Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2011, 10:04:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Lightbulb Noi

Imi vine greu sa ma rog doar pentru mine. Sau doar pentru familia mea. Mi se pare ca e un act aproape egoist cand spun "miluieste-ma", "iarta-ma", "mantuieste-ma", "ajuta-ma". Drept care, cand particip la Sfanta Liturghie, inteleg raspunsul "Doamne miluieste!" ca "Doamne miluieste-ne!".

Pentru ca ortodoxia inseamna de fapt comuniune, inseamna NOI. Noi toti, ca parti diferite ale aceluiasi Trup, care este Biserica. Noi toti trebuie sa fim una, prin intermediul Lui Hristos-Domnul. Intreaga Liturghie este plina de rugaciuni in care pronumele "noi" este prezent peste tot, iar pentru mine asta este un lucru fundamental de inteles si de constientizat de fiecare data cand ne rugam, chiar si in particular.

Mai mult, trebuie sa ne rugam si pentru eterodocsi (pentru ei, nu impreuna cu ei). Sa ne rugam pentru cei aflati in aceeasi situatie grea, spre exemplu: cand suntem ispititi de ganduri rele sa ne rugam pentru toti cei care sunt incercat de aceeasi ispita; cand mergem la lucru dimineata si ne rugam sa ne ajute Dumnezeu, sa ne gandim la toti oamenii de pe pamant care merg si ei la lucru dimineata; cand avem vreo problema de sanatate, iata ca putem sa gandim in rugaciune si la altii care sufera de aceeasi boala samd.

Da, pacatosi suntem, insa si intentia conteaza. Macar si putina iubire de la unii pentru altii pentru Dumnezeu poate ca inseamna mult.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2011, 10:15:43
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit E bine.....

Este bine sa ne rugam pentru oameni...Pe toti ne iubeste Dumnezeu , chiar si cand permite sa fim pedepsiti...Cu totii suntem creatia LUI, iar EL nu este nici egoist , nici partinitor...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.01.2011, 00:08:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Florin-Ionut,bine ai punctat! Cea mai placuta rugaciune in fata lui Dumnezeu este cea pentru aproapele! Intr-adevar,rugandu-ne doar pt. noi e mai mult o rugaciune egoista... Sa ne amintim de vindecarea slabanogului. Iisus i-a spus ceva oarecum "ciudat",adica diferit... si anume "vazand credinta lor". Deci nu mai zice "vazand credinta lui" ci "credinta lor". Care "lor"? A celor patru prieteni! Deci iata cat de important e sa ne rugam pentru altii!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.01.2011, 00:16:58
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Imi vine greu sa ma rog doar pentru mine. Sau doar pentru familia mea. Mi se pare ca e un act aproape egoist cand spun "miluieste-ma", "iarta-ma", "mantuieste-ma", "ajuta-ma". Drept care, cand particip la Sfanta Liturghie, inteleg raspunsul "Doamne miluieste!" ca "Doamne miluieste-ne!".
Propria mantuire in viata (nivelul de sfant), este cel mai altruist gest pe care il poti face pentru omenire. Deoarece cu cat te ridici mai sus, cu atat ii poti ajuta pe ceilalti mai mult (deoarece esti mai putin suspus greselii). Cu cat ramai mai jos, cu atat limitele tale de actiune in favoarea celorlalti sunt mai mici (deoerece esti mai supus greselii).

Deci raspunsul e simplu. Fa tot ce poti pentru indreptarea greselilor tale, inaintea indreptarii greselilor altora. Adica pe primul plan tu, si apoi ceilalti. Pare egoism, dar nu e. Pe ceilalti sa-i ajuti cat poti intre timp, dar nu uita ca propria ta inaltare e mai importanta pentru ceilalti.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.01.2011, 01:19:50
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dl.IIsus a spus:

rugati-va voi unul pentru altul.[ca mult poate rugaciunea pacatosului inaintea lui Dumnezeu]

pacea Domnului.

Last edited by mihaila_alin; 18.01.2011 at 01:23:22.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.01.2011, 01:36:02
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti.
De aici deduc ca nu trebuie sa ne rugam nici doar pt noi insine,nici doar pt ceilalti.
Ci ambele rugaciuni sa le avem.
Intai pentru noi ,ca sa scapam de pacate si necazuri,si apoi pentru ceilalti, din pura grija pt ei,dar si ca sa scapam de egoism si autocentrism.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.01.2011, 01:37:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Marea majoritate a rugăciunilor creștinilor sunt în numele nostru, în nume colectiv: spunem "Tatăl nostru" și nu "Tatăl meu", ne rugăm "și nu ne duce pe noi" și nu "nu mă duce pe mine". Tot așa spunem "Doamne, miluiește-ne pe noi" (Kyrie eleison, Miserere nobis). La fel spunem la Axion: "cuvine-se cu adevărat să te fericim" (noi, și nu "să te fericesc eu").
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.01.2011, 01:58:57
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Intai pentru noi ,ca sa scapam de pacate si necazuri,si apoi pentru ceilalti, din pura grija pt ei,dar si ca sa scapam de egoism si autocentrism.
Va multumesc f mult pt topic si comentariile postate.
totusi, am o intrebare; de ce ne rugam sa scapam de necazuri? nu prin foc se verifica aurul? nu stim ca Dzeu nu ne da mai mult decat putem duce? nu prin diferite ispite se verifica statornicia noastra in diferite virtuti? daca am ca armura credinta in Hristos, de ce sa ma rog sa nu intru in razboi, sa ma testez, sa vad cat de caldicel sunt? si daca cad, cu ajutorul lui Hristos si cu intentia si fapta mea, ma voi ridica. Ce ar fi sa zic: Doamne, da-mi cele vrei tu si cu ele si puterea si intelepciunea de a trece prin ele? mie mi se pare ca si la Sf.Liturghie e un mereu si meru cererea: izbaveste-ne pe noi de ispite..samd".

Eu ma intreb asta cam teoretic caci stiu si ce grea e caderea si ce grea si uneori imposibila pare ridicarea. Deci, de ce sa fug de necazuri daca sunt crestin? nu le caut dar as vrea sa fiu masurat, sa imi stiu locul...

Va multumesc.
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.01.2011, 02:10:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul
Va multumesc f mult pt topic si comentariile postate.
totusi, am o intrebare; de ce ne rugam sa scapam de necazuri? nu prin foc se verifica aurul? nu stim ca Dzeu nu ne da mai mult decat putem duce? nu prin diferite ispite se verifica statornicia noastra in diferite virtuti? daca am ca armura credinta in Hristos, de ce sa ma rog sa nu intru in razboi, sa ma testez, sa vad cat de caldicel sunt? si daca cad, cu ajutorul lui Hristos si cu intentia si fapta mea, ma voi ridica. Ce ar fi sa zic: Doamne, da-mi cele vrei tu si cu ele si puterea si intelepciunea de a trece prin ele? mie mi se pare ca si la Sf.Liturghie e un mereu si meru cererea: izbaveste-ne pe noi de ispite..samd".

Eu ma intreb asta cam teoretic caci stiu si ce grea e caderea si ce grea si uneori imposibila pare ridicarea. Deci, de ce sa fug de necazuri daca sunt crestin? nu le caut dar as vrea sa fiu masurat, sa imi stiu locul...

Va multumesc.
Eu am zis simplu ,sa scapam de necazuri,dar se poate interpreta si sa reusim sa izbandim in ele.Ziceam si eu ce cer eu cel mai mult in rugaciune:ajutor pt neputintele mele,in situatii grele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.01.2011, 13:41:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Imi vine greu sa ma rog doar pentru mine. Sau doar pentru familia mea.
Mi se pare ca e un act aproape egoist cand spun "miluieste-ma", "iarta-ma", "mantuieste-ma", "ajuta-ma".
Trebuie sa ne rugam si pentru eterodocsi (pentru ei, nu impreuna cu ei).
Multe dintre rugaciunile Sfintilor Parinti sunt la singular... deci "singularul" nu poate fi suspectat de egoism.
Pana la a ajunge sa te rogi pentru altii (necunoscuti) trebuie sa ajungi sa te rogi bine pentru tine, sa fi dobandit rugaciune asezata.

Cat despre rugaciunea pentru eterodocsi... pe aceasta o vad ca un mare dar al lui Dumnezeu.
Fereasca Domnul ca, fiind inselati, sa uitam de rugaciunea pentru caderile noastre si sa ne avantam in rugaciunea pentru eterodocsi.

Este nevoie de mare putere in a te ruga pentru eterodocsi sau pentru ortodocsii "cu numele", care zac in toate patimile.
Patimile lor sunt duhuri necurate, iar a te ruga pentru ei este totuna cu a lupta cu duhurile necurate care ii tin legati pe aceia.
Trebuie sa fii intarit mai inainte de a te avanta in astfel de rugaciuni.

A iubi, a ajuta si a mangaia cu cuvantul si cu fapta pe oricine este lucru bineplacut lui Dumnezeu... si la indemana oricui.
A te ruga insa pentru oameni cazuti si straini de Biserica... este lucru vrednic de mare har, deci nu la indemana tuturor.

P.S. Sa fim "egoisti"... sa ne rugam mai mult decat toti, sa postim mai mult decat toti, sa tacem si sa iertam mai mult decat toti, sa ne spovedim mai des decat toti... iar "egoismul" nostru se va transforma in izvor de pace pentru toti cei din jurul nostru.

"Dobandeste pacea (harul) si mii se vor mantui in jurul tau." (Sfantul Serafim de Sarov)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 18.01.2011 at 13:45:10.
Reply With Quote
Răspunde