Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 29.11.2015, 23:17:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

RUGĂCIUNE CĂTRE SFÂNTUL ANDREI

Doamne Dumnezeul nostru, Tu, Cel ce ai zis si s-a facut faptura, nu intoarce dumnezeiasca Ta fata de la noi cei pacatosi, ca sa nu vina asupra-ne mania cea groaznica si infricosatoare a durerilor, care este rodul pacatelor noastre pe care in toata ziua cu nesocotinta in chip nenumarat le savarsim. Noi suntem pacatosi si patimasi, netrebnici si plini de rautate, iar Tu esti izvorul vietii si al milostivirii; nu ne lasa, Doamne; nu trece rugaciunea noastra a pacatosilor, nici nu rasplati noua dupa nelegiuirile noastre, ci, pentru ca nu sintem vrednici a castiga prin sarguinta cea de toate zilele milostivirea Ta, daruieste-ne-o Tu, Doamne, ca un preamilostiv. Pentru rugaciunile apostolului Tau Andrei, daruieste-ne noua sanatate si viata ferita de toata rautatea. Pentru pomenirea lui cea de azi ne intareste cu darul Tau cel stapanitor, ca din adincul inimilor noastre, cu bucurie sa laudam praznuirea lui, si sa slavim preasfint Numele Tau, in vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 29.11.2015 at 23:21:13.
Reply With Quote
  #322  
Vechi 05.12.2015, 21:34:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugaciune catre Sfantul Nicolae


O, Sfinte Parinte Nicolae, mare facator de minuni, ocrotitorul si daruitorul celor nevoiasi, pe cei ce cu buna nadejde alearga la tine, grabeste a-i ajuta. Sprijinitor fii turmei lui Hristos impotriva lupilor care umbla sa o prade si tot sufletul de crestin pazeste-l prin sfintele tale rugaciuni, ca unul ce esti masura in veac a sfinteniei dreptmaritoare. Si precum ai miluit pe cei trei barbati ce sedeau in temnita, izbavindu-i de mania imparatului si de ascutisul sabiei, asa ma miluieste si pe mine, care cu mintea, cu cuvantul si cu lucrul ma aflu in bezna pacatelor, ca sa nu cad sub mania lui Dumnezeu si sub vesnica osanda.
Asa, Sfinte Nicolae, fii reazam putinatatii mele, ca la soliile tale sa primesc de la Hristos induratorul viata lina si curata in veacul acesta, iar in veacul de apoi printre cei de-a dreapta lui Dumnezeu sa ma numar, cu ingerii si cu sfintii preamarind pe Tatal si pe Fiul si pe Sfantul Duh. Amin.

Ierarh si parinte, O Preasfintitule Sfant Nicolae, maret sfant al lui Dumnezeu, iubitorul nostru aparator si mereu grabnic ajutor al necazurilor de pretutindeni; ajuta-ne pe noi pacatosii si nefericitii din asta viata; implora-l pe Domnul Dumnezeu sa ne daruie iertarea tuturor pacatelor noastre, pe care le-am savarsit din tinerete toata viata noastra, prin fapta, vorba, gand si toate simturile noastre; iar in trecerea dincolo a sufletelor noastre, ajuta-i pe cei nenorociti; implora-l pe Domnul Dumnezeu, Creatorul a tot ce exista, sa ne salveze din incercarile cerului si chinurile eterne; astfel incat sa proslavim mereu pe Tatal, si Fiul, si Sfantul Duh, si miloasa ta mijlocire, acum si pururea, pana in vecii vecilor. Amin.
O, tu, cel mai bun parinte Sfinte Nicolae, pastor si invatator al tuturor care in credinta iti cer aparare prin fierbinti rugaciuni, grabeste-te sa salvezi turma lui Hristos fata de lupii care o ataca; si apara fiecare pamant crestin, si pastreaza-l prin rugaciunile tale departe de lumesca invalmaseala, prefacere, de atacurile dusmanilor si razboi civil; de foame, inundatii, foc, secure si moarte neasteptata. Si asa cum ai avut mila de cei trei barbati intemnitati, si i-ai salvat de mania regeasca si moartea prin sabie, asa ai mila de noi noi, cei aflati in intunericul pacatelor mintii, cuvantului si faptei, si mantuieste-ne pe noi de mania lui Dumnezeu si pedeapsa vesnica, astfel incat, prin mijlocirea si ajutorul tau, si prin indurarea si sfintenia Lui, Hristos Dumnezeul nostru sa ne duca catre o viata senina fara de pacate in aceste vremuri si sa ne fereasca in cele viitoare sa stam in stanga Lui, ci sa ne ajute a fi in dreapta Lui, impreuna cu toti sfintii.
Aceste ultime doua rugaciuni sunt specifice crestin-ortodocsilor din Rusia, avand drept sursa orthodox.net
Rugaciune catre Sfantul Ierarh Nicolae
Aceasta rugaciune catre Sfantul Nicolae din Myra aduce aminte de evenimentele din viata acestui maret episcop si facator de minuni. Un infocat dusman al ereziei, Sfantul Nicolae era devotat in special sarmanilor si celor aflati le nevoie din turma lui.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #323  
Vechi 01.01.2016, 16:03:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit





Pe tine, trambita cea cu dumnezeiasca glasuire si cereasca albina, care din florile invataturilor ai adunat mierea cea facatoare de viata a dogmelor Treimii si o ai lasat Bisericii lui Hristos bogatie neimputinata, din care gustam noi toti, cu dulce cantare te laudam, cantand tie: Bucura-te, mare ierarhe Vasile!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #324  
Vechi 06.01.2016, 19:40:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit





Sfinte Proorocule Ioane, cel ce în Iordan ai botezat pe Adâncul milostivirii și văzând repejunile râului, valuri de înfricoșare au început să se înalțe în inima ta, alungă viforul patimilor din sufletul meu și dăruiește inimii mele corabia gândului rugăciunii, ca să plutesc deasupra ispitelor acestei vieți.
Mintea mea cea înnourată de gânduri rele o trage cu legătura cugetării smerite spre lumina rugăciunii Soarelui Hristos. Pustia o ai împodobit cu cântări de laude și cu pașii minții ai călătorit în grădina Raiului, prin ascultarea ta ridicându-te deasupra lui Adam, cel ce a căzut din frumusețea cerească prin sfatul cel viclean al șarpelui. Pe mine, cel ce alerg pe cărările neascultării de poruncile dumnezeiești mă învață calea smereniei prin pilda viețuirii tale în afara deșertăciunilor lumii.
Capul ți-ai plecat sub sabie, ca să vestești celor din iad pe Cel Ce avea să fie Capul Bisericii și Răscumpărătorul tuturor din stricăciune cu preascumpul Său Sânge. Pe mine, cel ce m-am făcut cap a toată răutatea, mă îndreptează pe căile pocăinței. Trimite norii rugăciunii tale înaintea Soarelui dreptății, ca sufletul meu cel istovit de arșița ispitelor să-l răcorească ca Un Bun cu ploaia milostivirii Sale.
Pe îngeri ai minunat cu viețuirea ta nematerialnică și cetele demonilor le-ai doborât cu săgețile cugetării tale smerite. Mintea mea cea pururea rănită de gândurile cele rele o tămăduiește vărsând peste ea roua rugăciunii tale. Inima mea cea întunecată de patimi o luminează cu raza credinței și o împodobește cu florile laudelor tale, ca să aducă Stăpânului Care l-a sădit pe Adam din nou în grădina Raiului mireasma rugăciunii curate.
Astupatu-s-au urechile inimii mele, ca să nu mai aud chemarea dumnezeiască și în adâncul noroiului patimilor m-am coborât. Eu, cel cinstit cu darul libertății de Cel Ce m-a zidit spre asemănarea Sa, m-am făcut rob patimilor, cărora dobitocește am slujit, neavând în inima mea gândul fricii de Dumnezeu. Nerăbdarea mi se pare un mărgăritar aproape de negăsit pentru mine și cu frunzele cuvintelor mincinoase am acoperit păcatele mele. Deci, tu, Sfinte Ioane, cel ce ai arătat lumii pe Pomul vieții Care S-a dat spre Hrană lumii și a vindecat pe Adam cel ce s-a otrăvit gustând din pom, arată și pustia inimii mele roditoare de pomii gândurilor înțelepciunii.
Ca o privighetoare a rugăciunii ai îndulcit auzul pustiei cu neîncetata slăvire a frumuseții Celui Nevăzut și pe scara smereniei te-ai înălțat la Cel Neajuns de minte. Pe mine, cel ce pururea mă cufund în marea deșertăciunilor lumești și mă lenevesc a mă ruga, întinde-mi mână de ajutor și cu ploaia gândurilor umilinței curățește inima mea, zugrăvind apoi întru ea tainele cele dumnezeiești ascunse în vistieria minților îngerești.

Cu securea pocăinței taie din țarina inimii mele pomi cei înalți ai patimilor și sădește în locul lor virtuțile cele dumnezeiești. Focul ispitelor îl stinge cu puterea rugăciunii tale și la judecată nu întârzia a mijloci iertare celor ce te cinstesc cu dreaptă credință.
Fiind prieten al Mirelui Celui Tainic al inimilor, cu șoapte prietenești pleacă spre milă pe Izvorul milostivirii, ca să treacă cu vederea păcatele noastre și să rânduiască și nevrednicia noastră în cămările cele cerești, străbătute pururea de pașii îngerești și de tămâia rugăciunii neîncetate.
Întărește pe noi, ca fără de cârtire să purtăm povara necazurilor vieții și glasul pocăinței fă să răsune și în inimile noastre ofilite de păcat, ca tăind toți spinii patimilor să începem a viețui dumnezeiește.
Cu legătura cea tare a rugăciunii tale întărește lumea și sub acoperământul rugăciunii tale roagă-L pe Mântuitorul nostru să ne rânduiască vreme de pocăință, ca intrând întru cămara milostivirii Sale să-i aducem împreună cu cetele tuturor Sfinților slavă și mulțumire, iar către tine să strigăm așa: Bucură-te, rai înfrumusețat al darurilor Mântuitorului, pecetea nestricată a pocăinței, de întărire lumii, izvorul gândurilor umilinței, făclia pustiei inimilor noastre. Întru lumina rugăciunii tale, învrednicește-ne a aduce slavă Treimii Celei mai presus de minte, Tatălui Celui iubitor de oameni, Fiului Său, Ce ne-a mântuit pe noi din păcat și Duhului Celui călăuzitor la limanul pocăinței, adică Minții Celei mai înainte de minte, Care izvorăște gândurile înțelepciunii cu care luminează mințile îngerești și întunericul minții noastre.
Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #325  
Vechi 07.01.2016, 02:07:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cantare de lauda la Sfantul Ioan Botezatorul: PRIN TAINA DUMNEZEIASCA
a Sfantului Ierarh Nicolae Velimirovici
“Prin taina dumnezeiasca a intrat Ioan in lume,
Ca odinioara al Sarei si lui Avraam fiu, Isaac;
Prin taina dumnezeiasca a ramas el viu,
Scapand taisului ucigas al jungherului lui Irod.
Jungherul pe prunc nu l-a putut atinge,
Si in trupul tatalui atunci adanc s-a-mplîntat.
Prin taina dumnezeiasca hranitu-s-a Ioan in pustie,
Timp de treizeci de ani, in pamant pustiu.
Pe ai Domnului robi ii pastoresc ingerii;
Iar celor saraci ingerii le sunt pazitori!
Ioan a crescut, cu varsta si cu puterea,
El era un mielusel preafrumos,
Menit sa vesteasca
Si sa slujeasca
Mielului lui Dumnezeu.
El era menit sa strige tuturora
Ca ziua izbavirii se afla la rasarit.
El L-a cunoscut si L-a slavit
Pre Cel Care necunoscut oamenilor era.
El cel din urma proroc mare a fost,
Si incepatura apostolilor lui Dumnezeu.
El cu Dumnezeu grait-a precum marele Ilie
Si ca un apostol mare pre oameni i-a iubit si i-a certat.
Minunat fiu al preotului celui mare,
Primul incununat mucenic al mucenicilor lui Dumnezeu”.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #326  
Vechi 16.01.2016, 21:16:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciune către Preacuviosul Antonie cel Mare


O, Cuvioase Părinte Antonie, înălțimea viețuirii duhovnicești neajunse de gând omenesc, a monahilor icoană prealuminată și acoperământul milostivirii celor din nevoi, auzi suspinurile inimii mele și cu grabnica ta mijlocire izgonește din pustia sufletului meu fiarele gândurilor celor rele, care tulbură mintea mea cea neputincioasă. Pe demoni ai biruit desăvârșit ca un ostaș neînfricat al lui Hristos, purtând coiful smeritei cugetări și fiind încins cu legătura înțelepciunii. Pe mine, cel pururea biruit în războiul cel duhovnicesc din cauza nepurtării mele de grijă, mă întărește Cuvioase, și mă înțelepțește cu lumina sfaturilor tale duhovnicești, pe care ni le-ai lăsat nouă ca pe o comoară ascunsă în vistieria Bisericii.
Ca un soare al monahilor te-ai arătat în amiaza creștinismului, iar noi apropiindu-ne tot mai mult de apusul veacurilor, de noaptea păcatelor suntem cuprinși și cu totul neputincioși spre nevoințele celor din vechime. Cum dar ne vom mântui, noi, fii cei rătăcitori, când cursele vrăjmașului s-au înmulțit peste măsură ? Nădăjduind în rugăciunile tale Părinte, alerg și eu smerit către tine și într-un suspin de gând cad înaintea ta strigând: trimite ploaia rugăciunilor tale și stinge focul patimilor în care mă primejduiesc până la a fi aruncat în focul cel veșnic. Făcliile stinse ale gândurilor mele le aprinde cu focul dorului dumnezeiesc și în brazdele inimii mele aruncă semințele gândurilor dumnezeiești, ca să aduc și eu rod bogat de fapte bune spre slava Pricinuitorului a tot binele.
Cu adevărat, nu știu a mă ruga și valurile patimilor mele mă împing tot mai mult spre limanul morții. Trupul mi s-a făcut mormânt al sufletului sfâșiat de fiarele patimilor cumplite. Tu, fericite Părinte Antonie, cel ce prin culcarea în mormânt ai rușinat pe diavolul a cărui putere Hristos a zdrobit-o prin punerea Sa în mormânt și Învierea cea de-a treia zi, din mormântul multor căderi duhovnicești mă ridică, punând în mine dorul rugăciunii spre aflarea Vieții. Dă-mi și mie a vedea în această viață învierea sufletului meu din moartea păcatului și a mă veseli precum Sfânta Elena la aflarea cinstitei Cruci și precum cetele îngerești la aflarea drahmei celei pierdute a Mântuitorului Hristos. Căci cu adevărat pentru noi, păcătoșii, cei încărcați cu multe păcate, trezirea din somnul păcatului este pricină prea adevărată de bucurie și mântuire.
Cu neadormită rugăciunea ta întărește pe monahii ce bine se nevoiesc în mănăstiri, ca toată lucrarea duhovnicească să și-o așeze pe temelia smeritei cugetări. Pe cei din pustie îi păzește cu lumina rugăciunii tale de toate nălucirile diavolești și inimile noastre rănite de păcat le leagă ca un samarinean milostiv cu legătura iubirii tale părintești, turnând untdelemnul rugăciunii și vinul cel tainic al iubirii lui Hristos.
Stâlp de foc al monahilor în pustiul lumii, dar și înaintea tronului Preasfintei Treimi ești, iar eu, ca cel mai greșit între păcătoși, cum voi încerca să mă apropi de tine, Părinte, măcar cu rugăciunea ? De mai este pentru mine nădejde de mântuire, de mai este voința Soarelui dreptății să trimită razele darului Său în întunericul sufletului meu, de biruiește marea iubirii de oameni a Mântuitorului meu zidurile cele multe ale păcatelor mele, atunci și tu, Cuvioase Antonie, trimite înaintea Domnului ca pe un înaintemergător însăși rugăciunea ta fierbinte, ca să scap eu de viforul patimilor ce m-a cuprins. Risipește asprimea multor necazuri și în cărările voii dumnezeiești poartă gândul meu, ca să te cinstesc pe tine totdeauna cu mulțumire, iar Stăpânului tuturor să aduc pururea mulțumire, slavă și închinăciune, Tatălui Celui fără de început, împreună și Fiului Său Celui iubit întru Care a binevoit și Duhului Celui Mângâietor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #327  
Vechi 30.01.2016, 23:05:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Troparul Sfinților Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur



Pe acesti trei luminători mai mari ai dumnezeirii cei întreit strălucitoare, pe cei ce luminează lumea cu razele dumnezeieștilor învățături, pe râurile înțelepciunii cele cu miere curgătoare care adapă toată făptura cu apele cunoștinței de Dumnezeu, pe Marele Vasile și de Dumnezeu cuvântătorul Grigorie, împreună cu slăvitul Ioan, cel cu limba și cu cuvintele de aur, toți cei iubitori de cuvintele lor, adunându-ne cu cântări să-i cinstim; că aceștia Treimii pururea se roagă pentru noi.




Pe cerul Bisericii, mari luceferi strălucesc,
Cu parfumul vieții lor pe Hristos mărturisesc.
Sunt focare de lumină, izvoare duhovnicești,
Apărătorii credinței, mari dascăli duhovnicești.

În unitatea slujirii, crezul lor a fost iubirea,
Dreptatea și bunătatea, ce-aduc lumii fericirea.
Prin muncă și rugăciune, adorând pe Dumnezeu,
Trei păstori de suflete, ne-o călăuzi mereu.

Avându-i mijlocitori către Tronul cel ceresc,
Vom ieși biruitori din ispite și nevoi.
Pe învățătorii lumii: Vasile, Grigorie și Ioan,
Să-i cinstim cu bucurie, pomenindu-i din an in an.
Pr. Ioan Ovidiu Măciucă
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #328  
Vechi 23.06.2016, 20:41:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În fiecare an, la 24 iunie, în lumea creștină se celebrează nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, o mare excepție făcută în cazul acestuia și a Maicii Domnului, întrucât sfinții și martirii sunt comemorați în ziua morții lor, considerată a fi ziua nașterii lor pentru Împărăția Cerurilor. De asemenea, Calendarul Popular consemnază sărbătoarea de Sânziene sau Drăgaica- cea mai mare și cea mai spectaculoasă sărbătoare păgână a anului.

Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul Considerat Înaintemergătorul Domnului, Sfântul Ioan Botezătorul este ultimul proroc al Vechiului Testament, dar și cel care a făcut legătura cu Noul Testament. Sfântul Ioan Botezătorul s-a născut în satul Ein-Kerem (lângă Ierusalim); este fiul Elisabetei (verișoara Mariei, Maica Domnului) și al preotului Zaharia.

RUGĂCIUNE :

O Mergătorule înainte al Domnului și Botezătorule a lui Hristos,

Mari și multe sunt vredniciile date ție de Dumnezeu, fiindcă tu de proorocii cei vechi ai fost prorocit. Tu, după făgăduință și prorocie

Îngerească, te-ai și născut. Numele tău prin cuvântul Arhanghelului Gavriil mai înainte s-a vestit; a ta numire cu minunea dezlegării limbii tatătlui tău s-a pecetluit. Tu, din copilărie, în pustie ai viețuit și, ca o pasăre a cerului, desăvîrșit neagoniseală ai iubit, cu aguridă și cu miere sălbatică te-ai hrănit. Tu ai fost crinul cel cuvântător al văilor și al pustiilor, care în loc de podoabă hainelor, cu darul cel de sus îmbrăcând trupul tău, cu peri de cămilă l-ai acoperit. Tu ai fost glasul care a strigat în pustie și calea Domnului o ai pregătit. Tu, cu duhul și cu puterea lui Ilie , în lume te-ai arătat și nelegiuirea lui Irod și a tuturor celor asemenea lui ai mustrat. Tu ești martorul cel preavestit al Preasfintei și de viață făcătoarei Treimi. Tu pe Mântuitorul către mulțimea popoarelor L-ai mărturisit și cu degetul tău L-ai arătat pe Mielul lui Dumnezeu, care ridică păcatele lumii. Tu, de către însuși Domnul, mai mult decât prooroc ai fost mărturisit și, după Născătoarea de Dumnezeu, pe tine te credem a fi cel mai mare om născut din femeie. Prin mijlocirea sfintelor și preaputernicelor tale rugăciuni, ajută-mă să dobândesc mila lui Dumnezeu și a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, în ceasul cel de pe urmă al sfârșitului meu. Amin
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #329  
Vechi 19.07.2016, 20:47:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfântul și marele Profet Ilie



O, preaminunate și preaînălțate proorocule al lui Dumnezeu Ilie, mare râvnitor pentru slava lui Dumnezeu, cel ce trimiți pe pământ ploile și seceta, belsugul și lipsa, ascultă această puțină rugăciune, pe care cu evlavie o aducem, și prin mijlocirea ta cea fierbinte către Domnul Dumnezeu, apără-ne de secetă, de foamete și de bolile cele aducătoare de moarte și dăruiește nouă bună întocmire a văzduhului și toată îmbelsugarea pământului întărindu-ne în dreapta credință și viață curată, ca, izbăvindu-ne de chinurile cele veșnice, să ne învrednicim de fericirea Raiului cântând lui Dumnezeu: Aliluia!

RUGĂCIUNE CĂTRE SFÂNTUL ȘI SLĂVITUL AL LUI DUMNEZEU PROOROC ILIE



Preamărite și preaminunate proorocule al lui Dumnezeu, Ilie, care ai luminat pe pământ cu viața ta îngerească, cu râvna ta fierbinte către Dumnezeu Atotțiitorul, cu semnele și cu minunile tale, și cu marea lui Dumnezeu bunăvoință față de tine, fiind ridicat la cer cu trupul într-un car de foc; învrednicindu-te a vorbi cu Dumnezeu pe Muntele Taborului, în timpul schimbării Lui la față, acum sălășluind în locașurile Raiului și stând în fața tronului Împăratului ceresc, auzi-ne pe noi păcătoșii și nevrednicii, care în ceasul acesta stăm în fața Sfintei tale icoane, și cu umilință alergăm către mijlocirea ta. Roagă-te pentru noi lui Dumnezeu, Iubitorul de oameni, să ne dea nouă duhul pocăinței, al izbăvirii de păcate și cu atotputernica Sa bunăvoință să ne ajute să ne depărtăm din calea păcatului, îndrumându-ne spre tot lucrul bun; ca să ne întărească în lupta împotriva poftelor și a patimilor noastre, sădind în inimile noastre duhul smereniei, al blândeții, duhul iubirii de aproapele nostru, al bunătății, al răbdarii, al înțelepciunii, al râvnei pentru cuvântul lui Dumnezeu și al izbăvirii aproapelui. Nimicește prin rugăciunile tale, proorocule, năravurile cele rele ale lumii, ce întinează neamul creștinesc prin necinstirea credinței dreptslăvitoare, față de rânduielile Sfintei Biserici, a poruncilor Domnului, prin necinstirea părinților și a stăpânitorilor ce ne stăpânesc, aruncând astfel lumea în bezna necinstei, a desfrâului și a pierzaniei.
Departează de la noi, preamărite proorocule, prin mijlocirea ta către Domnul, dreapta mânie a lui Dumnezeu; apără orașele, satele și țara noastră de secetă, de foamete, de furtuni năpraznice, de cutremur, de boli și răni aducătoare de moarte, de neînțelegeri între frați, de năvălirea asupra noastră a altor neamuri și de războiul cel dintre noi. Prin rugăciunile tale, preamărite, întărește poporul nostru binecredincios și ajută-l în toate faptele lui bune. Mijlocește, proorocule al lui Dumnezeu, păstoriților noștri râvnă fierbinte către Dumnezeu, purtare de grijă pentru mântuirea sufletească a păstoriților, înțelepciune în purtare și învățătură, cucernicie și tărie în ispite; judecătorilor dăruiește-le nepărtinire și lepădare de pofta câștigurilor, dreptate și milă față de cei obijduiți; tuturor cârmuitorilor purtare de grijă față de supuși, milă și dreaptă judecată, iar dreptcredincioșilor supunere și ascultare față de cârmuitori, cum și îndeplinirea cu sârguință a tuturor îndatoririlor lor; ca astfel, în pace și cucernicie, să petrecem veacul acesta. Să ne învrednicim de împărtășirea bunătăților celor veșnice în Împărația lui Dumnezeu și a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Căruia I se cuvine cinste și închinăciune, împreună cu Tatal cel fără de început și cu Preasfântul Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #330  
Vechi 26.07.2016, 23:19:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciunea Preasfințitului Eremei (Schimnicul) către
Sfântul Mare Mucenic Pantelimon (Vindecătorul de boli)

O , Mare Mucenice și Tămăduitorule Pantelimon! Roagă-Te lui DUMNEZEU pentru noi și nu lăsa să rămână în noi bolile trupești și sufletești de care suferim .

Vindecă bolile pricinuite de patimile și păcatele noastre .

Bolnavi suntem noi de lene , de slăbiciune trupească și sufletească – Tamaduiește-ne pe noi , Sfinte Pantelimon .

Bolnavi suntem noi de dorințe și împătimire de lucrurile trecătoare pământești – Tamaduiește-ne pe noi , Sfinte Pantelimon .

Bolnavi suntem , O Sfinte Pantelimon ...

Bolnavi suntem noi de uitare pentru Lucrarea Mântuirii , pentru păcatele , neputințele și pentru datoriile noastre – Tamaduiește-ne pe noi , Sfinte Pantelimon .

Bolnavi suntem noi de ținerea în mintea noastră a răului , de mânie , de ură , de tulburare – Tamaduiește-ne pe noi , Sfinte Pantelimon .

O , Tămăduitorule a Sfântului Athos și a întregii Lumi !

Bolnavi suntem noi de invidie , mândrie , îngâmfare , preamărire , de rând cu nemernicia și netrebnicia noastră – Tamaduiește-ne pe noi , Sfinte Pantelimon .

Bolnavi suntem noi de multele și feluritele căderi în poftele trupului : în desfrânare , în mâncarea cea fără de saț , în nereținere , în desfătare – Tamaduiește-ne pe noi , Sfinte Pantelimon .

Bolnavi suntem noi de prea mult somn , de prea multă vorbire , de vorbire deșartă și de cea săvârșită cu judecată – Tamaduiește-ne pe noi , Sfinte Pantelimon .

O , Sfinte Pantelimon ! Ne dor ochii noștri de privirile păcătoase ...

Ne dor urechile noastre de auzul cuvintelor deșarte , a cuvintelor rele , defăimătoare .

Ne dor mâinile noastre neîntinse spre săvârșirea rugăciunii și spre fapta cea de milostenie – Tamaduiește-ne pe noi , Sfinte Pantelimon .

Ne dor picioarele noastre nepornite grabnic spre Biserica Domnului , dar care ușor se îndreaptă spre căi rătăcite și spre locuințele acestei lumi – Tamaduiește-ne pe noi , Sfinte Pantelimon .

Dar cel mai mult ne dor limba și buzele noastre de rostirea cuvintelor zadarnice , deșarte , urâte , de nerostirea cuvintelor de rugăciune , de laudă sau de rostirea acestora cu nepăsare , cu neluare aminte și fără de pricepere – Tamaduiește-ne , O , Milostive !

Tot trupul nostru este bolnav :
Bolnavă este mintea noastră și lipsită de înțelegere , înțelepciune și de cugetare .
Bolnavă este voința noastră , care se întoarce de la Lucrurile Sfinte și se îndreaptă spre lucruri păcătoase , dăunătoare nouă și neplăcute lui DUMNEZEU .
Bolnavă este închipuirea noastră , care nu dorește și nu este în măsură să conștientizeze atât moartea și suferința veșnică a păcătoșilor , cât și Fericirile Impărăției Cerești , mânia Domnului , Patimile lui Hristos pe Cruce , Răstignirea Lui .

O , Sfinte Pantelimon , Tamaduiește-ne !

Ne doare totul în noi .
In neputință este sufletul nostru cu toate puterile și priceperile lui .
In neputință este trupul nostru cu toate mădularele lui .

Tamaduiește-ne pe noi , Sfinte Pantelimon , Tămăduitorul cel fără de arginți ,
Doctorul cel mult Iubitor și sluga Preasfintei Născătoare de DUMNEZEU .

Nu ne lăsa pe noi în urgia bolilor și neputințelor , ci Tămădiuește-ne cu Puterea Harului Tău și vom Lăuda Preasfânta Treime :
pre Tatăl , pre Fiul și pre Sfântul Duh , pe Preasfânta Născătoare de DUMNEZEU Care Te Trimite spre slujire bolnavilor și vom Mulțumi Harului Tău Purtător de Vindecări în veci .

Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De Nașterea Domnului - poezii , rugăciuni , colinde + cristiboss56 Rugaciuni 284 24.12.2018 12:01:09
Rugaciuni catre Maica Domnului georgeval Rugaciuni 19 10.12.2013 23:15:21
Rugaciuni catre Sf. Arhanghel Mihail? colaps Rugaciuni 9 04.11.2011 08:39:46
Paraclisul salvarii sufletelor din iad de catre cei sapte sfinti arhangheli: Mihail, patinina34 Rugaciuni 3 04.07.2009 02:30:50
Rugaciuni catre Maica Domnului phradmon Rugaciuni 7 12.10.2006 15:01:06