Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2009, 21:38:50
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit Sa ne rugam 8 zile

Pe Internet sunt postate carti de vanzare ce au ca titlu,, Sa ne rugam 8 zile cu SF.Nectarie",sau sa ne rugam 15 zile cu Sf.SILUAN.Orice rugaciune are puterea ei, rostita chiar odata ... Stie cineva, de ce 8, de ce 15 zile de rugaciune?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2009, 23:00:45
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciunea

Prea iubita sora in DOMNUL IISU cuvintele MINTUITORULUIdin BIBLIE spune rugativa ne INCETAT CA SA NU CADETI IN ISPITA iar Sf. Ap. Pavel spune de cIt sa insir vorbe multe greu de inteles de uni incepatori pe calea mintuiri prin rgaciune mai bine putine si ne invata rugaciunea minti spunInd ca aceasta este usoar de zis si de memorat si de cei ne stiutori de carte si citez<< DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU MILUIESTENE PE NOI PACATOSI (SAU MILUIESTEMA PE MINE PACATOSU) si aceasta sa o zica omul in toata clipa cit traieste pe acest pamInt ca omul se poate ruga cu mintea adic a ( Inchidete in camara sufletului tau si la lucru cu miinile si la lucrul tau cu ochi si roagal pe DUMNEZEU DIN ADINCUL IMIMI TALE SI EL FINTUL ITI RASPUNDE . vezi ca MINTUITORUL ne da pillda de urmat ca el se ruga si pe crue rastignit pentru cei ce lau chinuit si lau rastignit ZICIND IARTAI PARINTE CA NU STIU CE FAC si zice EL rugativa unul pentru altul ,si va iubiti uni pe alti pre cum si eu vam iubt pe voi pentru ca vedeti am rabdat rastignire si ocarile celor ce vau ocarIt pe voi eu leam luat asupra mea .
Iar noi cind ne rugam si zicem TATAL nostr care esti in ceruri si ne iarta noua pre cum si noi iertam gresitilor nostr ,oare ce cerem noi sarmani de la DUMNEZEU nu aceiasi osInda cu care si noi osIndim pe cei ce ne gresec noua ,ba da dar putini inteleg ce cer ca multi se roaga numai cu gura si cu inima si cu mintea sint afara de trup in lume cautind deunde vor mai aduna ceva bani si averi ei sint legati de lumea aceasta si de averile lor nu de DUMNEZEU sa se roage cu toata inima si din tot sufletul lor si vs sp&ugrave;n din scrierile sfintilor ca vazduhului ei se roaga nu lui DUMNEZEU mult invtatrua este in Sfinta Biblie si multa talmacire este in scrierile sfintilor eu am aflat multa invatatura din cartea vieti Sfintului si Sfintitului SERAFIM DEC LA SAROH PE CARE IL ROG SA SE ROAGE PENTU MINE SI PENTRU TOT POPORUL CE VETUIESTE PE INTREAGA SUPRAFATA A PAMINTULUI CA A CAPATAT MULTA TRECERE INAINTEA PREA SFINTEI NASCTOARE DE DUMNEZEU .
Iertatima daca mam Intins cu multa vorbirea mea si rugativa si voi pentru mine ca si eu va omenesc in rugaciunile mele in tot timpu amin amin amin : Slava Tatalui si Fiului si SfIntului Duh acun si pururea si in veciu veciului amin .: Bine cuvInteaza Doamne pe Parinti nostri Duhovnici si pe Inalt Preasfintitul Parintele Episcopul nostru T I M O T E I
Episcopul Spaniei Si al Portugaliei si pentru rugacunile lor ne iarta si pe noi pacatosi si smeriti si nevrednici robi tai ami amin amin ++++++++++++
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2009, 23:17:18
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Prea iubita sora in DOMNUL IISU cuvintele MINTUITORULUIdin BIBLIE spune rugativa ne INCETAT CA SA NU CADETI IN ISPITA iar Sf. Ap. Pavel spune de cIt sa insir vorbe multe greu de inteles de uni incepatori pe calea mintuiri prin rgaciune mai bine putine si ne invata rugaciunea minti spunInd ca aceasta este usoar de zis si de memorat si de cei ne stiutori de carte si citez<< DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU MILUIESTENE PE NOI PACATOSI (SAU MILUIESTEMA PE MINE PACATOSU) si aceasta sa o zica omul in toata clipa cit traieste pe acest pamInt ca omul se poate ruga cu mintea adic a ( Inchidete in camara sufletului tau si la lucru cu miinile si la lucrul tau cu ochi si roagal pe DUMNEZEU DIN ADINCUL IMIMI TALE SI EL FINTUL ITI RASPUNDE . vezi ca MINTUITORUL ne da pillda de urmat ca el se ruga si pe crue rastignit pentru cei ce lau chinuit si lau rastignit ZICIND IARTAI PARINTE CA NU STIU CE FAC si zice EL rugativa unul pentru altul ,si va iubiti uni pe alti pre cum si eu vam iubt pe voi pentru ca vedeti am rabdat rastignire si ocarile celor ce vau ocarIt pe voi eu leam luat asupra mea .
Iar noi cind ne rugam si zicem TATAL nostr care esti in ceruri si ne iarta noua pre cum si noi iertam gresitilor nostr ,oare ce cerem noi sarmani de la DUMNEZEU nu aceiasi osInda cu care si noi osIndim pe cei ce ne gresec noua ,ba da dar putini inteleg ce cer ca multi se roaga numai cu gura si cu inima si cu mintea sint afara de trup in lume cautind deunde vor mai aduna ceva bani si averi ei sint legati de lumea aceasta si de averile lor nu de DUMNEZEU sa se roage cu toata inima si din tot sufletul lor si vs sp&ugrave;n din scrierile sfintilor ca vazduhului ei se roaga nu lui DUMNEZEU mult invtatrua este in Sfinta Biblie si multa talmacire este in scrierile sfintilor eu am aflat multa invatatura din cartea vieti Sfintului si Sfintitului SERAFIM DEC LA SAROH PE CARE IL ROG SA SE ROAGE PENTU MINE SI PENTRU TOT POPORUL CE VETUIESTE PE INTREAGA SUPRAFATA A PAMINTULUI CA A CAPATAT MULTA TRECERE INAINTEA PREA SFINTEI NASCTOARE DE DUMNEZEU .
Iertatima daca mam Intins cu multa vorbirea mea si rugativa si voi pentru mine ca si eu va omenesc in rugaciunile mele in tot timpu amin amin amin : Slava Tatalui si Fiului si SfIntului Duh acun si pururea si in veciu veciului amin .: Bine cuvInteaza Doamne pe Parinti nostri Duhovnici si pe Inalt Preasfintitul Parintele Episcopul nostru T I M O T E I
Episcopul Spaniei Si al Portugaliei si pentru rugacunile lor ne iarta si pe noi pacatosi si smeriti si nevrednici robi tai ami amin amin ++++++++++++
Draga crestine, Doamne-Ajuta!
Uneori vreau sa gasesc o explicatie mai pragmatica..fara suparare..
Domnul sa va daruiasca liniste sufleteasca si multa sanatate!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.10.2009, 13:00:27
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Eu personal nu cred in retete de genul: spune rugaciunea de 7 ori, roaga-te la 9 biserici, 9 saptamani la rand si...gata! ti se indeplineste rugaciunea. Asta suna a magie. Dumnezeu nu e sluga noastra, nu e duhul din lampa lui Aladin.
Dumnezeu iti indeplineste rugaciunea daca vrea El si cand considera ca e timpul. De multe ori cerem ceva nepotrivit pentru noi.
Mie mi s-a indeplinit uneori rugaciunea in 24 de ore, alteori intr-o luna ,altele in cativa ani iar unele rugaciuni nici dupa ani de zile inca nu mi s-au implinit. Sfintilor Ioachim si Ana de abia la batranete li s-a indeplinit dorinta de a avea un prunc.
Asa si noi: ne rugam dupa puterile noastre dar Dumnezeu randuieste timpul implinirii. Oamenii care isi pun speranta in aceste retete si formule magice si vad ca dupa 9 rugaciuni si 9 biserici nu dobandesc ce au cerut , isi pierd si putina cerdinta pe care o au.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.10.2009, 08:54:39
georgedar georgedar is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Mesaje: 34
Implicit

Nici eu nu cred ca e vreo formula magica. Adevarul e ca nu trebuie sa-ti limitezi rugaciunea la un numar de zile. Roaga-te si Dumnezeu te asculta si te va ajuta!
__________________
Cititi mai multe despre Maica Domnului a Patimii
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.10.2009, 13:16:48
tzuculina1027 tzuculina1027 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Pe Internet sunt postate carti de vanzare ce au ca titlu,, Sa ne rugam 8 zile cu SF.Nectarie",sau sa ne rugam 15 zile cu Sf.SILUAN.Orice rugaciune are puterea ei, rostita chiar odata ... Stie cineva, de ce 8, de ce 15 zile de rugaciune?
adevarul e ca nu stiu de unde aceste numere magice ca trebuie sa te duci la 3 manastiri sa dai liturghie intr-o zi...si alte minunatii uite cum ai scris si tu aici 8 zile de rugaciune sau 15 zile.Eu cred ca astea sunt scornite tot de noi oamenii.important este sa te rogi in fiecare zi.Nu azi ma rog mi-a ajutat dumnezeu maine uit,cand am o problema tot asa.Eu stiu ca un acatist se face 40 de zile deoarece 40 e un numar destul de simbolic pentru credinta crestin ortodoxa(Mantuitorul Iisus Hristos s-a inaltat la tatal dupa 40 de zilele,cele doua mari psturi de peste an tin tot 40 de zile).Cred ca asta e mai bn sa stii.Nu 8 zile sau 15 zile probabil cine stie pe persoana a mai scornit asta.Eu spun de asemeni sa mergi la un duhovnic bun si sa intrebi poate eu gresesc el cu sigutanta iti va da o a lamurire mult mai buna si sigura.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.10.2009, 13:19:36
tzuculina1027 tzuculina1027 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Eu personal nu cred in retete de genul: spune rugaciunea de 7 ori, roaga-te la 9 biserici, 9 saptamani la rand si...gata! ti se indeplineste rugaciunea. Asta suna a magie. Dumnezeu nu e sluga noastra, nu e duhul din lampa lui Aladin.
Dumnezeu iti indeplineste rugaciunea daca vrea El si cand considera ca e timpul. De multe ori cerem ceva nepotrivit pentru noi.
Mie mi s-a indeplinit uneori rugaciunea in 24 de ore, alteori intr-o luna ,altele in cativa ani iar unele rugaciuni nici dupa ani de zile inca nu mi s-au implinit. Sfintilor Ioachim si Ana de abia la batranete li s-a indeplinit dorinta de a avea un prunc.
Asa si noi: ne rugam dupa puterile noastre dar Dumnezeu randuieste timpul implinirii. Oamenii care isi pun speranta in aceste retete si formule magice si vad ca dupa 9 rugaciuni si 9 biserici nu dobandesc ce au cerut , isi pierd si putina cerdinta pe care o au.
Ceea ce ai spus tu mai sus este corect uneori ne rugam si nu e bine ceea ce cerem.Dumnezeu stie de ce are nevoie fiecare.Poate sa iti dea maine,peste cativa ani sau deloc.El stie ce este de folos pentru noi:"fie Doamne voia ta".Doamne ajuta
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.10.2009, 23:36:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu e vorba de cifre magice in acest caz, ci de ceva simplu si practic.

Cartea este structurata pe 7-8 zile, adica pe saptamana. Si zilnic, crestinul poate studia doar un capitol al cartii.
Sau saptamanal, adica un capitol pe saptamana. In doua luni termina de aprofundat si practicat cele indemnate in ea.

Cred.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.10.2009, 23:48:34
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzuculina1027 Vezi mesajul
.Nu 8 zile sau 15 zile probabil cine stie pe persoana a mai scornit asta.Eu spun de asemeni sa mergi la un duhovnic bun si sa intrebi poate eu gresesc el cu sigutanta iti va da o a lamurire mult mai buna si sigura.Doamne ajuta!
Ce m-a interesat a fost faptul ca ele, (aceste titluri), apar chiar pe copertile cartilor!
De felul meu, ma intereseaza tot ce face referire la credinta mea ortodocsa.Vreau sa cunosc, dar nu din placerea de a cunoaste...ci de a-mi fi de folos spre mantuire.
Doamne-Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea la 20 de zile. Oana_A Slujba inmormantarii 4 13.05.2012 17:01:45
Parastas la 40 zile marco1948 Teologie si Stiinta 3 21.04.2009 00:01:56
Parastasul la 40 de zile PiBiCi Slujba inmormantarii 16 14.03.2009 19:17:58
Zile de scoala Ioan_Ciobota Generalitati 0 21.09.2007 10:16:28