Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #15  
Vechi 27.08.2009, 20:42:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
si sa te duci la duhovnic e tot o decizie personala nu? poate ca la inceput te duci mai des pana te mai luminezi.
spunea parintele arsenie intr-un interviu ca la fiecare decizie a noastra sa ne consultam cu Dumnezeu. adica sa ne gandim daca decizia noastra este pacat sau nu.
oricum parerea mea ca de la un anumit moment constiinta ta nu prea te mai lasa sa faci pacate. adica iti semnalizeaza mereu : ai grija ai grija.:D. eu asta o zic din experienta persoanala.
pai si daca faci ascultare de rasplateste Dumnezeu.
oricum sa nu uitam ca Moise la orice decizie (de ordin spiritual) il intreba pe Dumnezeu.
deci sa nu ne rusinam sa ne ducem la duhovnic sa il mai intrebam cand nu stim ce sa facem.
Evident ca este si aceasta o decizie, dar poate fi o decizie care sa nu clarifice prea mult haosul din viata unui om. A intreba pe cineva " Ce sa fac cu viata mea ?" este de fapt exact lipsa unei decizii. Omul ar trebui sa simta totusi si ce isi doreste, poate fi si putin confuz....dar un grad ridicat de confuzie nu constituie in opinia mea ceva ce ar trebui sa caracterizeze in general viata unui crestin adevarat.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 16:31:08
cea mai frumoasa ascultare podolski_2 Generalitati 32 12.02.2010 12:11:56
Constiinta sau ascultare? tudor2012 Calugarul 31 02.02.2009 23:44:00
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 19:14:52