Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2010, 13:11:15
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Am si o nelamurire

Toata lumea vorbeste cat este de frumos in rai si liniste samd eu tot nu inteleg ce cautam pe aici pe pamant. Rapunsuri cu sa ne traim viata nu au nicio logica. Mie pamantul mi se pare un loc de pedeapsa, daca nu ar fi fost asa atunci am fi putut face ce vrem noi fara sa fim pedepsiti. Oricat va este frica sa recunoasteti viata este anosta fara un pic de distractie care sa nu aiba legatura cu religia.

Last edited by annajanette; 24.02.2010 at 13:13:16.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2010, 14:30:47
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Toata lumea vorbeste cat este de frumos in rai si liniste samd eu tot nu inteleg ce cautam pe aici pe pamant. Rapunsuri cu sa ne traim viata nu au nicio logica. Mie pamantul mi se pare un loc de pedeapsa, daca nu ar fi fost asa atunci am fi putut face ce vrem noi fara sa fim pedepsiti. Oricat va este frica sa recunoasteti viata este anosta fara un pic de distractie care sa nu aiba legatura cu religia.
Fiecare se "distreaza" in felul sau. Unii se simt bine la biserica, la privegheri, chiar daca ii ustura genunchii, altii se simt bine contorsionandu-se o noapte intreaga in fum si muzica asurzitoare, desi ii ustura gatul de la atata fum si ii dor picioarele de la danasat in pantofi incomozi.
Cred ca esti foarte tanara, mai incolo vei descoperi ca pedepsele de care vorbesti sunt doar urmari firesti ale actiunilor noastre.
Fumat => cancer (plamani, gat, etc), boli coronariene
Alcoolism => distrugerea familiei, ciroza hepatica, accidente rutiere
Sex liber => boli venerice, sarcini nedorite, parteneri neseriosi, divorturi, cancer de col uterin, HIV

Cum Dumnezeu ne-a creat, el stie cel mai bine cum functionam si, pentru ca ne cunoaste si ne vrea binele, ne-a lasat "un manual de utilizare". Este in folosul nostru sa ne tinem de el.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2010, 16:45:07
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Toata lumea vorbeste cat este de frumos in rai si liniste samd eu tot nu inteleg ce cautam pe aici pe pamant. Rapunsuri cu sa ne traim viata nu au nicio logica. Mie pamantul mi se pare un loc de pedeapsa, daca nu ar fi fost asa atunci am fi putut face ce vrem noi fara sa fim pedepsiti. Oricat va este frica sa recunoasteti viata este anosta fara un pic de distractie care sa nu aiba legatura cu religia.
Traim pe pamant pentru a ne pregati de Rai. In viata asta trebuie sa ne schimbam in bine, sa fim buni, iubitori, milosi, iertatori, si asa mai departe.

Atat timp cat suntem vii, suntem supusi timpului si schimbarii, si ne putem schimba, cu voia noastra, si in bine si in rau. Dupa moarte nu ne mai putem schimba, iesim de sub dominatia timpului si a schimbarii si intram in eternitate. Daca am iesit din viata buni, asa ramanem si avem si un loc in Rai. Daca nu...

In cuvintele unui Parinte pustnic: "Daca Dumnezeu ar lasa in Rai pe toti maniosii si nervosii, nu s-ar mai chema Rai, s-ar chema Iad." Sa luam aminte ca avem o singura viata si daca o dedicam lui Dumnezeu si facem ce ne invata El, vom avea parte numai de bine dincolo.

Bogdan.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2010, 16:59:52
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Toata lumea vorbeste cat este de frumos in rai si liniste samd eu tot nu inteleg ce cautam pe aici pe pamant. Rapunsuri cu sa ne traim viata nu au nicio logica. Mie pamantul mi se pare un loc de pedeapsa, daca nu ar fi fost asa atunci am fi putut face ce vrem noi fara sa fim pedepsiti. Oricat va este frica sa recunoasteti viata este anosta fara un pic de distractie care sa nu aiba legatura cu religia.
Spun cei care au trait acea bucurie a rugaciunii ca este atat de mare incat nimic de pe pamant n-o egaleaza.Deci,daca vrei sa sti cum este in rai,roaga-te pana simti acea bucurie si pe urma compara.Si sa nu uiti sa ne povestesti si noua la ce concluzie ai ajuns.Mult succes!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2010, 22:20:39
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc ptr raspunsuri, foarte tanara nu sunt am 32 ani.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2010, 18:56:39
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Pentru mine, singurele distractii care sa nu aiba legatura cu religia( in mod direct, pt. ca indirect e posibil sa aiba) sunt: o excursie in care vad lucruri noi sau revad locuri dragi, o piesa de teatru, o intalnire cu prietenii in care discut pur si simplu si iau o mica gustare, un joc colectiv . Am dat cateva exemple.
Distractii gen cluburi, discoteci, concerte ( si nu ma refer la muzica clasica sau colinde) nu mi-au placut niciodata. Chiar si cand eram adolescenta si am fost de cateva ori la discoteca nu m-am simtit bine pt. ca lumea de acolo nu ma reprezinta. Nu mi-a placut muzica de acolo, sonorul dat la maxim care imi spargea timpanul, fumul de tigara, atitudinea vulgara a unora.
Cand spun ca nu imi plac lucruri de genul asta, chiar nu imi plac, nu e vorba de nici o ipocrizie.
In concluzie, depinde ce intelege fiecare prin distractie...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2010, 19:08:58
ghedeon
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Toata lumea vorbeste cat este de frumos in rai si liniste samd eu tot nu inteleg ce cautam pe aici pe pamant. Rapunsuri cu sa ne traim viata nu au nicio logica.
Viata traita pe pamant iti stabileste directia unde vei merge, rai sau iad. Deci da,scopul e sa iti traiesti viata,dar nu oricum,ci in frica de Dumnezeu

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Mie pamantul mi se pare un loc de pedeapsa, daca nu ar fi fost asa atunci am fi putut face ce vrem noi fara sa fim pedepsiti. Oricat va este frica sa recunoasteti viata este anosta fara un pic de distractie care sa nu aiba legatura cu religia.
Afirmatia ta ca sa facem orice fara a fi pedepsiti ma face sa cred ca pt tine a face ce vrei inseamna sa calci poruncile Domnului ca altfel nu ar avea de ce sa iti fie frica de pedeapsa.
Daca ai sa citesti Psalmii ai sa vezi ca David spune de multe ori ca legea Domnului e o desfatare pt el, si ca e o candela pt picioarele lui. Asta trebuie sa fie atitudinea oricarui om dar pt majoritatea oamenilor legea Domnului e o povara pt ca dorintele lor sunt indreptate spre pacat.
De exemplu, dc tii un lup intr-o cusca nu va manca oi pt ca e ingradit de cusca,dar dc il lasi liber da iama prin ele. Dar dc acel lup se transforma intr-un porumbel(spre exp) poate fi lasat liber caci cu siguranta nu va da iama in oi. de ce? pt ca nu e in natura lui sa manance oi.
La fel si cu omul pacatos, omul care nu e nascut din Dumnezeu vede legea Lui ca o ingradire si nu ca o libertate pe cand cel nascut din Dumnezeu are o alta natura,vede legea ca ceva placut si nu ca o ingradire si nicidecum nu se gandeste la pacat pt ca nu mai e in natura lui dorinta sa pacatuiasca.

Si crestinii se distreaza si chiar f bine. Dar cum a zis cineva mai sus, fiecare intelege diferit distractia.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.02.2010, 19:23:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
viata este anosta fara un pic de distractie care sa nu aiba legatura cu religia.
Așa este. De exemplu, principalele mele distracții fără legătură cu religia sunt: pescuitul, teatrul, jocul de bridge și pokerele cu prietenii, cititul, trebăluirea pe la țară, mersul cu rulota, joaca cu cei mici ai mei, studiul limbii latine.

Deci, Dumnezeu nu ne cere să stăm mereu înconjurați de miros de tămâie și privind icoanele. Ne cere numai să mergem la biserică duminica și în cele câteva zile pe an care nu cad duminica și sunt notate cu roșu în calendar, ne mai cere să ne spovedim și să ne împărtășim o dată pe an și ne-a dat 10 porunci ca să le respectăm și care limitează câteva feluri de distracție. Cam asta ar fi condițiile minime. Dacă vom vrea să facem mai mult pentru Cristos, El se va bucura și ne va ajuta, dar nu ne cere neapărat. Respectând cele de mai sus însă, cu timpul vom vrea noi să facem mai mult pentru El, fără să ne ceară acest lucru. Așa cum atunci când iubești pe cineva faci nu numai lucrurile pe care ți le cere, ci și pe acelea despre care știi că l-ar bucura. Să știi că atunci când Cristos vede că Îl asculți, nu te mai lasă până ce nu Îl iubești. Te ia de mânuță și știi cum te duce acolo unde vrea el ! Ai să vezi, ascultă numai ce îți poruncește să faci câțiva ani și ai să te minunezi singură !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2010, 20:52:48
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghedeon Vezi mesajul
Viata traita pe pamant iti stabileste directia unde vei merge, rai sau iad. Deci da,scopul e sa iti traiesti viata,dar nu oricum,ci in frica de Dumnezeu



Afirmatia ta ca sa facem orice fara a fi pedepsiti ma face sa cred ca pt tine a face ce vrei inseamna sa calci poruncile Domnului ca altfel nu ar avea de ce sa iti fie frica de pedeapsa.
Daca ai sa citesti Psalmii ai sa vezi ca David spune de multe ori ca legea Domnului e o desfatare pt el, si ca e o candela pt picioarele lui. Asta trebuie sa fie atitudinea oricarui om dar pt majoritatea oamenilor legea Domnului e o povara pt ca dorintele lor sunt indreptate spre pacat.
De exemplu, dc tii un lup intr-o cusca nu va manca oi pt ca e ingradit de cusca,dar dc il lasi liber da iama prin ele. Dar dc acel lup se transforma intr-un porumbel(spre exp) poate fi lasat liber caci cu siguranta nu va da iama in oi. de ce? pt ca nu e in natura lui sa manance oi.
La fel si cu omul pacatos, omul care nu e nascut din Dumnezeu vede legea Lui ca o ingradire si nu ca o libertate pe cand cel nascut din Dumnezeu are o alta natura,vede legea ca ceva placut si nu ca o ingradire si nicidecum nu se gandeste la pacat pt ca nu mai e in natura lui dorinta sa pacatuiasca.

Si crestinii se distreaza si chiar f bine. Dar cum a zis cineva mai sus, fiecare intelege diferit distractia.
ai inteles total eronat mesajul si ma si acuzi si degeaba prin distractie m-am referit exact la ce au zis toti ceilalti din forum : pescuit, muzica, dans nu discoteci.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.02.2010, 21:15:56
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Smile Faptele noastre poarta teribilele lor consecinte.

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Fiecare se "distreaza" in felul sau. Unii se simt bine la biserica, la privegheri, chiar daca ii ustura genunchii, altii se simt bine contorsionandu-se o noapte intreaga in fum si muzica asurzitoare, desi ii ustura gatul de la atata fum si ii dor picioarele de la danasat in pantofi incomozi.
Cred ca esti foarte tanara, mai incolo vei descoperi ca pedepsele de care vorbesti sunt doar urmari firesti ale actiunilor noastre.
Fumat => cancer (plamani, gat, etc), boli coronariene
Alcoolism => distrugerea familiei, ciroza hepatica, accidente rutiere
Sex liber => boli venerice, sarcini nedorite, parteneri neseriosi, divorturi, cancer de col uterin, HIV

Cum Dumnezeu ne-a creat, el stie cel mai bine cum functionam si, pentru ca ne cunoaste si ne vrea binele, ne-a lasat "un manual de utilizare". Este in folosul nostru sa ne tinem de el.
Faptele noastre poarta teribilele lor consecinte. Suntem in viata aici pe Pamant ca si scolarii la scoala; familia ii trimite la scoala sa invete, pentru ca trebuie sa cumuleze cunostinte folositoare mai tarziu in viata; asa acumulam si noi experiente de viata de tot soiul mai placut , mai putin placute, unele chiar urate de tot si asa invatam despre noi , despre altii, invatam sa ne suportam unii pe altii ca altfel ne-am incaiera de la primele inconveniente aratate de cei din jurul nostru...invatam sa fim mai buni, sa ne aparam, sa ne educam copiii si sa dorim ca ei sa fie mai buni ca noi (asta deja e un salt imens, e ca si cum am absolvi liceul luand examenul de Bacalaureat...ha ha ha ... deoarece constatam si acceptam tacit ca noi nu suntem perfecti dar ne dorim in adancul sufletului nostru sa fim aproape de perfectiune si de aceea mereu dam imbolduri tinerei generatii sa fie mai mai intelepti, mai destepti, mai buni, mai pregatiti pentru viata, sa faca alegeri mai bune pentru vietile lor)...de aia venim aici pe Pamant ...sa invatam lectiile pe care trebuie sa le invatam in functie probabil si de capacitatile cu care suntem mai mult sau mai putin inzestrati...ca unii se nasc cu talentul de a vorbi frumos si mult, altii canta frumos, altii picteaza, altii au un simt al echilibrului foarte dezvoltat, altii stiu sa administreze banii foarte bine, altii vindeca boli, altii au simtul dreptatii foarte dezvoltat, altii simt nevoia sa lupte, sa apere ceva ...deci viata e o ocazie buna , de care trebuie sa profitam sa invatam unii de la altii...intelegi ce vreau sa spun?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 00:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 22.07.2011 23:49:35
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40