Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2010, 13:02:04
eugeniamarc eugeniamarc is offline
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Mesaje: 1
Implicit O alta generatie

Eu am crescut la tara, unde slujba la biserica era tinuta de un preot adevarat si in\"cor\"cantau credinciosii din biserica.Dupa ce am venit la scoala in oras, bine ca mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu acel cor format din angajati, dar cu microfoanele nu m-am obisnuit pana in ziua de azi.Si desi locuiesc de 40 de ani intr-un mare oras, la slujba ma duc intr-o mica biserica unde preotul este unul singur si savarseste liturghia din suflet.Imi pare rau ca trebuie sa spun, nu vreau sa supar pe nimeni, dar si intre preoti, multi chemati, putini veniti.Oare de ce preotia a devenit o meserie si nu o chemare?Si atunci de ce sa ne mire microfoanele?Ar mai fi multe de spus dar eu am ajuns sa cred ca tot mai bine te rogi tu singur, tu cu Cel de Sus,sa-ti spui pacatele si greselile si sperantele.O fi asta un pacat, numai Dumnezeu stie.Dar decat la microfon....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2010, 14:02:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Este posibil sa aveti dreptate, insa intr-o biserica mare, unde vin foartemulti credinciosi si nu au loc sa stea toti in fata, un microfon este foarte util. Mie, cel putin, mi s-a intamplat sa ajung intr-o biserica foarte aglomerata si sa nu inteleg prea bine ce spune parintele. Si atunci am regretat ca nu se folosea de microfon. Un lucru in sine este bun sau rau, in functie de scopul pe care i-l dam.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2010, 14:41:17
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

eu am fost la o biserica, unde slujea un preot batran, tinea slujba cu mare iubire de Dumnezeu, dar nu mai avea putere suficienta. daca aveai ghinionul sa stai in spate nu auzeai decat un mormait. chiar ma gandeam de ce nu iau o statie ca sa poata auzi toata lumea.
daca ai observat toti pusnicii coborau din pustietate si se spovedeau la preot. daca stai acasa si te rogi, nu-i rau, dar cum Isus vine in casa ta si Lui ii place sa vii in casa Lui.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2010, 14:44:22
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Este posibil sa aveti dreptate, insa intr-o biserica mare, unde vin foartemulti credinciosi si nu au loc sa stea toti in fata, un microfon este foarte util. Mie, cel putin, mi s-a intamplat sa ajung intr-o biserica foarte aglomerata si sa nu inteleg prea bine ce spune parintele. Si atunci am regretat ca nu se folosea de microfon. Un lucru in sine este bun sau rau, in functie de scopul pe care i-l dam.
ai vorbit ca un om mare glykys... bravo! insa nu observi cu cata subtilitate a strecurat doamna eugenia si ceea ce voia de fapt sa ne spuna: "am ajuns sa cred ca tot mai bine te rogi tu singur, tu cu Cel de Sus, sa-ti spui pacatele si greselile si sperantele".
doamna eugenia, glykys a spus un mare adevar evidentiind scopul microfonului.
acum o sa va dezvalui si eu un mare adevar: daca incercati singura sa va "rezolvati" sufletul aveti toate sansele sa esuati.
aici e ca la transmisiuni. fara preoti si biserica sunteti pe o frecventa gresita. va puteti ruga cat vreti dar fara sa fiti auzita...
eu zic sa aveti mare atentie sa nu cadeti in ratacire... doar de la un simplu microfon.

Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."

Last edited by axios; 11.02.2010 at 14:46:23.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2010, 14:49:05
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Si mie imi pare uneori ca tehnologia schimba cumva "gustul" sau "farmecul" unei slujbe. Dar daca stam sa ne gandim mai bine, nu ar trebui sa ne impiedice in nici un fel acest lucru.
Ce ar fi sa ne imaginam ca biserica sa fi refuzat tiparul atunci cand a aparut? Sau fotografia, sau informatia digitala, sau atatea si atatea. Ele nu sunt rele in sine si nici bune. Scopul in care le folosim poate fi gresit.
Eu am fost si sunt atat de bucuros ca avem Trinitas TV (nu, nu fac reclama nimanui), ca in sfarsit gasesc si eu un loc unde pot sa ascult discutii si opinii pe teme care ma intereseaza, fara a fi presarate cu innoiri "in duh", cum adesea gaseam la radio Speranta sau Vocea Evangheliei. Sa refuz televizorul pentru ca strica farmecul slujbei? Iar asta nu inseamna ca socotesc ca poti asculta o slujba la TV, ci cel mai bine e sa fii acolo in biserica, in comunitate si sa te impartasesti. Dar sunt situatii cand nu poti sau cand oamenii sunt bolnavi sau altfel. O farama macar, precum cainii de la masa stapanului, si tot e mai bine decat nimic.
Eu cred ca daca ajungem sa ne impiedicam de aceste lucruri e doar o confirmare a faptului ca nu suntem inca acolo unde ar trebui sa fim, si anume in rugaciune si in contemplarea propriilor barne din ochii nostri. Nu spun ca eu am trecut de acest prag, si nici ca tu nu l-ai trecut, ci spun doar ca e un semn ca trebuie sa ne dorim mai mult sa fim mai iertatori si mai intelegatori.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2010, 14:59:18
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Sa fie microfoane, sa fie mai multi preoti, sa fie cate-or fi numai sa fie :) (citisem intr-o revista anul trecut ca la un moment dat Liturghia se va lua de la noi, asa ca mereu cand vad bisericile pline de oameni ma gandesc ca poate-poate o mai lungi Dumnezeu timpul).

Legat de microfoane si statii: cea mai frumoasa slujba de Inviere am auzit-o datorita unui sistem audio BETON care a facut ca vocea parintelui si a cantaretilor (nu cor laic) sa razbata in tot orasul, peste vai, dealuri, mari si tari. Era foarte politically incorrect sa faca ortodocsii atata taraboi, imi imaginez, era un moment foarte delicat pentru cei de alta religie care poate ar fi vrut sa doarma la ora aia din noapte.

Insa a fost ATAT DE FRUMOS. Nu-mi vine in minte decat cuvantul SLAVA, si-asta cu litere mari, incercand sa descriu slujba si cat de tare si de limpede s-a auzit. Nu se-auzea nici musca in afara cantarilor, pana si adolescentii care se-adunasera gura-casca (bine ca s-au adunat si aceia, ceva tot s-a miscat in ei) au fost redusi la tacere de maretia momentului. Aveam impresia ca Iisus Hristos nu doar ca Inviase, dar ca inviase _atunci_ si noi eram primii oameni care aflam.

Si alta experienta cu microfoanele am avut la o Liturghie cand s-au auzit rugaciunile spuse-n taina in altar, suprapuse peste cantarile stranei, duios ca un poem. Nu indrazneam parca nici sa mai suflu, auzindu-le.

Cred ca e loc pentru toti sub soare, si pentru bisericute de lemn, mici, in care Isus Hristos e tainic si bland, si pentru biserici bizantine impunatoare, cu mai multi preoti slujitori, care sa ilustreze slava Pantocratorului.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2010, 15:42:57
sashio sashio is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2009
Mesaje: 6
Implicit

La biserica unde merg eu se folosec microfoane. Sunt puse boxe si afara, si este foarte bine, se aude Sf. Liturgie si predica preotului de departe. Daca in sec. III ar fi fost astfel de tehnologii, Sf. Ioan Gura de Aur ar fi folosit-o ca sa atraga mai multa lume la biserica.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2010, 15:48:19
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Microfoanele si boxele au si ele rostul lor in biserica.
De multe ori nu ai intelege, fara boxe, ce se spune in altar sau in strana, mai ales daca stai pe undeva pe la intrare.
Dar uneori sunt deranjante cand sunt amplasate in exterior.
Asta mai ales in zonele foarte aglomerate unde blocurile sunt aproape lipite de biserica.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2010, 16:04:25
l_dorobat l_dorobat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit 5%

In conditiile in care se pare ca doar aprox. 5% dintre cei care la ultimul recensamant s-au declarat crestin ortodocsi in Romania merg duminica la Sfanta Liturghie (parintele Tanase de la Valea Plopului spune asta), nu ar fi cazul sa pedalam pe subiectul "cu microfoane sau fara".

Daca e sa facem, totusi, aprecieri de natura practica, atunci putem spune ca din cei 5% multi stau pe afara in unele parohii pentru ca acea biserica e prea mica; microfonul este acolo un instrument folositor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2010, 16:20:35
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Boxele sunt folositoare la exterior chiar si la o biserica inconjurata de blocuri?
Chiar daca acestea deranjeaza locatarii?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele duhovnic CelMandru Generalitati 6 19.04.2011 22:22:39
parintele iustin si parintele proclu cosmin95 Generalitati 48 01.03.2010 17:25:58
Parintele Parintele Iustin Parvu ClauCioc1969 Intrebari utilizatori 2 10.02.2010 14:10:10
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47