Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 29.11.2010, 15:18:43
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin27 Vezi mesajul
Noi am facut tot raul din lume, si tot noi am mintit pentru el. Rasplata este acest razboi mondial pentru tot ce am facut...

Omul si-o face cu mana lui. "Si a privit omul toate cate le-a facut si a fost foarte multumit de toate cate le-a facut."

Ne meritam soarta prieteni, razboi , foamete , boli,..... omul a dorit de la inceput ...moartea si nu viata...
Așa e, și omul s-a făcut că e om... și a dat uitării pe Dumnezeu și a dat apoi lumii de știre, că... totuși există... blestem... de la tinerețe până la moarte...

Citat:
Și-apoi firește... ecoul papagalului:
„ Eu știu c-ai să mă-nșeli chiar mâine, dar fiindcă azi ești suspărată, am să te iert, e vechi păcatul,.. și nu ești prima... vinovată. (Versiuniune după Minulescu, modificartă.)

Și placa:

''...placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejabba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Așa că iubește-Mă draga mea... dușmancă...”

Last edited by vsovivi; 29.11.2010 at 16:04:28.
  #222  
Vechi 02.12.2010, 13:40:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Așa că nu te mai juca cu idolul până când crezi tu că va scoate bellaurul ăla fum pe gurițe... ci adu-ți mai bine aminte de noi... de cât am așteptat... ca să dansăm... împreună... o, draga Mea Românikaa... și nu te mai juca... cu focool... ca să nu ajungi ca pasta.

Last edited by vsovi; 02.12.2010 at 14:28:04.
  #223  
Vechi 02.12.2010, 19:54:09
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Așa că nu te mai juca cu idolul până când crezi tu că va scoate bellaurul ăla fum pe gurițe... ci adu-ți mai bine aminte de noi... de cât am așteptat... ca să dansăm... împreună... o, draga Mea Românikaa... și nu te mai juca... cu focool... ca să nu ajungi ca pasta.
Păi cine se joacoacoacă mereu cu idoleul și leul... din tenenerife? Cine?
Și cui îi place la nebunie picajul de la mare înălțime? Picajul cel de după zborul spre înalt...
Miiiieeeee? Eu cred că țieeeee!

Iar dacă nici ție nu-ți pasă... atunci cui?

Căci cui pe cui și cucui pe cucui... nu se poate scoate! Cu niciun chip... o, draga mea România.

Last edited by vsovivi; 02.12.2010 at 20:55:03.
  #224  
Vechi 04.12.2010, 00:18:48
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 280. Cei 14 magnifici de la Pucioasa (I)

280. Cei 14 magnifici de la Pucioasa (I)

Legenda celor “14 magnifici” pucioși despre care ani de-a rândul s-a pretins că “aud în primă instanță Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” (adică, îl aud la unison cu urechile lor pe “Creator”, vorbindu-le din înaltul Cerului, în șuier de suflare de crivăț care se coboară deasupra “templului” pucios de la Glodeni-Vale) s-a dovedit a fi o minciună răsuflată. Parafrazând zicătoarea malițioasă “Cei patru evangheliști erau trei: Luca și Matei”, putem spune că la “Noul Ierusalim” de la Pucioasa “cei 14 magnifici erau doar trei: Mihaela și Nicușor”. Mai precis, Mihaela pretindea că-L aude pe Dumnezeu vorbindu-i, iar Nicușor pretindea că Mihaela are dreptate în ceea ce pretinde.

Această minciună colosală a stat permanent la baza înșelătoriei de la “Noul Ierusalim”, chiar și atunci când viețuitorii “mânăstirii” care alcătuiau lista inițială a celor “care auzeau Cuvântul” (a se citi corect: “…despre care se pretindea că aud acel Cuvânt …”) s-au risipit care încotro, iar în “incinta sacră de la Glodeni” n-au mai rămas decât doi: Spiridon Șerban și fiul său Marian, adică exact alții decât pretendenții actuali ai “darului auzirii Cuvântului”, Mihaela și Nicușor).

Dar cine erau cei 14 locuitori ai “chibuțului” pucios de la Glodeni, despre care se pretinde din 1990 și până astăzi că “aud cu urechile lor Cuvântul lui Dumnezeu”?

Iată lista lor:

1. Ilie Bunea (pe atunci, în 1990, el era proprietarul de drept al pământului și a casei cu etaj în care și-au găsit găzduire și adăpost ceilalți “13 magnifici”, venetici sosiți de departe ca să se căpătuiască aici, la Pucioasa. Însă Ilie a mai fost proprietar doar câțiva ani; când Mihaela Tărcuță a preluat “frâiele teleguței”, ea l-a forțat pe Ilie Bunea să renunțe la casă și la teren în favoarea “comunității” de pucioși, căreia ea îi dăduse între timp numele de camuflaj “Fundația Sfânta Virginia”. Ulterior, Ilie Bunea a fost nevoit să abandoneze complet casa și grădina în brațele rapacilor lideri pucioși Mihaela și Nicușor, el retrăgându-se la părinții săi din comuna Maluri, ca să-și lingă rănile sufletului;

2.-3. Mihaela Tărcuță și soțul ei, Milică (Emilian Tărcuță);

4.-6. Marian Zidaru și soția sa Victoria Zidaru, împreună cu fiul lor Simion;

7.-10. Spiridon Șerban cu soția sa Ioana și cu copiii minori Marian și Nuțica;

11.-13.Nicolae Nedelcu cu soția sa Tanța (Constanța Nedelcu) și fiica minoră Andreea;

14. Sandu Dan, zis “Tataia”, ucenic și prieten al soților Marian și Victoria Zidaru.

Dar cum să audă ei acum ceva în grădina cu minuni de la Pucioasa dacă, în majoritate, ei nu mai locuiesc în această gădină, iar unul (Simion) a și murit?

Ar fi fost de așteptat ca această “sfântă familie”, care număra cândva 14 suflete “primitoare ale Cuvântului” pucios, să dăinuiască până în zilele noastre și să fie și să rămână un model inegalabil de frățietate creștină, de altruism și de dragoste. Deși conceptul de “mănăstire” – pe care Mihaela voia cu orice preț să-l asocieze cu “gospodăria agricolă colectivă” a pucioșilor de la Glodeni – este total impropriu (căci nu s-a mai văzut vreodată vreo mânăstire mixtă, în care să locuiască de-a valma bărbați și femei sub același acoperiș), totuși, faptul că ei L-ar fi auzit acolo cu urechile lor pe Dumnezeu vorbindu-le ar trebui să fie un argument serios ca să credem că această existență mixtă a “celor 14 aleși” le-a marcat profund întreaga ființă, făcându-i exemple vii de iubire, de toleranță, de echilibru, de înțelepciune și de pace. Când colo… lucrurile au stat exact pe dos. Între acești 14 “prooroci” a intrat rapid o așa mâncătorie și o dihonie și o intoleranță și o ură neîmpăcată, încât s-au risipit toți ca pleava-n vânt, fugind unii de alții unde au văzut cu ochii. Așa cum am mai spus, din formația inițială a celor “14 magnifici” se mai regăsesc la ora actuală între zidurile “mânăstirii”, ca rezidenți permanenți, doar doi: Spiridon Șerban și cu fiul său Marian, care, deși între timp s-a făcut flăcău în toată puterea, este în continuare poreclit în batjocură “Mormăilă” de către Mihaela. Cu toate acestea, legenda cu “cei 14 aleși care aud Cuvântul” este pe mai departe vehiculată cu mult tupeu de farseurii de la Pucioasa, în frunte secretarul lor general, tovarășa Mihaela Tărcuță, care nu ezită să-i mintă fără să clipească pe vizitatorii curioși să afle cine aude “Cuvântul lui Dumnezeu” la Pucioasa (unul dintre ultimii “grei” care au fost păcăliți cu “taina celor 14 aleși” a fost Cristi Tabără, în celebrul său “interviu” intitulat “Te vezi la Știrile ProTv: Taina Noului Ierusalim” și difuzat pe postul Tv pe care îl slujea acum un an).
  #225  
Vechi 06.12.2010, 09:45:20
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Hai să vă mărturisesc ceva,

Și eu aud Cuvântul, dar nu cu urechile, și nu ca și propoziții sau fraze sau voce sau adiere răcoroasă de vânt, ci doar mă „trezesc”, îmi dau seama, că în sufletul meu a apărut Adevărul, s-a manifestat ceva, a ajuns unda și iată că Îl știu pe Adevărul, ca și cum ar fi trecut prin pământ, prin văzduh, prin ziduri și a ajuns în mintea și în inima mea crescând ca o plantă ce a răsărit din sămânța cea bună, și ca atare am devenit și sunt conștient că Tainic a ajuns și în mine și mereu ajunge și la mine astfel, exact cum o apă curată ajunge la rădăcina plantelor... și treptat, comparînd ceea ce susțineam eu, credeam eu, în diferite momente ale vieții mele cu ceea ce am citit de pe Site-ul lor, am ajuns ca să pricep că erau echivalente și similare, deci parcă chiar știam ce se grăia acolo de către Dumnezeu dar nu eram suficient de conștient și de clar, deci iată cum la sute de Km, Cuvântul ajunge Tainic la oameni, mai devreme sau mai târziu, căci și morții aud Cuvântul Lui Dumnezeu...

Deci e vorba de undă, și cum atunci să nu audă cei ce-L trăiesc în primă instanță? Care trăiesc la Izvorul Dorului... Și cum atunci vă mirați și pentru ce vă tot îndoiți crezând că nu L-ar auzi cei 14 magnifici dacă până și cei din morminte Îl aud? Se aude, vine, și oriceochi Îl va vedea, chiar și cei ce L-au străpuns. E ca un curent electric, „elctroni” și „pozitroni”, „fulgere și trăznete și tunete”, mai mici sau mai mari, ce vin prin apa Vieții și prin Pământul Făgăduinței, prin biserică sau prin afara ei...

Nu vă mint, e ca și când ai pune urechea la pământ, sau pe șină, dar e mult mai tainic... e ca un al 7-lea simț căci al șaselea e o vrăjecmăneală. Cu al 7-lea simț nu-L auzi, nu-L vezi, dar parcă știi ce s-a grăit de sus, căci parcă ai fiii și tu semănat în pământul Adevărului și devi treptat conștient că ceva crește, dreptate și dragoste și cunoașterea Domnului în tine, în inima și viața și în vorbele tale. Și eu sunt la sute de Km de Pucioasa, darmite atunci cei deasupra cărora adie Desăvârșirea cea răcoroasă care stinge focul pătimășiilor jignidoliceștii, care din necredință și răzbunare nu mai vor să recunoască pe Sfântul Iertării și Milostivirii și Păcii.

Last edited by vsovivi; 06.12.2010 at 10:16:07.
  #226  
Vechi 06.12.2010, 13:01:22
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Hai să vă mărturisesc ceva,

Și eu aud Cuvântul, dar nu cu urechile, și nu ca și propoziții sau fraze sau voce sau adiere răcoroasă de vânt, ci doar mă „trezesc”, îmi dau seama, că în sufletul meu a apărut Adevărul, s-a manifestat ceva, a ajuns unda și iată că Îl știu pe Adevărul, ca și cum ar fi trecut prin pământ, prin văzduh, prin ziduri și a ajuns în mintea și în inima mea crescând ca o plantă ce a răsărit din sămânța cea bună, și ca atare am devenit și sunt conștient că Tainic a ajuns și în mine și mereu ajunge și la mine astfel, exact cum o apă curată ajunge la rădăcina plantelor... și treptat, comparînd ceea ce susțineam eu, credeam eu, în diferite momente ale vieții mele cu ceea ce am citit de pe Site-ul lor, am ajuns ca să pricep că erau echivalente și similare, deci parcă chiar știam ce se grăia acolo de către Dumnezeu dar nu eram suficient de conștient și de clar, deci iată cum la sute de Km, Cuvântul ajunge Tainic la oameni, mai devreme sau mai târziu, căci și morții aud Cuvântul Lui Dumnezeu...

Deci e vorba de undă, și cum atunci să nu audă cei ce-L trăiesc în primă instanță? Care trăiesc la Izvorul Dorului... Și cum atunci vă mirați și pentru ce vă tot îndoiți crezând că nu L-ar auzi cei 14 magnifici dacă până și cei din morminte Îl aud? Se aude, vine, și oriceochi Îl va vedea, chiar și cei ce L-au străpuns. E ca un curent electric, „elctroni” și „pozitroni”, „fulgere și trăznete și tunete”, mai mici sau mai mari, ce vin prin apa Vieții și prin Pământul Făgăduinței, prin biserică sau prin afara ei...

Nu vă mint, e ca și când ai pune urechea la pământ, sau pe șină, dar e mult mai tainic... e ca un al 7-lea simț căci al șaselea e o vrăjecmăneală. Cu al 7-lea simț nu-L auzi, nu-L vezi, dar parcă știi ce s-a grăit de sus, căci parcă ai fiii și tu semănat în pământul Adevărului și devi treptat conștient că ceva crește, dreptate și dragoste și cunoașterea Domnului în tine, în inima și viața și în vorbele tale. Și eu sunt la sute de Km de Pucioasa, darmite atunci cei deasupra cărora adie Desăvârșirea cea răcoroasă care stinge focul pătimășiilor jignidoliceștii, care din necredință și răzbunare nu mai vor să recunoască pe Sfântul Iertării și Milostivirii și Păcii.
"Mărturisirea" ta este ... vorba lui Cristi Tabără, tulburătoare. Îți mai rămâne să pui mâna pe un caiet și să așterni tot ce auzi. Apoi să-ți faci un site intitulat "Cuvântul lui Dumnezeu auzit de Vsovi" și să publici ceea ce ai auzit venind din cer. Apoi să faci ceva schimb de idei cu pucioșii, că ei ți-ar putea dărui din experianța lor bogată și inventivă.
P.S. Poate scoți și o carte cu numele "Evanghelia după Vsovi". Ar fi cazul , celelalte s-au cam prăfuit.

Last edited by mariamargareta; 06.12.2010 at 13:04:02.
  #227  
Vechi 06.12.2010, 13:10:32
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 280. Cei 14 magnifici de la Pucioasa (II)

280. Cei 14 magnifici de la Pucioasa (II)

Să-i luăm pe rând.

1. Ilie Bunea a fost înșelat în așteptări de Mihaela Tărcuță în mai multe rânduri, până ce a fost adus la disperare. La începuturile farsei intitulată “Noul Ierusalim”, prin anii ‘90, Ilie a fost promovat de Mihaela ca unic “preot-slujitor al lucrării” de la Pucioasa, pe o “temelie” pusă de “proorocițele” Verginica (între anii 1955 și 1980) și Maria (începând cu anul 1982). Ulterior, Mihaela Tărcuță a mai promovat doi “preoți” în persoana lui Spiridon Șerban și respectiv Nicolae Nedelcu, lansând cu acest prilej conceptul de “triumvirat sacru” sau “troiță sfântă”, și stabilind totodată ca “primul între egali” să rămână tot Ilie. Cu trecerea anilor, Mihaela a alunecat într-o simpatie maladivă și un favoritism deșănțat, dirijate țintit înspre Nicolae Nedelcu, pe care ea a început să-l alinte cu numele “Nicușor” și pe care l-a promovat rapid ca “mâna ei cea dreaptă” și totodată “singura ei mână”. Din acest moment Nicușor era în ochii ei ca un giuvaer de neegalat, iar ceilalți doi “preoți” (Ilie și Spiridon) au căzut treptat în dizgrația fățișă a Mihaelei. Nicușor a uzurpat titlul neoficial de protos, deținut până atunci de Ilie Bunea, motiv pentru care între ei a izbucnit un conflict bărbătesc, ațâțat de această “Elena din Troia a Dâmboviței”. Cel mai adesea verbal, dar și cu unele accente contondente uneori, acest conflict s-a dovedit – odată cu trecerea anilor – a fi ireconciliabil. În acest conflict surd, dar deloc mut, Mihaela i-a ținut partea fățiș lui Nicușor, denigrându-l metodic și săpându-l pe Ilie Bunea în fața tuturor adepților pucioși, perseverând în exagerări și chiar falsificând fără scrupule realitatea. Când toți adepții s-au obișnuit să-i vadă zi și noapte pe noii lideri pucioși, acești doi Pat și Patașon, nedespărțiți și neîmpărțiți, neamestecați și neschimbați, lipiți ca marca de scrisoare, Mihaela l-a “cooptat la tron” și l-a avansat pe “Nicușiță al ei” la rangul de “prooroc” și de “arhiereu”, devenind amândoi “cei doi fii unși”, sau “solii lui Dumnezeu care primesc Cuvântul din cer”. Deși Nicolae Nedelcu și-a arătat pe față o ostilitate neîmpăcată față de Ilie Bunea – inclusiv prin exprimarea rostită odată printre dinți, la mare mânie: “ Mai bine îl omoram cu mâna mea! Intram și eu în pușcărie, dar se termina odată cu povestea asta!”, Mihaela susținea sus și tare în fața tuturor pucioșilor că “Nicușor este o biată victimă a răutății, obtuzității și gosolăniei țărănești a lui Iliuță”.
Acest Iliuță – căci așa îl alinta Mihaela, când “îi dădea miere cu lingura”(dar “cu coada lingurii îi scotea mereu ochii”) – n-a putut să suporte la nesfârșit agresiunea concertată a duetului toxic Mihaela & Nicușor, sprijiniți fățiș de grupul lor de acoliți, cerberi fideli până la sacrificiu față de cei doi „frați siamezo-corsicani” (liderii pucioși), așa că până la urmă a abandonat definitiv lupta care devenise inegală și incorectă, și s-a retras la casa părintească din comuna Maluri.

2.-3. Mihaela Tărcuță și-a mutat reședința de la “mănăstire” într-o locație apropiată, pe un alt teren al pucioșilor, unde adepții i-au construit un buncăr subteran pe care l-au numit “legănuț”, dotat cu toate utilitățile moderne, de la telefon, interfon, internet, baie și WC, la încălzire centrală montată în dalele de gresie din pardoseală. Această manevră strategică a avut loc atunci când conflictele dintre cuplul dictatorial Mihaela & Nicușor pe de o parte și Ilie Bunea pe de alta, au atins cote paroxistice. Mihaela voia pe de o parte să evite conflictele tot mai dese dintre cei doi „arhierei” rivali, care se cocoșeau uneori încât disputa lor lua forme contondente, iar pe de altă parte voia să-i dea lui Ilie Bunea o lecție, adică să-i arate că ea și cu Nicușor nu depind de nimeni, sugerându-le și celorlalți adepți că ei nu au nevoie și se lipsesc oricând de „mofturile și comândurile lui Iliuță”. Acest gest avea urmări serioase în ceea ce privește imaginea celor doi lideri pucioși, vis-a-vis de legătura cu „templul” pucios zidit în incinta pe care tocmai o părăsiseră, legătură care acum devenea sporadică. Locația a fost aleasă într-o grădină apropiată, aflată tot în proprietatea pucioșilor, pe care Mihaela a numit-o „Grădina Întâlnirii”și unde s-a mutat împreună cu Nicușor.

Desigur că Mihaela a aranjat lucrurile ca să pară că decizia de a se muta nu-i aparține, ci „este de la Domnul”. În acest sens, ea a fabricat un „Cuvânt” din care reiese clar că hotărârea de a-și muta reședința din incinta „mânăstirii” este „a Domnului”, iar liderii pucioși, cei atât de îndurerați de intoleranța lui Iliuță față de ei, au fost nevoiți să I se supună:

„[...] fiilor. Îmi sunteți atât de dragi când sunteți îndurerați de durerile care bat spre lucrarea Mea cu voi, de v-aș lua și v-aș face un legănuț între pământ și cer, ca să vă legăn Eu în el cu îngerașii Mei cei mângâietori din cer și de pe pământ de lângă voi. Dar de peste tot Mi-e greu să pot aceasta, să vă fac legănuț și să vă mângâi în mângâieri ca să-Mi pot Eu mângâia de la voi durerea Mea cea grea pentru lucrarea Mea, pentru lucrul cel greu de lucrat al venirii Mele de la Tatăl pe pământ acum, la sfârșit de timp, și de început nou, fiilor îndurerați. Mă tare doare de voi! Nu știu cum să vă mai mângâi, să vă fac legănuț, între pământ și cer să vi-l fac, și să pun îngerași să vă legene pe voi, că-Mi sunteți așa de dragi când purtați în voi durerile Mele care bat spre lucrarea Mea cu voi!” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 21 septembrie 2002)
  #228  
Vechi 06.12.2010, 14:47:41
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
"Mărturisirea" ta este ... vorba lui Cristi Tabără, tulburătoare. Îți mai rămâne să pui mâna pe un caiet și să așterni tot ce auzi. Apoi să-ți faci un site intitulat "Cuvântul lui Dumnezeu auzit de Vsovi" și să publici ceea ce ai auzit venind din cer. Apoi să faci ceva schimb de idei cu pucioșii, că ei ți-ar putea dărui din experianța lor bogată și inventivă.
P.S. Poate scoți și o carte cu numele "Evanghelia după Vsovi". Ar fi cazul , celelalte s-au cam prăfuit.

Dumneata zici că știi citi românește de te dai așa o mare lingvisvistă... tulburată?

De unde ești dumneata de loc și ce ești de neam? Sobietică sau diversionistă sau din ce rasa pură de securiști tablagii te-ai ivit?

Păi ce am zis și scris eu și ce te-ai făcut dumneata că ai priceput... comentând... că-mi vine să... zic și eu cuiva că cine are noroc are!!!
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Hai să vă mărturisesc ceva,

Și eu aud Cuvântul, dar nu cu urechile, și nu ca și propoziții sau fraze sau voce sau adiere răcoroasă de vânt, ci doar mă „trezesc”, îmi dau seama, că în sufletul meu a apărut Adevărul, s-a manifestat ceva, a ajuns unda și iată că Îl știu pe Adevărul, ca și cum ar fi trecut prin pământ, prin văzduh, prin ziduri și a ajuns în mintea și în inima mea crescând ca o plantă ce a răsărit din sămânța cea bună, și ca atare am devenit și sunt conștient că Tainic a ajuns și în mine și mereu ajunge și la mine astfel, exact cum o apă curată ajunge la rădăcina plantelor... și treptat, comparînd ceea ce susțineam eu, credeam eu, în diferite momente ale vieții mele cu ceea ce am citit de pe Site-ul lor, am ajuns ca să pricep că erau echivalente și similare, deci parcă chiar știam ce se grăia acolo de către Dumnezeu dar nu eram suficient de conștient și de clar, deci iată cum la sute de Km, Cuvântul ajunge Tainic la oameni, mai devreme sau mai târziu, căci și morții aud Cuvântul Lui Dumnezeu...

Deci e vorba de undă, și cum atunci să nu audă cei ce-L trăiesc în primă instanță? Care trăiesc la Izvorul Dorului... Și cum atunci vă mirați și pentru ce vă tot îndoiți crezând că nu L-ar auzi cei 14 magnifici dacă până și cei din morminte Îl aud? Se aude, vine, și oriceochi Îl va vedea, chiar și cei ce L-au străpuns. E ca un curent electric, „elctroni” și „pozitroni”, „fulgere și trăznete și tunete”, mai mici sau mai mari, ce vin prin apa Vieții și prin Pământul Făgăduinței, prin biserică sau prin afara ei...

Nu vă mint, e ca și când ai pune urechea la pământ, sau pe șină, dar e mult mai tainic... e ca un al 7-lea simț căci al șaselea e o vrăjecmăneală. Cu al 7-lea simț nu-L auzi, nu-L vezi, dar parcă știi ce s-a grăit de sus, căci parcă ai fiii și tu semănat în pământul Adevărului și devi treptat conștient că ceva crește, dreptate și dragoste și cunoașterea Domnului în tine, în inima și viața și în vorbele tale. Și eu sunt la sute de Km de Pucioasa, darmite atunci cei deasupra cărora adie Desăvârșirea cea răcoroasă care stinge focul pătimășiilor jignidoliceștii, care din necredință și răzbunare nu mai vor să recunoască pe Sfântul Iertării și Milostivirii și Păcii.
Păi eu ziceam că ce zice Domnul acolo, acolo unde zice El, aia ''aud'' și alții apoi, aud și eu iată, ca pe o undă, care vine, vine, vine, vine și pe la mine cam ca Moș Nicolae... prin văzduh, prin pământ, prin ziduri, prin ape... deci nu e vorba să scriu eu ceva în plus sau minus, că nu-s prooroc, ci e vorba că și morții aud pe Cuvântul...

...și nu ți se pare suficient cam cât am scris prin zonă, așa fără nici un efort?

Că dacă aș fi fost prooroc mi-aș fi proorocit mie însumi cam așa:

''Dacă nu mă pocăiesc și nu mă păzesc apoi ca să mă păzească Domnul atunci precis în clipa următoare prezicătoare aș cădea direct de sus ca piatra legată de gâtul săracului, taman în fundul lacului... așa, din susperstiț pestriț.''

Iar undele de la piatra aruncată de zidari în lac ar forma...

''apoi firește... ecoul papagalului:
„ Eu știu c-ai să mă-nșeli chiar mâine, dar fiindcă azi ești suspărată, am să te iert, e vechi păcatul,.. și nu ești prima... vinovată. (Versiuniune după Minulescu, modificartă.)

Și placa:

''...placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejabba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Așa că iubește-Mă draga mea... dușmancă...” ...''


Mirarea mea este cum de voi nu simțiți și nu auziți nimic, nici măcar cum crește iarba... cum se înalță vrejul de fasole uriașă... și nici cum și cât roade viermișorul... una-ntr-una.

Păi farsa asta politică o pui dumneata în scenă toată ziua... și văd că o și jucați la nesfârșit... ca pe o piesă proastă și ridicolă dar care e bine întreținută din ceva fonduri, bani spălați, până o să vă vină să...

Uite o piesă de genul ăsta.

Last edited by vsovivi; 06.12.2010 at 15:07:00.
  #229  
Vechi 06.12.2010, 15:39:25
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 280. Cei 14 magnifici de la Pucioasa (III)

280. Cei 14 magnifici de la Pucioasa (III)


Liderii pucioși sunt prezentați ca micuți și îndurerați și “cu duhul în cer”, iar Iliuță este prezentat ca “omul de pe pământ”, îngâmfat și cu “duhul mare” (adică, încrezut) care îi tot strâmtorează pe ei. Cei doi lideri pucioși sunt însă “mari cu lucrarea” la “Dumnezeul” lor, deoarece ei lucrează în ascuns la o “Evanghelie acoperită”, o altă Evanghelie decât cea pe care o folosesc creștinii de pretutindeni:

“Dar voi sunteți micuți de tot față de duhul cel mare al omului de pe pământ, și sunteți cu duhul cel din cer în voi, iar cei din cer sunt în strâmtorare mereu și peste tot pe pământ. Învățați din Scripturi ce este strâmtorarea, dar și mângâierea ei, așa cum Eu v-am arătat în timpul lucrului Meu cu voi, neumblând în vicleșug, nici stricând cuvântul Meu, și îndemnându-vă pe voi prin arătarea adevărului față de orice conștiință omenească înaintea Mea, fiindcă Evanghelia Mea cu voi este încă acoperită, în parte acoperită pentru cei pierduți care nu-și deschid ochii și mintea ca să-i lumineze lumina Evangheliei slavei Mele, care este chipul Meu, fiilor, fiindcă Eu am zis: "Să strălucească din întuneric lumina".(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 21 septembrie 2002)

Liderii pucioși sunt prezentați apoi ca “strălucitori” pentru cei care caută lumina de la Dumnezeu. Duhul care-i mână pe ei se preface că nu știe unde să le facă legănuțul, deși planurile Mihaelei erau deja cristalizate, căci zidirea subpământeană de beton din Grădina Întâlnirii fusese mai de demult construită, dar încă nu i se stabilise precis destinația: la început Mihaela voia să facă aici o ciupercărie, apoi a fost o perioadă bună folosită ca magazie pentru recuzita de la “festivalurile” pucioșești care se țineau în Cortul Întâlnirii, cort care era ridicat periodic, exact deasupra demisolului cu pricina. Cele două încăperi subterane aveau așadar nevoie doar de amenajările de rigoare ca să devință o locuință confortabilă, pe măsura pretențiilor liderilor pucioși. Deși proiectul “legănuțului” a fost să se facă “lângă îngerii din cer”, realizarea propriu zisă a lui s-a făcut la demisol, lângă “îngerii de sub pământ”:

“Iată, Eu strălucesc în inimile voastre ca să strălucească cunoștința slavei Mele pe fața celor ce Mă caută cu voi. Dar puterea aceasta covârșitoare este a Mea și nu a voastră, fiilor. Mi-e tare milă de voi, și v-aș face un legănuț între pământ și cer, ca să vă legăn Eu în el când sunteți duruți de peste tot, și apoi să pot în voi mereu, mereu, fiilor duruți. O, cum să vă fac legănuț? Unde să vi-l fac? Voiesc lângă îngeri să vi-l fac, ca să vă legene pe voi îngerii din cer și de pe pământ când Eu sunt adânc îndurerat în voi.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 21 septembrie 2002)

Liderii pucioși se plâng că gândirea lor nu este prețuită și urmată întocmai de către răzvrătitul de Iliuță, singurul la vremea aceea care își mai permitea să aibă gândirea lui proprie, iar firea lui independentă intra adesea în conflict cu gândirea liderilor pucioși:

“O, cât de greu, cât de greu Îmi este Mie în voi când Eu și cu voi trebuie să ne dăm după om, după gândirea omului, după firea omului, după iubirea sau neiubirea lui, iar gândirea Mea din voi stă supusă de gândirea omului, după felul lui de a fi, fiilor.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 21 septembrie 2002)

Până la amenajarea “legănuțului”, liderii pucioși Mihaela și Nicușor nu mai slujeau deloc la “Templu” (unde slujeau însă în continuare Iliuță și Spiridon), ca o formă de pedepsire a lui Iliuță, cel care “avea duh potrivnic care lovea în ei”; dar nu aveau încă nici un loc stabil, ci se mutau de colo-colo “cu legănuțul”, adică făceau liturghiile noaptea în mașina lor Renault 18, cu care se deplasau aiurea, tot prin apropierea “mânăstirii”, ca să fie cât de cât aproape de “ieslea Domnului de la Templu”:

“O, v-aș face un legănuț între pământ și cer, și greu vi-l mai pot face. Mă mut cu legănuțul Meu cel pentru voi din loc în loc în tot jurul ieslei Mele de cuvânt, ca să vă port pe îngeri și cu îngeri de sus și de jos, și ca să-Mi păziți voi ieslea Mea de orice duh potrivnic care lovește în voi ca să-Mi facă Mie nume rău pe pământ. Dar Eu sunt biruitor pentru voi, numai să fiți voi uniți; uniți la bine și la greu, fiilor unși, ca niște păstorași întru Unul singur, Păstorul vostru, Iisus Hristos.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 21 septembrie 2002)

Liderii pucioși Mihaela și Nicușor se consideră a fi “cei doi fii unși” , “cele două crengi de măslin, care sunt lângă cele două țevi de aur prin care se lasă în jos untdelemnul din vasul ceresc”, despre care proorocea proorocul Zaharia (v. Zah. 4,12):

“Voi, fiilor unși care stați înaintea Mea mărturie peste neamurile pământului din partea Mea de-a dreapta și de-a stânga vasului cu untdelemn din care Eu Mă las peste pământ cu cele șapte duhuri dumnezeiești ca să fac cu ele ceruri noi, și pământ nou să fac, voi să fiți voia Mea.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 21 septembrie 2002)
  #230  
Vechi 06.12.2010, 15:54:41
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Poate ai nevoie de a te vedea pe tine însăți în haina ta cea roșie... că văd că mori ca să înțelegi... și nu reușești.

Citat:
''Iar undele ar forma...

apoi firește... ecoul papagalului:
„ Eu știu c-ai să mă-nșeli chiar mâine, dar fiindcă azi ești suspărată, am să te iert, e vechi păcatul,.. și nu ești prima... vinovată. (Versiuniune după Minulescu, modificartă.)

Și placa:

''...placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejabba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Așa că iubește-Mă draga mea... dușmancă...”
Păi ești prea visătoareoare și să-ți zici mereu așa : ''Non, je ne regrette rien'', până ajungi sus... singură pe scenă... sperând să te asemeni cu diamantul... care-ți cântă așa... ca fata morgana... lu'gogj-ana.

Last edited by vsovivi; 06.12.2010 at 16:24:24.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
Fenomenul Noul Ierusalim de la Pucioasa mihailt Secte si culte 2319 30.07.2010 23:36:37
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29