica o lua razna inca din vremurile apostolice.

Este si acum vrednic si urmasul lui Petru de infruntare? Fara doar si poate si nu de ieri/azi ci de secole bune.

Iar unii romano-catolici au inteles asta (sedevacantistii, SSPX -istii, etc.) dar din pacate au facut ce a facut Luther, o alta secta, in loc sa vina la credinta adevarata - credinta ortodoxa.

In ceea ce priveste pe cei care au facut sacrificii pentru Roma, Roma o sa le rasplateasca ca in rest, au aceesi vrednicie duhovniceasca pentru asta cat adventistii care au murit mai degraba de foame decat sa manince carne de porc, pentru ca doar atat i-a dus pe ei capul sa pricea din Sf. Scriptura.

Si spre deosebire de adventisti care pot sa vina cu o gramada de citate vizavi de "animale necurate", romano-catolicii au doar un singur citat pe care isi sprijina papalatria, si ala talmacit gresit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.05.2016 at 12:40:57.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.05.2016, 19:00:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
insa biserica greco-catolica este un fel de struto-camila!
Ca si religie, daca esti crestin, poti fi ori ordodox, ori catolic, ori protestant!.
Nu m-as fi obosit sa va raspund la aceasta noua stupiditate, daca ati fi fost singurul care o profereaza. Dar, fiindca am mai auzit-o, am sa zabovesc cale de cateva randuri asupra ei.

Eroarea pleaca, cred, de la filmele americane. Acolo, prin "slujbe catolice" se vad imagini din biserici de rit latin, in care preoti romano-catolici oficiaza pe muzica de Palestrina, Bach sau Mozart. "Aha, deci asa arata o slujba catolica" isi spun cei care limiteaza realitatea la film. Prin urmare, o slujba la care preotul vorbeste romaneste, are epitrahil slujeste dupa Euhologhion pe muzica de Cherebentiu nu are cum fi catolica.

Ei bine, e timpul sa aflati ca Biserica Universala, adica Biserica Catolica, are doi plamani: ritul rasaritean si ritul apusean. In afara de acestea mai sunt peste zece rituri, putin cunoscute in spatiul romanesc sau european. Sper ca nu va inchipuiti ca un indian care trece la Biserica cea adevarata se va ruga cu "Ave, Maria!". Este adevarat ca, prin efortul ei misionar timp de multe secole, ajutata fiind si de faptul ca preotii ei nu au familii, fiind permanent disponibili pentru evanghelizare si misiune, Biserica romano-catolica, adica a catolicilor de rit occidental, s-a raspandit pe intregul pamant. Astfel ca nu este exclus sa auzi o slujba romano-catolica, cu "Ave, Maria" cu tot, la Calcutta, in paralel cu ritul propriu al indienilor.

Prin urmare, Biserica Greco-Catolica nu este nici un fel de struto-camila. Este o Biserica particulara cu drept canonic, ierarhie si rit propriu. Foarte catolica, altfel spus cu Papa si sub Papa, care a primit porunca "Paste oile Mele" si nu "Paste oile Mele numai din Apus", lucru care nu a stanjenit cu nimic lucrarea fratelui mai mic al Papei, Apostolul Andrei, care, conform unor teorii pioase, a introdus religia catolica in spatiul actual al tarii noastre.

Asa ca, pana la a va da cu parerea despre Biserica Catolica de rit bizantin, eu va propun sa ramaneti la materia pe care o stapaniti mai bine, aceea a minunatelor realizari din Epoca de Aur 1947-1989, in special a doua ei parte, cand la carma multincercatei noastre tari s-a aflat patriotul roman si ortodox Nicolae Ceausescu, cu drept cuvant supranumit "Geniul Carpatilor".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.05.2016, 20:07:36
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
insa biserica greco-catolica este un fel de struto-camila!
Ca si religie, daca esti crestin, poti fi ori ordodox, ori catolic, ori protestant! (Mai exista ca si biserici crestine, cu religii specifice, si biserica armeana si cea copta).
Biserica grecocatolica s-a format in felul urmator
S-a pastrat toata traditia credinciosilor, si doar preotul stia ca de acum apartin de Papa. De aceea grecocatolicii au sarbatorile exact ca si ortodocsii. Grecocatolicii tin pastele odata cu ortodocsii nu cu catolicii. Deci e ceva extrem de inuman
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.05.2016, 20:20:55
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Apostolul Andrei, care, conform unor teorii pioase, a introdus religia catolica in spatiul actual al tarii noastre.
.
Problema e ca Apostolul Andrei nu a fost catolic, nu se inchina la Roma
Biserica grecocatolica e strutocamila inclusiv din denumire.
E ca si cum un concetatean s-ar numi romano-ungur.
Si cand l-ai intreba da ce-ti veni?: Pai eu traiesc romaneste intre romani ca asa am invatat de la stramosi, dar ma duc sa platesc taxele la Budapesta, ca am citit ca Atilla era mai superior
Evident ca daca ar fi cineva asa, singurul lucru care l-ai intreba ar fi: Sunteti cu toate oile acasa?!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.05.2016, 20:54:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
lucru care nu a stanjenit cu nimic lucrarea fratelui mai mic al Papei, Apostolul Andrei, care, conform unor teorii pioase, a introdus religia catolica in spatiul actual al tarii noastre.
cand ai spus frate mai mic, cred ca te-ai referit la varsta. Apostolul Andrei a introdus in spatiul actual al tarii nostre crestinismul, nu cultul romano-catolic. Acest cult al vostru, nici macar Pavel nu l-a adus la Roma. Ceea ce propovaduieste acum Francisc si ceea ce a propovadiut Pavel, e o mare diferenta. De Petru nu zic nimic, pentru ca nu sunt dovezi, ca el ar fi fost la Roma
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire

Last edited by stefan florin; 27.05.2016 at 20:57:06.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.05.2016, 22:40:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
Biserica grecocatolica s-a format in felul urmator
S-a pastrat toata traditia credinciosilor, si doar preotul stia ca de acum apartin de Papa. De aceea grecocatolicii au sarbatorile exact ca si ortodocsii. Grecocatolicii tin pastele odata cu ortodocsii nu cu catolicii. Deci e ceva extrem de inuman
La actul solemn al Unirii a participat nu numai episcopul si protopopii, ci preoti si trei laici din fiecare sat. Fiecare consiliu parohial si-a desemnat trei delegati, fruntasi intre credinciosi.


Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
Problema e ca Apostolul Andrei nu a fost catolic, nu se inchina la Roma
Catolicii nu se inchina neaparat la Roma. Eu, de exemplu, ma inchinam inainte la Bucuresti, iar acum ma inchin pe Valea Loarei. Insa toti catolicii, prin definitie, sunt in comuniune cu Papa, Episcopul Romei. Esti in comuniune cu Papa ? Esti catolic. Nu esti in comuniune cu Papa ? Nu esti catolic. E foarte simplu. Tot restul: rit, sinaxar, traditia si teologia proprie, felul in care e ales intaistatatorul Bisericii tale etc, etc sunt detalii care variaza de la o Biserica particulara la alta. Apostolul Andrei, ca si Sf Vasile cel Mare ori Ioan Gura de Aur au fost in comuniune cu Papa. Au fost catolici. Cat de catolic a fost Vasile cel Mare, tot atat de catolic e si Preafericitul Lucian, arhiepiscopul Blajului.

Deosebiri au existat de la inceput intre catolicii din Apus si catolicii din Rasarit. Inca din primele secole ei nu sarbatoreau Pastile la aceeasi data. Nu pregateau Darurile in acelasi fel. Liturghiile lor erau diferite. Intr-un fel slujea, la Roma, catolicul apusean Grigore cel Mare, altfel slujea, la Constantinopol, catolicul rasaritean Ioan Gura de Aur. Asta nu a impiedicat in niciun fel comuniunea. In felul diferit al oamenilor de a-L Lauda pe Domnul sta bogatia Bisericii Una, Sfanta, Catolica si Apostolica.

Citat:
Biserica grecocatolica e strutocamila inclusiv din denumire.
Denumirea oficiala este "Biserica Romana Unita (greco-catolica)". Pentru simplificare si pentru a indica, mai pe scurt, ca suntem catolici rasariteni ne spunem "greco-catolici".

Citat:
E ca si cum un concetatean s-ar numi romano-ungur.
Deloc, fiindca "catolic" nu inseamna "de undeva" (precum "ungur", ori "roman") ci "de pretutindeni". Asa cum evreii erau unii din tribul lui Dan, altii din tribul lui Iosif etc, dar toti erau la fel de evrei si catolicii sunt intotdeauna catolici de undeva. Unii sunt romano-catolicii, altii greco-catolici etc.

In speranta ca randurile mele v-au ajutat sa va limpeziti, presupunand ca nelamuririle dv au fost sincere si de buna credinta, va rog sa considerati divagarea incheiata din punctul meu de vedere. Topicul este despre figuri de preoti romani uniti si e potrivit sa vorbim despre fiecare subiect in locul lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.05.2016 at 22:43:26.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.05.2016, 22:52:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ai dreptate. Omiți însă să spui că catolicitatea (pardon) din orice an de dinaintea schismei NU e catolicitatea de acum. Prima era ortodoxă, asta de acum... Dumnezeu știe ce e!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde