Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.02.2010, 10:24:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu va bateti joc de somnul cel de toate zilele, pentru ca el are o importanta net superioara pentru o existenta decenta, chiar pentru supravietuire . Dupa cum spunea Cioran ; " nu poate exista viata, decat prin uitare ", iar aici s-a referit, mai ales la somnul care apare in urma uitarii, un adevar extrem de profund.
Stiti cum este cu nevointele astea, daca un om ar avea o boala care l-ar priva de mancare, sau de o viata sexuala, sau de somn, ori de altceva...nu si-ar mai dori sa se nevoiasca si sa se infraneze, ci ar lupta pentru dobandirea acestor calitati fiindca le-ar intelege pe deplin beneficiile pentru existenta.
Cam astfel isi permit unii oameni, ca pe considerente religioase sa-si bata joc de propria fiinta si sa o duca pana la o situatie irationala, fiindca, in realitate privandu-te de astfel de lucruri firesti, ajungi sa nu mai dai randament, inclusiv simturile iti sunt periclitate si ajungi sa nu-ti mai pese de semenii din jur, nu mai ai puterea sa faci acest lucru, astfel te izolezi intr-o lume neputincioasa si atat de egoista care tine numai de sine.
Trebuie sa traiesti intr-un mod echilibrat, sa dormi atat cat este necesar, sa mananci atat cat este necesar, sa ai o viata sexuala dupa particularitatile individuale si in limitele unei armonii morale si spirituale, trebuie sa muncesti intr-un mod echilibrat pentru ca viata ta sa-si gaseasca satisfactia necesara, dar, mai ales, pentru a avea timp si de altii, sentimente si pentru alti oameni, puterea pentru cei din jur .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #102  
Vechi 25.02.2010, 11:00:24
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu va bateti joc de somnul cel de toate zilele, pentru ca el are o importanta net superioara pentru o existenta decenta, chiar pentru supravietuire. (...) Cam astfel isi permit unii oameni, ca pe considerente religioase sa-si bata joc de propria fiinta si sa o duca pana la o situatie irationala, fiindca, in realitate privandu-te de astfel de lucruri firesti, ajungi sa nu mai dai randament, inclusiv simturile iti sunt periclitate si ajungi sa nu-ti mai pese de semenii din jur, nu mai ai puterea sa faci acest lucru, astfel te izolezi intr-o lume neputincioasa si atat de egoista care tine numai de sine. (...) Trebuie sa traiesti intr-un mod echilibrat, sa dormi atat cat este necesar, sa mananci atat cat este necesar, sa ai o viata sexuala dupa particularitatile individuale si in limitele unei armonii morale si spirituale, trebuie sa muncesti intr-un mod echilibrat pentru ca viata ta sa-si gaseasca satisfactia necesara, dar, mai ales, pentru a avea timp si de altii, sentimente si pentru alti oameni, puterea pentru cei din jur .
Somnul este o bucurie a trupului, facuta insa spre odihna sufletului.
Un suflet obosit, cu greu va face toate cele de trebuinta, insa daca este odihnit, va reusi cu spor in toate.

Mi'au placut cuvintele tale, Ory. Dar sa nu uitam ca sunt unii care se nevoiesc, nu spre a'si distruge existenta, ci pentru a spori in dragoste si trezvie, pentru a lupta cu gandurile si a se curati, chiar in toiul noptii, cand lumea tace, iar zgomotele se alina. Acestia nu sunt mandri, nu o fac de capul lor, ci sub ascultarea duhovnicului si cu intarire de la Dumnezeu. Am un astfel de prieten, iar dragostea care izvoraste din el, fata de toti si toate, este de nespus in cuvinte. Sunt unii care au alta lucrare, alti talanti, alta chemare, alta putere.

Cu toate acestea, calea de mijloc este numita "cale imparateasca". Deci, sa o urmam si noi.

"De doua lucruri nu mi'a parut rau niciodata: de faptele bune pe care le'am facut si de orele pe care le'am dormit. Nu mi'a parut rau de orele dormite pentru ca in acele ore eu m'am pregatit (trupeste si sufleteste) pentru celelalte ore, in care nu am dormit. Odihna aduce multe roade." (Parintele Teofil Paraianu)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 25.02.2010 at 11:03:08.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 25.02.2010, 11:22:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Asa este Windorin, nu contest cele spuse de tine, tu reusesti intotdeauna sa infrumusetezi cu sfintenia cele ce le relatezi fiindca te apleci cu respect si credinta spre aceasta sfintenie , lucru admirabil.
Eu, insa, m-am exprimat intr-un mod mai pragmatic, dar , mai ales din experienta proprie, experienta ce mi-a schimbat viata intr-un mod efectiv.
Si eu ma aplec acestor oameni care se nevoiesc, insa exista si mult abuz si o intelegere eronata in acest sens, astfel se poate ajunge cu usurinta la dezechilibru si la un comportament nefavorabil fata de cei din jur si fata de sine.
Nu-mi place sa privesc lucrurile doar dintr-o perspectiva, atata timp cat ele se determina unele pe altele intr-un mod atat de complicat, incat ajungem sa le ignoram adevaratul sens, adevarata valoare.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 25.02.2010 at 11:24:38.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 25.02.2010, 11:38:25
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Exista si mult abuz si o intelegere eronata in acest sens, astfel se poate ajunge cu usurinta la dezechilibru si la un comportament nefavorabil fata de cei din jur si fata de sine.
Da, din pacate multi inteleg gresit aceasta nevointa si aceasta randuiala a somnului.
Insa, ce sa le facem. Propovaduim prin faptele noastre si printr'un cuvant bland. Cine are urechi de auzit, va auzi !

Eu ma intind in pat cam pe la ora 11.00 - 01.00 si dorm pana spre 08.00 (sa fie vreo 7-8 ore zilnic).
Nu este un somn bun, caci mai mereu ma trezesc obosit.
Insa, tot incerc sa imi schimb programul. Vreau un somn de la 10.00 la 06.00.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #105  
Vechi 25.02.2010, 11:44:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, ar fi cel mai rational program pentru structura noastra biologica, de la 10 la 6 dimineata, atunci este si cel mai sanatos somn ce confera creierului atributele necesare.
In Japonia, datorita programului copiilor, ne culcam pe la ora zece seara si a fost extraordinar de bine, am simtit diferenta, avand in vedere faptul ca acasa ma culcam cam pe la 12-1.00 noaptea. Astfel aveam si toata ziua la dispozitie, si o minte calma si rationala. Mintea este, pana la urma, motorul care face dezastru cu viata noastra, dar si atatea minuni.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #106  
Vechi 25.02.2010, 11:47:20
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In Japonia, datorita programului copiilor, ne culcam pe la ora zece seara si a fost extraordinar de bine, am simtit diferenta, avand in vedere faptul ca acasa ma culcam cam pe la 12-1.00 noaptea. Astfel aveam si toata ziua la dispozitie, si o minte calma si rationala.
Vreau si eu ! ... nu in Japonia, ci in pat, la ora 10.00.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #107  
Vechi 25.02.2010, 11:51:50
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

mie imi este greu sa ma trezesc dimineata, la 620: chiar daca ma bag in pat la ora 22:00. daca as mai dormi pana la 7-7:30, n-as mai avea nici o problema.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 25.02.2010, 13:15:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa nu uitam ca somnul este chipul mortii, caci nimeni nu poate garanta rasaritul fiecarei dimineti. "Somnul" pe care trebuie sa-l "dormim" si din care vom fi "desteptati" pentru a da raspuns pentru fiecare "talant primit" trebuie sa trezeasca in noi fagaduinta grabnica de despatimire. Asa ca ori de cate ori mergem spre somn, e bine sa ne punem intrebarea: voi fi primit in Imparatia Cerurilor dupa cum am trait pana acum?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 25.02.2010, 13:23:53
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sa nu uitam ca somnul este chipul mortii, caci nimeni nu poate garanta rasaritul fiecarei dimineti. "Somnul" pe care trebuie sa-l "dormim" si din care vom fi "desteptati" pentru a da raspuns pentru fiecare "talant primit" trebuie sa trezeasca in noi fagaduinta grabnica de despatimire. Asa ca ori de cate ori mergem spre somn, e bine sa ne punem intrebarea: voi fi primit in Imparatia Cerurilor dupa cum am trait pana acum?
daca e sa-mi pun intrebarea asta in fiercare seara, mi-e sa nu ma imbolnavesc de inima sau sa fac infarct. eu nadajduiesc sa ajung acolo, si imi pun intrebarea asta doar 1 data pe saptamana.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 25.02.2010, 14:47:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ei Ana, vezi tu, este mai indicat si mai usor sa inlaturam zilnic gunoiul, decat o data pe saptamana. Ma tem ca daca ne uitam doar o data pe saptamana la cat gunoi s-a strans, avem mai multe "sanse" de a ajunge sa ne imbolnavim de inima.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scurgerile in somn va rog intrati si ma lamuritii! Ajutor! ghost7 Pocainta 16 14.07.2014 00:31:55
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
Paralizia in somn Marcel_Ionut Generalitati 4 02.01.2013 01:26:33
Cum ne furam timpul? Marius22 Generalitati 22 21.02.2009 23:12:10
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 19:51:02