Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 26.10.2015, 16:58:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Problema e ca nu se explica de ce "fara sex pana la casatorie". De jena, de...habar nu am de ce. Iar daca nu ti se ecplica normal a ramai cu curiozitatea si, poate, in final, satisfaci curiozitatea aia.
La fel si cu drogurile sintetice clasificate de media ca "etnobotanice" desi n-au nici o legatura "etno" nici "botanica" cu exceptia faptului ca sunt pulverizate pe niste buruieni.

Se dau o gramada de explicatii, contra-exemple, etc.
Crezi ca asta alunga curiozitatea?

Fumatul - la fel. Crezi ca este vreun fumator care sa nu stie cat de daunator este?

Insa s suficient sa-ti alergi prost prietenii si ajungi acolo unde sunt si ei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 27.10.2015, 11:39:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Este nevoie totusi si de educatie sexuala, sau ma rog cu alt nume.
Poate ca trebuie facuta o diferentiere pe varste si gasit un mod mai adecuat de predare si poate ca nu totul este necesar de discutat in scoala.
Dar sunt lucruri pe care tinerii trebuie sa le invete. Parintii nu vorbesc, la scoala nu, de unde sa afle.
Da, sunt destui parinti care se jeneaza sa discute anumite subiecte.

Chiar si pe vremurile dinainte de 1989 se discutau niste lucruri, mai ales daca se intamplau situatii.
Nu stiu astazi, dar pe atunci nu stiau fetele ce au de facut la o anumita varsta si se speriau cumplit, ajungeau in situatii jenante, baietii nu stiua nici ei si radeau.
La noi la scoala s-a intamplat asa ceva. Si a trebuit diriginta sa ne separe in doua clase si sa ni se explice. Noi fetele eram speriate de intamplare, baietii radeau si chicoteau (i se intamplase ceva neplacut unei colege).

Astazi probabil ca stiu copiii mai multe decat noi pentru ca au de unde afla si nu este de vina ora de educatie sexuala din scoli. Degeaba o elimini pe aia.
Ba e si mai rau. ca macar acolo le explica cineva si ce nu e bine totusi si ce consecinte sunt.
Copiii chiar ajung azi singuri si din pacate foarte devreme la niste lucruri grave si cu consecinte pe viata. Afla si stiu ce grozav este sexul si tot felul de lucruri interesante (pozitii si alte prostii), dar nu stiu ce consecinte sunt sa-l faca asa aiurea. Ca apar copiii si pe urma se duc sa faca avort, ca apar boli si alte cele.
Si nu ora de educatie sexuala ii invata si ii impinge sa faca sex, ci lipsa ei duce la alte lucruri mai grave. Macar sa stie sa se protejeze din toate punctele de vedere, sa stie ca nu e asa grozav sa te trezesti cu copil la 12-13 ani. Ca nu e grozav sa te duci cu unul pentru o placerea de cateva minute si apoi te abandoneaza, ca in viata sunt lucruri mai importante si mai interesante. Ca sunt oameni care sunt altfel de la natura, cu anomalii. Si cate si mai cate.

Si mai este necesara si o pregatire pentru casatorie. Trebuie stiute niste lucruri. Exista lucruri medicale care trebuie stiute si discutate chiar inainte de casatorie, ca sa eviti surprize neplacute si pacate mai mari (divorturi, suferinte etc.).
Ca nu suntem chiar ca animalele, ne adunam undeva si ne imperechiem.

Da, si eu zica totusi ca biserica ar trebui sa explice mai mult si nu doar sa interzica. Sunt intrebari pe care si le pune oricine. Si aici ii dau dreptate Corinushei.
Ca sa-i raspund totusi am sa ii spun explicatia pe care mi-o dau mie insami - ca nici relatiile sexuale nu trebuie facute fara Dumnezeu, in sensul ca mai intai se binecuvanteaza in biserica uniunea cuplului.
Ca aceste relatii trebuie sa se intample intr-o familie, pentru ca apoi copiii rezultati sa fie protejati.
Acum sigur ca mai apar intrebari:
- dar ce fac oamenii care nu fac copii
- de ce totusi sexul in sine este rau si desfranare, pentru ca si in cadrul familiei exista interdictii din partea bisericii si se considera desfranare
si etc.

Biserica ortodoxa are si ea niste atributii legate de educatie si nu numai a copiilor si a tinerilor, si de consiliere si explicare a unor lucruri, de studiere in timp si actualizat (de mers in rand cu societatea). Nu doar interdictii.
Bun: sex numai in timpul casatoriei si in anumite zile/perioade, nu anticonceptie, nu avort, nu ajutor medical pentru a avea copii, impotriva devierilor sexuale, nu aia, nu aia, nu ailalta.
Dar sa si explice de ce. Si sa ajute practic oamenii aflati in anumite situatii sa gaseasca solutii alternative.
Cate cazuri stiti voi in care un preot a ajutat un om homosexual, sau un cuplu care nu poate avea copii, sau un cuplu in care sunt probleme intime intre soti pana la divort, etc., sau o tanara aflata in fata deciziei de avort.?

Hai sa dam exemple totusi.

Macar alte biserici se mai aduna, mai un sinod, mai o decizie si se mai intereseaza de problemele oamenilor. Chiar daca nu le rezolva pana la urma, sau nu total.

In incheiere am o intrebare: ce inseamna "vide supra"?

Si ce legatura are totusi dicutia asta cu educatia sexuala, cu ecumenismul?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #223  
Vechi 27.10.2015, 12:41:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

In incheiere am o intrebare: ce inseamna "vide supra"?
VezI DEaSUPRA. ( citeste ce am scris mai sus )
Reply With Quote
  #224  
Vechi 27.10.2015, 13:08:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In incheiere am o intrebare: ce inseamna "vide supra"?

Si ce legatura are totusi dicutia asta cu educatia sexuala, cu ecumenismul?
Are o mare legătură. Tocmai o luase de la tastatura smarfoanei.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #225  
Vechi 11.11.2015, 21:54:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Convertirea la Ortodoxie a unui renumit om de știință din Olanda


https://www.youtube.com/watch?v=REIeeRDs89A
Reply With Quote
  #226  
Vechi 21.11.2016, 18:12:50
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Ecumenismul – o ispita foarte mare

– Legat de compromisuri in Biserica, astazi se vehiculeaza foarte mult ideea ca ecumenismul este o necesitate in spatiul eclezial. Ce credeti?
– Daca noi ne supunem diavolului, asta inseamna ca este o necesitate?! Nu e o necesitate, ci un pacat, o ispita foarte mare, o erezie. Cred ca Biserica Ortodoxa ar trebui sa-si vada de propria ei activitate, sa nu se intereseze de ecumenism si de celelalte. Sa traiasca in Hristos, asa cum a trait si pana acum.
– In ce consta forta Ortodoxiei?
– Forta Ortodoxiei consta in faptul ca nu a schimbat nimic din canoanele fixate pana la despartirea de catolici, pe cand forta catolicismului consta in numar si in organizare. Forta catolicismului se macina astazi, forta Ortodoxiei ramane. Daca Ortodoxia cade, cade prin pacatele oamenilor din interiorul ei, nu prin altceva. Fiindca Ortodoxia in sine este imbatabila.
– Deci ne macinam din interior…
– Da. Problema e ca noi ne-am corupt singuri, nu celalalt. Chiar si acum, in Comunitatea Europeana, fiecare Biserica si-ar putea pastra pe deplin identitatea, fara compromisuri sau stricarea doctrinei religioase, daca ar avea constiinta ca trebuie sa pastreze aceasta identitate.
– Aici e de lucrat la mentalitate…
– Pai, asta e problema. Daca noi ne pierdem atasamentul fata de traditia ortodoxa si ne diluam in aceasta masa a ecumenismului, absurda si criminala, sau daca nu e criminala, macar anticrestina, atunci sigur ca ne pierdem. E o nenorocire! Si unii fac lucrul acesta… Oare chiar nu inteleg ei pericolul? Sau sunt cumparati? Nu stiu, nu pricep…
– Care este relatia dintre ierarhie si manastiri?
– In general manastirile asculta de ierarh. Dar pana la erezie. Din cauza asta ierarhia, in special in unele zone, e suparata pe monahi. Ii persecuta, spune tot felul de lucruri despre ei, de exemplu ca ar fi sub rusi, tot felul de minciuni care slujesc actiunilor lor ecumeniste…
– Daca l-ati intalni pe Patriarhul Romaniei, Teoctist, ce i-ati spune?
– L-am intalnit de multe ori. Si tot ce am gandit i-am spus. Si am fost surprins ca e asa deschis sa ma asculte, sa-mi spuna multe lucruri, sa nu se supere. Are un echilibru! Eu sunt putin ingrijorat cand Patriarhul va muri, sunt tulburat. Pentru ca el tine o balanta acolo.
– Cum vedeti starea actuala din Biserica noastra?
– Ca in istorioara aceea pe care ne-o spunea mama, cu legiunea de draci adunati la casa vaduvei cu sapte copii care se ruga. Asa si acum, in jurul Bisericii alearga legiune de draci. Zic de orice Biserica Ortodoxa din lume, nu numai de a noastra: milioane de draci alearga in jurul ei. Tulburari au fost in toate timpurile, dar acum sunt si mai multe. Sunt si destui preoti neascultatori, si multi calugari ratacitori, care nu ar trebui sa plece asa, oricum. In Occident vin o multime de calugari. Ce cauta acolo?! Ei trebuie sa stea in manastire. Daca nu le place manastirea lor, ca este ecumenista sau altceva, sa-si aleaga alta manastire, ca pot s-o faca. Adica trebuie sa ne impunem noi singuri o disciplina prin care sa respectam autoritatea Bisericii, pana acolo unde e demn si de Hristos sa o respecti. Dar stai in fata satanei! Stai ca un stalp neclintit! Sa stie ca se ciocneste de un monah, de un preot, de un ierarh si va fi infrant!“.

(din “Viata parintelui Gheorghe Calciu dupa marturiile sale si ale altora“
Reply With Quote
  #227  
Vechi 21.11.2016, 18:16:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate reusiti voi sa convocati un Sinod Ecumenic care sa condamne "erezia ecumenista".

Pana atunci, vorbe in vant.

Succes! :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.11.2016 at 22:00:03.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 21.11.2016, 18:56:21
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Până atunci, vajnicii antiecumeniști nu au reușit decât să înlocuiască infailibilitatea papei, pe care o contestă, cu infailibilitatea duhovnicilor a sfinților și a canoanelor - idee la fel de străină ortodoxiei ca și reîncarnarea.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #229  
Vechi 21.11.2016, 22:00:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Până atunci, vajnicii antiecumeniști nu au reușit decât să înlocuiască infailibilitatea papei, pe care o contestă, cu infailibilitatea duhovnicilor a sfinților și a canoanelor - idee la fel de străină ortodoxiei ca și reîncarnarea.
Nici macar "a sfintilor" ci a unor sfinti.

In ceea ce priveste canoanele - ele sunt "infailibile", ca si Biblia, talmacirile, mai putin.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 22.11.2016, 00:46:05
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

[QUOTE-GMihai]Până atunci, vajnicii antiecumeniști nu au reușit decât să înlocuiască infailibilitatea papei, pe care o contestă, cu infailibilitatea duhovnicilor a sfinților și a canoanelor - idee la fel de străină ortodoxiei ca și reîncarnarea. [/quote]

...daca ditamai papa nu e infailibil,iti dai seama cat de infailibil esti tu...mai ales cand vorbesti de ortodoxie si de sfinti.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
ORTODOXIA SI ECUMENISMUL cristir Despre Biserica Ortodoxa in general 563 08.07.2013 03:58:38
Ortodoxia și ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 22:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17