Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.06.2016, 15:47:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Probabil, insa Hristos a zis ca ii primeste doar pe cei bolnavi.Probabil ca pe cei sanatosi ti-i lasa tie din moment ce ai ajuns la iluminarea de a distingele binele fata de rau.
Nicaieri nu a spus ca "ii primeste doar pe cei bolnavi".

Dar reflexul sectar de a talmaci Scriptura, nu te lasa sa taci cand nu pricepi macar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.06.2016, 15:47:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ma indoiesc ca cele spuse de Eleonora Roosvelt se refera la ce te referi tu, tinand cont ca tanti Eleonora frecventa cercurile masonice.
Si daca un mason iti va zice ca exista Dumnezeu, tu probabil vei deveni ateu, din "bunul" reflex de a fi Gica contra.

Pana la urma mesajul tau "crestinesc" del a "hristosul" tau care este?

"boleste dom'le, lasa-te in voia sorti ca si asa o sa fim bolnavi cat om trai. Nu faci asa? Esti contra lui Hristos. "
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.06.2016 at 15:52:50.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.06.2016, 16:20:53
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nicaieri nu a spus ca "ii primeste doar pe cei bolnavi".
Evanghelia a 7-a de la Sfantul Maslu:


Și pe când ședea El la masă, în casă, iată mulți vameși și păcătoși au venit și au șezut la masă împreună cu Iisus și cu ucenicii Lui. Și văzând fariseii, au zis ucenicilor: Pentru ce mănâncă Învățătorul vostru cu vameșii și cu păcătoșii? Și, auzind, El a zis: Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. Dar, mergând, învățați ce înseamnă: Milă voiesc, iar nu jertfă; că n‑am venit să chem pe drepți, ci pe păcătoși la pocăință.

Cei care sunt bolnavi suntem noi pacatosii.Si asta pt ca orice boala are ca
drept cauza pacatul (fie facut, fie mostenit).
Eu din aceasta Evanghelie inteleg asa:
vames = pacatos = bolnav = trebuinta de doctor, iar doctor = Iisus Hristos.

Ce nu inteleg sectarii este ca Hristos lucreaza tainic ca doctor, in sensul ca
Hristos lucreaza si tamaduieste si prin mana medicului dar si prin Harul Sau
Dumnezeiesc.
Citat:
Dar reflexul sectar de a talmaci Scriptura, nu te lasa sa taci cand nu pricepi macar.
Ma scuzi, dar eu nu talmacesc nici o scriptura.Pur si simplu scriu ceea ce inteleg. Paradoxal, sectarii se cred sanatosi.Oare de ce ? pai sa fie unul din
motive faptul ca ei (sectarii) deja fac voia vrasmasului si atunci necuratul le-a ridicat patimile si ispitele, ca nah din moment ce tu vii spre sarsaila de ce sa vina el la tine ?

Citat:
Si daca un mason iti va zice ca exista Dumnezeu, tu probabil vei deveni ateu, din "bunul" reflex de a fi Gica contra.
Nope, iar matale stii chestia asta.Daca vine un mason si spune ca exista Dumnezeu, atunci ma bucur ca Dumnezeu i-a luminat mintea.
Dar tu stii foarte bine chestia asta, insa am observat ca tie iti place mai mult
sa fii Gica-contra.
Citat:
Pana la urma mesajul tau "crestinesc" del a "hristosul" tau care este?

"boleste dom'le, lasa-te in voia sorti ca si asa o sa fim bolnavi cat om trai. Nu faci asa? Esti contra lui Hristos. "
Mesajul meu crestinesc de la Hristosul meu este ca atunci cand ai o boala
aceasta sa fie tratata atat in plan medical cat si in plan duhovnicesc.

Insa vindecarea este de fapt o taina.Nu stii niciodata daca te-ai vindecat.Oare
vindecare nu inseamna cumva sa-l convingi pe Hristos ca meriti sa ia asupra
Sa pacatele tale ?
Pentru ca daca ne uitam in NT , Hristos a vindecat luand in acelasi timp asupra SA pacatele lor(celor vindecati). De ce ?
Si atunci nu cumva vindecarea inseamna sa-l convingi pe Hristos sa ia asupra Sa pacatul care iti genereaza boala ?
Noi de multe ori facem confuzia intre ameliorare si vindecare.

Apoi in legatura cu suferinta, mai exista si povestea cescutzei de ceai spusa de Arsenie Boca .Interesanta poveste.Ar explica multe desi majoritatea dintre noi foarte greu ne vine a crede in pilda spusa de parintele.

Citat:
Daca unul are o patima, nu se poate vindeca aici?
Intrebarea ta ridica o problema foarte intersanta.
Atunci cand nu mai avem o anumita patima, pai n-o mai avem ca ne-am vindecat sau n-o mai avem pentru ca
Hristos a luat-o asupra Sa, datorita credintei noastre in EL ?

Daca cineva care nu mai are o patima, renunta a mai crede in Hristos, si se apuca de obiceiuri lumesti , ii va reveni patima inapoi ? Daca nu, atunci cum poate cineva(omul) care nu stie de unde vine si unde se duce sa se tamaduiasca singur ?

Last edited by Copacel; 21.06.2016 at 16:38:06.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.06.2016, 18:39:54
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Sunt bine. M-am trezit intr-o dimineata si inca eram in frenezia visului. Si am postat aici. Sunt resemnat si constient ca drumurile noastre s-au separat de mult timp si irevocabil. Eram oarecum nervos de ce inca mintea mea o mai proiecteaza in somn sau de ce ma ia nostalgia cand trec prin locuri care ma leaga de ea. Calculand perioada de convalescenta am ajuns la rezultat: 7 ani. Si eram curios doar daca vi se pare mult, putin...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.06.2016, 00:25:20
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Am iubit si eu din tot sufletul o porumbita. Dar si-a luat zborul. Au trecut 7 ani de atunci. Inca o visez, iar cand o visez ma trezesc intr-o melancolie/nostalgie care prefer sa nu o am. Cand trec pe langa casa unde a locuit ea ma pierd in trecut. Cand mai vine pe acasa si o vad ma blochez. M-am resemnat de mult timp si ma consider destul de barbat incat sa accept realitatea.

Totusi...cat mai dureaza sa mi se cicatrizeze rana asta si sa nu ma mai bantuie "fantoma" ei?
Frate,
ma gandesc la o situatie care am mai intalnit-o uneori,caci vad ca esti foarte afectat si te
inteleg.Si e bine sa spui Cuvantul ca oamenii sa stie.
Cum spunea Monnis ai sa uiti candva, daca te vei casatori,...copii etc si, treptat vei uita.

Poate bat campii, mai jos(ma refer la cazul tau,ca la modul generral zic bine), dar poate am dreptate.
Poate iti folosea in urma cu mai multi sa fi auzit pe Pam Stentzel vorbind despre virginitate si de faptul ca cel care o are, e special.
Eu as zice mai mult, fie ca esti barbat sau femeie e bine sa o faci daca e posibil doarr cu
viitorul sot(sotie) .
Avea o vorba miliardarul Richard Branson "Ori ca ai doua zeci de ani, ori ca ai cincizeci de ani, sexul e frumos , dar niciodata nu este ca prima oara!"
Am discutat cu diversi ,unii care au avut mai multe femei,toti absolut toti isi aduceau aminte de prima femeie, ca ceva special.
Ma rog e simplu sa dai sfaturri,uuups...de pe margine...,dar daca nu se concretizeaza ceva ,cu cineva, ramai cu o amintire fumoasa cu cineva care e departe.La ce iti foloseste???...
Nu stii cum sa-i dai erase, si sa faci sa nu te afecteze, ca sa nu traiesti din amintiri.
Fie ca esti barbat fie femeie e bine sa pui problema casatoriei!Daca nu stop!!! fiindca poti ramane doar cu amintiri frumoase...prea frumoase.
Domnul sa te ajute frate, sa gasesti omul potrivit si poate la un moment dat,sa ne dai niste vesti bune.Dumnezeu sa te binecuvinteze!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.06.2016, 00:47:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Sunt bine. M-am trezit intr-o dimineata si inca eram in frenezia visului. Si am postat aici. Sunt resemnat si constient ca drumurile noastre s-au separat de mult timp si irevocabil. Eram oarecum nervos de ce inca mintea mea o mai proiecteaza in somn sau de ce ma ia nostalgia cand trec prin locuri care ma leaga de ea. Calculand perioada de convalescenta am ajuns la rezultat: 7 ani. Si eram curios doar daca vi se pare mult, putin...
Nu stii povestile alea romanticoase, ca isi duc unii idolul cu ei in mormant?

Da domle' e iubire mare, pacat insa ca nu este Iubirea cea Mare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.06.2016, 01:14:01
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Sunt bine. M-am trezit intr-o dimineata si inca eram in frenezia visului. Si am postat aici. Sunt resemnat si constient ca drumurile noastre s-au separat de mult timp si irevocabil. Eram oarecum nervos de ce inca mintea mea o mai proiecteaza in somn sau de ce ma ia nostalgia cand trec prin locuri care ma leaga de ea. Calculand perioada de convalescenta am ajuns la rezultat: 7 ani. Si eram curios doar daca vi se pare mult, putin...
Pe undeva e mult ,fiindca e bine sa revii in realitate si sa nu iti mai faci "inima rea".
Pe undeva e putin, fiindca eu imi aduceam aminte cand am facut-o prima oara cu sotia mea si dupa zece ani.Ptr mine a fost ceva special.Si asta te leaga.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.06.2016, 23:15:39
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Sunt bine. M-am trezit intr-o dimineata si inca eram in frenezia visului. Si am postat aici. Sunt resemnat si constient ca drumurile noastre s-au separat de mult timp si irevocabil. Eram oarecum nervos de ce inca mintea mea o mai proiecteaza in somn sau de ce ma ia nostalgia cand trec prin locuri care ma leaga de ea. Calculand perioada de convalescenta am ajuns la rezultat: 7 ani. Si eram curios doar daca vi se pare mult, putin...
,,Iubirea" asta tinde de a iesi din ingradirea ratiunii si de a deveni obsesie.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.06.2016, 08:11:29
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Am iubit si eu din tot sufletul o porumbita. Dar si-a luat zborul. Au trecut 7 ani de atunci. Inca o visez, iar cand o visez ma trezesc intr-o melancolie/nostalgie care prefer sa nu o am. Cand trec pe langa casa unde a locuit ea ma pierd in trecut. Cand mai vine pe acasa si o vad ma blochez. M-am resemnat de mult timp si ma consider destul de barbat incat sa accept realitatea.

Totusi...cat mai dureaza sa mi se cicatrizeze rana asta si sa nu ma mai bantuie "fantoma" ei?
Nu te-ai resemnat deloc, doar asa zici ca sa te pacalesti pe tine, ba inca esti indragostit de ea si ai vrea sa reapara in viata ta pentru ca rational nu te-ar deranja, ba chiar te-ar bucura. Cand o vezi te trec fiorii, ca altfel nu stii ce-s aia fiori.

Pe ea deja ai transformat-o in etalon si orice alta relatie o vei incepe de la comparatia cu ea, adica cu totul defavorabil; vei deveni handicapat emotional.
Hotareste-te ce vrei si spune aici barbateste.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.07.2016, 12:56:37
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://fundatie.ciresarii.ro/predici...asatorirea.mp3
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare