Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.08.2011, 16:37:50
Mihaela29 Mihaela29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 3
Unhappy

Multumesc frumos pentru raspuns! Chiar azi o sa vorbesc cu ei si o sa le explic situatia.
Ei traiesc de 6 ani impreuna si isi doresc tare mult sa se casatoreasca si sa aibe copii, insa nu stiu cum vor primi aceasta veste...nu pot nici macar sa se casatoreasca civil???... desi nu stiu daca vor vrea doar atat.
Stiu ca parinti lor si apropiati au acceptat relatia lor si nu au avut prea mult de spus, caci inainte se casatoreau verisori primari, dou frati cu 2 surori, cumnatul se casatorea cu sotia fratelui daca acesta deceda, etc. Sunt foarte multe casuri mai grave si tot s-au casatorit, mai ales cazurile care au socat Romania : doi frati buni de sange au 3 copii impreuna si lumea i-a acceptat pana la urma, bunici care au copii cu nepoatele lor, tati care au copii cu ficele lor, etc... asta mi se pare si mie foarte grav, este de neacceptat asa ceva
Eu oricum va multumesc din suflet pt raspuns si o sa vad ce vor hotari viitori miri.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.08.2011, 17:04:33
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

cazuri de incest se tot gasesc si astazi.
asta nu inseamna ca sunt ok.
Biserica a interzis aceste lucruri datorita problemelor grave cu care se nasteau copiii. Boli dintre cele mai grave si fizice dar si pshice.
a te casatori doar civil e un dublu pacat: (in cazul asta): ca traiesti in desfranare, adica curvie; fara binecuvantarea Domnului si 2. Omul crede ca il poate insela pe Dumnezeu zicand ca daca nu se cununa la Biserica scapa si de osanda. (am intalnit un caz asemanator, de un el sau ea, cum vrei sa-i zici, care facuse o operatie de schimbare de sex si printre altele afirma:Eu sunt foarte cinstita, stiu ca biserica nu e de acord cu asa ceva si atunci nu intru in ea.Si sunt corecta in fata Domnului).

Pe oameni ii putem minti, insela, dar pe Domnul BA

Ei se pot casatori, nimeni nu ii poate opri, dar daca se vor naste copii cu malformatii, cu sindrom Dowm, autisti, debili, sau cu alte afectiuni infricosatoare sa nu se planga. sa nu intrebe de ce. Nu zic ca astfel de cazuri nu se petrec si in alte familii, doar ca incidenta lor creste ingrijorator in cazul relatiilor oprite de biseica.
asta sub aspect medical.

sub aspect duhovnicesc, ce sa mai zic?
daca te pui de-a curmezisul voii lui Dumnezeu si traiesti in neascultare de El si de invatatura Sfintei Biserici, pe care El a intemeiat cu jerfa suprema, nu au cum lucrurile sa mearga bine. In loc de binecuvantare ai parte de suferinta, boala(fizica si pshica), casnicii care nu functioneaza si se destrama, batai, violenta chair si moarte.Intai sufleteasca si apoi trupeasca.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.08.2011, 17:10:16
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ei se pot casatori, nimeni nu ii poate opri, dar daca se vor naste copii cu malformatii, cu sindrom Dowm, autisti, debili, sau cu alte afectiuni infricosatoare sa nu se planga. sa nu intrebe de ce. Nu zic ca astfel de cazuri nu se petrec si in alte familii, doar ca incidenta lor creste ingrijorator in cazul relatiilor oprite de biseica.
asta sub aspect medical.
de acord cu cele spuse de tine, dar in cazul de fata nu ar avea de ce sa faca copii cu probleme medicale, cei doi neavand legaturi de sange.

Dpdv spiritual insa, intr-adevar nu au voie sa se casatoreasca.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.08.2011, 17:12:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
de acord cu cele spuse de tine, dar in cazul de fata nu ar avea de ce sa faca copii cu probleme medicale, cei doi neavand legaturi de sange.
.
e adevarat, dar lucrurile se impletesc.
Plata ptr neascultare si pacate poate sa fie si copii bolnavi.(asta e cel mai dureros lucru ptr o mama )
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.08.2011, 17:26:27
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
e adevarat, dar lucrurile se impletesc.
Plata ptr neascultare si pacate poate sa fie si copii bolnavi.(asta e cel mai dureros lucru ptr o mama )
da, sunt de acord cu tine. insa pacatele pot fi multe altele nu neaparat casatoria cu fratele vitreg.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.08.2011, 17:26:53
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela29 Vezi mesajul
Multumesc frumos pentru raspuns! Chiar azi o sa vorbesc cu ei si o sa le explic situatia.
Ei traiesc de 6 ani impreuna si isi doresc tare mult sa se casatoreasca si sa aibe copii, insa nu stiu cum vor primi aceasta veste...nu pot nici macar sa se casatoreasca civil???... desi nu stiu daca vor vrea doar atat.
Stiu ca parinti lor si apropiati au acceptat relatia lor si nu au avut prea mult de spus, caci inainte se casatoreau verisori primari, dou frati cu 2 surori, cumnatul se casatorea cu sotia fratelui daca acesta deceda, etc. Sunt foarte multe casuri mai grave si tot s-au casatorit, mai ales cazurile care au socat Romania : doi frati buni de sange au 3 copii impreuna si lumea i-a acceptat pana la urma, bunici care au copii cu nepoatele lor, tati care au copii cu ficele lor, etc... asta mi se pare si mie foarte grav, este de neacceptat asa ceva
Eu oricum va multumesc din suflet pt raspuns si o sa vad ce vor hotari viitori miri.
Doamne ajuta!
Cred ca nici macar civil nu se pot casatori... s-ar putea ca prin lege sa fie frati.. dar tre sa intrebe, ca cine stie, poate ii casatoreste.

Oricum, s-ar crea situatii ciudate: el i-ar fi ei si sot si frate. Daca ar avea un copil, acesta le-ar fi var si nepot. Mama i-ar fi si soacra. :)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.08.2011, 17:36:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
da, sunt de acord cu tine. insa pacatele pot fi multe altele nu neaparat casatoria cu fratele vitreg.
asa e, dar la cele existente se mai adauga si neascultarea de biserica, si trairea in desfranare cu fratele vitreg.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.08.2011, 17:37:21
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de culianul Vezi mesajul
Cred ca nici macar civil nu se pot casatori... s-ar putea ca prin lege sa fie frati.. dar tre sa intrebe, ca cine stie, poate ii casatoreste.

Oricum, s-ar crea situatii ciudate: el i-ar fi ei si sot si frate. Daca ar avea un copil, acesta le-ar fi var si nepot. Mama i-ar fi si soacra. :)
asa este. cred ca nici civil nu se poate.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.08.2011, 17:41:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de culianul Vezi mesajul
Cred ca nici macar civil nu se pot casatori... s-ar putea ca prin lege sa fie frati..
Frați nu sunt dpdv legal decât dacă unul din soți a înfiat copilul celuilalt.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.08.2011, 21:26:20
Mihaela29 Mihaela29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc tuturor pt raspunsuri, fiecare vad ca are parerea lui dar niciuna prea pozitiva...apropo de copii nu stiu ce sa zic...nu cred ca o sa fie neaparat bolnavi.
Am vazut atatea cazuri de ex in spania este foarte normal sa se casatoreasca si copii si parintii daca acestia nu au nici o legatura de sange, este aceeasi situatie exact ca AICI, oare ei nu au acelasi Dzeu???
Reply With Quote
Răspunde

Tags
grade de rudenie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grade, tipuri si semne ale influentei demonice Mihnea Dragomir Exorcismul 38 29.04.2014 16:33:56
Sinteze GRADE DIDACTICE educatietreiro Sectiune dedicata profesorilor de religie 0 05.03.2011 14:52:49
Zece mii de miliarde de grade . cocacoc Generalitati 69 08.01.2011 22:38:22
grade de rudenie anita86 Generalitati 7 12.11.2009 23:58:10
Rudenie. valy17s Generalitati 8 22.08.2007 11:34:23